Ενοχληση απο μυρωδιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    12

    Ενοχληση απο μυρωδιες

    Καλησπερα σας! Ευχομαι τα πραγματα για ολους σας πρωτα απ'ολα να πηγαινουν καλυτερα! Ηθελα να σας ρωτησω, υπαρχει κανεις απο σας που ενοχλειται απο μυρωδιες; Αρωματα, σαπουνια, καπνος κλπ; Επειτα απο το κλασικο κακο: ψαξιμο στο ιντερνετ μου εβγαλε για ασθμα. Ολα ταιριαζαν...Ενοχληση απο εντονες μυρωδιες, δυσπνοια και βαρος στο στηθος. Επειτα απο επισκεψη σε 2 πνευμονολογους και 2 ξεχωριστες-φυσιολογικες σπιρομετρησεις μεσα σε 5 μερες αλλα και αιματολογικες εξετασεις, βιοχημικες και κατι αλλες για αλλεργιες μου ειπαν οι γιατροι οτι ασθμα δεν εχω. Εγω δεν πειστηκα πληρως! Τις εχω τις αμφιβολιες μου. Γι αυτο λοιπον αναρωτιομουν μηπως αυτα ειναι θεμα του μυαλου και της κακης ψυχολογιας; (να συμπληρωσω οτι εχω αρρωστοφοβια εντονη τους τελευταιους μηνες)
    Last edited by pispir; 21-07-2017 at 23:21.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι υπαρχει εγω ε μπορει να σαι αλεργικος σε κατι πχ υπηρχε μια συγκεκριμεη μυρωδια που μολις τη μυριζα ενιωθα χαλια.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    12
    Εμενα δεν ειναι συγκεκριμενη μυρωδια. Ξεκινησε ξαφνικα αυτο να ενοχλουμαι απ τις κολωνιες, τις μυρωδιες απο απορρυπαντικα κλπ κλπ και να παθαινω δυσπνοια, να μην το δεχομαι ρε παιδι μου αυτο. Οπως και στον καπνο του τσιγαρου. Εσυ το εψαξες καθολου ή οχι;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οχι αλλα σαν αλεργικη αντιδραση μου μιαζει ολο αυτο δε μου φαινεται και τοσο περιεργο ειδικα τα απορρυπαντικα με ενοχλουν παρα πολυ...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    12
    Περιεργα πραγματα! Δε ξερω πια τι να υποθεσω! Με εχει χαλασει αυτη η κατασταση...φοβαμαι να κυκλοφορησω εξω μηπως μυρισω κατι και παθω δυσπνοια και βαρος στο στηθος..ισως ειναι εντονοτερο ολο αυτο απο τοτε που το βαλα στο νου μου, τι να πω!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν δε μιλησες σε κανενα γι αυτο και εισουν ετσι για ωρες μπορει γι αυτο να σαι ετσι

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    12
    Μπα! Δε νομιζω να φταιει κατι τετοιο. Ισως μονο οτι αρχισα να το σκεφτομαι πολυ. Εσυ δεν εχεις κανενα θεμα με ασθμα ετσι;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    4
    Καλησπέρα σας. Κατα την αποψη μου, απο τη στιγμη που οι εξετασεις σας βγηκαν καθαρες και εχετε δυο ομοιες ιατρικες γνωματευσεις και μαλιστα θετικες, θα σας προτεινα να ηρεμησετε και να δεχτειτε την κατασταση ως εχει. Θελω να πω πως πιθανοτατα να αντιμετωπιζεται μια κατασταση μη παθολογικη, αλλά ψυχολογικη. Πολλες φορες τα ψυχοσωματικα συμπτωματα μιας φασης που περναμε, τυγχανει να ειναι ομοια με καποιας παθησης, αλλα δεν σημαινει και απολυτα πως ταυτιζονται. Κατα τα αλλα να θυμαστε πως μια ισορροπημενη ψυχολογικη κατασταση, διαθεση και ΠΡΟΘΕΣΗ πανω απο ολα, οδηγει σε μια καθημερινοτητα με ηρεμια, γαληνη και θετικα συναισθηματα. Ευχομαι συντομα να απαλαγειτε απο οτι σας απασχολει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλησπερα πισπιρ. Οχι, δεν εχεις τιποτα, μη φοβασαι. Ψυχολογικο ειναι. Αφου οι εξετασεις σου βγηκαν καλες μη φοβασαι τιποτα. Φιλικα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by pispir View Post
    Μπα! Δε νομιζω να φταιει κατι τετοιο. Ισως μονο οτι αρχισα να το σκεφτομαι πολυ. Εσυ δεν εχεις κανενα θεμα με ασθμα ετσι;
    δε ξερω εγω ετσι ειμουν απο παλια καθε φορα πχ που η γιαγια μου τοτε γεμιζε τα ρουχα απορυπαντικα χωρις να τα πολυξεπλενει της ελεγα τον εξαψαλμο αφου γινομουν κοκκινος μετα.

Similar Threads

  1. δεν ξερω πως γινετε αλλα μυριζω ασχημες μυρωδιες
    By hlias1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 03-12-2014, 19:51
  2. Ενοχληση μασελα/αυχενας/κεφαλι!!!
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 04-08-2009, 19:52
  3. Συγνώμη για την ενόχληση
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 09-07-2009, 13:51

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •