Valmane!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: Valmane!

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100

    Valmane!

    Γεια σας! Αυτη την περιοδο περναω καποιο εντονο στρες που μου φερνει πανικους μικρης εντασης και πηγα σε ειδικο και μου συνταγογραφησε τα Βαλμαν (βαλεριανα). Μου ειπε οτι ειναι φυτικα και δεν υπαρχει κανενα προβλημα να πινω και αλκοολ, καφε κτλ. και δεν υπαρχει κανενα προβλημα αν τα κοψω ή αν ξεχασω να παρω καποια στιγμη! Παρολα αυτα θελω να μου πειτε εαν ειναι ψυχοτροπα αυτα η ψυχοφαρμακα ή ηρεμιστηκα και αν ειναι επικυνδυνα ή εχουν παρενεργιες ή να σου προκαλουν διαφορες παρορμησεις.. Τα εχει δοκιμασει κανεις. Ξερετε τι φαση παιζει με αυτα?
    Ευχαριστω προκαταβολικα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Καλησπέρα Lonardo, σωστά σου είπε ο ειδικός και μπράβο του που σε δοκιμάζει σε κάτι φυτικό! Αν είσαι παρθένος οργανισμός θα σε βοηθήσει. Είναι ένα βότανο με καταπραυντική δράση που σε βοηθάει να χαλαρώσεις χωρίς τις παρενέργειες των φαρμάκων. Πχ πολλοί τα προτιμάνε αντί για ηρεμηστικό φάρμακο για να ταξιδέψουν αν πχ τους αγχώνει το αεροπλάνο. Μην την φοβάσαι καθόλου..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    12
    Κι εγω ξεκινησα τις ιδιες βαλεριανες πριν λιγες μερες και πινω οποτε μου ρθει. Δε μπορω να πω οτι κανουν κατι το ιδιαιτερο..ειναι ελαφρυ χαπακι, φυτικο...Πες μου εσενα αν σε βοηθανε καθολου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Εχω παρει στη ζωη μου ζανιπραμ ή καπως ετσι οταν ηταν να παω στην ορκομωσια για το πτυχιο μου. Επισης πινω ενα τσαι κατα του στρες το οποιο εχει μεσα μελισσα , λυκισκο, λεβαντα, ανισος , καλεντουλα , δεντρολιβανο, γλυκοριζα και τωρα αυτο επισης εχω παρει και στο παρελθον και 2-4 βαλεριανες για να κοιμαμαι τα βραδια..Εγω καπου διαβασα οτι ειναι ψυχοτροπα αυτα τα φαρμακα που μου συνταγογραφησε ή οτι ανηκουν στην κατηγορια των ψυχοφαρμακων-αντικαθλιπτικων κ.α. Επισης εχω ενα αλλο θεμα να ανοιξω οσον αφορα με το αεροπλανο και το αγχος! Μπορω να το συζητησω εδω ?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    12
    Το συγκεκριμενο δεν ειναι τιποτα! Αλλωστε στο γραφει γιατρος, να τον εμπιστευεσαι, κατι ξερει!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Αυτα νομιζω τα αγοραζεις και χωρις συνταγη τα φυτικα π.χ. βαλεριανες, μελατονινη . Σωστα ?
    Εχω ενα θεμα οσον αφορα με το αεροπλανο και το αγχος. Σε ποια κατηγορια να το ανοιξω το θεμα?
    Θα αρχισω να τα παιρνω απο αυριο και θα σου πω. Εμενα μου ειπε 3 χαπια π-μ-β για 10 μερες αν θυμαμαι καλα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Μην το φοβασαι καθολου..και εγω το δοκιμασα επερνα μεχρι και 7 μαζι καθε βραδυ και δεν με εκαναν τπτ..βεβαια δν ειμαι παρθενος οργανισμος μαλλον για αυτο..ειναι πολυ ελαφρια μην τα φοβασαι..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Γεια σου Leonardo,
    Φιλε αν δεν εχεις σοβαρο ή χρονιο πρόβλημα θα σου ελεγα οτι η βαλεριανα ΔΕΝ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ για πανω από 15 μερες σε συνδιασμο με ασκηση, τεχνικες χαλάρωσης αλλαγη τροπου ζωης οσο είναι δυνατο, και το ππιο καλο τονωτικο στο αγχος είναι μια νεα γνωριμια (δεν εννοω σχεση) ένα χομπι, διακοπες οτιδήποτε κανει το μιαλο να ξεκολλάει εντελει.

    Αν τα κανεις ολα αυτα και εχεις ακομα αγχη, θα σου ελεγα ότι η λυση δεν είναι τα χημικα. Γιατι απλα αυτα χτυπανε τα συμπτωματα και οχι την αιτια. Εσυ θα πρεπει να βρεις μεσα σου η στις συνθήκες ζωης την ΑΙΤΙΑ.

    Aν οι πανικοι σου συνεχιστουν και αυξηθουν στην ενταση, και αναλογα ποσο δυνατος χαρακτήρας εισαι, μην αρχισεις να αυξανεις τις δοσεις, γιατι ετσι εθιζεσαι στην ευκολια του φαρμακου. Αν δεν το αντεχεις και σε δυσκολευει στη ζωη σου, σκεψου ότι κανοντας τις αναλογες εξετασεις (καρδιολογικες, πνευμονολογικες κτλ) θα δεις ότι δεν είναι παρα ψυχοσωματικο (το πιο συνηθες).

    Πρωτη δευτερη τριτη φορα που πηρα το zanax επεσα αναίσθητος (ηταν των 0,50 mg). Βεβαια ημουν πολύ κουρασμένος. Αλλα την επομενη φορα δεν με επιανε τοσο καλα. Και για την βαλεριανα εχει γραφτει ότι προκαλει παρομοια συμπτώματα ανοχης με τα βαρβιτουρικα και τα νεοτερα τις βενζοδιαζεπινες. Δεν συνισταται μακροχρονια χρηση, όπως ακριβως και στα αγχολυτικα. Απ ότι διαβασα αυτά ειναι από τα πιο υπουλα φαρμακα στο θεμα αύξησης δοσης αλλα δεν μπορω να το επιβεβαιωσω απολυτα. Παιρνω τωρα 2-3 βδομάδες, εχω ηδη υπερβει το οριο αλλα θα το σταματήσω σιγουρα.

    Από την βαλεριανα απομονωθηκε η πρωτη βαρβιτουρικη ενεργη ουσια. Ηταν η αρχη της χημείας στην ψυχιατρικη. Βεβαια η ιδια ουσια σε μοριακο επιπεδο διαφερει αρκετα στην φυση απο όταν ο ανθρωπος την αναπαραγει. Αλλαζοντας καποια ατομα την κανουν πιο δραστικη, όμως αλλαζει ολος ο μηχανισμος δρασης. Αρα δεν είναι και το ιδιο πραγμα. Ασε που υπαρχει και διαφορα στην δοση. Το ότι είναι ακίνδυνα όπως ειπε και ο φιλος πιο πανω φαινεται από το γεγονός ότι η πωληση τους είναι ελευθερη, αντίθετα από τα αγχολυτικα που είναι τα πιο ελεγχομενα.

    Και οι προγονοι μας χρησιμοποιουσαν την βαλεριανα αλλα εμεις τα ψυχοφάρμακα τα εχουμε κανει πανακεια σαν κοινωνια. Είναι η ευκολη λυση. Αν πχ δεν μπορεις να παρεις μερικους μηνες αδεια να ηρεμησεις και ένα χαπακι σε κανει να πετας στην δουλεια, τι θα διαλεγες; Oι συνεπειες από το καψιμο βγαινουν καποτε αργοτερα (η μπορει και όχι εξαρτάται παλι από την περιπτωση).

    Η ασπιρινη απαξ και παραχθηκε στο χημειο σε μαζικη κλιμακα, η χημεια της δεν αλλαξε τοσα χρονια. Η αποτελεσματικοτητα του μοριου παραμενει από την εποχη της ευρεσης της χημικης μεθοδου παρασκευης. Είναι αντιγραφη της ουσιας σαλικινη που ο Ιπποκράτης χρησιμοποιουσε για τις ιδιες ακριβως χρησεις.


    Στα ψυχοδραστικα φαρμακα εχουμε ακριβως αντιθετα συνεχως αλλαγες γιατι βασικα είναι τοσα τα αγνωστα από την πολυπλοκοτητα του νευρικου συστηματος που η ερευνα γινεται σχεδόν στα τυφλα.
    Διαβασα ότι δεν γνωριζουν καν ποια πρεπει να είναι η ιδανικη δρση πχ της σεροτονινης, σε ένα εντελωςιγυη ανθρωπο, πως λοιπον να ορισουν τι είναι φαρμακευτικη δραση, τι είναι παρενεργεια κτλ.
    Ολες οι κρισεις για το ποια ουσια είναι καλυτερη, γινονται εκ των υστερων αναλογα τις διαμαρτυρίες των ασθενων και τις παρενέργειες που πολλες φορες υπαρχουν και είναι περισσοτερες από τις θετικες πλευρες. Ασε που εχουν ένα τροπο να επιδρουν πολύ διαφορετικα σε διαφορους ασθενείς. Αυτό δηλαδή που λενε ότι εμενα με πιανει το α χαπι και το άλλο όχι είναι παραδεκτο από τους ιατρους και ένα μερος της ερυνας με τα dna θα δειξει τις αιτιες των διαφορων. Ο εγκεφαλος μονο στο ονομα είναι ιδιος σε ολους, Φαντασου τις διαφορες στα αποτυπώματα του δακτυλου και πολλαπλασιασε για να βρεις τις διαφορες στην λειτουργια του εγκεφαλου από ανθρωπο σε ανθρωπο.

    Όλα αυτά τα γραφω για να καταληξω ότι αν εισαι ξενος στο θεμα φαρμακα, πρεπει να σκευτεις λιγο περισσοτερο που θες να μπλέξεις. Ευχομαι φυσικα να μην χρειαστεί να ασχοληθείς περισσοτερο.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by Leonardo View Post
    ..μου συνταγογραφησε τα Βαλμαν (βαλεριανα). Μου ειπε οτι ειναι φυτικα και δεν υπαρχει κανενα προβλημα να πινω και αλκοολ, καφε κτλ.
    Ενδιαφερουσα αποψη, αληθεια.
    Λεοναρδε, σου ειπε ο γιατρος ότι η καφεινη στον καφε είναι πολύ πιο βαρυ από την βαλεριανα ; Το πρωτο πραγμα που λανεις στον πανικο είναι ότι κοβεις καφεδες και σοκολατες. Αν μαλιστα εισαι και junky του εσπρεσο, η βελτιωση που θα εχεις θα είναι πολύ μεγαλυτερη κόβοντας τον παρα από 2-3 βαλεριάνες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    @jim Καλά κάνεις και το προειδοποιείς το παιδί γιατί οι περισσότεροι έτσι ξεκινήσαμε... στην αρχή τα φυτικά, μετά τα χημικά...
    Η βαλεριάνα ΑΝ σε πιάνει καλώς αλλά και παλι για μικρό διάστημα ...

    Υπάρχει μια διχασένη αποψη ότι η μακροχρόνια χρήση βαλεριάνας ειδικά για διάστημα 2 μήνες και πανω μπορεί να προκαλέσει κατάθλιψη.
    Εχεις άποψη πανω σε αυτό jim?

    Δεν ξέρω αν φταίει η βαλεριάνα που έχω τόσο έντονα καταθλιπτικά συμπτώματα αυτή την περίοδο...
    Παίρνω βαλεριάνα 3,5 μήνες κοντά αφου δεν βρήκα τίποτα που να την αντικαθιστά.........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Με τους καφεδες δεν εχω θεμα πινω εναν αντε δυο το πολυ! Για δεκα μερες μου την εδωσε να την παρω μετα θα τον ρωτησω βεβαια τι να κανω και ολο αυτο ξεκινησε με ενα εντονο αγχος περσυ που εφαγα σκαλωμα και φοβο για το αεροπλανο και οτι θα με πιασει πανικος εαν μπω ενω κανονικα πριν δεν με επιανε. Δηλαδη η ιδεα μου οτι αν θα μπω στο αεροπλανο θα ενδεχεται και να φρικαρω μου δημιουργησε πανικο και ανυσηχια! Τωρα 18 αυγουστου θα χρειαστει να ξαναπεταξω και δεν ξερω τι να κανω, θα αρχισω παλι να κανω σεναρια και να σκεφτομαι.. Ειχε κανενας παρομοιο προβλημα?εντον


    Οταν κανεις χρηση βαλεριανας κανονικα δεν πρεπει να μην κανεις καποια εντονη σωματικη ασκηση αφου η βαλεριανα σε χαλαρωνει και η ασκηση σε ανεβαζει, καπως σαν την βοτκα με το ρεντμπουλ η δεν εχει καμια σχεση ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    @Leonardo, δεν εχει καμια σχεση η σωματική άσκηση...
    Το αλκοολ δεν βοηθά παντως με την βαλεριάνα σε κανει πολυ καταστολή μετά και κραταει η δραση της βαλεριάνας λιγοτερο...
    Παιρνω βαλεριάνα 3,5 μήνες και μάλιστα 3-4 φορές τη μέρα οπότε σαν συμπλήρωμα το χω ζησει...

    Τους πρωτους 2 μήνες δούλευε ΠΟΛΥ καλα... μετά όντως έκανε ανοχή δλδ δεν με έπιανε τόσο...
    Στην αρχή δουλευε στις κρίσεις πανικου που εγώ παθαίνω σε αυτοκίνητα - μηχανακια...
    Πλέον δεν με αγγίζει καν...

    Την συνεχίζω γιατί βοηθά αλλού...
    Αλλά φοβάμαι ότι αυτή ευθύνεται σε ενα ΜΕΓΑΛΟ βαθμο για την κατάθιψη που δεν υποχωρεί...
    Παρουσιάζω καταθλιπτικά συμπτωματα πολύ έντονα ενω παίρνω το αντικαταθλιπτικό μου...

    Οι αναφορές οτι η βαλεριάνα μπορεί να φέρει ή να χειροτερεύσει την καταθλιψη είναι ελαχιστες...
    Αλλα και ερευνα για χρήση της βαλεριάνας για πανω απο 2 μήνες δεν υπαρχει...

    Τους πρώτους δυο μήνες με ΒΟΗΘΑΓΕ στην καταθλιψη και μάλιστα ΠΟΛΥ...
    Τώρα ή απλα΄η καταθλιψη μου ξαναγύρισε ή μετά το δίμηνο μου το γύρισε τουμπα...

    Ας πει κανεις αν ξερει...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    [QUOTE=panagiwtis23;682611..

    Υπάρχει μια διχασένη αποψη ότι η μακροχρόνια χρήση βαλεριάνας ειδικά για διάστημα 2 μήνες και πανω μπορεί να προκαλέσει κατάθλιψη.
    Εχεις άποψη πανω σε αυτό jim?

    Δεν ξέρω αν φταίει η βαλεριάνα που έχω τόσο έντονα καταθλιπτικά συμπτώματα αυτή την περίοδο...
    Παίρνω βαλεριάνα 3,5 μήνες κοντά αφου δεν βρήκα τίποτα που να την αντικαθιστά.........[/QUOTE]

    Δεν το ξερω, δεν παιρνω γενικα ουτε βαλεριανα ουτε βενζο, μονο τωρα 2-3 βδ. με βοηθα να ξεπερναω τα σωματικα της απεξατρησης από ένα πολύ δυνατο κατευναστικο αντικαταθλιπτικο. Παιρνω γυρω στο 1,1.3mg lorazepam. και κανενα ζαναξ μες την μερα. Μεχρις ωρας δεν εχω καθολου καταθλιψη. Παρατηρησα ότι πιο πολύ η κουραση με κανει να κοιμηθώ παρα το φαρμακο και σκοπευω asap να το κοψω ή να το ελαττωσω.... Μην μπερδευεσαι όμως, εγω το χρσιμοποιω για τους σπασμούς την ακαθησια τις αλλεργιες τον πανικο που μου εφερε η απεξαρτηση από το αντικατ. και όχι για υπνο.

    Τωρα νοιωθω πολύ αισιοδοξα. Eιμαι καλυτερα από πριν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Ο ειδικος μου τις προτεινε για 10μερες για αρχη, μετα δεν ξερω!
    Ρε παιδια ωραια ολα αυτα κουμπωνεις τις χαπες σου ολα μια χαρα τα συμπτωματα προσωρινα υποχωρουν. Το θεμα ειναι οτι η οικονομικη υφεση στη χωρα μας δεν μας βοηθα στο να ανταπελξελθουμε σε συνεδριες αν αυτες θα ειναι 2-3 ή περισσοτερες. Χιλιες φορες να βρω καποιο ατομο το οποιο να αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα και να το σηζητησω με αυτο, απο το να δινω καθε φορα ενα καρο λεφτα κανοντας συνεδριες..

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by Leonardo View Post
    Με τους καφεδες δεν εχω θεμα πινω εναν αντε δυο το πολυ! Για δεκα μερες μου την εδωσε να την παρω μετα θα τον ρωτησω βεβαια τι να κανω και ολο αυτο ξεκινησε με ενα εντονο αγχος περσυ που εφαγα σκαλωμα και φοβο για το αεροπλανο και οτι θα με πιασει πανικος εαν μπω ενω κανονικα πριν δεν με επιανε. Δηλαδη η ιδεα μου οτι αν θα μπω στο αεροπλανο θα ενδεχεται και να φρικαρω μου δημιουργησε πανικο και ανυσηχια! Τωρα 18 αυγουστου θα χρειαστει να ξαναπεταξω και δεν ξερω τι να κανω, θα αρχισω παλι να κανω σεναρια και να σκεφτομαι.. Ειχε κανενας παρομοιο προβλημα?εντον


    Οταν κανεις χρηση βαλεριανας κανονικα δεν πρεπει να μην κανεις καποια εντονη σωματικη ασκηση αφου η βαλεριανα σε χαλαρωνει και η ασκηση σε ανεβαζει, καπως σαν την βοτκα με το ρεντμπουλ η δεν εχει καμια σχεση ?
    Ασκηση πρωι 5-7 αν δουλευεις, χαλαρα αν δεν τα πας καλα με την γυμναστικη,εστω γρηγορο περπατημα η 1/2 ωρα τρεξιμο, αυτό σε φτιαχνει με φυσικο τροπο, για αρκετες ωρες μην το φοβάσαι είναι η πιο φυσιολογικη λειτουργια του οργανισμου, μετα μονος του μπαινει μπροστα ο μηχανισμος της απομακρυνσης του 'φτιαξιματος' παλι αυτόματα. Δουλευεις τον συστημα όπως όταν βαζεις λαδια στο αυτοκινητο. Το τρεξιμο είναι στα γονιδια του ανθρωπινου γενους, είναι φυσικη εκφραση δηλαδή του 'είναι'.
    Το βραδυ καμμια παρεα, λιγο χαζοσυζητηση , κανενα χομπυ, τα τσαγια καμμια βολτα (χαλαρα) λεμε οτιδήποτε για να απασχολείται το μυαλο με θετικα πραματα. Δεν ξερω βεβαια αν εχεις υποχρεώσεις που δεν σου επιτρεπουν όλα αυτά.

    Αν όχι, αν εισαι ελευθερος, δοκιμασε ότι σκευτεις ότι σουρθει που να αποσπα το μυαλο σου από κολληματα. Σκεψου ότι τα φαρμακα εχουν φτιαχτει απο και για εργασιομανεις που δεν μπορουν να ξεφυγουνε από τις παγιδες που εχουν πεσει. Που δεν μπρουν να λειψουν 1 μερα από τη δουλεια, που φροντιζουν ηλικιωμένους η μωρα, από 'κανονικους ενηλικους' δηλαδή.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Valmane σαν ήπιο ηρεμιστικό
    By The_Mechanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 18-04-2013, 14:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •