Valmane! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25

Thread: Valmane!

  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    [QUOTE=panagiwtis23;682615

    Αλλά φοβάμαι ότι αυτή ευθύνεται σε ενα ΜΕΓΑΛΟ βαθμο για την κατάθιψη που δεν υποχωρεί...
    Παρουσιάζω καταθλιπτικά συμπτωματα πολύ έντονα ενω παίρνω το αντικαταθλιπτικό μου...

    ...[/QUOTE]

    Παναγιωτη, παιρνεις ταυτόχρονα και αντικαταθλιπτικο και βαλεριανα;
    Aν θες λες για ποσο καιρο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Αυτο για την γυμναστικη το ξερω! Ειναι φυσικο αντικαταθλιπτικο,αγχολυτι� �ο εφοσον ο εγκεφαλος παραγει χρησιμες ουσιες οπως ειναι οι ενδορφινες, ντοπαμινη κ.α που εινιαι υπευθυνες για την καλη διαθεση(ευφορια) και ριχνει τα επιπεδα αγχους. Απλα ο καθε ανθρωπος πρεπει να βρει το ειδος γυμναστικης που του ταιριαζει περισσοτερο.
    Last edited by Leonardo; 22-07-2017 at 16:28.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Παναγιωτη, παιρνεις ταυτόχρονα και αντικαταθλιπτικο και βαλεριανα;
    Aν θες λες για ποσο καιρο.
    Τις βαλεριάνες τις ξεκίνησα όταν προσπαθησα να κόψω τα αντικαταθλιπτικά πριν κανα τετραμηνο...
    3,5 μήνες έπαιρνα βαλεριάνα...
    όταν ξαναπεσα σε καταθλιψη έβαλα ξανα τα αντικαταθλιπτικά μου (πριν 15 μέρες) συνεχίζοντας τις βαλεριάνες καθώς με βοηθούσαν στο νυσταγμό στο μάτι (νευρολογικό)...

    Οπότε κλείνω τώρα 16 μέρες αντικαταθλιπτικά και 4 μήνες βαλεριάνα...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλησπερα! Δεν ξερω αν σου απαντησαν τα αλλα παιδια πανω σε αυτο, αλλα για τα αεροπλανα μπορεις να ανοιξεις θεμα στις φοβιες!!

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    p
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Τις βαλεριάνες τις ξεκίνησα όταν προσπαθησα να κόψω τα αντικαταθλιπτικά πριν κανα τετραμηνο...
    3,5 μήνες έπαιρνα βαλεριάνα...
    όταν ξαναπεσα σε καταθλιψη έβαλα ξανα τα αντικαταθλιπτικά μου (πριν 15 μέρες) συνεχίζοντας τις βαλεριάνες καθώς με βοηθούσαν στο νυσταγμό στο μάτι (νευρολογικό)...

    Οπότε κλείνω τώρα 16 μέρες αντικαταθλιπτικά και 4 μήνες βαλεριάνα...
    Παναγιωτη εφόσον χρειαζεσαι τα αντικαταθλιπτικα, συζητησε με το ψιατρο αν μπορεις να κοψεις τη βαλεριανα, και να δεις αν η καταθλιψη χειροτερευει η αν δεν αλλαξει τιποτα. Επισις αν παιρνεις ssri θα ξερεις ότι η αυπνια είναι στανταρ παρενεργεια. Πρεπει να το δεχθείς αυτό, γιατι απ ότι ξερω δεν αλλαζει. Καποιοι γιατροι δινουν ένα άλλο αντικαταθλιπτικο που κανει υπνηλια. Αν εχεις σοβαρη καταθλιψη, δεν βλεπω αλο δρομο, να ψάχνετε με τον ψιατρο σου ποιο φαρμακο καθεται σε εσενα. Αν παλι εχεις ελαφρια καταθλιψη (υποκειμενικο αυτό) καλυτερα προσπαθησε να ξεκόψεις από φαρμακα. Οι γιατροι εχουν περισσοτερο εμπειρια να σου πουν αν απλως αισθάνεσαι ασχημα η αν υπαρχει κίνδυνος πχ αυτοκτονιας. Εγω πχ θα τα κοψω όλα. ΔΕΝ θελω να βαζω ατο αιμα μου ΕΠΙ ΜΟΝΙΒΟΥ ΒΑΣΗΣ μια ουσια που κανεις δεν ξερει ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ. Φοβιες ειχα μονο και μετα από χρηση αντικ. εκανα συνεχεια πανικους. Πες εσυ τωρα αν αυτό είναι από το φαρμακο η αν θα μου συνεβαινε ετσι και αλλοιως.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Την βαλεριάνα δεν την έχω για τον ύπνο...
    Στην αρχή την είχα για τα στερητικά...
    Τώρα την έχω για το νυσταγμό (για άσχετο θεμα)...
    απλά φοβάμαι ότι αυτή με κρατάει σε πιο καταθλιπτικό mood είδα και κάπιοες αναφορες στο ιντερνετ ότι σε παρατεταμένη χρήση προκαλεί κατάθλιψη...

    Η καταθλιψη μου είναι χρόνια, βαριά και σε ενα βαθμο κληρονομική...
    τα φαρμακα τα γύρισα σχεδόν όλα...
    Τώρα είμαι στο σιπραλεξ ξανα και δυστυχώς δεν φέρνει αυπνία...
    ΥΠΝΗΛΙΑ φέρνει και μάλιστα τρελή...

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Την βαλεριάνα δεν την έχω για τον ύπνο...
    Στην αρχή την είχα για τα στερητικά...
    Τώρα την έχω για το νυσταγμό (για άσχετο θεμα)...
    απλά φοβάμαι ότι αυτή με κρατάει σε πιο καταθλιπτικό mood είδα και κάπιοες αναφορες στο ιντερνετ ότι σε παρατεταμένη χρήση προκαλεί κατάθλιψη...

    Η καταθλιψη μου είναι χρόνια, βαριά και σε ενα βαθμο κληρονομική...
    τα φαρμακα τα γύρισα σχεδόν όλα...
    Τώρα είμαι στο σιπραλεξ ξανα και δυστυχώς δεν φέρνει αυπνία...
    ΥΠΝΗΛΙΑ φέρνει και μάλιστα τρελή...
    Εχω και εγω φοβιες με τα φαρμακα γι αυτό σου ειπα κοψε την για να εχεις ένα πραγμα λιγοτερο να αγχωνεσαι, παιρνεις πολύ cipralex;

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Δεν θα χεις πρόβλημα να κοψεις τη βαλεριανα αφου παιρνεις cipralex που είναι υπνωτικο. Αφου δεν χτυπάει μεν τα ιδια κεντρα αλλα αυτά που ενέχονται στην κυκλοφορια της ισταμινης και της ακετυλοχολινης που ρυθμιζουν την μυικη χαλαρωση και τον κυκλο υπνου-εγρηγορσης, αλλα επιτυγχνει το ιδιο αποτέλεσμα που μεσω της δρασης στο κυκλο του γ αμινοβουτυρικου οξεως καπως πιο ακριτα επιφερει και η βαλεριανα.

    Yπαρχει ερευνα στα φαρμακα σε εντελως νεα βαση.
    Πρωτα θα βρουν μια συνδεση αναμμεσα στην παρεκκλινουσα συμπεριφορά των ψυχικων ασθενειων, και είναι 10δεκαδες, αποσυρση, μανια, φοβιες, παραισθησεις, αισθημα αυτοκτονικοτητας, ανηδονια κτλ κτλ και στην σιγκεκριμενη μεταλλαξη στο dna που προκαλει την κάθε συμπεριφορα. Ηδη τ dna εχει καταγραφει ολο και ξερουμε αρα πως κάθε μεταλλαξη σε ένα σιγκεκριμενο σημειο της αλυσιδας παραγει η παυει να παραγει σιγκεκριμενες ουσιες και ορμονες, που ενέχονται στο σχηματισμο δομων του νευρικου συστηματος. Από κει θα βγουν νεες γενιες φαρμακων που θα είναι εντελως στοχευμενα συνεπως με πολύ λιγοτερες παρενέργειες. Γινονται ερευνες σε πειραματόζωα και είναι πολύ ελπιδοφορο ότι για πρωτη φορα φαινεται ότι ξερουν τι κανουν!!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Σιπραλεξ δεν παιρνω πολύ. 10μγ που είναι μια μεση δοση συντήρησης...
    Αλλα και σε αυτά τρομερή υπνηλία... θα το παιρνω βραδυ μαλλον...
    Επίσης εχω και λίγο λαντόζ 10-20μγ γιατι θεωρείται πιο παρακινητικο απο το σιπραλεξ...

    Το λαντοζ το χω πιο πολύ φοβο και μαλλον θα το σταματήσω αν δω τπτ περιεργα...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Την σταμάτησα προσωρινά την βαλεριάνα για να δω πως θα παει αν και δε νομίζω ότι φταίει αυτή για την καταθλιψη μου...
    Ήταν το μόνο συμπλήρωμα-βότανο που με βοηθούσε στο νυσταγμό...
    Για το νυσταγμό κανονικά έπαιρνα lyrica, neurontin, miorel, depakin και γενικά ολα τα αντιεπιληπτικά αυτά δινουν οι νευρολόγοι για νυσταγμό...
    Καλύτερα βαλεριάνα παρά αντιεπιληπτικά αλλά θέλω λίγο να δω αν έφταιγε αυτή για την καταθλιψη...

    Παρολα αυτα θεωρω οτι έφταιγε καθαρα η διακοππή του αντικαταθλιπτικού αφου στο ενδιαμεσο δεν λύθηκε η αιτία που με ερριξε στην καταθλιψη

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Valmane σαν ήπιο ηρεμιστικό
    By The_Mechanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 18-04-2013, 15:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •