Χρόνιο Πυελικό Άλγος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1

    Χρόνιο Πυελικό Άλγος

    Παιδιά υποφέρω από χρόνιο πόνο στην πύελο (δηλαδή στην περιοχή γύρο απο την λεκάνη ) και στην πλάτη πάνω απο 2 χρόνια. Έχω πάει σε ένα κάρο γιατρούς ουρολόγους και γαστρεντερολόγους , έχω κάνει εξετάσεις όπως κολονοσκόπηση , υπέρηχο δεν με βρήκαν τίποτα , αλλά πρόσφατα ένας ουρολόγος με είπε πως έχω σύνδρομο του χρόνιου πυελικού άλγους και θα πρέπει να πάω σε έναν γιατρό εξυδικευμένο στο θέμα αυτό, εσείς ρε παιδιά έχετε σχετική εμπειρία ? που να απευθυνθώ ? Να πάω σε ένα ιατρείο του πόνου ?να κάνω βελονισμό κλτ ? που να πάω ? ΔΕΝ είναι ψυχωσοματική πάθηση το σύνδρομο χρόνιου πυελικού άλγους . Ο χρόνιος πόνος με έχει φέρει κατάθλιψη
    Last edited by Aeon; 09-09-2020 at 14:28.

  2. #2

    Δεν είμαι καλά ;(

    Γειά σας εδώ και 3 χρόνια πάσχω από χρόνιο πυελικό άλγος , με έχει καταστρέψει την ζωή, δεν αισθάνομαι καθόλου καλά και με έχει προκαλέσει κατάθληψη αυτή η κατάσταση, είμαι 26 ετών κοιμάμαι νωρίς το βράδυ το προϊ ξυπνάω αργά (12 :00) αισθάνομαι κουρασμένος και θέλω να ξανακοιμηθώ δεν έχω όρεξη να κάνω οτιδήποτε, δεν θέλω πχ πλέον να βγαίνω με τους φίλους μου , επίσης είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής κοντεύουμε τώρα Σεπτέμβρη και δεν έχω διαβάσει τίποτα μέχρι τώρα για την εξεταστική , επίσης τώρα τελευταία έχω σκέψεις να βλάψω τον εαυτό μου! Τι μπορώ να κάνω ? ;( Επίσης είχα ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή σε πολύ μικρό βαθμό όμως λόγου αυτής της πάθησης επιδυνώθηκε πολύ η παθηση μου . Δεν ξέρω απο πού προέρχεται το πυελικό άλγος μου ! Έχω πάει σε ένα κάρο γιατρούς με βρήκανε ότι δεν έχω τύποτα ! Μέχρη που πρόσφατα πήγα σε ένανουρολόγο με είπε ότι πάσχω απο σύνδρομο χρόνιου πυελικού άλγους και πως θα πρέπει να επισκευτώ κάποιον ειδικό γιατρό πάνω στο θέμα αυτό. Επίσης έχω θέμα με έντερο μου έχω βαρυά δυσκιλειώτητα , επίσης έχω τεινέσμό( είναι μια αίσθηση ότι θέλεις να πηγαίνεις στην τουαλέτα ακόμα και αν το εντερό σου είναι άδειο ) , σκέφτικα για αυτό ότι το χρόνιο πυελικό άλγος προέρχεται απο το έντερο έκανα όμως έκανα κολωνοσκόπηση και δεν με βρήκαν τίποτα ! Τώρα πρόσφατα ξεκίνησα να πηγαίνω σε έναν αναισθησιολόγο που ειδικεύεται στο βελονισμό κάπως με έφηγαν οι πόνοι και με έγραψε Lyrica ( το Lyrica είναι αντιεπυλιπτικό που ειδικεύεται στην αντιμετώπιση του νευροπαθητικού πόνου ) Ρε παιδία τι μπορεί να έχω ?! Νιώθω πολύ απογοητευμένος γιατι έχω πάει σε ένα κάρο γιατρούς και δεν με βρημαν τίποτα . Τώρα τελευταία σκέφτομαι να βλάψω τον ευατο μου γιατί με περιορίζει πάρα πολύ αυτό το πράγμα και χωρίς τον πόνο θα μπορουσα να έκανα πάρα πολλά πράγματα ;(

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλησπερα! Απο οτι καταλαβα αυτο που πασχεις ειναι κατι ψυχολογικο, ψαξ' το λιγο με τα προβληματα που ειχες και πηγαινε σε εναν ψυχιατρο και εναν ψυχολογο, δεν νοειται να εισαι τοσο χαλια ενω λυνεται το προβλημα σου, κανε κατι για τον εαυτο σου!!

  4. #4
    @Λουλούδι Δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι ψυχολογικό !!!! Με έχουν διαγνώσει με μία πάθηση που λέγεται Σύνδρομο χρόνιου πυελικού άλγους ! Διάβασε και εδώ : https://www.e-psychology.gr/health-p...-05-52-29.html

  5. #5
    @Λουλούδι βαρέθικα να με λένε όλοι ότι ο χρόνιος πόνος που έχω είναι από το μυαλό μου ενώ έχω διαγνωσεί με αυτό το σύνδρομο (!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Δεν ειπα για αυτο το συνδρομο, ειπα για τα υπολοιπα που λες οτι εχεις, και αν δεις στο τελος λεει οτι θεραπευεται κιολας και με φαρμακα και με ψυχολογο, οποτε ειναι και ψυχολογικο! Οποτε κανε κατι για σενα οπως ειπα.

  7. #7
    @ λουλούδι Πιστεύω με καταλαβαίνεις Πονάω πολύ! Το αρκετές φορές το πρώι ξυπνάω με πόνους ! Έχει τύχει να ξυπνήσω την νύχτά απο πόνους , έχει τύχει να μην μπορώ να βγώ απο το σπίτι μου επειδή πονάω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ναι ενταξει πονας, αλλα δεν κανεις κατι γι'αυτο! Γιατι δεν πας σε ενα γιατρο να σου δωσει θεραπεια και σε εναν ψυχολογο να σε βοηθησει να το ξεπερασεις; Αν δεν κανεις κατι γι'αυτο σορυ, αλλα εισαι αξιος της μοιρας σου!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    102
    Καλησπερα,παιρνω τον θαρρος να γραψω και εγω την εμπειρια μου για να βοηθησω και αλλους ανθρωπους μολις γραφτηκα στο φορουμ.Και καταφερα να ξεπερασω το χρονιο πυελικο αλγος.

    Εδω και 3 χρονια πασχω απο χρονιο πυελικο αλγος.Περασα τα γνωστα με αντιβιοσεις για 1 χρονο και με το να αλλαζω 30 ουρολογους και να μην πιστευει κανεις τα συμπτωματα μου.

    Εαν και εσεις εχετε κανει ολες τις αιματολογικες εξετασεις εξετασεις ουρων σπερματος μαγνητικες τομογραφιες απο πανω ως κατω και δεν βρεθηκε ποτε τιποτα δωστε ιδιαιτερη προσοχη στα εξης.

    Η οποιαδηποτε αλλαγη συναισθηματικης καταστασης κανει τους μυς να σφιγκουν και να δημιουργουν τα λεγομενα μυοπεριτονικα επωδυνα σημεια πονου.Το κυριο χαρακτηριστικο τους ειναι οι καυσαλγιες και ο αντανακλαστικος πονος.
    Το ιδιο ακριβως συμβαινει και στο εσωτερικο του πυελικου εδαφους.

    Τα λεγομενα Triger Points (Επωδυνα σημεια πονου) ο μονος τροπος για να φυγουν ειναι μεσο φυσιοθεραπειας με τη μεθοδο στεγνης βελονας η με το να ασκησουμε εντονη πιεση για 5 δευτερολεπτα πανω στα συγκεκριμενα σημεια.

    Μετα απο πολυ ταλαιπωρια βρηκα ενα κεντρο αποκαταστασης πυελικου εδαφους στην θεσσαλονικη οπου εκει εμαθα να κανω καθημερινα συγκεκριμενες διατασεις yoga ετσι ωστε να αποφορτιζω το στρεςς απο τους μυς.Επισης η φυσιοθεραπευτρια μου εκλεισε ολα τα ανοιχτα Triger Points με την μεθοδο της στεγνης βελονας.Και δεχτηκα εσωτερικη φυσιοθεραπια μεσο του ορθου για τα Triger Points του πυελικου εδαφους.Αυτο ειναι το κεντρο αποκαταστασης μπορειτε να ενημερωθειτε πληρως.

    http://www.physicenter.gr/cvs/

    Επισης ο μοναδικος ουρολογος που με βοηθησε και αναγνωρισε την παθηση ηταν ο Κυριος Ιωαννης Ζουμπος υπαρχουν και σχετικα βιντεο του στο Youtube αλλα μολις μου ζητησε 3.000 ευρω για να κανω πληρες θεραπεια αποχωρησα.

    Aυτα που εκανα καθημερινα ηταν τα εξης

    διατασεις yoga Που αφορουν το πυελικο εδαφος.
    Οταν καθομουνα καθομουνα σε μαξιλαρακι τυπου Donut ετσι ωστε να μην ασκειτε πιεση στα εσωτερικα Triger Points του πυελικου εδαφους.
    Απεφευγα με καθε τροπο υγρασια και κρυο.

    Οταν καιγομουνα σε μια κλιμακα απο 1 εως 10 ας πουμε 8 ο μονος τροπος για να ανακουφιστο ηταν ενα καυτο μπανιο με γεματη μπανιερα.

    Εκανα καθημερινα διαφραγματικη αναπνοη και διαλογισμο

    Βρηκα στο ιντερνετ τα λεγομενα Thera Wand που αφορουν την φυσιοθεραπεια του πυελικου εδαφους απο τον ασθενη και ετσι εκανα μονος μου μασαζ τα επωδυνα σημεια πονου στο πυελικο εδαφος.

    Για τις περιπτωσεις που υπαρχει συχνη συχνουρια και αφοδευση κατα πασα πιθανοτητα το πυελικο σας εδαφος ειναι παρα πολυ αδυναμο αυτο μπορει να διαπιστωθει μονο μεσο υπερυχου και το προβλημα λυνεται με ασκησεις Kengel και φυσικα με παρουσια φυσιοθεραπευτη.

    H συγκεκριμενη παθηση εχει αρκετες ομοιοτητες με την ινομυαλγια καθως και με το μυοπεριτονιακο συνδρομο πονου.
    ειναι αυτοανοση και προκαλειτε απο το στρεςς.

    Ολα τα συμπτωματα ειναι κατα βαση ψυχοσωματικα και ειναι η αντριδραση του οργανισμου μας στο εντονο στρεςς.
    Αν καποιος κανει ολα αυτα και συνεχισει να ανχωνεται το σωμα θα συνεχισει να δημιουργει Triger Points.

    Διαβαστε τα βιβλια A headeach in the pelvic και το Heal Pelvic pain της Amy stain.

    Οταν θα αποδεχθειτε οτι ανχωνεστε και αποφασισετε να κανετε στροφη 180 μοιρων στην ζωη σας σε ολα αυτα που σας ανχωνουν τοτε θα δειτε τεραστιες διαφορες.

    Απο βοηθηματα πηρα μονο ενα βοτανο το Rhodiola Rosea.

    Επισης επαθα ψυχογενης στυτικη δυσλειτουργια λογο του εντονου στρεςς και της απογοητευσης.
    Εκανα Triplex Αγγειων πεους και βγηκε φυσιολογικο.Η ψυχογενης στυτικη δυσλειτουργια υπαρχει ως σημερα.

    Το συνδρομο ευερεσθιτου εντερου ειναι πολυ πιθανων να συνυπαρχει με το πυελικο εδαφος.Πηγαινα για ουρηση πανω απο 30 φορες την μερα καθως και για αφοδευση πανω απο 7 φορες.Οι ασκησεις Kengel και η αποβολη του ανχους και ο διαφορετικος τροπος προσεγγισης των πραγματων ελυσαν τον προβλημα μου.

    Σημερα ειμαι 100% θεραπευμενος απο τη συγκεκριμενη παθηση η οποια μου ειχε καταστρεψει τη ζωη το παλεψα μονος μου με δυναμη ψυχης και πολυ υπομονη και ψαξιμο λογο του οτι ειναι ενα αυτοανοσο νοσημα και οπου και να πηγα δεν με βοηθησε κανεις να ειναι καλα το Google.

    Σημερα πασχω απο ΓΑΔ και ο ψυχιατρος μου ειπε οτι το πυελικο αλγος ειναι αποτελεσμα της ΓΑΔ.
    Eυχομαι καλο κουραγιο και καλη δυναμη σε ολους σας ουτε στον εχθρο μου να καιγεται καποιος ζωντανος 24ωρες την μερα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    102
    Η εξεταση που μπορει να επιβεβαιωσει την καυσαλγια σας λεγεται

    Θερμογραφια.

    Αν πατησετε στο Google Thermografy Fibromyalgia και πατε στις εικονες θα δειτε πως εμφανιζεται η καυσαλγια και με λευκο χρωμα ειναι τα triger points που την προκαλουν.

    Επισης γραψτε στα αγγλικα παλι Pelvic Floor triger points και στις εικονες θα σας εμφανισει με κοκκινο τα σημεια που μπορει και εσεις να καιγεστε και με το σημα Χ ειναι τα triger points που προκαλουν το καψιμο.

    Το πυελικο εδαφος ονομαζεται αλλιως ο Μυς της ψυχης γιατι σε εκεινο το σημειο του σωματος σηγκεντρονεται ολο το στρεςς του οργανισμου.Καντε αναζητηση και για αυτο.

    Τα βιβλια μπορειτε να τα βρειτε και σε PDF στο ιντερνετ και να τα διαβασετε ετσι ωστε να καταλαβεται την φυσιολογια του προβληματος.

    Σχετικα με το κεντρο φυσιοθεραπειας που ανεφερα ποιο πανω δυστηχως ειναι το μοναδικο σε ολη την ελλαδα για την συγκεκριμενη παθηση.

    Οσοι νιωσετε απογοητευση και ξεκινησει η καταθλιψη η ουσια που βοηθαει στον πονο ειναι η αμιτρυπλινη.

    Το προβλημα γενικως με το καψιμο εστιαζεται στο νευρικο πλεγμα.του πυελικου εδαφους και στην συνηθεια του οργανισμου να σφιγγει τους μυς καθε φορα που σας πιανει ανχος.

    Αναζητηστε και μαθετε τα παντα για το μυοπεριτονιακο συνδρομο πονου καθως και για τα επωδυνα μυικα σημεια πονου.

    Επισης αναζητηστε τις δυσλειτουργιες που προκαλει το πυελικο εδαφος.

    Γενικοτερα ενημερωθειτε οπως μπορειτε για τη συγκεκριμενη παθηση τις περισοτερες πληροφοριες θα τις βρειτε αν ψαξετε στα αγγλικα οσο για τις αυτοθεραπιες εχει οδηγιες στο Google.

    Η καλυτερη φυσιοθεραπευτρια αυτη τη στιγμη για τη συγκεκριμενη παθηση ειναι η Amy stein μπορειτε να δειτε μερικα βιντεο της.

    Αν εχετε καποιο συντροφο πρεπει να σας κανει μασαζ σε ολη την περιοχη η οποια ειναι σφιγμενη καθημερινα.

    Μην σας πιανει απογοητευση πρεπει να δειτε βαθια μεσα στον εαυτο σας και να σκεφτειτε γεγονοτα που εγιναν πριν το παθετε.

    Γενικα δειτε αν σαν ανθρωποι εισαστε ανχωδεις η οτιδηποτε αλλο.

    Εγω πριν το παθω ειχα τρομερο εργασιακο ανχος και θανατο συγγενικου προσωπου απο καρκινο.

    Ειμαι τελειομανης και πιεζα παντα τον εαυτο μου για το καλυτερο.

    Γραψτε στο youtube Συνδρομο χρονιου πυελικου αλγους και δειτε 2 βιντεο απο την εκπομπη ολα.για την υγεια.

    Καλως η κακος θελει πολυ τρεξιμο και ψυχικη δυναμη για να γινεται καλα.

    Επισης γραψτε pelvic floor thera wand και θα σας βγαλει μερικα βιντεο με την θεραπεια στα εσωτερικα σημεια της λεκανης.

    Διαφραγματικες αναπνοες οπωςδηποτε λογο του οτι το διαφραγμα συνδεεται αμεσα με το πυελικο μας εδαφος η βελτιωση ειναι παρα παρα πολυ αργη αλλα σταθερη αμεσως μολις το παρετε αποφαση μπορει να παρει μηνες αλλα αξιζει για να σταματησετε να καιγεστε ζωντανοι.




    Εστάλη από ASUS_Z00AD στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    102
    Επισης φιλε ιπποκρατη ξεκινα να πινεις κεφιρ και κοψε την.καφεινη στην καθημερινοτητα σου.

    Ομαδα στο Facebook για τη συγκεκριμενη παθηση

    Men suffering from chronic pelvic pain syndrome cpps.

    Αν δεν εχεις κανει μαγνητικες κανε απο πανω εως κατω στην σπονδυλικη στηλη και μαγνητικη λεκανης για να αποκλεισεις το ενδεχομενο να εχεις ισχυαλγια να περναει καποιο νευρο.δλδ.εκει στη λεκανη και να πονας.

    Επισης αν.εχεις κανει ολες τις αιματολογικες εξετασεις και καλλιεργιες ουρων σπερματος και προστατικου υγρου και δεν βρεθηκε τιποτα τοτε ναι εχεις πυελικο αλγος.

    Ευχομαι να σε βοηθησα εστω και λιγο και να ξερεις οτι σε καταλαβαινω απολυτα.

    Η επομενη θεραπεια που μπορει να βοηθησει ειναι ο ηλεκτροβελονισμος αλλα να πας σε γνωστη και οχι οπου να ναι.

    Καλη τυχη.



    Εστάλη από ASUS_Z00AD στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    4
    Καλησπέρα,

    Καταρχάς θα ήθελα να πω στον Ιπποκράτη πως πρώτα απ' όλα πρέπει να φτιάξεις την διατροφή σου. Αυτό σημαίνει πως ουσιαστικά πρέπει να σταματήσεις να είσαι δυσκοίλιος. Η δυσκοιλιότητα επηρεάζει αρνητικά όλο τον οργανισμό και κυρίως το ουροποιητικό και αφοδευτικό σύστημα και κατά συνέπεια το πυελικό έδαφος. Ξεκίνα εξετάσεις και μία μία απέκλειε παθήσεις, ώστε να καταλήξεις κάπου και να επικεντρωθείς σε αυτό. Πρωταρχικός σκόπος είναι όταν αφοδεύεις να μην σφίγγεσαι ιδιαίτερα και να μην σου πέρνει πάνω από 5 λεπτά (χονδρικά). Προσπάθησε να πηγαίνεις περίπου την ίδια ώρα κάθε μέρα. Γιαούρτια, κεφίρ, λαχανικά (όπως μπρόκολα και κουνουπίδια) θα βοηθήσουν πολύ. Απέφυγε την ζάχαρη και κάθε είδους γλυκό. Πειραματίσου και δες τι εσένα προσωπικά βοηθάει. Σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις μάλλον έχεις θέμα με το πυελικό έδαφος. Ο Izanami σου έγραψε ακριβώς που να πας και τι να κάνεις. Δοκίμασε λοιπόν την φυσικοθεραπεία πυελικου εδάφους δεν έχεις να χάσεις πολλά. Όσο για την κατάθλιψη ξεκόλλα φίλε. Υπάρχουν και χειρότερα. Το ξέρω είναι δύσκολο αλλά προσπάθησε να το ξεπεράσεις δίχως να μπλέξεις με ψυχολόγους κτλ. γιατί υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να κολλήσεις ψυχολογικά με τα αντικαταθλιπτικά και ψυχοφάρμακα και να μπεις σε άλλο τριπάκι. Μην ξεχνάς πως το πρόβλημα σου προήλθε από τον πόνο που έχεις και όλα τα παρελκόμενα δηλαδή από κάτι συγκεκριμένο. Αν καταφέρεις και βγάλεις άκρη με αυτό θα ισιώσεις. Πάλεψε το φίλε, καλό κουράγιο!

    Τώρα έχω μία ερώτηση προς τον Izanami. Φίλε έχω χρόνιο πυελικό άλγο που ξεκίνησε από χρόνια προστατίτιδα. Έχω θεραπεύσει την προστατίτιδα αλλά όχι το πυελικό άλγος. Το βασικό μου πρόβλημα είναι συχνοουρία, κάποιες φορές πρόωρη εκσπερμάτωση και όχι δυνατές στύσεις. Ξεκίνησα φυσικοθεραπεία πυελικού άλγους σε εξειδικευμένο κέντρο. Κάνω περίπου δύο μήνες τώρα μία φορά την εβδομάδα manual therapy και στο σπίτι μου ασκήσεις χαλάρωσεις και ενδυνάμωσεις. Ξεκίνησα τον πρώτο μήνα τις ασκήσεις χαλάρωσης και μετά σιγά σιγά ξεκίνησα και τις ασκήσεις ενδυνάμωσης. Το θέμα είναι πως έχω σκαμπανεβάσματα. Ενώ όταν είχα επικεντρωθεί μόνο στις ασκήσεις χαλάρωσης είδα μια σημαντική διαφορά στις στύσεις μου και στην συνχοουρία μετά με τις ασκήσεις ενδυνάμωσης κάπου ξαναγύρισα στα ίδια. Η φυσικοθεραπεύτρια μου είπε πως το πυελικό έδαφος ήταν πολύ σφιγμένο με αποτέλεσμα να έχει χάσει την ελαστικότητα του (χονδρικά στα λέω). Ποιά είναι η γνώμη σου μήπως να σταματήσω την ενδυνάμωση και να ασχοληθώ μόνο με την χαλάρωση του πυελικού έδαφους; Εσύ πως βίωσες την όλη διαδικασία. Επίσης κάνω μασαζ στους εξωτερικούς μύες που επηρεάζουν τον πυελικό έδαφος με μια ειδική μπάλα (κοιλιακούς, γλοτούς, προσαγωγους κτλ). Ευχαριστώ και καλή χρονιά να έχουμε με Υγεία πάνω απ' όλα μάγκες!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by alexpelvic88 View Post
    Καλησπέρα,

    Καταρχάς θα ήθελα να πω στον Ιπποκράτη πως πρώτα απ' όλα πρέπει να φτιάξεις την διατροφή σου. Αυτό σημαίνει πως ουσιαστικά πρέπει να σταματήσεις να είσαι δυσκοίλιος. Η δυσκοιλιότητα επηρεάζει αρνητικά όλο τον οργανισμό και κυρίως το ουροποιητικό και αφοδευτικό σύστημα και κατά συνέπεια το πυελικό έδαφος. Ξεκίνα εξετάσεις και μία μία απέκλειε παθήσεις, ώστε να καταλήξεις κάπου και να επικεντρωθείς σε αυτό. Πρωταρχικός σκόπος είναι όταν αφοδεύεις να μην σφίγγεσαι ιδιαίτερα και να μην σου πέρνει πάνω από 5 λεπτά (χονδρικά). Προσπάθησε να πηγαίνεις περίπου την ίδια ώρα κάθε μέρα. Γιαούρτια, κεφίρ, λαχανικά (όπως μπρόκολα και κουνουπίδια) θα βοηθήσουν πολύ. Απέφυγε την ζάχαρη και κάθε είδους γλυκό. Πειραματίσου και δες τι εσένα προσωπικά βοηθάει. Σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις μάλλον έχεις θέμα με το πυελικό έδαφος. Ο Izanami σου έγραψε ακριβώς που να πας και τι να κάνεις. Δοκίμασε λοιπόν την φυσικοθεραπεία πυελικου εδάφους δεν έχεις να χάσεις πολλά. Όσο για την κατάθλιψη ξεκόλλα φίλε. Υπάρχουν και χειρότερα. Το ξέρω είναι δύσκολο αλλά προσπάθησε να το ξεπεράσεις δίχως να μπλέξεις με ψυχολόγους κτλ. γιατί υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να κολλήσεις ψυχολογικά με τα αντικαταθλιπτικά και ψυχοφάρμακα και να μπεις σε άλλο τριπάκι. Μην ξεχνάς πως το πρόβλημα σου προήλθε από τον πόνο που έχεις και όλα τα παρελκόμενα δηλαδή από κάτι συγκεκριμένο. Αν καταφέρεις και βγάλεις άκρη με αυτό θα ισιώσεις. Πάλεψε το φίλε, καλό κουράγιο!

    Τώρα έχω μία ερώτηση προς τον Izanami. Φίλε έχω χρόνιο πυελικό άλγο που ξεκίνησε από χρόνια προστατίτιδα. Έχω θεραπεύσει την προστατίτιδα αλλά όχι το πυελικό άλγος. Το βασικό μου πρόβλημα είναι συχνοουρία, κάποιες φορές πρόωρη εκσπερμάτωση και όχι δυνατές στύσεις. Ξεκίνησα φυσικοθεραπεία πυελικού άλγους σε εξειδικευμένο κέντρο. Κάνω περίπου δύο μήνες τώρα μία φορά την εβδομάδα manual therapy και στο σπίτι μου ασκήσεις χαλάρωσεις και ενδυνάμωσεις. Ξεκίνησα τον πρώτο μήνα τις ασκήσεις χαλάρωσης και μετά σιγά σιγά ξεκίνησα και τις ασκήσεις ενδυνάμωσης. Το θέμα είναι πως έχω σκαμπανεβάσματα. Ενώ όταν είχα επικεντρωθεί μόνο στις ασκήσεις χαλάρωσης είδα μια σημαντική διαφορά στις στύσεις μου και στην συνχοουρία μετά με τις ασκήσεις ενδυνάμωσης κάπου ξαναγύρισα στα ίδια. Η φυσικοθεραπεύτρια μου είπε πως το πυελικό έδαφος ήταν πολύ σφιγμένο με αποτέλεσμα να έχει χάσει την ελαστικότητα του (χονδρικά στα λέω). Ποιά είναι η γνώμη σου μήπως να σταματήσω την ενδυνάμωση και να ασχοληθώ μόνο με την χαλάρωση του πυελικού έδαφους; Εσύ πως βίωσες την όλη διαδικασία. Επίσης κάνω μασαζ στους εξωτερικούς μύες που επηρεάζουν τον πυελικό έδαφος με μια ειδική μπάλα (κοιλιακούς, γλοτούς, προσαγωγους κτλ). Ευχαριστώ και καλή χρονιά να έχουμε με Υγεία πάνω απ' όλα μάγκες!
    Γειά σου, και Χρόνια Πολλά.
    Κατέβασε και διάβασε το βιβλίο, headache in a pelvis.
    Είναι πολύ κατατοπιστικο για την περίπτωση.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    4
    Ευχαριστώ kostas62 το έχω υπόψιν μου το headache in a pelvis του Wise Anderson και το Heal Pelvic Pain της Amy Stain. Παρόλα αυτά θα ήθελα και την άποψη του izanami καθώς είναι παθών και θεραπευμένος 100% όπως γράφει παραπάνω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by alexpelvic88 View Post
    Ευχαριστώ kostas62 το έχω υπόψιν μου το headache in a pelvis του Wise Anderson και το Heal Pelvic Pain της Amy Stain. Παρόλα αυτά θα ήθελα και την άποψη του izanami καθώς είναι παθών και θεραπευμένος 100% όπως γράφει παραπάνω.
    Εμένα το πυελικο άλγος, μου παρουσιάστηκε και με ξάφνιασε, σαν withdrawal symptom μετά από την σταδιακή διακοπή του αντικαταθλιπτικου που επαιρνα για 10 χρόνια.
    Διήρκεσε για 2 περίπου μήνες που ταλαιπωρηθηκα με όλων των ειδών τις εξετάσεις, μέχρι που ξαφνικα μου πέρασε όταν χαλάρωσε το μυϊκό μου σύστημα.
    Ίσως είναι σημαντικότερο οι ασκήσεις χαλάρωσης από αυτές τις ενδυνάμωσης!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Χρόνιο Πυελικό Άλγος
    By IPPOKRATIS1991 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 19-07-2017, 16:01
  2. Χρόνιο πρόβλημα ύπνου
    By panos21 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 33
    Last Post: 18-12-2013, 15:49
  3. χρονιο ανχος
    By panatha in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 01-12-2011, 00:10
  4. Αλγος στηθους & δυσφορια ανευ πορισματος
    By Mr_Sneptaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 61
    Last Post: 27-07-2010, 23:43
  5. Ενα περιεργο χρονιο προβλημα
    By ninblack in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 15-08-2008, 11:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •