θελω βοηθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294

    θελω βοηθεια

    κανω θεραπεια με αναφρανιλ εδω και 3 μηνες..μου μειωνει ο γιατρος το χαπι επειδη μαλλον μου γυρναει σε μανια..νιωθω οτι ειμαι πολυ χαρουμενη,ενεργητικη,πολυ ορεξη για σεξ,ευερεθιστη,υπερκινητικ οτητα...τι να κανω???ειναι μανια αυτο?νιωθω και πολυ αυτοπεποιθηση..ο γιατρος μου λειπει ταξιδι..τι παθαινεις απο τη μανια???βοηθεια....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Δεν είμαι ειδικός για να σου απαντήσω ,αλλά γιατί πρέπει να είναι πρόβλημα το να :

    Originally posted by zouzounitsaaa
    ..νιωθω οτι ειμαι πολυ χαρουμενη,ενεργητικη,πολυ ορεξη για σεξ,ευερεθιστη,υπερκινητικ οτητα...νιωθω και πολυ αυτοπεποιθηση......
    εγω προσωπικά -πίστεψέ με- θάθελα πάρα μα πάρα πολύ να ένιωθα έστω και στο ελάχιστο σαν εσένα ...
    Συγνώμη, αν δεν κατάλαβα το πρόβλημά σου ε ;
    πάντως προσπάθησε να μην πιέζεις τον εαυτό σου ... χαλάρωσε , νιώσε καλά που .... \"νιώθεις καλά\" και πίστεψέ το ότι είσαι πράγματι καλά και ότι όλα είναι \"υπό έλεγχο\" ...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    http://www.janssen-cilag.gr/bgdisplay.jhtml?itemname=bipolar_symptoms#1 γιατι εχω πολλα απο αυτα που γραφει!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    zouzounitsa μου μήπως είχες συνηθίσει στο να μην αισθάνεσαι καλά και τώρα επειδή νιώθεις επιτέλους καλά αυτό σε τρόμαξε?Εκτός βέβαια αν όντως αυτά που αισθάνεσαι είναι υπερβολικά αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είσαι σε θέση να το κρίνεις εσύ αυτό,επειδή από ότι φαίνεται έχεις αγχωθεί και ίσως να μην τα βλέπεις καθαρά.Κάνε λίγη υπομονή να γυρίσει ο γιατρός σου να τα συζητήσετε.
    Βασικά συμφωνώ με την psychangel,θα ήθελα να ένιωθα κι εγώ έτσι,χαρούμενη και με αυτοπεποίθηση.Θα το προτιμούσα σίγουρα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by zouzounitsaaa
    http://www.janssen-cilag.gr/bgdisplay.jhtml?itemname=bipolar_symptoms#1 γιατι εχω πολλα απο αυτα που γραφει!!!!
    οκ! αυτά τα γενικά τάχω κι εγώ υπόψη μου ... αλλά στην περιπτωσή σου το να γεμίζεις αγχος \"μήπως\" κάτι δεν σου πάει καλά
    και ιδέα σου να είναι αν το σκέφτεσαι συνέχεια και βασανίζεσαι με ανασφάλειες ίσως οδηγήσει στο να εκδηλωθεί πραγματικά αυτό που φοβάσαι ...
    Τουλάχιστον προσπάθησε να ηρεμήσεις μέχρι να δεις το γιατρό σου ....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Μην ψάχνεις να κάνεις μόνη σου διάγνωση τώρα.Περίμενε να επιστρέψει ο γιατρός σου.
    Πότε γυρίζει?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    12 μαιου..αργει..ναι δεν ειχα συνηθισει να ειμαι καλα αλλα τα νιωθω πολυ εντονα αυτα!!!!!!!οτι θα σκασω απο χαρα και υπερμετρη σεξουαλικη διαθεση!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Δεν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του τηλεφωνικώς?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    οχι ειναι στην Αμερικη για εκπαιδευση!ααααααααχ δεν μπορω και μονο στην ιδεα οτι εχω μανια τρελαινομαι!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Ελα ηρέμισε...

    Με το να πανικοβάλλεσαι δεν κάνεις τίποτα.Μπορεί απλώς να είσαι υπερβολική και να μην συμβαίνει τίποτα.Οταν αγχωνόμαστε όλα τα μεγενθύνουμε και τα βλέπουμε διαφορετικά από ότι είναι στην πραγματικότητα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by zouzounitsaaa
    ααααααααχ δεν μπορω και μονο στην ιδεα οτι εχω μανια τρελαινομαι!
    γιατί;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    τηλεφωνείς, επειγόντως στο γιατρό σου για αλλαγή φαρμακευτικής αγωγής.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Ζουζουνίτσα, λέω να σου πώ την σκέψη μου αν δε σε πειράζει.

    Και από άλλα ποστ σου έχω διαπιστώσει (φυσικά μπορεί και εσφαλμένα) να έχεις μεγάλη φοβία για πολλά πράγματα.
    Συνήθως αυτά ήταν άσχημα. Αυτά που περιγράφεις σε αυτό το πόστ εδώ δε μου φαίνονται για άσχημα
    Αν, επιτέλους, νιώθεις καλά μη το δηλητηριάζεις με σκέψεις ότι μπορεί να είναι μανία. Απόλαυσέ το


    (α ναι να σε διαβεβαιώσω πως το 50% το πληθυσμού της γής θέλει όλη τη μέρα να κάνει σέξ.)
    been good, been bad. WILL GO ON

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    just me και dalia οντως μπορει να μην εχω συνηθισει να ειμαι καλα και να μου φαινεται καπως που κανω ολα αυτα τα πραγματα.το γεγονος ειναι οτι αισθανομαι χαρουμενη και ενεργητικη(παω στη σχολη μου,πινω καφεδες με παρεες ολη μερα,παω στη δουλεια)πραγματα που δεν εκανα ουτε στη φαντασια μου πριν.αλλα επισης οσον αφορα τη σεξουαλικη διαθεση την εχω ολη μερα..βλεπω αντρα και τον θελω με αποτελεσμα να κανω επιπολαια πραγματα(μπορει να φταιει το οτι εχω να κανω καιρο σεξ και ηρθε και η ανοιξη-η εποχη αναπαραγωγης μου-χαχχαχαχαχαχα!!!!).μιλαω πολυ αλλα παντα μιλουσα πολυ ουτως η\'αλλως.γρηγορες σκεψεις δεν κανω αλλα εχω αυτοπεποιθηση κατι που ειχα χασει πριν.ειμαι λιγο ευερεθιστη αλλα δεν βριζω,δεν πινω.το μονο που εκανα ηταν να καπνισω 2 τσιγαρα επειδη ολοι καπνιζαν και παρασυρθηκα σαν χαζη.σημερα κοιμηθηκα 8 ωρες και νιωθω κουρασμενη...δεν εχω τρελη ορεξη να παω στη σχολη αλλα δουλεια θα παω θελω δεν θελω!!τι να πω????μπερδευτηκα!!!να ειναι διπολικη διαταραχη?δηλαδη μια μανια,μια καταθλιψη?αυριο βραδυ θα παω στον αντικαταστατη του γιατρου μου και θα σας πω..

  15. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    Zouzounitsa ακούγετε σαν διπολική ναι. Όμως χρειάζεσαι διάγνωση. Αν νομίζεις ότι η συμπεριφορά σου αρχίζει και γίνετε ιδιαίτερα ‘περίεργη’ και ασυνήθιστη καλό είναι να επισκεφτείς κάποιον άλλο γιατρό μιας και ο προσωπικός σου γιατρός λείπει. Αν δυσκολεύεσαι να κοιμηθείς και το βράδυ (λόγω ενέργειας) τότε αυτό είναι μια ακόμη ένδειξη.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •