Μικροι Προβληματισμοι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 17 of 17
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλησπερα ιωαννα. Ταυτιζομαι σε πολλα με σενα. Δεν ειναι κακο να εισαι ρομαντικη, ισα ισα!! Κι εγω ειμαι οσο μου το επιτρεπει η ηλικια μου. Και επειδη ειμαι και πολυ καλη τεινω να γινω μισανθρωπος γιατι οι αλλοι δεν αξιζουν να εισαι καλη μαζι τους. Αυτα απο μενα, κι εγω μονη νιωθω ως επι των πλειστων, ευτυχως εχω τον συντροφο μου που με στηριζει αλλιως..ευχομαι να σου πανε ολα καλα.

  2. #17
    Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Ειναι ο ρομαντισμος ενδειξη αφελειας και αδυναμιας? Εμενα προσωπικα δυσκολευει μερικες φορες τη ζωη μου γιατι με απελπιζει η κυνικοτητα και η αναισθησια των ανθρωπων οπως και η κριτικη προσωπων χωρις να ξερουμε τη ζωη τους.Εχω ευαισθησια μεγαλη σε αυτο.Ετσι με κανει να απομακρυνομαι συχνα απο τους ανθρωπους.Μπορει η αναζητηση αγαθης, ομορφης και απλης ζωης να οδηγησει στην μισανθρωπια λογω αδυναμιας ευρεσης της? Επισης ενα αλλο πραγμα στο οποιο με δυσκολευει ο ρομαντισμος ειναι στο να ειμαι πρακτικη και να ανταγωνιστικη σε διαφορους τομεις της ζωης.Γιαυτο νοιωθω μειονεξια ορισμενες φορες.Θεωρειται η ελλειψη πονηριας,καχυποψιας και κακοβουλιας ελλαττωμα? Τι πιστευετε?
    Μέσα στους τρελούς ο λογικός φαίνεται θεότρελος. Στο είπα και αλλού, μην κρίνεις τον εαυτό σου βάσει των άλλων. Και ναι, μπορει η αναζητηση αγαθης, ομορφης και απλης ζωης να οδηγησει στην μισανθρωπια λογω αδυναμιας ευρεσης της! Τρομερά δομημένη σκέψη και εύστοχη παρατήρηση. Έχεις οξύνει αρκετά τη σκέψη σου και είναι κρίμα άτομα σαν εσένα να αισθάνονται μειονεκτικά ενώ ο κάθε βλάκας δηλώνει έξυπνος! Ο ρομαντισμός μοιάζει με αφέλεια καμιά φορά. Εγώ χαίρομαι που είμαι ρομαντικός και ας πονάω. Σκέψου, αν έχεις γεύση τρως φαγητά νόστιμα και αλλά και κάποια τραγικά. Οι άσχημες γεύσεις είναι ενοχλητικές, ειδικά αν αναγκάζεσαι να τις βιώνεις όχι σπάνια. Αξίζει όμως να εύχεσαι να μην είχες γεύση και να έχανες τις ωραίες γεύσεις; Δε νομίζω. Για εμένα ο ρομαντισμός είναι αντίληψη, πέρα από την κοινή λογική. Μπορείς και μετουσιώνεις την τέχνη σε αλήθεια και την αλήθεια σε τέχνη. Τί άλλο θες; Να είσαι ένα γ@μημένο ζόμπι που τα κάνει όλα σωστά και δε νιώθει τίποτα;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Προβληματισμοι
    By blackmore in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2013, 08:29
  2. Προσωπικοι προβληματισμοι
    By kanenass in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 30-11-2012, 12:39
  3. Μικροι στοχοι που εχουμε θεσει για το εγγυς μελλον.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 76
    Last Post: 07-06-2012, 10:10
  4. Λαχανόκηποι-προς ενοικίαση ...ασ γινουμε μικροι γεωργοι..χεχεχ...
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 03-01-2011, 22:45
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ
    By La_ViTa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 09-08-2010, 18:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •