Δεν έχω φίλους!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770

    Δεν έχω φίλους!

    Δεν έχω φίλους , με έχουνε εγκαταλείψει ΟΛΟΙ. Τόσα χρόνια από τα 24 σου - τώρα είμαι 41- κανείς δεν με κάνει παρέα. Τι συμβαίνει γιατί όλα τόσο χάλια σε μένα??? Ούτε φίλους , ούτε τίποτα δεν έχω..... Δεν έχω με κάποιον να βγω. Δεν μπορώ να βρω νέους φίλους και να δικτυωθώ. Οι παλοιοί φίλοι μου έχουνε ξεφύγει εντελώς εδώ και πολλά χρόνια είναι που κάνανε τις δικές τους οικογένειες και δεν νοιάζονται για μένα καθόλου, αδιαφορία πλήρη αν είναι δυνατόν. Μπορεί να τρομάξανε όταν μάθανε από μένα ότι έκλεψα τον γκόμενο της φίλης μου και τώρα να με σιχαίνονται δεν ξέρω τι να πω πάντως με αφήσανε μόνη μου και να πεθάνω ούτε θα ενδιαφερθούνε. Πλήρη αναισθησία σαν να πέθανα για αυτούς. Τους απογοήτευσα για κάτι δεν ξέρω. Πραγματικά είμαι πολύ κρίμα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Επίσης, δεν με κοιτάει ούτε ένας άντρας. Αφού είμαστε με την Μαρία την κοινωνική λειτουργό στην δουλειά και όλοι προσέχουνε αυτή και εμένα στο περιθώριο. Είναι να σκάσεις από παντού γκαντεμιά.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Επίσης ούτε στην δουλειά μου είμαι καλή....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    ....Προφανώς δεν προσπαθείς αρκετά για να έχεις κάποιες σταθερές στη ζωή σου.... η μοναξιά είναι επιλογή...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    δελφινι ολα τα περιμενα απο εσενα εκτος απο το να μας πεις την ηικια σου. θα επρεπε να ξερεις οτι μια γυναικα δεν τη λεει ποτε της.
    ερις αυτο που γραφεις εναι μεγαλο λαθος, υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν να συναψουν κοινωνικες σχεσεις οσο και αν θελουν, ειναι αρρωστοι και εχουν διαφορες σοβαρες διαταραχες

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    δελφινι ολα τα περιμενα απο εσενα εκτος απο το να μας πεις την ηικια σου. θα επρεπε να ξερεις οτι μια γυναικα δεν τη λεει ποτε της.
    ερις αυτο που γραφεις εναι μεγαλο λαθος, υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν να συναψουν κοινωνικες σχεσεις οσο και αν θελουν, ειναι αρρωστοι και εχουν διαφορες σοβαρες διαταραχες
    Επιμένω ότι η μοναξία είναι επιλογή.... η ταμπέλα σοβαρές ψυχικές διαταραχές είναι απλώς μία ταμπέλα που κάποιοι κρύβονται πίσω της. Επίσης, αυτό που λες είναι εξαιρετικά ρατσιστικό...γκετοποιείς μία ομάδα ανθρώπων επειδή έχουν ένα ψυχικό νόσημα; Θα περιθωριοποιούσες ποτέ μία ομάδα διαβητικών;

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Athens
    Posts
    43
    Όταν λες ότι προσέχουν την Μαρία και όχι εσένα εννοείς ότι της την πέφτουν οι άντρες και σε εσένα όχι; ή κάτι άλλο; Ρωτώ επειδή τα τελευταία περίπου 15 χρόνια οι άντρες έχουν σταματήσει να προσεγγίζουν το άλλο φύλο με άμεσο τρόπο όπως γίνονταν παλιότερα. Ειδικά τώρα με το internet ήρθε και έδεσε.

    Τι πιστεύεις ότι έχει η Μαρία και όχι εσύ; Μήπως αυτό είναι η ιδέα σου;
    Μπορεί κάποιος να σου έχει δώσει σημασία και να μην το έχεις καταλάβει.

    Επίσης δεν γίνεται να έχεις τις ίδιες παρέες απ΄όταν ήσουν 24. Περνώντας τα χρόνια πολλοί θα παντρευτούν, άλλοι θα αλλάξουν πόλη, χώρα και το κυριότερο ότι πλέον δεν γίνεται να ταιριάζεις πια με τα ίδια άτομα. Έχουν αλλάξει και έχεις αλλάξει.

    Μια λύση για να μπορέσεις να γνωρίσεις καινούρια άτομα είναι να ασχοληθείς με ομαδικές δραστηριότητες. Αλλιώς μη περιμένεις!! Πώς θα βρεις μόνη σου; Δηλ. σεμινάρια, εθελοντισμός κλπ καλλιτεχνικές δραστηριότητες. Π.χ αν σ' ενδιαφέρει να γνωρίσεις άτομα που να τους αρέσουν τα βιβλία επειδή αρέσουν σ΄εσένα, γράψου σε ομάδα/σύλλογο κλπ που να έχει σχέση με αυτό. Μπορεί να σ' ενδιαφέρει κάτι άλλο.

    Ακόμη πες ότι είχες 1 ή 2 παλιές φίλες, τα άτομα που μπορούν να σου γνωρίσουν έχουν εξαντληθεί σε αριθμό.

    Αυτό που επίσης πρέπει να λάβεις υπ' όψιν είναι ότι πρέπει να φαίνεσαι χαλαρή και όχι να γράφεις στο κούτελο "θέλω να κάνω νέους φίλους εδώ και τώρα". Θέλει ένα λύσιμο το πράγμα, για να αποκτήσεις περισσότερη γοητεία και να γίνεις πιο ελκυστική παρέα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    106
    δελφινάκι διακρίνω απαισιοδοξια!!Παρτο αλλιως!!Κι εγω ειμαι κοντα σε εσενα ηλικιακα(38).Καταρχας εγω ηδη βλεπω οτι εχεις μια φίλη:τη Μαρία την κοιν.λειτουργο!!!Αστειευομα ι φυσικά..Καλή μου δυστυχώς ή ευτυχώς ισχύει το κλισέ οτι πρεπει να ανοιξεις κυκλο σου και να κάνεις διαφορες δραστηριοτητες για να βρεις φίλους..Δεν ξερω τι φάση σου..εγώ απο προσωπική εμπειρία αν και τρομερά κλειστό και οριακά αντικοινωνικό άτομο,εβρισκα φιλους και φίλες που μας εδεναν κοινά ενδιαφέροντα και είχαμε καθημερινή επαφη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Επίσης αισθάνομαι άσχημη ενώ ήμουνα πολύ ωραίο κορίτσι από μικρούλα. Αισθάνομαι ένα τρολλ της ζωής όλες οι κοπέλες παντρεύονται κλπ ενώ εγώ έμεινα στάσιμη. Έχω μια στενοχώρια κάθε φορά που κοιμάμαι που νομίζω ότι θα αυτοκτονήσω στο τέλος. Ιδίως τα κιλά που έβαλα είναι πάρα πολλά από 50 έγινα 86 . Έβαλα 36 ολόκληρα κιλά.... είναι για αυτοκτονία που να τα χάσω τόσα κιλά.
    Last edited by δελφίνι; 18-07-2017 at 17:20.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    κατι δεν κανεις καλα δελφινι..... αποκτησε ομαδικες δραστηριοτητες αν θες φιλους

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    κατι δεν κανεις καλα δελφινι..... αποκτησε ομαδικες δραστηριοτητες αν θες φιλους
    τα έχω παίξει στην κυριολεξία τα τελευταία 20 χρόνια από τότε που ενηλικιώθηκα που δεν ξέρω τι κάνω σωστό και τι λάθος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    με τη ψυχολογο-ψυχιατρο σου μιλησες για αυτο το θεμα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    με τη ψυχολογο-ψυχιατρο σου μιλησες για αυτο το θεμα
    η ψυχίατρός μου με θεωρεί απλώς άτυχη

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Έκανα 1 χρόνο γυμναστήριο και κατάφερα να βάλω και 2 κιλά. Μα πόσο άχρηστη μπορεί να είμαι?????

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    ηθελες να παντρευτεις?πχ εμενα δεν με νοιαζει πιο πολυ με ενδιαφερει να εχω εναν ανθρωπο στη ζωη να αγαπιομαστε και να καταλαβαινομαστε παρα ο γαμος δυσκολα τα πραγματα στη ζωη αυτη αλλα μην σε παιρνει απο κατω πολλοι παντρευτηκαν λιγοι ευτυχησαν το κλειδι ειναι η ευτυχια μας και οχι ο γαμος κανε φιλους εστω απο το φβ μεσα απο ομαδες δικτυωσου λιγο κοινωνικοποιησου εστω ετσι αν σου ειναι δυσκολο με τον καιρο ολο και θα βγεις με καποιους απο αυτους και ποτε δεν ξερεις τι θα προκυψει

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν εχω φιλους
    By γιαννης1996 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 28-06-2022, 10:40
  2. Δεν εχω φιλους
    By LeGenD in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 26-12-2012, 17:32
  3. Δεν εχω φιλους
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 20-03-2012, 20:46
  4. δεν εχω φιλους
    By tokokkinofoustani in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 03-02-2012, 08:17
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ!!!!
    By tHe_V1rus in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 31-03-2011, 22:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •