Κολλημένος με την αδερφή του
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 89
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    32

    Κολλημένος με την αδερφή του

    Καλησπέρα σε όλους

    Έχω ένα ερώτημα που με βασανίζει εδώ και καιρό. Η ιστορία είναι μεγάλη αλλά θα προσπαθησω να τα πω όλα συνοπτικά. Κατ αρχήν είμαι έγκυος στον 7ο μήνα και ακόμα δεν είμαι παντρεμένη με τον σύντροφο μου. Είμαστε μαζί 1,5 χρόνο αλλά γνωριζόμαστε περίπου 4 χρόνια. Γνωριστήκαμε όταν ξεκίνησε να δουλεύει στην εταιρία της αδερφής του στην οποία δουλεύω και εγώ χρόνια. Από την αρχή της σχέσης μας συγκατοίκησαμε σπίτι του (το οποίο είναι της αδερφής του απλά του το παραχώρησε). Στον 10ο μήνα αποφασίσαμε να νοικιάσουμε δικό μας σπίτι. Έτσι και έγινε. Τότε έμεινα και έγκυος! Στην αρχή η σχέση μας ξεκίνησε κρυφά από όλους μιας και δεν επιτρεπόταν η σχέση μέσα στην δουλειά. Στην αδερφή του λοιπόν το ανακοινώσαμε 3 μήνες μετά. Εκείνη δεν το δέχτηκε και προσπάθησε με πολλούς τρόπους να μας αποτρέψει. Συν ότι απαγόρεψε στον σύντροφο μου να το ανακοινώσει στους γονείς του και γενικά "διέταξε" η σχέση μας να παραμείνει κρυφή. Για να μην τα πολυλογώ το καινούριο μας σπίτι είναι άβολο και λόγω του μωρού που θα έρθει θα αναγκαστούμε να αλλάξουμε. Εκείνη λοιπόν επιμένει να γυρίσουμε στο δικό της σπίτι (με την δικαιολογία να μην πληρώνουμε ενοίκιο) και γενικά έχει άποψη για όλα. Να προσθέσω ότι είναι 36 ετών και δεν έχει σχέση εδώ και 4 χρόνια τουλάχιστον. Όλα τα υπομένω αλλά αυτό που με έκανε να στραφώ εδώ είναι το ότι ξαφνικά απέκτησε κινητό και εδώ και 2 μήνες ο σύντροφος μου και εκείνη επικοινωνούν με μηνύματα πρωί μεσημέρι βράδυ ακόμα και όταν καθόμαστε να δούμε οι δυο μας μια ταινία. Μπορεί να μην είναι παράλογο αλλά εγώ δυστυχώς έχω χάσει τον ύπνο μου. Μου θυμίζει απλά ένα ζευγαράκι που στέλνουνε καρδούλες και αγάπες ο ένας στον άλλο. Προσπαθώ να είμαι διακριτική και δεν του έχω πει τίποτα αλλά δεν ξέρω αν έχω δίκιο η άδικο. Χρειάζομαι την βοήθεια σας!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Δυστηχως κοπελια οταν ενα συγγενικο μας προσωπο βοηθαει στα οικονομικα-επαγγελματικα θελει και να μας εξουσιαζη.θελω να πω οτι επειδη η εταιρια ειναι της αδερφης του γισ αυτο η αδερφη πηρε αυτη την εξουσια και κανει κουμαντω απο αυτη τη κατασταση μπορειτε να ξεφυγετε αν αλλαξη δουλεια ο συντροφος σου.εκτος αν την εταιρια την εχω μιση μιση και δεν το καταλαβα.
    Οσω για τα μηνυματα μπορεις να γινης πιο συγκεκριμενη αν θελεις??δηλαδη τη λενε στα μηνυματα??

  3. #3
    Miliva21
    Guest
    Ναι διακρινω και γω μια παρεμβατικοτητα της αδερφης του στη σχεση σας.....εκεινη διαταζει και αποφασιζει κ εσεις σαν αβουλα στρατιωτακια πρεπει να την ακουσετε....δεν φταις εσυ σ αυτο...ο συντροφος σου της εχει δωσει τον αερα....μα καλα...αυτος αποψη δεν εχει....? Σαν αντρας δν ειναι αποφασιστικος.....? Μου φαινεται σαν καποιος μπουλης που δν μπορει να ωριμασει και να παρει την ευθυνη στη ζωη του.......

    Επισης λες οτι ζει στο σπιτι της....δουλευει στην εταιρεια της......γτ ολα αυτα...?? Απο εκει φαινεται οτι δεν προσπαθησε ποτε να γινει αυτονομος....παει στα ετοιμα......να πεις στον αντρα σ να μη γυρισετε σπιτι της...ειναι καιρος να μεγαλωσει και να παρει τη ζωη στα χερια του...ας αλλαξει και δουλεια...εσυ ν φανταστω εργαζεσαι καπου ετσι...? ....

    Η αδερφη του οντως μπορει ν εχει τη ταση να μπλεκεται παντου και ετσι να γεμιζει τα κενα της δικης της ζωης ομως αυτο δεν ειναι υγιες οταν υπερβαινει καποιο βαθμο...και σγρ δν φταις εσυ αλλα ο αντρας σου που δν εχει θεσει ορια...και αφηνει αλλους ν κανουν κουμαντο στη ζωη του ......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    σαφως και ειναι παρεμβατικη η αδερφη και προσπαθει να σας χειριστει, αλλα το θεμα ειναι οτι ο αδερφος ευθυγραμμιζεται απολυτα.
    διαφορετικα τα ψου ψου ψου θα τα ειχατε μεταξυ σας και θα προσπαθουσατε να δειτε τι θα κανετε, δεν θα τα ειχε μ την αδερφη του.
    δυστυχως αυτο που βλπω εγω, ειναι οτι ο αδυναμος κρικος εισαι εσυ και οχι η αδερφη.
    πως και αποφασισες να κανεις παιδι πριν παντρευτειτε? εισαι διατεθιμενη να το μεγαλωσεις μονη σου, ακομα κι αν δεν παει καλα η σχεση σας?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    106
    Προσπάθησε να συζητήσεις μαζί του και να κατανοήσεις και εσυ και φυσικά και αυτός τα αίτια της συμπεριφοράς αυτης..Αυτό πρέπει να γίνει τωρα γτ με την έλευση του παιδιού συνήθως τα πράγματα δυσκολευουν και τα ΟΡΙΑ είναι καλό να τεθούν απο νωρίς.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    32
    Ξέχασα να διευκρινήσω ότι λόγω της σχέσης μας τελικά εκείνος θα φύγει από την εταιρία και ψάχνει άλλου δουλειά μιας και αυτή ήταν η απόφαση της αδερφής του. Εγώ συνεχίζω και δουλεύω εκεί. Τώρα όσων αφορά το παιδί δυστυχώς η ευτυχώς όταν ήρθε στη προσκήνιο ήμασταν και οι δυο ενθουσιασμένοι και ο σκοπός μας ήταν να παντρευτούμε. Το οποίο λογικά θα γίνει με πολιτικό σε λίγο καιρό. Να πω ότι ούτε εκείνος θα ήθελε να μετακομίσουμε σπίτι της αλλά σίγουρα το σκέφτεται λόγω οικονομικών. Τώρα για τα μηνύματα που με ρωτήσατε δυστυχώς δεν ξέρω τι γράφουν αφού είμαι διακριτική όπως είπα. Το μόνο που βλέπω είναι καρδούλες και φατσούλες αφού αυτά φαίνονται από μακρυά χωρίς καν να κοιτάξεις. Όντως θεωρώ ότι είναι εξαρτημένος και όλα όσα αναφέρατε και γι αυτό άλλωστε σας ρώτησα για να το επιβεβαιώσω. Όμως δεν ξέρω καν πως να το χειριστώ μιας και κάθε φορά που αναφέρω κάτι για εκείνη ο σύντροφος μου νευριάζει και σηκώνει τον τόνο της φωνής του. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    32
    Επίσης θέλω να απαντήσω στον giorgos35 και κατι ακόμα που συνεβει πριν δυο μέρες. Η αδερφή του ήθελε να μετακινηθεί εκτός Αθηνών και θ πλήρωνε γύρω στα 60€. Ζήτησε λοιπόν από Τον αδερφό της να την πάει εκείνη και να του δώσει τα μισά. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ, από τη μια βλέπω το καλό από την άλλη όμως φαντάζομαι το χειρότερο. Ότι επειδη τώρα δεν θα έχει δουλειά μέχρι να βρει άλλου κάπως έτσι θα συμπεριφέρεται και ο άλλος θα το δέχεται για να πληρώνεται.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    32
    Επίσης λέτε να τεθούν όρια. Πως να τεθούν όρια αφού αν ρωτήσω γιατί μιλάνε συνέχεια με μηνύματα εκείνος θα μου απαντήσει "δεν μπορώ να μιλάω με την αδερφή μου;;" άδικο δεν θα έχει αλλά είναι υπερβολικό το καθημερινό πρωί μεσημέρι βράδυ και καληνύχτα κάθε βράδυ με καρδούλες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by neamama View Post
    Επίσης λέτε να τεθούν όρια. Πως να τεθούν όρια αφού αν ρωτήσω γιατί μιλάνε συνέχεια με μηνύματα εκείνος θα μου απαντήσει "δεν μπορώ να μιλάω με την αδερφή μου;;" άδικο δεν θα έχει αλλά είναι υπερβολικό το καθημερινό πρωί μεσημέρι βράδυ και καληνύχτα κάθε βράδυ με καρδούλες.
    τα ορια μονο απο εκεινον μπορουν να τεθουν. οχι απο σενα.
    αν εκεινος δεν θελει να περιορισει αυτην την επικοινωνια και θυμωνει κιολας, δεν μπορεις να κανεις κατι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    το θεμα ειναι, οτι ακομα και η αλλαγη δουλειας ηταν αποφαση της αδερφης του κι οχι δικια του.
    εσυ προσανατολισου στο αν μπορειτε να τα βρειτε για το πως θα ειναι η ζωη σας ΜΑΖΙ και μην αναλωνεσαι σε γκρινιες για την αδερφη.
    τον γαμο θα τον αφησεις ετσι στην τυχη??? "φανταζομαι οτι θα παντρευτουμε με πολιτικο"? τι θα πει φανταζεσαι? δεν τα εχετε ξεκαθαρισει αυτα?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    32
    Λάθος το έθεσα εγώ! Θα γίνει σίγουρα με πολιτικό απλα δεν έχουμε ορίσει ημερομηνία. Η μέσα στον Αύγουστο η τον Σεπτέμβριο. Και τελικά εφόσον εκείνος νευριάζει δεν πρόκειται να θέσει κανένα όριο. Και δεν νομίζω ότι δεν θέλει να θέσει απλά δεν ξέρει για ποιο λόγο να θέσει όριο εφόσον όλα του φαίνονται φυσιολογικά. Και τελικά φαίνομαι εγώ η ζηλιάρα που τον δεσμεύω και τον καταπιέζω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    δεν σας καταλαβαινω γιατι εφυγε ο αντρας σου απο την δουλεια για να μην ειστε πολλοι?γιατι δεν θελει η αδερφη του να παραμεινει τη δουλεια δηλαδη απο την μια αγαπουλες και καρδουλες και απο την αλλη παιρνει αποφαση να τον βγαλει απο την δουλεια??κατι δεν μου καθεται καλα

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    32
    Δες σου κάθεται καλά γιατί όλα είναι αρρωστημένα. Επειδή υπήρχε ένας κανόνας στην δουλειά ότι δεν μπλέκουμε προσωπικά με επαγγελματικά και εγώ με τον σύντροφο μου αυτό το σπάσαμε και όχι μόνο κάναμε σχέση αλλά αποφασίσαμε να κάνουμε και παιδί. Οπότε η λύση που βρήκε η διευθύντρια- αδερφή του είναι να φύγει εκείνος από τη δουλειά και εγώ να παραμείνω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Τον απομακρυνε απο την εταιρεια επειδη απαγορευεται 2 ατομα της εταιρειας να εχουν σχεση? Ή συγκεκριμενα ο αδελφος της δεν ηθελε να εχει σχεση με αλλο προσωπο που δουλευει στην εταιρεια?
    Εχει αποδεχτει τη σχεση σας αφου ξερει για το μωρο και σας λεει να μεινετε στο σπιτι της για να μην εχετε να πληρωνετε ενοικιο ?

    Τωρα αυτο που λες με τα sms οτι εβλεπες καρδουλες και φιλακια................. ειναι λιγο κριπυ.... δηλαδη τι λιγο? Δεν ξερω τι να πω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Οκ απαντουσαμε ταυτοχρονα cat,μολις ειδα τι ειπες για την εταιρεια

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 19-11-2014, 23:51
  2. Η αδερφή μου
    By αλεχ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-01-2013, 08:24
  3. Η αδερφή μου έχει προ?
    By aderfoula123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-09-2012, 21:56
  4. Για την αδερφη μου..
    By Αριαδνη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 04-08-2012, 19:16
  5. Κολλημένος
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 06-02-2011, 20:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •