Συνδέεται η μεταιχμιακη με την νυμφομανια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489

    Συνδέεται η μεταιχμιακη με την νυμφομανια?

    Μια γυναικα με μδπ, δεδομενου οτι εχει μια ταση προς την υπερσεξουαλικοτητα, η ψαχνοντας απεγνωσμενα να μην μενει μονη μπορει να χαρακτηριστει ως νυμφομανης?
    Θα απατουσε μια γυναικα με μδπ τον συντροφο της ευκολα μετα απο ενα τσακωμο πχ?
    Απ'οτι εχω καταλαβει η νυμφομανια ειναι παρακλαδι καποιων διαταταχων προσωπικοτητας οπως πχ διαβασα καπου και της μεταιχμιακης.
    Προσωπικα ειναι ο λογος που απομακρυνθηκα απο τετοια γυναικα γιατι εβλεπα την ροπη της προς το σεξουαλισμο και καποιες φορες πως σκαναρε οτι αντρα περνουσε, ειδικα σε φασεις που ειμασταν λιγο μαλωμενοι, πολλες συζητησεις γυρω απο το σεξ κτλ ενω ταυτοχρονως εδειχνε ενα προσωπο σοβαρης γυναικας που ξερει τι θελει, οικογενεια, κτλ κτλ. Στην αρχη εδειχνε μονο το δευτερο. Και επειδη μου αρεσε αρκετα σαν γυναικα την εκανα με ελαφρα γιατι καλη η αγαπη αλλα ενοιωθα οτι εβαζα το κεφαλι μου στη γκιλοτινα.

    Να πω οτι δε χαρακτηριζω τους μδπ ολους, απλα οπου εχω διαβασει για τη διαταραχη αυτη αναφερουν παρορμητικη σεξουαλικοτητα, πολλους συντροφους κτλ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Δεν καταλαβαίνεις ρε ψηλε είναι τέτοια η πλάκα που παθαινεισ όταν σ λένε ότι έχεις πρόβλημα που τα δικαιολογεί αυτά δεν μπορώ να σου πω αλλά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Το ψηλος το πετυχες παντως! Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι αν αυτο ειναι η νυμφομανια, η αν η νυμφομανια ειναι κατι αλλο πιο εντονο.
    Μεταξυ μας δεν κακοχαρακτηριζω κανεναν, εξ αλλου εγω το εχω παραδεχτει οτι αν ημουν γυναικα ομορφη θα ειμουνα *******

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Δεν μπορείς να καταλάβεις κ τέλος άμα ξυπνήσεις αύριο κ σου πουν ότι έχεις καρκίνο τι θα κανεισ;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Αυτοσ που έχασε το παιδί του γτ πίνει;μπορείς να καταλάβεις κάτι από αυτά η είσαι εντελώς υγιής
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Δε θα στο πάω μακριά εγώ δουλεύω από πέντε έξι χρόνων μπορείς να το διανοηθεισ αυτό είμαι τριάντα πέντε κ ξέρω όλα τα μυστικά της χώρας νομίζω θα με σκοτωνανε κι όλας επίσης εγώ κόβω χόρτα μάθε πόσα δέντρα κάνουν τη μέρα οι αγρότες κ θα σ πω πόσα κάνω εγώ σε μια ώρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Και η πρώην μου πάντως έκανε αρκετή κουβέντα γύρω απο τι σεξ, το έπαιζε πολύ απελευθερωμένο άτομο πάνω σε αυτο το θέμα, και είχε συχνά ορέξεις, κάτι που μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση! Απο τη μια μεριά δεν μπορούσε χωρίς αυτό, και από την άλλη ήθελε παρα πολύ να κάνει οικογένεια κλπ!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    μιας και τεθικε το θεμα μου επιτρεπεις θεματοθετη να κανω και εγω παρομοια ερωτηση??μπορει να ρωταμε και το ιδιο!
    που οφειλετε η νυμφομανια????και γιατι ειναι ασθενεια??

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Τι εννοεις γιατι ειναι ασθενεια? Αφου ειναι παθολογικη εμμονη. Δεν ειναι απλη προτιμηση, ειναι μανια!
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Η νυμφομανια σαν ορος ειναι παρωχημενος και εχει καπως σεξιστικη χροια, απλα για να ξερεις. Δεν παιζει να βαλει κανενας σοβαρος γιατρος διαγνωση "νυμφομανιας" σημερα. Υπαρχει ωστοσο η υπερσεξουαλικοτητα σαν συμπτωμα, σαν παρορμητικη σεξουαλικη συμπεριφορα και σε αντρες και σε γυναικες και παει πακετο μαλλον με επικινδυνη και ρισκογονα συμπεριφορα γενικα...η υπαγεται σε αυτο το ειδος συμπεριφορας τελοσπαντων. Αυτα ναι εχουν σχεση με την μεταιχμιακη διαταραχη προσωπικοτητας που λες και ειναι χαρακτηριστικα νομιζω της συγκεκριμενης διαταραχης. Αλλα δεν ξερω αν το κομματι της υπερσεξουαλικοτητας ειναι παρον σε ολα τα ατομα με αυτη τη διαταραχη η αν ειναι παρον στην πλειοψηφια η την μειοψηφια των περιπτωσεων
    Επισης δεν ξερω που ειναι το οριο μεταξυ του "αρεσει σε αυτον τον ανθρωπο το σεξ" και του παθολογικου συμπτωματος της υπερσεξουαλικοτητας.
    Υποθετω πως παιζει ρολο αν το κανει χωρις να προσεχει, απερισκεπτα, παρορμητικα με τροπο που μπορει να θετει το ατομο σε κινδυνο; Επισης το να το κανει επειδη θελει να σου την μπει στο ματι ειναι νομιζω αντιστοιχο σημαδι...ισως εχει στοιχεια εθισμου για να χαρακτηριστει παθολογικη υπερσεξουαλικοτητα και να υπεισερχονται αλλοι παραγοντες περα της ευχαριστησης...; Δεν ξερω το τελευταιο ειναι δικια μου εικασια, επιφυλασσομαι. Απλα εκανα αυτη τη σκεψη με την εννοια πως ισως ταμπελωνεται ετσι αδικα κοσμος που απλα του αρεσει το σεξ και το κανει πολυ αλλα συνειδητα και με ασφαλεια. Αν ξερει κανεις να μας πει που ειναι το οριο θα το εκτιμουσα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Poet View Post
    Και η πρώην μου πάντως έκανε αρκετή κουβέντα γύρω απο τι σεξ, το έπαιζε πολύ απελευθερωμένο άτομο πάνω σε αυτο το θέμα, και είχε συχνά ορέξεις, κάτι που μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση! Απο τη μια μεριά δεν μπορούσε χωρίς αυτό, και από την άλλη ήθελε παρα πολύ να κάνει οικογένεια κλπ!


    Γιατι την οικογενεια πως θα την εκανε; Με παραγγελια απο το amazon? Δεν μπορει μια γυναικα να ειναι καλη μανουλα και να γουσταρει καρεκλατο διπλοβιδωτο και συχνα; λολ. Δεν καταλαβα που ειναι η αντιφαση....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Φαντασου ενα ατομο που εχει ψυχαναγκασμους με την ταξη, με το πλυσιμο των χεριων, με τα συμμετρικα βαλμενα αντικειμενα και δεν μπορει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να ηρεμησει και παθαινει κρισεις. Ειναι εντελως διαφορετικο απο ενα ατομο που απλα του αρεσει πολυ η ταξη και η οργανωση.
    Ετσι και ο νυμφομανης, του γινεται εμμονη και παθαινει αμοκ να κανει και να ξανακανει και να ξανακανει συνεχεια, μανιωδης δηλαδη οχι απλα υπερσεξουαλικος.
    Δεν ξερω τι συνδεση υπαρχει με αλλες διαταραχες και αν μπορει να καταληξει σε διαταραχη ενω ισως ξεκινησε για αλλο λογο.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ψαχνω να βρω καμμια συνεντευξη απο πρωην νυμφομανη για να τα ακουσουμε απο πρωτο χερι και ολο πανω στην ταινια πεφτω.... :/ Που ηταν και μαπε ολε
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Φαντασου ενα ατομο που εχει ψυχαναγκασμους με την ταξη, με το πλυσιμο των χεριων, με τα συμμετρικα βαλμενα αντικειμενα και δεν μπορει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να ηρεμησει και παθαινει κρισεις. Ειναι εντελως διαφορετικο απο ενα ατομο που απλα του αρεσει πολυ η ταξη και η οργανωση.
    Ετσι και ο νυμφομανης, του γινεται εμμονη και παθαινει αμοκ να κανει και να ξανακανει και να ξανακανει συνεχεια, μανιωδης δηλαδη οχι απλα υπερσεξουαλικος.
    Δεν ξερω τι συνδεση υπαρχει με αλλες διαταραχες και αν μπορει να καταληξει σε διαταραχη ενω ισως ξεκινησε για αλλο λογο.
    Αρα θα ηταν σωστο να πουμε πως η διαφορα δεν ειναι τοσο στην ποσοτητα του σεξ αλλα περισσοτερο στον τροπο/τους λογους που το κανει το ατομο; Οτι δηλαδη ξερω γω κανονικα καποιος που κανει το σεξ το κανει γιατι επιδιωκει την ευχαριστηση ενω στην παθολογικη περιπτωση το κανει για να ανακουφιστει απο τα δυσαρεστα πραγματα που αισθανεται αμα δεν το κανει η για να εκτονωσει καποια αλλη ενεργεια η δυσκολια απο μεσα του που δεν ειναι σεξουαλικης φυσεως; Για ασχετους δλδ λογους; Το φανατζομαι καπως καταναγκαστικα δλδ..αλλο το κανω καταναγκαστικα σαν να εχω φαγουρα και αλλο να το κανω επειδη επιδιωκω να νιωσω καλα...ε;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Τι εννοεις γιατι ειναι ασθενεια? Αφου ειναι παθολογικη εμμονη. Δεν ειναι απλη προτιμηση, ειναι μανια!
    εν ολιγης απαντησε η ναταλια αντι για εμενα....αλλα να σου απαντησω και εγω με το φτωχο μου μυαλο..εστω οτι η Α κοπελα της αρεσει το σεξ αλλα δεν τρελενετε κι ολας.ειναι ετσι κι ετσι?
    εστω οτι η Β της αρεσει πιο πολυ το σεξ.και το κανει σε καθε ευκαιρια που βρισκει...ειναι κακο αυτο???το λεω με την εννοια μηπως εχει παρεξηγηθη αυτη η εννοια λεξης..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μεταιχμιακή Διαταραχή
    By chesire in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 06-02-2013, 17:32
  2. Με ψυχικές διαταραχές συνδέεται η δημιουργικότητα
    By deleted-member-06-05-2016 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 02-12-2012, 20:23
  3. νυμφομανια??
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 18-09-2011, 18:09
  4. Γιατι το σεξ συνδεεται με την ψυχικη υγεια
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 03-10-2009, 12:22
  5. Νυμφομανία..
    By Boltseed in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 68
    Last Post: 01-10-2008, 15:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •