Πονοκέφαλος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    10

    Πονοκέφαλος

    Καλησπέρα ,

    Θα ήθελα να μοιραστώ ένα τεράστιο πρόβλημα που έχω με τους πονοκέφαλους τα τελευταία χρόνια της ζωής μου . Είμαι άνδρας , ετών 33 . Πάντοτε από μικρός είχα ευαισθησία με τον πόνο στο κεφάλι αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια . Δυστυχώς από τα 30 μου χρόνια και μετά η κατάσταση έχει χειροτερέψει αρκετά καθώς πλέον οι κρίσεις ημικρανίας και γενικά οι κεφαλαλγίες έχουν αυξηθεί αισθητά όχι τόσο σε ένταση αλλά σε συχνότητα . Φυσικά έκανα μαγνητική αλλά δεν έδειξε απολύτως τίποτα .

    Για να έχετε μια εικόνα , έχω σίγουρα 10 περιστατικά πονοκέφαλου το μήνα ( συνήθως μισές τάσεως(5) και μισές ημικρανίας (5) . Τα φάρμακα που χρησιμοποιώ είναι το panadol extra και το Nurofen ( οταν είναι μεγάλη η ένταση της κεφαλαλγίας ) .

    Έχω όμως μεγάλη ανησυχία για την συχνή χρήση των φαρμάκων αυτών διότι φοβάμαι μην μου πειράξουν τα νεφρά στο μέλλον ή το συκώτι . Μπορεί να μου πει κάποιος με παρόμοιο πρόβλημα τι έχει κάνει και γενικά τι χρήση φαρμάκων κάνει και με τι συχνότητα και γενικά εάν έχει βρει κάποιο τρόπο μείωσης των κεφαλαλγιών ?

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Εχεις επισκεφτει γναθοχειρουργο? Τα αιτια που προκαλουν πονοκεφαλο ειναι παρα πολλα. Εγω πασχω απο κροταφογναθικο συνδρομο λογω αγχους. Πιεζονται οι μυες του κεφαλιου και καταληγει μεχρι και σε ιλιγγο, κεφαλαλγια, ναυτια και δε συμμαζευεται....
    Αλλη αιτια που μπορει να μου προκαλεσει πονοκεφαλο ειναι οτι ειμαι αλλεργικο ατομο.

    Θα σου προτεινα να επισκεφτεις καποιον ειδικο να συζητησεις μαζι του αν εχεις προβληματα αγχους. Μπορει να σε βοηθησει να βρεις τροπους να το διαχειριστεις μεσα απο ασχολιες που σε χαλαρωνουν ή με αντθμετωπιση και αλλαγες σε οσα ηδη μπορει να σε στρεσαρουν.

    Για τα φαρμακα που λες κι εγω παιρνω παυσιπονα συχνα πυκνα. Δεν εχω κατι να σου πω σχετικα με αυτο, δεν ειμαι γιατρος. Αλλα και να ημουν, δε νομιζω να ηξερα να σου πω τι αντοχες εχει το συκωτι και τα νεφρα σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Καλησπέρα vasago.. εγω με τους πονοκεφάλους είχα σοβαρό πρόβλημα σαν παιδί.Είχα σχεδόν καθημερινούς και τρομερά δυνατούς σε φάση να χτυπιέμαι στα πατώματα, στους τοίχους..τραγική κατάσταση.. οι γονείς μου με έτρεχαν απο δω και απο εκει, αξωνικες, μαγνητικες..δοκιμάσαμε μέχρι και βιοθεραπεία και χίλια δυο.. Αποτέλεσμα μηδέν και η κατάσταση χειροτέρευε..Μέχρι που στην εφηβία μου με πήγαν για βελονισμό και πραγματικά σώθηκα!!!
    Έκανα για 3 χρονια βελονισμό (κάποιες συνεδρίες το χρόνο) και γλύτωσα για όλη μου την ζωή!! Είμαι τώρα στα 40 και απο την εφηβία μου δεν ξαναείχα ποτέ πρόβλημα με πονοκεφάλους και αν με πιάσει καμιά φορά με ένα ντεπόν μου περνάει.
    Οπότε για τους πονοκεφάλους προσωπικά ορκίζομαι στον βελονισμό!!! αναμφισβητητα (και παντα σύμφωνα με την δική μου εμπειρία).
    Αυτο που μου είχαν πει τότε ήταν για πιθανή δυσλειτουργία στην χολή (με έπιανε πολύ πονοκέφαλος μετα απο πχ τηγανιτά φαγητα) και αυχενικό.Ότι και αν ήταν πάντως τουλάχιστον απο αυτό γλύτωσα!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    10
    Savatage ευχαριστώ πολύ για την απάντηση . Εχω να σου πω ότι ναι έχω μεγαλο πρόβλημα άγχους και πριν 5-6 χρόνια έπαιρνα seroxat λόγω κρίσεων πανικού . Να σε ρωτήσω , όταν λες παίρνεις παυσίπονα συχνά πυκνά τι εννοείς ; Θυμάσαι πόσα περίπου το μήνα και τι είδους ; ( παρακεταμόλη , ιβουπροφενη και άλλα αντιφλεγμονώδη ) .

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    10
    Jock ευχαριστώ για την απάντηση σου . Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά για τον βελονισμό . Είναι κάτι που δεν το ήξερα καν να σου πω την αλήθεια . Θα ήθελα εάν μπορείς να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες όπως πχ πόσες φορές την εβδομάδα ή τον μήνα πήγαινες για τον βελονισμό , εάν πονάει και πόσο κοστίζει . Ηταν πολύ ευχάριστα τα νέα διότι δεν μπορεις να φανταστείς πόσο με ταλαιπωρεί το θέμα . Με το παραμικρό έχω πονοκέφαλο για το τίποτα με πιάνει και μου χαλάει όλες τις μέρες .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by vasago View Post
    Savatage ευχαριστώ πολύ για την απάντηση . Εχω να σου πω ότι ναι έχω μεγαλο πρόβλημα άγχους και πριν 5-6 χρόνια έπαιρνα seroxat λόγω κρίσεων πανικού . Να σε ρωτήσω , όταν λες παίρνεις παυσίπονα συχνά πυκνά τι εννοείς ; Θυμάσαι πόσα περίπου το μήνα και τι είδους ; ( παρακεταμόλη , ιβουπροφενη και άλλα αντιφλεγμονώδη ) .
    Για απλο πονοκεφαλο ή αλλος πονους παιρνω νουροφεν. Για κεφαλαλγια λογω κριταφογναθικου επειδη υποφερω πολυ αν με πιασει κριση παιρνω 2 νορτζεσικ αν εχω φτασει στο αμην, 1 νορτζεσικ αμα το προλαβω. Συνολο το μηνα ε? Δεν ξερω ακριβως.... Αναλογα πώς παει ενας μηνας. Αν ειναι μηνας με ευσυγκινησια, αγχος και αρνητικες σκεψεις μπορει να παρω και πανω απο 10. Δεν ξερω πώς να το υπολογισω.
    Παντως η προταση για βελονισμο μου ακουγεται σουπερ ιδεα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by vasago View Post
    Jock ευχαριστώ για την απάντηση σου . Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά για τον βελονισμό . Είναι κάτι που δεν το ήξερα καν να σου πω την αλήθεια . Θα ήθελα εάν μπορείς να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες όπως πχ πόσες φορές την εβδομάδα ή τον μήνα πήγαινες για τον βελονισμό , εάν πονάει και πόσο κοστίζει . Ηταν πολύ ευχάριστα τα νέα διότι δεν μπορεις να φανταστείς πόσο με ταλαιπωρεί το θέμα . Με το παραμικρό έχω πονοκέφαλο για το τίποτα με πιάνει και μου χαλάει όλες τις μέρες .
    Καλημέρα.. δεν πονάει καθολου και έχει ένα περιβάλλον τύπου μασάζ οπότε είναι αρκετά χαλαρωτική όλη αυτή η διαδικασία. Οταν και αν πας σε ένα καλό βελονιστή θα συζητήσετε τα πάντα και θα σου πει οτι χρειάζεται και θα κάνεις και μια δοκιμή και αποφασίζεις. Στον βελονισμό μπορεί να σου κάνει θεραπεία για διάφορα προβλήματα μαζί.. Πχ αν έχεις αυχενικό αλλά έχεις και κάποια αγχόδη διαταραχή θα κάνεις συγχρόνος θεραπεία μαζί και για τα δύο. Τώρα για το κόστος κυμαίνεται γύρω στα 40 ευρώ πάνω κάτω και για χρόνιες παθήσεις όπως χρόνιοι πονοκέφαλοι μπορεί να χρειαστείς καμιά 10ριά συνεδρίες και σε μια τέτοια περίπτωση κάνουν συνήθως κάποια έκπτωση. Αυτές τις πχ 10 συνεδρίες (που θα σου πάρει δυο τρεις εβδομάδες) μπορεί να χρειαστεί να τις επαναλάβεις τον επόμενο χρόνο.. Λογικά όμως θα δείς αποτελέσματα απο την πρώτη θεραπεία.
    Επίσης σημαντικό είναι να βρείς βελονιστή που έχει εξειδικευτεί στον βελονισμό στην Κίνα και να έχει κάνει σπουδές και πρακτική εκεί και όχι σε κάποια δυτική σχολή ή σεμινάρια κτλ.. Αυτοί που έχουν μοιηθεί απο τους κινέζους είναι και οι καλύτεροι!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    10
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας . Θα ακολουθήσω από Σεπτέμβρη την συμβουλή του jock77 για βελονισμό διότι είναι ανυπόφορο το πράγμα με τους πονοεκφάλους . Μέχρι τότε θα φορτωθώ αναγκαστικά με παυσίπονα . Ηδη αυτόν τον μήνα είμαι στα 6 και έχουμε μόλις 18 του μηνός απότε λογικά πάω πάλι για την 10αδα .
    Jock φίλε είσαι από Αθήνα . Ελεγα μπας και πάω στον δικό σου βελονιστή μιας και λες ότι ειναι δυνατός .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by vasago View Post
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας . Θα ακολουθήσω από Σεπτέμβρη την συμβουλή του jock77 για βελονισμό διότι είναι ανυπόφορο το πράγμα με τους πονοεκφάλους . Μέχρι τότε θα φορτωθώ αναγκαστικά με παυσίπονα . Ηδη αυτόν τον μήνα είμαι στα 6 και έχουμε μόλις 18 του μηνός απότε λογικά πάω πάλι για την 10αδα .
    Jock φίλε είσαι από Αθήνα . Ελεγα μπας και πάω στον δικό σου βελονιστή μιας και λες ότι ειναι δυνατός .
    Δεν κάνει τίποτα! Σου εύχομαι καλή ανάρρωση και να γλυτώσεις απο αυτό το βάσανο. Παρεπιπτόντος, για την ibuprofen (η ουσία του Nurofen) είναι ένα ασφαλές φάρμακο που μπορείς να το πέρνεις και κάθε μέρα. Υπάρχουν και έρευνες που λένε οτι πέρνοντας ibuprofen μπορεί να αυξήσουμε την ζωή μας κατα 12 χρόνια!! Φυσικά αρκεί να μην την συνδιάζεις με αλκοόλ και άλλα φάρμακα όπως ασπιρίνη ή φάρμακα για το αίμα, τα ψυχολογικά κτλ..
    Οπότε μην την φοβάσαι.. απλά να το πέρνεις με φαί ή ένα ποτήρι γάλα.
    Ο δικός μου βελονιστής (βασικά βελονήστρια γιατί ήταν γυναίκα) δυστυχώς δεν υπάρχει πιά.. όταν πήγενα εγώ θα ήταν περίπου 50 χρονών και έχουν περάσει 25 χρόνια απο τότε.. Όμως με λίγη έρευνα στο ίντερνετ θα βρεις τον ιδανικό (κοίταζε και τα βιογραφικά τους). Πάντως θυμάμαι οτι ήταν στο Μαρούσι απέναντι απο τον σταθμό του τρένου αλλά ξέρω οτι το ιατρείο αυτό δεν υπάρχει πια εκεί.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    10
    Jock ευχαριστώ για το ενδιαφερον σου και για ολες τις πληροφοριες . Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι με βάση αυτό που είπες πριν . Λες να μην συνδυάζω την ibuprofen με φάρμακα για το αιμα . Τι εννοείς ; Τι είδους φάρμακα είναι αυτά; Μπορείς να αναφέρεις έτσι κάποιο ; Εγώ καμιά φορά την συνδυάζω με panadol extra . Ελπίζω να μην είναι στην κατηγορία που ανέφερες . Ασπιρίνη ή ψυχολογικά φάρμακα δεν παίρνω .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    αν δεν πέρνεις χάπια για κάποια άλλη πάθηση τότε είσαι οκ! για το αίμα ενοώ όπως αντιπικτικά και τέτοια.. θα το δεις προφανος και στις οδηγιες χρήσης. Με το παναντολ δεν εχεις θεμα αλλά καλύτερα να πάρεις παραπάνω nurofen ..το οποίο μπορείς και να πέρνεις κάθε 6 ώρες (όπως και το παναντόλ).

Similar Threads

  1. Πονοκεφαλος
    By Λυδια32 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 21-07-2011, 10:50
  2. Ο Πονοκέφαλος των ανδρών
    By cristian in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-2011, 22:34
  3. πονοκεφαλος
    By pana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 20-01-2011, 03:04
  4. Πονοκεφαλος
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 27-09-2009, 13:45

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •