Χρόνιο Πυελικό Άλγος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    4
    Αυτό υποψιάζομαι και εγώ σχετικά με τις ασκήσεις χαλάρωσης. Αν μου επιτρέπεις ποια ακριβώς ήταν τα συμπτώματα σου όσον αφορά το πυελικό άλγος; Έχεις θεραπευτεί πλέον και αν ναι περίπου τι μέθοδο ακολούθησες και πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι χαλάρωσε το μυικό σύστημα; Επίσης με τον αυνανισμό τι έκανες γιατί σφίγγει το πυελικό έδαφος. Με συγχωρείς για την αδιακρισία φίλε kostas62 αλλά προσπαθώ να βγάλω μια άκρη με το πρόβλημα μου, σε ό,τι θες απαντάς.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by alexpelvic88 View Post
    Αυτό υποψιάζομαι και εγώ σχετικά με τις ασκήσεις χαλάρωσης. Αν μου επιτρέπεις ποια ακριβώς ήταν τα συμπτώματα σου όσον αφορά το πυελικό άλγος; Έχεις θεραπευτεί πλέον και αν ναι περίπου τι μέθοδο ακολούθησες και πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι χαλάρωσε το μυικό σύστημα; Επίσης με τον αυνανισμό τι έκανες γιατί σφίγγει το πυελικό έδαφος. Με συγχωρείς για την αδιακρισία φίλε kostas62 αλλά προσπαθώ να βγάλω μια άκρη με το πρόβλημα μου, σε ό,τι θες απαντάς.
    Γειά σου και πάλι,
    Το κύριο σύμπτωμα ήταν πόνος στον σφιγκτηρα του πρωκτου, που αντανακλούσε στο περινεο και το πέος.
    Όπως μου εξήγησε ο γιατρός, προερχόταν από μυική κραμπα στην περιοχή για κάποιο λόγο!
    Εγώ πριν από αυτό, είχα μυικες κράμπες με πόνο κυρίως στη πλάτη και τους ώμους, καθώς ο οργανισμός μου έμενε ακαλυπτος από το αντικαταθληπτικο, και προσαρμοζοταν σταδιακά.
    Μετά από κάποιους μήνες που άρχισα να κοιμάμαι καλά και να αισθάνομαι χαλαρός, μου πέρασε.
    Δεν με έχει ξαναενοχλησει από τότε.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Γειά σου και πάλι,
    Το κύριο σύμπτωμα ήταν πόνος στον σφιγκτηρα του πρωκτου, που αντανακλούσε στο περινεο και το πέος.
    Όπως μου εξήγησε ο γιατρός, προερχόταν από μυική κραμπα στην περιοχή για κάποιο λόγο!
    Εγώ πριν από αυτό, είχα μυικες κράμπες με πόνο κυρίως στη πλάτη και τους ώμους, καθώς ο οργανισμός μου έμενε ακαλυπτος από το αντικαταθληπτικο, και προσαρμοζοταν σταδιακά.
    Μετά από κάποιους μήνες που άρχισα να κοιμάμαι καλά και να αισθάνομαι χαλαρός, μου πέρασε.
    Δεν με έχει ξαναενοχλησει από τότε.
    Ευχαριστώ για τις πληροφοριες.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Mπορω να ρωτησω και εγω κατι ?

    Εαν τα πυοσφαιρια ΔΕΝ πεσουν στα 0-2 (κατα οπτικο πεδιο) και ειναι
    (ειτε βρεθουν βακτηρια ειτε δεν βρεθουν) αλλοτε στα 8-10 και αλλοτε στα 20-24
    πως ειμαι σιγουρος οτι εχω ΜΟΝΟ πυελικο αλγος ? Εγω κατανοω πως ξεκινησε
    και γνωριζω πως το προκαλεσα .... αλλα τα πυοσφαιρια ? Δεν δειχνουν κατι ?
    Επισης, το μεγεθος του προστατη απο περσι (που ηταν 23.6 κυβικα εκατοστα)
    δεν λεει να πεσει κατω απο τα 30 (τωρα ειναι 39 κ.εκ).
    Το πυελικο αλγος προκαλει την διογκωση ?
    Η καποια φλεγμονη που ειναι πολυ μικρη για να φανει ?

    Αυτο με τα 3000 ευρω για πληρη ιαση (στον Ζουμπο) .... μαλλον αποτελει
    μονοδρομο για τις πιθανες λυσεις που μπορω να ακολουθησω και εγω !
    Δεν εχω τοσα χρηματα.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    1
    Καλησπέρα και από εμένα...Izanami αυτά που αναφερεις είναι πολύ σημαντικές πληροφορίες...Σε ευχαριστούμε πολύ...Αν θες θα σου ήμουν υπόχρεος αν μου έδινες το email σου...Ευχαριστώ πολύ και Καλή Χρονιά σε όλους...

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    2
    Παιδιά, όποιος πάσχει από πυελικο άλγος (αλλά να είναι σίγουρος, να έχει κάνει όλες τις εξετάσεις που λένε οι παραπάνω φίλοι), να πετάξει όλα τα φάρμακα, xatral, παυσίπονα κλπ και να πάρει οπωσδήποτε έλαιο cbd, φαρμακευτική κανναβη!
    Ανακουφίζει 80 έως και 100% του πόνου, βελτιώνει την ψυχολογία και επειδή χαλαρώνει το σώμα βοηθά στον ύπνο, στο κατουρημα και στο χεσιμο. Επίσης είναι αφροδισιακό και αντιοξειδωτικο.
    Για τη δυσκοιλιοτητα επίσης φτιάξτε χυμό ακτινίδιο και ρίξτε μέσα λιναροσπορο και σπόρους chia.
    Το cbd είναι από το 2017 απολύτως νόμιμο στην Ελλάδα, δεν έχει παρενέργειες, δεν προκαλεί εξάρτηση και το βρίσκεις άνετα στις μεγάλες πόλεις. Πάρτε ένα cbd oil με μεγάλη περιεκτικότητα πχ 24.
    Σε περίπτωση όμως που έχετε ιστορικό σοβαρών ψυχικών νοσημάτων, ρωτήστε το γιατρό σας πριν αρχίσετε.
    Θα σας βοηθήσει να αρχίσετε να ζείτε ξανά σαν άνθρωποι. Τα υπόλοιπα είναι δική σας δουλειά, δηλ. να διώξετε το άγχος, να γυμνάζεστε και ν αλλάξετε τις βλαβερές συνήθειες σας.
    Καλή τύχη και κουράγιο σε όλους.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Νικολη

    σε ευχαριστουμε ιδιαιτερα.
    Ξεκινησα τις ασκησεις χαλαρωσης, σημερα.
    Προφανως χρειαζομαι κανα διμηνο για να νιωσω μονιμα αποτελεσματα.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Εξουθενωμένος View Post
    Νικολη

    σε ευχαριστουμε ιδιαιτερα.
    Ξεκινησα τις ασκησεις χαλαρωσης, σημερα.
    Προφανως χρειαζομαι κανα διμηνο για να νιωσω μονιμα αποτελεσματα.
    Εξουθενωμένε,

    Όταν κάνεις τις ασκήσεις, δώσε πολύ βάση στην αναπνοή σου. Πρέπει να είναι πολύ βαθιά και να κατευθύνεται στην περιοχή της κοιλιάς, να τη φουσκώνει. Εκεί να την κρατάς λίγο και να αφεθείς ώσπου να νιώσεις τη σουφρα σου να χαλαρώνει. Συγγνώμην για τις... πιπεράτες λεπτομέρειες, αλλά δεν γίνεται αλλιώς.
    Όταν λοιπόν περπατάς στο δρόμο ή βρίσκεσαι στη δουλειά, ανά διαστήματα προσπάθησε να αναπαράγεις αυτή την αίσθηση χαλαρότητας που πετυχαίνεις με τις ασκήσεις. Πάρε βαθιά ανάσα τακτικά και νιώσε τα εσωτερικά σου όργανα στην περιοχή της κοιλιάς σαν να κατεβαίνουν χαμηλότερα. Αμέσως θα ξεσφιξουν και θ ακολουθήσουν και οι όρχεις. Δεν είναι πάντα εύκολο και επίσης σου αλλάζει την περπατησιά, την κάνει πιο αργή και χαλαρή, σχεδόν νωθρη σα να είναι καλοκαιράκι και ν ακούς ρέγγε, αλλά είναι ανακουφιστικο και οξυγονωνει τον εγκέφαλο.
    Επίσης κάνοντας αυτή τη διαδικασία αναπνοή στην κοιλιά - χαλάρωση ορχεων κλπ όταν ξεκινάς το κατουρημα, θα δεις βελτίωση στην ταχύτητα που θα βγουν τα πρώτα ουρα αλλά και στη ροή τους. Μη φεύγεις από την τουαλέτα αν δεν έχεις αδειάσει τελείως! Δώσε χρόνο, φουσκωνε ξεφουσκωνε την κοιλιά να αδειάσει η κύστη. Εν ανάγκη κατουρα καθιστός! Τα ουρα που κατακρατεις δημιουργούν προβλήματα τοξικότητας, το ίδιο και τα κόπρανα.
    Το καναββινελαιο έχει σημασία γιατί βοηθά να χαλαρώσει το πυελικο σύστημα πιο γρήγορα από τις ασκήσεις που όντως παίρνουν χρόνο. Αυτό που παίρνω εγώ είναι το enecta 24% που είναι ιταλικό. Έχει σημασία η χώρα προέλευσης γιατί η συγκεκριμένη καλλιέργεια όπως πχ και η σπιρουλινα, θέλει ηλιοφάνεια. Ένα αυστριακό που πήρα ήταν τζουφιο και ειναι και πανάκριβα αυτά, δηλ το μπουκαλάκι κάνει 130 ευρά και θα σου κρατήσει περίπου 1,5 ως 2 μήνες.
    Είπαμε όμως, αν έχουμε ιστορικό ψυχασθενειας ή εξαρτήσεων, συμβουλευομαστε το γιατρό πρώτα.
    Αλλά αφού δίνουν xatral (μυοχαλαρωτικο) για εξάμηνο, τόσο περίπου παίρνει για να επανέλθει η ελαστικότητα στους μύες της πυελικης περιοχής.
    Κουραγιο παίδες, χαλαρώστε τη σουφρα και όλα θα πάνε καλά, δεν είμαστε ήρωες να λύσουμε εμείς όλα τα προβλήματα του κόσμου, κάποια πρέπει να τα γράφουμε ξέρετε πού...
    Last edited by Νικολής; 16-02-2019 at 10:30.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    102
    Δεν εμπαινα στο φορουμ για καιρο.Συνεχιζω να παλευω με την ΓΑΔ ειμαι 1.5 χρονο χωρις χαπια και υποστηρικτικη ψυχοθεραπια και συντομα ξεκιναω αποκλειστικα γνωστικη συμπεριφορικη ψυχοθεραπια γιατι η ριζα του κακου στην γαδ ειναι ο αρνητικος τροπος σκεψης.

    Περι πυελικου αλγους δν με εχει ξανα ενχολησει και εκανα ακριβως οτι σας ανεφερα.

    Οσο αφορα τις ασκησεις στην αρχη τις εκανα 1 χρονο 3 φορες την ημερα διαφραγματικη αναπνοη + Kengel +διατασεις για πυελικη χαλαρωση και κατ επεκταση του πυελικου νευρικου πλεγματος.

    Αν ειχα καποια ενοχληση χρησιμοποιουσα το thera wand αλλα εργαλεια που μπορειτε να χρησιμοποιησετε ειναι οτι εχει σχεση με μυικη χαλαρωση και triger point release.

    Αν βρειτε μασερ εξιδικευμενο σε μασαζ βαθυ ιστου ειναι επισης καλο.

    Το κεντρο φυσιοθεραπιας που πηγα ηταν της Κωνσταντινιδου ελενης βρισκεται θεσσαλονικη κεντρο.

    Περα απο το σιτε που ειχα ανεβασει θα βρειτε και αλλες πληροφοριες στο www.Pelvicfloor.gr

    Εχω ξεκινησει CBD Oil απο την Endoca με βαση τον οδηγο ληψης CBD π βρηκα google για εμενα δουλευει στα 2mg για αλλους μπορει παραπανω.

    Καλη τυχη σε ολους απο καρδιας.
    Last edited by Izanami; 12-03-2019 at 19:03. Reason: Ξαξα

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    102
    Συγνωμη για τη μεγαλη καθυστερηση.
    alexpelvic88

    Ειχα ακριβως τα ιδια προβληματα με εσενα η εξεταση που εκανα ηταν ενας απλος υπερυχος για να διαπιστωσει η φυσιοθεραπευτρια την κατασταση των μυων του πυελικου εδαφους.

    Το συγκεκριμενο προβλημα το λυνουν οι ακσησεις Kengel οι οποιες ενδυναμωνουν τους μυς με αποτελεσμα να αδειαζει η κυστη φυσιολογικα και να σταματαει η συνχουρια.

    Οσο για τα προβληματα στυσης αν δεις την φυσιολογια των μυων του πεους και του πυελικου εδαφους υπαρχουν 2 μυς.

    Ο ενας ειναι υπευθυνος να κραταει το αιμα μεσα στο πεος και ο αλλος για τη στυση.

    Το kengel ενδυναμωνει και αυτους τους μυς και λυνει το προβλημα.

    Το φυσιολογικο ειναι στον υπερυχο να μπορεις να κρατησεις σε συσπαση στο πυελικο εδαφος για 10 δευτερολεπτα οτιδηποτε κατω απο αυτο ειναι προβλημα.

    Σε 3 μηνες αρχισα να βλεπω διαφορα και σε 1 χρονο ειχα πληρες αποκατασταση επιβεβαιωμενο και απο τον υπερηχο καθε φορα.

    Η ψυχογενης στυτικη δυσλειτουργια ειναι πολυ πιθανον να συμβαινει αν εχεις αποριες κανε τριπλεξ πεους 150ευρω κοστιζει.

    Ολα ειναι απο το ανχος και το στρεςς αν τα λυσεις θα λυσεις τοσο τα ψυχοσωματικα προβληματα που προκαλουν αλλα και τα ψυχικα.

    Εγω ημουν απο τους ατυχους γιατι μολις ελυσα το ενα προβλημα ηρθαν οι κρισεις πανικου και η ΓΑΔ αλλα και εκει πλεον τα παω πολυ πολυ καλα και χωρις χαπια.

    Δυστηχως το πυελικο αλγος ειναι παρενεργια μιας αλυτης αγχωδης διαταραχης οσοι πασχετε απο πυελικο αλγος να το εχετε υπ οψη σας.

    Καλη τυχη.
    Last edited by Izanami; 12-03-2019 at 19:10.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    102
    Σου εστειλα email προεδρε.

  12. #27
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    40
    Ήρθα να κάνω check in. Έχω παλέψει άγρια με το συγκεκριμένο και να προσθέσω ότι έχω κάνει πολλαπλές ενδοουρηθρικες επεμβάσεις, όντας υποχόνδριος / αγχωτικός αρκετά από πριν, ενας θα μπορουσε να φανταστει τι επιπλοκες θα ειχε αυτο στη ψυχικη μου υγεια. Δοκιμαζω για αλλη μια φορα καθημερινο stretching...

  13. #28
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    40
    3 χρόνια μετά και είμαι χάλια , δεν ξερω αν θα αντεξω, γιατι να με βρουν τοσα προβληματα τοσο νεο;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καλησπέρα. Τι έχεις;

  15. #30
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    40
    ενα σωρο προβληματα , δυσλειτουργικος πλεον με καταθλιψη

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Χρόνιο Πυελικό Άλγος
    By IPPOKRATIS1991 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 19-07-2017, 16:01
  2. Χρόνιο πρόβλημα ύπνου
    By panos21 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 33
    Last Post: 18-12-2013, 15:49
  3. χρονιο ανχος
    By panatha in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 01-12-2011, 00:10
  4. Αλγος στηθους & δυσφορια ανευ πορισματος
    By Mr_Sneptaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 61
    Last Post: 27-07-2010, 23:43
  5. Ενα περιεργο χρονιο προβλημα
    By ninblack in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 15-08-2008, 11:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •