Εγκλωβισμένη στην υπερφαγία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    9

    Εγκλωβισμένη στην υπερφαγία

    Γειά σε όλους...Είναι η μόνη ευκαιρία να μιλήσω κάπου,όλα ξεκίνησαν πριν από 3 χρόνια όταν έδωσα για πρώτη φορά πανελλήνιες και απέτυχα.Κάπως έτσι αποφάσισα να ξαναδώσω,ο περιγυρός μου δεν ήταν καθόλου υποστηρικτικός όλη μέρα οι γονείς μου,μου υπενθύμιζαν τα λεφτά που δώσαν στο φροντιστήριο που πήγαινα(2.000 ευρώ),ότι πολλοί γνωστοί περάσαν και γω δεν έκανα τίποτα.Αυτό ηταν κάτι που με κάνε κομμάτια αλλά το γυμναστήριο που περνούσα 5ωρα για να ξεσπάω μου κάνε τόσο καλό στη ψυχολογία μου,όλο το καλοκαίρι.Ο στόχος μου ήταν να περάσω τεφαα,πίστευα ότι θα ταν μεγάλη χαρά για μενα να κάνω το χόμπι μου επάγγελμα.Από πάντα αγαπούσα το χορό πολύ και αν με ρωτούσες από μωρό τι ήθελα να κάνω,θα σου λεγα χορογράφος,αλλά οι γονείς μου ούτε καν ήθελαν να σκεφτούν ότι δε θα δινα πανελλήνιες.Όχι ότι θα διναν λεφτά για ιδιωτική σχολή ...Έτσι λοιπόν αποφάσισα να ακολουθήσω τα τεφαα μπας και μπορούσα να συνδυάσω κάπως έτσι το χορό.Αφού απέτυχα,περνούσα πολύ χρόνο με φίλες στο γυμναστήριο και αν και είχα αρνητική κριτική,δεν άφηνα τίποτα να μου χαλάσει τη διάθεση.Ώσπου ήρθε ο Σεπτέμβρης και έμαθα κάτι για κάποιο κοινωνικό φροντιστήριο,το οποίο πίστευα ότι θα με βοηθούσε και έτσι αφού ήταν δωρεάν πήγα.Ξεκίνησα πολύ δυναμικά,δεν είχα και σχολείο όποτε γυμναζόμουν πολύ και διάβαζα.Κάπου εδώ ξεκινάει η ιστορία μου,αν και όλα πήγαιναν καλά και ένιωσα δυναμική η οικογένεια μου δε με υποστήριζε,όλη μέρα μου λεγαν ότι δε διαβάζω καθόλου,ότι θα αποτύχω και καλύτερα να μην ξαναδώσω.Έτσι κάπου στον Φεβρουάριο του 2015 άρχισε όλο αυτό να με κάνει να χαλάω τη ψυχολογία μου και να κλαίω...Άρχισα να οδηγούμαι στο φαγητό και στους πολλούς καφέδες και να ξενυχτάω διαβάζοντας,ώσπου στις πανελλήνιες απ'το υπερβολικό μου άγχος έπαθα κρίση πανικού.Έτρεμα ολόκληρη,ένιωσα την ανάγκη να φωνάξω εκαβ,είχα αναγούλες κάτι που με κανε να ξαναποτύχω.Στο σπίτι έβλεπα τα θέματα και μπορούσα να τα λύσω και κει δεν μπορούσα να κουνηθώ.Άρχισαν τότε όλοι να μου λένε ότι τεμπελιάζω και ότι είμαι μια χαρά απλά δεν διάβαζα γι'αυτό δεν απέδωσα.Πραγματικά είχα διαβάσει πάρα πολύ αλλά η θλίψη μου και όλη αυτή η αρνητικότητα στο σπίτι,με κάναν να μην έχω όρεξη για τίποτα.Άρχισαν τα τηλέφωνα άνθρωποι που είχαν να με δουν από τότε που γεννήθηκα μόνο και μόνο για να πουν Α!ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ Ε! ΠΩ ΠΩ.Όλο αυτό με κανε τόσο χάλια,νόμιζα πως ήμουν άσχημη πως δεν αξίζα να ζω,ήθελα να αυτοκτονήσω αλλά κάτι με κρατούσε.Κλείστηκα σπίτι το καλοκαίρι,απομακρύνθηκα από τις φίλες μου και έτρωγα,αλλά όταν λέω έτρωγα δεν εννοώ κάτι το νορμάλ.Έβραζα μια κατσαρόλα με μακαρόνια έβαζα σάλτσα,μπόλικο τυρί και το τρωγα όλο μόνη και γλυκά και ό,τι μπορείτε να φανταστείτε :( ...Νόμιζα πως έβρισκα διέξοδο,ηρεμούσα,φούσκωνα και κοιμόμουν.Έτσι από κει που μουν 1.70 και 60 κιλά έγινα 72 πολλά κιλά σε μικρό σχετικά διάστημα.Η οικογένεια μου και οι φίλοι μου,μου γύρισαν την πλάτη και έμεινα το χειμώνα εντελώς μόνη,χωρίς να βγαίνω ή να ξαναπάω φροντιστήριο ( έτσι και αλλιώς δεν είχε νόημα να ξαναχάσω χρόνο).Άρχισα να ασχολούμαι με το ίντερνετ το τουιτερ,να γνωριζω διαδικτυακούς φίλους για να μη νιώθω μόνη,με αποτέλεσμα να χάνω όλη τη μέρα μου σπίτι και να τρωω.Κάπως έτσι έφτασα να ζυγίζω 83 κιλά,το δέρμα μου άρχισε να βγάζει ραγάδες και γενικά το χάλασα πολύ.Το μόνο θετικό στη ζωή μου ήταν πως ξαναέδωσα πανελλήνιες και πέρασα στο πανεπιστήμιο,οχι στα τεφαα αλλά για κοινωνική λειτουργός.Δεν το πίστευε κανένας ,εννοείται πως υπήρχαν αρνητικά τύπου σιγά τη σχολή,άνεργη θα καταλήξεις πάλι κ.λπ.Δε με νοιάζει η γνώμη των άλλων πλεον, γιατι όταν είχα κατάθλιψη,δε νοιάστηκε κανένας...απλά το μόνο που θέλω είναι να ξαναγυρίσω στα 60 κιλά και να πάψω να τρωω τόσο.Νιώθω τόσο χάλια ειλικρινά,δεν μπορώ να χαρώ ούτε τη φοιτητική μου ζωή,ούτε να παλέψω για να κάνω κάτι με το χορό που αγαπώ πολύ...


    Συγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ που μείνατε μέχρι εδώ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    κανε αυτο που ξερεις καλυτερα γυμνασου και γινε κορμι θανατηφορο και παλι δεν θα σχολιασω για το περιβαλλον σου τιποτα οι αρνητικοι θα ειναι παντα αρνητικοι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    καλησπερα γιαννα
    συγχαρητηρια για τη επιτυχια σου!
    εισαι αξιεπαινη που καταφερες με τοσο πολεμο που εφαγες στο ιδιο σου το σπιτι να πετυχεις!
    τα κιλα θα τα χασεις σιγα σιγα.
    το παν ειναι να βρεις τα κεφια σου και να βγεις απο το σπιτι.
    τωρα που εχεις την σχολη, θα κανεις και νεες γνωριμιες και παρεες, θα τα καταφερεις μια χαρα! μην στεναχωριεσαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Συμφωνω με τους προλαλησαντες! Γιαννα να προσπαθησεις να γραφτεις χορο, να βρεις μια δουλεια αν μπορεις να φυγεις απο το σπιτι, ειναι τοξικο το περιβαλλον εκει!!!!!!!!!!! Συν ολους τους καλοθελητες!!!!!!!! Εγω που ειμαι 90 κιλα τι να πω;;; Και μισω τη γυμναστικη ετσι; Που να παω με τοσα κιλα θα λενε παλι οι καλοθελητες τα καλοθεληματα τους!!!!!!!! Υπομονη και κουραγιο και θα χαθουν τα κιλα και στις 2 αν το θελουμε πραγματικα..........
    Απο μια ομοιοπαθουσα..........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    83 κιλα με 170 υψος δεν ειναι και ασχημα, μια χαρα εισαι.τωρα αμα θες να κανεις διαιτα, κανε και γυμναστικη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Καλωσηρθες Γιαννα!
    Συγχαρητηρια για την επιτυχια σου!! Σου αρεσει σα μελλοντικο επαγγελμα να γινεις κοινωνικη λειτουργος? Πρεπει να ειναι πολυ χρησιμο και παραγωγικο. Οπως ειπε και η ρεμεντυ, πραγματικα ηταν τεραστιος αθλος που καταφερες να περασεις σε καλη σχολη παρολο που βρισκοσουν σε τοσο τοξικο περιβαλλον και μαλιστα οικογενειακο τοξικο περιβαλλον! Μην ξεχνας να δινεις στον εαυτο σου τα "μπραβο" που σου αξιζουν!
    Τωρα για τα κιλα που λες. Εφοσον δεν εχεις παλιο ιστορικο παχυσαρκιας και ησουν ατομο που γυμναζεται και ειχε νορμαλ βαρος, ειμαι σιγουρη οτι σιγα σιγα θα τα χασεις. Περασες σε σχολη εκτος της πολης οπου ζεις? Δε θα μενεις πλεον στο πατρικο σου?
    Τωρα με τη σχολη θα ανοιξουν νεοι οριζοντες, νεες γνωριμιες και εμπειριες και θα εχεις την ευκαιρια να διαλεξεις ανθρωπους που θα σε ενθαρρυνουν και θα περνας καλα. Θα βρεις και χρονο και για το χορο!
    Συγχαρητηρια και παλι !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    μια χαρα μου φαινεται κοινωνικη λειτουργος

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    9
    Σας ευχαριστώ όλους για τη θετικότητα και τα όμορφα μηνύματα σας,να στε όλοι καλά :)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    9
    Πέρασα στην πόλη μου γιατι δεν υπήρχε περίπτωση να βρω χρήματα για άλλη πόλη ...Όταν έβαλα κιλά δεν είχα κουράγιο να ξαναδώσω για τεφαα και σκέφτηκα τι θα άλλο θα μου άρεσε να κάνω.Σκέφτηκα να γίνω κοινωνική λειτουργός για να βοηθάω ανθρώπους που έχουν ανάγκη,ελπίζω κάποια μέρα να τα καταφέρω.Ευχαριστώ για τη θετικότητα σου,να σαι καλά <3
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Καλωσηρθες Γιαννα!
    Συγχαρητηρια για την επιτυχια σου!! Σου αρεσει σα μελλοντικο επαγγελμα να γινεις κοινωνικη λειτουργος? Πρεπει να ειναι πολυ χρησιμο και παραγωγικο. Οπως ειπε και η ρεμεντυ, πραγματικα ηταν τεραστιος αθλος που καταφερες να περασεις σε καλη σχολη παρολο που βρισκοσουν σε τοσο τοξικο περιβαλλον και μαλιστα οικογενειακο τοξικο περιβαλλον! Μην ξεχνας να δινεις στον εαυτο σου τα "μπραβο" που σου αξιζουν!
    Τωρα για τα κιλα που λες. Εφοσον δεν εχεις παλιο ιστορικο παχυσαρκιας και ησουν ατομο που γυμναζεται και ειχε νορμαλ βαρος, ειμαι σιγουρη οτι σιγα σιγα θα τα χασεις. Περασες σε σχολη εκτος της πολης οπου ζεις? Δε θα μενεις πλεον στο πατρικο σου?
    Τωρα με τη σχολη θα ανοιξουν νεοι οριζοντες, νεες γνωριμιες και εμπειριες και θα εχεις την ευκαιρια να διαλεξεις ανθρωπους που θα σε ενθαρρυνουν και θα περνας καλα. Θα βρεις και χρονο και για το χορο!
    Συγχαρητηρια και παλι !

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    9
    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και το μήνυμα σου,δυστυχώς το περιβάλλον είναι αρνητικό.Αυτό με τη δουλειά θα ταν το ιδανικό,χαίρομαι που με καταλαβαίνεις.Ελπίζω να φύγουν τα κιλά μας και πάνω απ'όλα να νιώθουμε καλά με μας<3
    Quote Originally Posted by απογοητευμένη View Post
    Συμφωνω με τους προλαλησαντες! Γιαννα να προσπαθησεις να γραφτεις χορο, να βρεις μια δουλεια αν μπορεις να φυγεις απο το σπιτι, ειναι τοξικο το περιβαλλον εκει!!!!!!!!!!! Συν ολους τους καλοθελητες!!!!!!!! Εγω που ειμαι 90 κιλα τι να πω;;; Και μισω τη γυμναστικη ετσι; Που να παω με τοσα κιλα θα λενε παλι οι καλοθελητες τα καλοθεληματα τους!!!!!!!! Υπομονη και κουραγιο και θα χαθουν τα κιλα και στις 2 αν το θελουμε πραγματικα..........
    Απο μια ομοιοπαθουσα..........

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    9
    Αυτό ακριβώς ελπίζω να ξαναβρώ τα κέφια μου,μου λείπει να νιώθω καλά.Ευχαριστώ πολύ <3
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλησπερα γιαννα
    συγχαρητηρια για τη επιτυχια σου!
    εισαι αξιεπαινη που καταφερες με τοσο πολεμο που εφαγες στο ιδιο σου το σπιτι να πετυχεις!
    τα κιλα θα τα χασεις σιγα σιγα.
    το παν ειναι να βρεις τα κεφια σου και να βγεις απο το σπιτι.
    τωρα που εχεις την σχολη, θα κανεις και νεες γνωριμιες και παρεες, θα τα καταφερεις μια χαρα! μην στεναχωριεσαι

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    9
    Ευχαριστώ πολύ για τη θετικότητα σου :) Δυστυχώς οι αρνητικοί έτσι θα ναι πάντα :( ,έχεις δίκιο
    Quote Originally Posted by ironman View Post
    κανε αυτο που ξερεις καλυτερα γυμνασου και γινε κορμι θανατηφορο και παλι δεν θα σχολιασω για το περιβαλλον σου τιποτα οι αρνητικοι θα ειναι παντα αρνητικοι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Κορίτσι μου έκανες όλο αυτό ενώ ήσουν σε αυτή την κατάσταση; Μπορείς να διανοηθείς τι μπορείς να πετύχεις όταν λίγο φτιάξει το κέφι σου;
    Μπράβο σου και πάλι μπράβο!!!

    Προσπάθησε να κλείσεις τα αυτιά σου σε όλο αυτό τον αρνητισμό γύρω σου όπως έκανες και με τις εξετάσεις σου. Τα κιλά δεν είναι τίποτα, θα φύγουν όταν αρχίσεις να ξαναβρίσκεις τον εαυτό σου και το πρόγραμμα σου, το σώμα σου θα επανέλθει γρήγορα θα δεις.

    Κοίτα τώρα που είσαι φοιτήτρια πια να κάνεις καινούργιες παρέες και να χαρείς την ζωή σου.
    Να σαι καλά και καλή σταδιοδρομία :)

  14. #14
    Miliva21
    Guest
    Καταρχας θελω να σου δωσω συγχαρητηρια γιατι εισαι ενα δυναμικο ατομο που θετει στοχους και προσπαθει με καθε τροπο να τους επιτυχει....το προβλημα δεν ειναι δικο σου ....ειναι της οικογενειας σου που σ φορτωσε ολη την ανασφαλεια κ το αγχος......αν δν υπηρχε ολη αυτη η αρνητικοτητα στο σπιτι οπως λες....ειμαι σιγουρη χιλια τα εκατο οτι θα πηγαινες ανετη και θα εσκιζες........

    Και γενικα ολη η κατασταση σου ροκανιζει την αυτοπεποιθηση...τι ν πω οι γονεις δν βλεπουν τα λαθη...σε υποτιμουν πλ....ομως πρεπει να αποστασιοποιθεις...καταλαβ� �ινεις οτι αυτο που σ συμβαινει προηλθε απο εκει..κ οχι απο σενα......
    Ειλικρινα σ αξιζουν μπραβο γ το κουραγιο σου να θεσεις καινουριο στοχο και ν πετυχεις εχοντας ολους τους αλλους απεναντι σου........θελει δυναμη κ υπομονη π λιγοι εχουν κ πρεπει ν σαι περηφανη γ αυτο..........δεν αποφασιζουν ευκολα ολοι να δωσουν δυο φορες πανελληνιες ....αρκετοι περνανε σε μια σχολη κ καθονται εκει μεχρι τα 40 χωρις να παρουν πτυχιο.......εσυ παλεψες για ενα καλυτερο μελλον...δεν το αφησες .....δν παραιτηθηκες παρολη τη κουραση...εισαι εργατικη και μοχθησες γ να τα καταφερεις....

    Νομιζω οτι πρεπει να προστατεψεις τον εαυτο σου...να ανεβασεις την αυτοπεποιηθηση σου κλεινοντας τα αυτια σε τετοια αρνητικα σχολια .........δεν σου αξιζει κανενα αρνητικο σχολιο....κ αυτο πρεπει ν το αναγνωρισεις κ να το πιστεψεις εσυυ....

    Με τους γονεις σου νομιζω πρεπει ν κανεις μια κουβεντα...να τους πεις πως αισθανεσαι...και να παραπονεθεις γ αυτα που νιωθεις...επισης θα μπορουσες να τους τονισεις το γεγονος οτι δεν εισαι τελεια....ουτε κ προκειται ν γινεις γτ κανενας δεν ειναι...και οτι δεν εισαι εδω για να καλυπτεις τα κενα και τις αναγκες τους...αλλα για να εισαι αυτη που θες εσυ...και οτι πρεπει να σε αγαπησουν ετσι οπως εισαι με τα ελαττωματα κ τις αδυναμιες σου.......ηρεμησε και πηγαινε αμα μπορεις σε καποιον ψυχολογο να σε τονωσει..κ να μιλησει με τους δικους σ αν δν παιρνουν απο λογια....οταν χαλαρωσεις ξαναξεκινα τη γυμναστικη κ πηγαινε σε ενα διατροφολογο να σε βοηθησει με τα περιττα κιλα......

    Και στη τελικη ολοι οι αλλοι που λες οτι λενε στους δικους "ααα παλι δν περασε καπου" τα μουτρα τους τα εχουν δει στο καθρεφτη...?? Ποιοι ειναι αυτοι που το λενε αυτο....?? Σπουδαγμενοι και καταξιωμενοι ανθρωποι με παιδια γιατρους κ δικηγορους.....??......στοιχημα οτι εχουν πληρη αγνοια για το τι σημαινει πανελλαδικες τη σημερον ημερα κ στοιχημα οτι οι περισσοτεροι δν εχουν δει καν πανεπιστημιο απο κοντα ουτε κ εχουν πατησει κιολας...σιγα μην ακουσουμε τη κυρα σουλα κ το μπαρμπα τακη της γειτονιας.....τα παιδια αυτων τι κανουν..?? Θα ναι τπτ αιωνιοι φοιτητες σε καμια σχολη της κωλοπετινιτσας ........

    Σιχτιρ....ο κοσμος αν ειναι ν μιλησει μονο κακιες λεει

  15. #15
    Miliva21
    Guest
    Ασε που εχω γνωστους που σπουδαζουν κοινωνικοι λειτουργοι και ξερω οτι ειναι επαγγελμα του μελλοντος και με προοπτικες .....εχει πολλους δρομους που μπορεις να ακολουθησεις....ειναι εντελως ασχετοι οι γνωστοι σου και λενε χαζομαρες .....παρε ενα αρθρο και τριψτου το στη μουρη...που εγιναν ολοι ειδημονες

    http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh...eitoyrgos.html

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΝΙΩΘΩ ΜΟΝΙΜΑ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ !!
    By Cat in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 01-06-2017, 17:19
  2. τελος στην υπερφαγια
    By lena86 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 13
    Last Post: 10-01-2017, 02:21
  3. Εγκλωβισμένη επαγγελματικά
    By sRo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 01-08-2013, 19:43
  4. ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ!!!
    By fleris in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 04-09-2011, 21:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •