Βαλεριάνα και κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818

    Βαλεριάνα και κατάθλιψη

    Έχει παρατηρήσει κανείς να του χειροτερεύει η κατάθλιψη με την βαλεριάνα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    εμενα δε μου προκαλει τιποτα η βαλεριανα , μια βλακεια ειναι

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Το 30 % στη δραση ολων των ουσιων, φαρμακα η μαντζουνια είναι placebo. Aμα νομιζει ότι θα του κανει κακο του κανει.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    36
    τιποτα δεν κανει η βαλεριανα στην καταθλιψη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Εμένα με βοήθησε όταν διεκοψα την αγωγή που έπαιρνα
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by stathis25 View Post
    τιποτα δεν κανει η βαλεριανα στην καταθλιψη
    Δεν την παίρνω για να με βοηθήσει στην κατάθλιψη...
    Την παίρνω για νυσταγμό στο αριστερό μάτι αντί για τα νευροντιν που έπαιρνα...
    Απλά φοβάμαι μήπως έφταιγε αυτή που ξαναπεσα σε καταθλιψη αλλά μπα...
    4 μέρες τώρα δεν πήρα βαλεριάνα και ακόμα σε καταθλιψη...
    Φταίει που χα κόψει τα αντικαταθλιπτικά 3,5 μήνες...
    Τώρα υπομονή να με ΞΑΝΑ πιασουν...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Γεια σας,
    @Παναγιωτη, διαβασα μολις στο άλλο νημα ότι εχεις αντιμετωπισει ένα πρόβλημα σοβαρο και χρονιο που τελικα σε οδηγησε στα αντικαταθλιπτικα. Γιατι όμως το κοβεις και το ξαναρχιζεις χωρις να συμβουλεύεσαι τον γιατρο σου; Να ξερεις εχω ημουνα χειροτερα με τα φαρμακα απ ότι πριν, για αυτό είμαι στην δευτερη προσπαθεια διακοπης και επιμενω. Εκανα μια σουμα και ειδα ότι μου κανουν πιο πολύ ζημια. Δεν θα συμβουλευα όμως κανενα να με ακολουθησει. Και αν διαβασεις και το νημα που εφτιαξα με θεμα 'τι ξερουμε για τα φαρμακα', δεν ασχοληθηκα καθολου με αντιψυχωτικα και παρομοια. Γιατι εκει υπαρχει το απολυτο χαος, και δεν θελω να παιζω με πραγματα που δεν ξερω ουτε και θα μαθω.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    Εμένα με βοήθησε όταν διεκοψα την αγωγή που έπαιρνα
    Ρε παιδια βοηθήστε λιγο. Μια μερα που ειχα φρακαρει από θυμο γιατι ειχα και αυπνια πολλες μερες και αγχος δεν με επιασε καθολου το αγχολυτικο ενώ πηρα πολύ μεγαλη δοση. Όταν δουλεψα το θυμο, και ηρεμησα (δεν λεω ότι δεν βοηθησε και το αγχολυτικο, απλα δεν μπορεσα να κοιμηθώ ειχα πολύ θυμο) μετα κοιμηθηκα. Αυτό εγινε πανω στην χειροτερη στιγμη της κρισης σε συνδιασμο με γεγονότα που επετειναν το αγχος.
    Τωρα όμως βλεπω ότι με βοηθαει πολύ καλυτερα ενας συνδιασμος βαλεριανα, πασιφλωρα και κλαμιν. Αυτό δεν σημαινει βεβαια τοι είναι πιο ισχυρα, απλα λεω ότι βοηθάνε τωρα που είμαι καλυτερα.
    Δεν ξερω πως θα είμαι αυριο, αλλα δεν γινεται να παιρνω αιωνια αυτά τα αγχολυτικα επειδή πιθανον να παρουσιασω καποτε επιδεινωση σε δυο μηνες η σε δυο χρονια.

    Βοηθήστε, αν καπου εχω λαθος θα το δεχτω. Ζηταω να μοιραστω εμπειριες γιατι εχω λιγη εμπιστοσυνη στους ειδικους δηλαδή τους ακουω αλλα μερικα πραγματα με κανουν επιφυλακτικο.

    Mαλιστα παρατηρησα ότι ενας συνδιασμος καλης διατροφης βοηθαει σε όλα και στο αγχος και στην καταθλιψη.
    Και το κλαμιν πιστευω αυτή την περιοδο που εχω καθαρισει καπως από τα χημικα με βοηθαει και αυτό πολύ στην καταθλιψη. Δεν ξερω αν είναι placebo και σε αυτή τη φαση δεν με ενδιαφερει. Σημερα παρατηρησα ότι είμαι καλυτερα απ ότι όταν ημουν στα χημικα. Και παλι λεω ότι είναι υποκειμενικη αποψη αυτή, δεν προσπαθω να παρασυρω κανενα σε τιποτα. Απλα θελω μια επιβεβαιωση ότι δεν εχω κανει καποιο λαθος συλλογισμο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Ρε παιδια βοηθήστε λιγο. Μια μερα που ειχα φρακαρει από θυμο γιατι ειχα και αυπνια πολλες μερες και αγχος δεν με επιασε καθολου το αγχολυτικο ενώ πηρα πολύ μεγαλη δοση. Όταν δουλεψα το θυμο, και ηρεμησα (δεν λεω ότι δεν βοηθησε και το αγχολυτικο, απλα δεν μπορεσα να κοιμηθώ ειχα πολύ θυμο) μετα κοιμηθηκα. Αυτό εγινε πανω στην χειροτερη στιγμη της κρισης σε συνδιασμο με γεγονότα που επετειναν το αγχος.
    Τωρα όμως βλεπω ότι με βοηθαει πολύ καλυτερα ενας συνδιασμος βαλεριανα, πασιφλωρα και κλαμιν. Αυτό δεν σημαινει βεβαια τοι είναι πιο ισχυρα, απλα λεω ότι βοηθάνε τωρα που είμαι καλυτερα.
    Δεν ξερω πως θα είμαι αυριο, αλλα δεν γινεται να παιρνω αιωνια αυτά τα αγχολυτικα επειδή πιθανον να παρουσιασω καποτε επιδεινωση σε δυο μηνες η σε δυο χρονια.

    Βοηθήστε, αν καπου εχω λαθος θα το δεχτω. Ζηταω να μοιραστω εμπειριες γιατι εχω λιγη εμπιστοσυνη στους ειδικους δηλαδή τους ακουω αλλα μερικα πραγματα με κανουν επιφυλακτικο.

    Mαλιστα παρατηρησα ότι ενας συνδιασμος καλης διατροφης βοηθαει σε όλα και στο αγχος και στην καταθλιψη.
    Και το κλαμιν πιστευω αυτή την περιοδο που εχω καθαρισει καπως από τα χημικα με βοηθαει και αυτό πολύ στην καταθλιψη. Δεν ξερω αν είναι placebo και σε αυτή τη φαση δεν με ενδιαφερει. Σημερα παρατηρησα ότι είμαι καλυτερα απ ότι όταν ημουν στα χημικα. Και παλι λεω ότι είναι υποκειμενικη αποψη αυτή, δεν προσπαθω να παρασυρω κανενα σε τιποτα. Απλα θελω μια επιβεβαιωση ότι δεν εχω κανει καποιο λαθος συλλογισμο.


    Προσωπικα εγω πηρα το quiet life της lanes δυο βδομαδες μετα απο τη διακοπη της αγωγης μου. ειχα εντονους πονοκεφαλους και αλλεργιες και τη πρωτη μερα που πηρα το χαπι ηρεμισα απο τα συμπτωματα.
    Το πηρα για μια βδομαδα και ενιωθα αρκετα καλα μετα πηρα αδεια, πηγα διακοπες και ξεχνουσα να το παιρνω. Τωρα θα ξεκινησω να το ξαναπαιρνω για να προσπαθω να ηρεμω λιγακι. Αυτο εχει και βιταμινες Β που περα απο ηρεμιστικο μπορω να το παιρνω και ως συμπληρωμα διατροφης. Πιστευω σε ηπιο αγχος βοηθαει το φυτικο ηρεμιστικο γιατι ειχε τυχει να παρω το συγκεκριμενο οταν ειχα ψυχοτραυματικο στρες και να μην με ηρεμει καθολου.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    @jim κουβαλάω παρα πολλά προβλήματα δυστυχώς που συντηρούν και θρέφουν την κατάθλιψη...
    Σίγουρα σε αντικαταθλιπτικά όπως: seroxat, seropram, remeron, anafranil, ladose η ζυγαριά έγερνε προς τις παρενέργειες που ήταν παρα πολλές...

    Τα μόνα που η ζυγαριά ισορροπουσαι ήταν το cipralex και το effexor...
    Τα είχα παρει και συνδυαστικά...

    Γιατί τα έκοψα χωρίς συμβουλή γιατρου...
    Καλή ερώτηση...
    Γιατί όλοι οι γιατροί (καμια 6-7 ψυχίατροι και 2-3 νευρολόγοι) απο το ιστορικό μου μου ειπαν πως θα πρεπει να τα παίρνω για παντα...

    Απλά καθε λιγους μήνες το μυαλό μου έπαιζε παιχνίδια και νόμιζα πως δε με βοηθάνε όπως πρώτα ή ότι δε βοηθάνε καθόλου απλά επειδή συνήθιζα την δράση τους και νόμιζα ότι αυτό οπυ βιώνω είμαι εγώ και όχι τα χάπια...

    Ότι δλδ ήμουν έτοιμος να τα κόψω...
    Αλλά κάθε που τα έκοβα περναγε ενα δίμηνο και μετά καταλάβαινα ότι χειροτέρευα πανω απο 50%...

    Δλδ όσο τα έπαιρνα έλεγα ότι δεν βοηθάνε πάνω απο 10-20% το πολύ...
    Όταν ο΄μως τα έκοβα γινόμουν 50-60% χειρότερα...

    Παιχνίδια του μυαλού λοιπόν...
    Με αυτά και με αυτά ήταν η τρίτη φορά που τα έκοψα και τώρα τρέχω να ξανασυνελθω...
    Σήμερα 17η μέρα σιπραλεξ 10μγ με 10μγ λαντοζ και σήμερα ένιωσα λιιιιιιιιιιιιιγο καλύτερα...
    Γενικά αργούν τα ssri...
    Σε εμένα 30-60 μέρες για να πιασουν φουλ δράση...
    Σίγουρα με ηρεμησαν σε ενα βαθμό πριν 17 μέρες δεν μπορούσα καν να κοιμηθώ απο το άγχος...
    Το κεφάλι μου δεν κατεβαζε διακόπτες ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...
    Δεν έκλεινα μάτι ως τις 5 το πρωί και γεμιζα σκέψεις αυτοκτονικότητας...

    Τώρα είναι 12 πηρα το σιπραλεξ πριν 1 ωρίτσα και νιωθω απλά σαν να βούλωσα τα αυτιά μου να μην ακούω τις σκέψεις μου...
    Αυτό είναι που λένε ότι απλά φιμώνουν τα συμπτώματα... αυτό κάνουν...
    Ο τρόπος σκέψης μου πιθανόν παραμένει λάθος... Η ζωή μου παραμένει ίδια...

    Αλλα για κάποιο λόγο εγώ χρειάζομαι ΟΝΤΩΣ τα αντικαταθλιπτικά για να λειτουργώ σωστά ή έστω κάποιο φυτικό υποκατάστατο trypthophan+b complex ...

    Γιατί δεν το γύρισα στα φυτικά λοιπόν;
    Γιατί δεν έχω ούτε χρόνο ούτε χρήματα για πειράματα ούτε φυσικά διάθεση για να περιμένω 2 μήνες να δω ΑΝ και ΠΟΣΟ θα με πιασει η τρυπτοφάνη πχ...

    2,5 μήνες έπαιρνα μεγα δοσεις Ω3 και κουρκουμά που θεωρείται και τα δυο ο΄τι βοηθανε στην καταθλιψη...
    Τζίφος...
    Ο κουρκουμάς και καλα με ερευνες ιση δραση με το λαντοζ(ΠΡΟΖΑΚ) ... τρίχες...
    Τα ω3 και καλα βοηθάνε και αυτά εχει γραφτει και ολοκληρο βιβλίο πως να ξεπερασεις την καταθλιψη με ω3...
    Τριχες και εκεί...
    Ε δεν με έπαιρνε να παιζω άλλο...

Similar Threads

  1. Βαλεριάνα
    By mstrouf in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 76
    Last Post: 13-01-2016, 11:56
  2. Βαλεριάνα help
    By venom in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 14
    Last Post: 23-12-2015, 21:09
  3. Βαλεριάνα
    By Nikolaoss in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 3
    Last Post: 19-09-2015, 16:28
  4. βαλεριανα again
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 17-10-2009, 22:09
  5. Βαλεριανα .τι γνωριζετε?
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 52
    Last Post: 28-09-2009, 05:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •