Διαφορετικοτητα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204

    Διαφορετικοτητα.

    Γεια σας παιδια.Ειμαι 17 χρονων και εχω υπαρξει καλη μαθητρια.Τωρα τελευταια ειμαι υπετευαισθητη,δεν μπορω να συγκεντροθω ,ενω παραλληλα δριαβαζω πολλη ποιηση και ταυτοχρονα γραφω ποιηματα .Και του χρονου δινω πανελληνιες και εχω αγχωθει γιατι δεν εχω τη δυναμη να διαβασω κι οταν μπαινω σε προγραμμα παλι το καταστρεφω εξαιτιας των διαταραχων της διαθεσης μου.Ολοι λενε να προγραμματιστω αλλα για μενα αυτο ειναι θανατος.Τι να κανω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    καλο κουραγιο.... δυσκολο το διαβασμα, εγω ειμαι δυσλεκτικος και μικρος ειμουν και υπερκινητικος....... αλλα και απο το πανεπηστημειο που εβγαλα δε καταφερα και κατι η ζωη εχει πολους δρομους.......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Συμφωνω με αυτο που λες αλλα εγω εχω επενδυσει πολλα στο διαβασμα τοσα χρονια και τωρα νομιζω οτι θα τα καταστρεψω ολα.Φοβαμαι μηπως πασχω απο καποια διασπαση προσοχης.Αποσυγκεντρωνομα� � και κουραζομαι πολυ ευκολα ρε γαμωτο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Ίσως να μην σε ικανοποιεί πλέον το γνωστικό αντικείμενο του σχολείου και να θέλεις να στρέψεις το ενδιαφέρον σου αλλού, όπως η ποίηση για παράδειγμα... Είναι η τελευταία σου χρονιά στο σχολείο, χρησιμοποίησε την ως όχημα για να φτάσεις κάπου που μπορεί να σου αρέσει περισσότερο και να σου ανοίξει νέους δρόμους. Γενικότερα η στάση σου, μου φαίνεται φυσιολογική, καθώς βρίσκεσαι στην εφηβία κατά την οποία δημιουργούνται τέτοιες σκέψεις αμφισβήτησης του κόσμου αλλά και του εαυτού.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Συμφωνω με αυτο που λες αλλα εγω εχω επενδυσει πολλα στο διαβασμα τοσα χρονια και τωρα νομιζω οτι θα τα καταστρεψω ολα.Φοβαμαι μηπως πασχω απο καποια διασπαση προσοχης.Αποσυγκεντρωνομα� � και κουραζομαι πολυ ευκολα ρε γαμωτο.
    το διαβασμα ειναι επιπονη διαδικασια θελει πεισμα...... για τη διασπαση προσοχης δεν μπορεις να κανεις πολλα τη να παιρνεις φαρμακα σαν τους αμερικανους που δινουν αβερτα στους υπερκινητικους...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Οχι φαρμακα ,ουτε λογος.Αμα ειναι να γινει χαλια η υγεια μας για ενα πανεπιστημιο τοτε δεν υπαρχει λογος.ετσι δεν ειναι?
    Και ερις πραγματι εχω πειξει με το σχολειο και τις καταναγκαστικες βλακειες .ομως εχουμε κριση και πρεπει ο καθενας απο καπου να πιαστει .Να ενα ποιημα που εγραψα.πειτε μου σχολια .

    Το εχω ονομασει αλλαγες.

    Αναμνησεις παλαιες
    Σταχτη γινονται κι αυτες
    Η εμμονη τους την προοδο εμποδιζουν
    Μπαινουν εμπρος και τη ροη της στιγματιζουν


    Εμπειριες και τοπια
    Στηνουν φραγματα και γινονται λεια
    Για τις αυριανες τις καταστασεις
    Που ξενες παλι βυθιζονται στις αντιφασεις


    Το υποκειμενο γυριζει το κεφαλι
    Το παρελθον σκαβοντας παλι
    Προσπαθει να βρει το δρομο που θα πορευθει
    Για να αποφυγει την καταστροφη

    Κι ομως παροτι το παρελθον διδασκει
    Στηνει παγιδες στο μυαλο
    Που οδηγειται σε τελμα οδυνηρο
    Καθως ο ανθρωπος τεινει να το εξωραιζει

    Καθε νεα δυσκολια ετσι την αντιμετωπιζει
    Σαν ενα μωρο μικρο
    Που για πρωτη φορα αντικριζει τον κοσμο
    Και μαθαινει να προσαρμοζεται σε αυτο


    Δυσκολο πραγμα οι αλλαγες
    Παιρνουν χρονο αλλοτε λιγο κι αλλοτε ολοκληρες εποχες
    Μα η εκβαση ειναι γλυκια
    Για εκεινον που τολμα
    Τα παλαια να τα αφησει
    Και να δωσει χωρο στο καινουριο να ανθισει.


    Σηκωθηκα και το εγραψα στις 3 τη νυχτα σε 2 λεπτα.Για να δειτε ποσο χαος ειναι το κεφαλι μ!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Γεια σας παιδια.Ειμαι 17 χρονων και εχω υπαρξει καλη μαθητρια.Τωρα τελευταια ειμαι υπετευαισθητη,δεν μπορω να συγκεντροθω ,ενω παραλληλα δριαβαζω πολλη ποιηση και ταυτοχρονα γραφω ποιηματα .Και του χρονου δινω πανελληνιες και εχω αγχωθει γιατι δεν εχω τη δυναμη να διαβασω κι οταν μπαινω σε προγραμμα παλι το καταστρεφω εξαιτιας των διαταραχων της διαθεσης μου.Ολοι λενε να προγραμματιστω αλλα για μενα αυτο ειναι θανατος.Τι να κανω?
    Γεια σου Ιωάννα. Όταν λες διαταραχές διάθεσης το εννοείς; Έχεις κατάθλιψη ή δυσθυμία; Καταλαβαίνω το διάβασμα είναι δύσκολο και οι πανελλήνιες ακόμα πιο δύσκολες. Εκείνη τη χρονιά που έδινα ήμουν χάλια για πολλούς λόγους. Αλλά τα κατάφερα. Πάρτο σιγά σιγά. Τις πανελλήνιες τις έχουν παρουσιάσει σαν να είναι το δυσκολότερο και πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή ενός 18χρονου. Δες το σαν μια απλή δοκιμασία που θα σου ανοίξει μια πόρτα. Αν δεν πετύχει υπάρχουν κι άλλες λύσεις. Αν δεν σου βγαίνει το πρόγραμμα μη βάζεις κάποιο. Άστο κι όπως σου βγει. Επίσης νομίζεις ότι έχεις διάσπαση προσοχής. Σαν παιδί είχες ΔΕΠ-Υ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Oχι η τουλαχιστον δεν το εξετασα ποτε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Παντα ομως ειχα δυσκολια στη συγκεντρωση που τωρα εχει γινει πιο εντονη και ειμαι και αρκετα κυκλοθυμικη με τα πανω και τα κατω .Βεβαια και οι ποσοτητα διαβασματος ειναι πολυ μεγαλυτερη αλλα το προβλημα εντονοτερο.με κανει πολλες φορες να θελω να τα παρατησω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Oχι η τουλαχιστον δεν το εξετασα ποτε
    Αν όντως δεν είχες τότε δεν έχεις ούτε τώρα. Η Δεπ-υ εμφανίζεται πάντα στην παιδική ηλικία και όχι στην ενηλικίωση ή στην εφηβεία. Οπότε δε νομίζω να είναι διάσπαση προσοχής. Λογικά απο το άγχος είναι. Η έλλειψη συγκέντρωσης είναι σύνηθες φαινόμενο στους ανθρωπους με άγχος.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    10
    Ιωάννα μήπως το βάρος στους ώμους σου είναι τόσο μεγάλο που ο εγκέφαλος σου αρνείται να συγκεντρωθεί ; Για προσπάθησε να χαλαρώσεις και να το σκεφτείς λίγο πιο σφαιρικά . Το ξέρω ότι είναι κοινότυπο και πολύ κλισέ αυτό που θα σου πω αλλά δεν είναι το τέλος του κόσμου οι πανελλήνιες . Κάνε το διάβασμα σου όπως ξέρεις τόσα χρόνια χωρίς υπερβολές και μην αγχώνεσαι για τίποτα . Αν διώξεις λίγο το άγχος και τα ''πρέπει να πετύχω'' πιστεύω αυτόματα θα μπορέσεις να συγκεντρωθείς σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό . Ελπίζω να μην έχεις και πίεση απο τους γονείς διότι εκεί τα πράγματα γίνονται πολύπλοκα .. Κουράγιο σε ένα χρόνο θα είσαι φοιτήτρια και ποιος σε πιάνει .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Εγω παντως αγχωνομαι υπερβολικα και το λενε κι αλλοι.το ποιημα πως σου φανηκε ?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας παντως

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Εγω παντως αγχωνομαι υπερβολικα και το λενε κι αλλοι.το ποιημα πως σου φανηκε ?
    Πολύ πρωτότυπο. Μπράβο που πέτυχες και ομοιοκαταληξία!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Σε ευχαριστω!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ιδιαιτερότητα - Διαφορετικότητα ή κατάθλιψη;
    By RUNLOLA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 07-02-2012, 02:32
  2. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΔΡΟΜΩΝ ....
    By αλίκη! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 09-12-2010, 13:25
  3. \'Ανδρες και Γυναίκες: Διαφορετικότητα και Ομοιότητα
    By anasia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 09-02-2006, 21:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •