Γεννιέσαι ή γίνεσαι? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 41
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    απλα πιστεψαν στον εαυτο τους ειχαν αυτοπεποιθησαρα ταλεντο δεν υπαρχει ολα ειναι σκληρη δουλεια κανενα ταλεντο δεν εγινε απλα επειδη ηταν ταλεντο ποσες και ποσες ταλενταρες χαθηκαν επειδη δεν πιστεψαν η δεν εφτασαν μεχρι το πραγματικο τους δυναμικο δεν πιεσαν τον εαυτο τους τοσο οσο μπορουσαν

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ο Αινσταιν ειχε πει τη φραση εγω που μισουσα την αυθεντια η ζωη με εκανε αυθεντια και καταλαβα ποσο αληθεια ειναι αυτο οταν δε σε ενδιαφερει πραγματικα κατι δεν αποζητας τη δημοσιοτητα θες να μη βλεπεις ανθρωπο τοτε ειναι που πραγματικα τραβας ολη τη προσοχη πανω σου....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Tania96 View Post
    Πολλοί από αυτούς τους ανθρώπους δεν προέρχονταν ούτε από ευκατάστατες ούτε από αριστοκρατικές οικογένειες όπου θα τους επηρέαζε και θα τους διαμόρφωνε το οικογενειακό περιβάλλον.
    Οπότε τι είναι αυτό που κάνεις αυτούς τους ανθρώπους να διακρίνονται, να ξεχωρίζουν? Που όταν τους βλέπεις και πόσο μάλλον όταν τους συναντάς να έχουν αυτή τη λάμψη? Και δεν εννοώ τόσο σε εξωτερική εμφάνιση, όσο αυτό που εισπράττεις η αύρα τους, η ενέργειά τους.
    Τελικά γεννιέσαι ή γίνεσαι "αστέρι"?
    Και τα δυο. Μπορει να γεννηθεις "αστερι" αλλα να βρισκεσαι σε ενα περιβαλλον στο οποιο ποτε δε σου προεκυψαν ευκαιριες για να ανακαλυψεις, να αναδειξεις τα ταλεντα σου και να αναγνωριστεις. Μπορει να ειναι και θεμα τυχης να γινει κατι που θα τα αλλαξει ολα και θα βρεις το δρομο για τον οποιο φτιαχτηκες. Μπορει να μη συμβει και ποτε.
    Τι σχεση εχουν οι πλουσιες οικογενειες? Το βρισκω εντελως ασχετο. Να μου πεις πλουσια χωρα το καταλαβαινω, αλλα οικογενεια δεν ειναι απαραιτητο. Η ευκαιρια ερχεται και εκτος σπιτιου.
    Επισης, σε φτωχικο σπιτι μπορει το παιδι να αναπτυξει το πιο σημαντικο πραγμα στον κοσμο, την ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ και με αυτη να πορευεται στην ευτυχια του. Μπορει και το αντιθετο, λογω φτωχειας να αναπτυξει ψυχικα τραυματα και ανασφαλειες που θα τον κρατανε πισω.
    Δεν υπαρχει κανονας.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η αναγνωριση δεν εχει κανενα νοημα για καπιον που εχει ταλεντο σε κατι ειναι σα να λες σε ενα υδραυλικο οτι ξερει να φτιαχνει βρυσες τι να το κανει αυτο? η αυτοεκτιμηση δε ξερω τι σχεση εχει με το θεμα

    το θεμα ειναι απλο την ωρα που θα νιωσεις οτι πεφτεις εισαι ενα βημα πριν παρεις φορα και βγεις απο κει μεσα σαν βολιδα. τα παντα ειναι θεμα φορας και για να χεις φορα πρεπει να εχεις θυμο και να αισθανεσαι σαν αγρια θαλασσα η ηρεμη θαλασσα δε παραγει ταλεντο....

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    η αναγνωριση δεν εχει κανενα νοημα για καπιον που εχει ταλεντο σε κατι ειναι σα να λες σε ενα υδραυλικο οτι ξερει να φτιαχνει βρυσες τι να το κανει αυτο? η αυτοεκτιμηση δε ξερω τι σχεση εχει με το θεμα
    Φυσικα και εχει νοημα η αναγνωριση. Ποσοι ταλαντουχοι, λαμπεροι ανθρωποι αμφισβητουν μονιμα την αξια τους και περιμενουν αναγνωριση με καθε δυνατο τροπο και παρολαυτα παλι αυτοαμφισβητουνται. Το να εχεις ταλεντο δε σημαινει οτι ξεχειλιζεις απο αυτοεκτιμηση.
    Εσυ δεν ξερεις τι σχεση εχει η αυτοεκτιμηση. Εγω δεν ξερω τι σχεση εχει ο υδραυλικος με τη βρυση!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ironman View Post
    απλα πιστεψαν στον εαυτο τους ειχαν αυτοπεποιθησαρα ταλεντο δεν υπαρχει ολα ειναι σκληρη δουλεια κανενα ταλεντο δεν εγινε απλα επειδη ηταν ταλεντο ποσες και ποσες ταλενταρες χαθηκαν επειδη δεν πιστεψαν η δεν εφτασαν μεχρι το πραγματικο τους δυναμικο δεν πιεσαν τον εαυτο τους τοσο οσο μπορουσαν
    Καπως ετσι παει .............. πολυ σωστα επισημαινμεις οτι για να πετυχεις , οτιδηποτε κι αν σημαινει αυτο , πρεπει ναχεις ενα μιγμα ιδιοτητων , να σου ' κοβει ' , να εχεις αυτοπεποιθηση , ναχεις ταλεντο σε αυτο που σκοπευεις να κανεις , να δουλεψεις σκληρα κα να ακους την διαισθηση σου ..................αν εχεις φιλοδοξια , δεν θα χρειαστει να πιεσεις τον εαυτο σου , θα σου βγει μονο του , και θα χρησιμοποιησεις ολο σου το δυναμικο για τον σκοπο σου ..........................αν λειπει κατι απο τα συστατικα αυτα , θα γινεις κατι μετριο , πρεπει ολα τα συστατικα ναναι παροντα .......το λεω εκ πειρας του 91χρονου πατερα μου , που πετυχε πολλα στην ζωη του , εκ του μηδενος .....................

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Φυσικα και εχει νοημα η αναγνωριση. Ποσοι ταλαντουχοι, λαμπεροι ανθρωποι αμφισβητουν μονιμα την αξια τους και περιμενουν αναγνωριση με καθε δυνατο τροπο και παρολαυτα παλι αυτοαμφισβητουνται. Το να εχεις ταλεντο δε σημαινει οτι ξεχειλιζεις απο αυτοεκτιμηση.
    Εσυ δεν ξερεις τι σχεση εχει η αυτοεκτιμηση. Εγω δεν ξερω τι σχεση εχει ο υδραυλικος με τη βρυση!
    αυτο το κανουν για τα ματια του κοσμου για να γινουν συμπαθητικοι για να δειχνουν ταπεινοι και να αυξησουν τη δημοτικοτητα τους

    νομιζεις πχ οτι αν καπιος οσο ταλεντο και να εχει αν εδειχνε ενα προσωπο που ειχε αλαζονια θα αναγνωριζε κανεις την αξια του? εγω σου λεω μετα σιγουριας οτι δε θα την αναγνωριζε σχεδον ΚΑΝΕΝΑΣ

    δε ξερω αν σου περασε πχ απο το μυαλο οτι ταλεντο μπορει να σημαινει να ξεχειλιζεις απο επιμονη να γινεσαι το κοκκινο πανι αιτια φθονου (ως συνηθως) και οταν σου λενε οι αλλοι οτι δε γινεται εσυ να πιστευεις ακομα περισσοτερο απο πριν οτι γινεται

    αλλα ας μη σου χαλασω τον οραματισμο της ταπεινοτητας που μπορει να σκεφτεσαι....

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,181
    Aναλόγως τί πιστεύει ο καθένας για την ζωή.
    Αυτοί που πιστεύουν στο καρμα,λένε ότι πολλά πράγματα μας συμβαίνουν γιατί απλά πρέπει να τα ζήσουμε ....

    Αυτοί που πιστεύουν ότι δεν υπάρχει κάρμα,αλλά όλα εξρτώνται από τους ανθρώπους,φαντάζομαι ότι πιστευουν ότι ισχύουν και τα 2.
    Φυσικά γεννιέσαι με κάποια χαρακτηριστικά,όλοι οι άνθρωποι είναι μοναδικοί με μοναδικά ταλέντα και μοναδικά ελαττώματα.
    Εννοείται ότι το περιβαλλον που θα μεγαλώσει κάποιος παίζει εξαιρετικά μεγάλο ρόλο σε συνδυασμό πάντα με τον χαρακτήρα του ανθρώπου.

    Βλέπω και τονίζεις ότι κάποιοι έγιναν αστερια χωρίς να προέρχονται από εύπορες και καταξιωμένες οικογένειες.
    Το παν σε μία οικογένεια είναι η αγάπη και η συνοχή!
    Σίγουρα και οι γνωριμίες και το κοινωνικό στάτους παίζουν ρόλο γι'αυτό κιόλας εφοπλιστές γίνονται τα παιδιά των εφοπλιστών,αλλά αν κάποιος έχει χάρισμα διάθεση και επιμονή μπορεί να τα καταφέρει σε κάποιους τομείς της ζωης του.

    Από κει και πέρα η θετική αύρα που λες δεν έχει να κάνει με το ποσο επιτυχημένος είναι κάποιος,αλλά με το τί συναισθήματα έχει.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Ειναι απλα ο εαυτος τους. Ο καθε ανθρωπος ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ. Οι κλίσεις μας ή τα ταλέντα μας οπως λες ήδη ειναι ενα παραδειγμα που μας κανει Ξεχωριστούς. Αυτο που μαλλον ψαχνεις να βρεις είναι το γεγονός οτι δουλεύουν το στοιχειο αυτό περισσοτερο σαν προτερημα τους και βγαίνει εν τελει και προς τα εξω. Κάνε το κι εσυ:) Πάνω απο ολα ομως κανε το για Εσένα.;)

  10. #25
    Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    42
    Γεννιέσαι ή γίνεσαι! Είμαι βέβαιος ότι όλοι κρύβουμε φως μέσα μας και έχουμε κάποιο προορισμό. Δεν εννοώ ότι ένας τυφλός μπορεί να γίνει ο καλύτερος σκηνοθέτης. Εννοώ όμως ότι μπορούμε να φτάσουμε όλοι ψηλά σε κάποιο τομέα αλλά έχουμε το χρέος να δουλέψουμε για αυτό και αυτό πρέπει να μας νοιάζει, όχι το πόσο ψηλά προοριζόμαστε να πάμε. Πρέπει να κάνουνε ό,τι καλύτερο μπορούμε!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γεννιεσαι αναφισβητητα .......................το λεω ως πολυ μεγαλυτερος που εχει δει πολλα ..........

    δεν μπορουμε ολοι να φτασουμε ψηλα , τους βλεπετε ολους ψηλα ?

    μπορει ναχεις τα προσοντα , να μην τα χρησιμοποιησεις και να μεινεις χαμηλα ................αλλα αμα δεν εχεις τα προσοντα , οσο και να χτυπιεσαι , πουθενα δεν θα φτασεις .....................

    μην ειστε ρομαντικοι ( ο καθε ανθρωπος ειναι ξεχωριστος , μπλα-μπλα ) , εγω ρεαλιστης ειμαι ........

    και εξαρταται τι εννοει ο καθενας με το ' ψηλα ' ........

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Γεννιέσαι .... από αυτά που έχω δει μερικά προσόντα δεν μπορείς να τα αποκτήσεις ότι και αν κάνεις αν δεν τα έχεις εκ γενετής.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,751
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Γεννιέσαι .... από αυτά που έχω δει μερικά προσόντα δεν μπορείς να τα αποκτήσεις ότι και αν κάνεις αν δεν τα έχεις εκ γενετής.
    υπαρχει και η πεομεγενθυση

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Πολυ γενικο το θεμα αρα πολυ γενικα θα απαντησω.

    Ελαχιστοι ανθρωποι στη γη ''γεννηθηκαν αστερια''.Αρα φυσικα πιστευω στο γεννιεμαι οχι στο γινομαι.Αυτοι ειναι που εχουν μεινει και στην ιστορια οσο κανεις αλλος.Ειτε ο παμπλουτος κληρονομος Μεγας Αλεξανδρος είτε ο θεοφτωχος ''γιδοβοσκος'' Χριστος εγιναν τεραστιοι και αθανατοι και θα γινοντουσαν ανεξαρτητα απο το περιβαλλον τους.Θεικοι/εξωγηινοι οπως θελετε πειτε τους

    Η πλειοψηφια των ''επιτυχημενων'' σημερα χρησιμοποιει life cheats.Τονοι βρωμιας και απατεωνιας πισω απο γυμνασμενα μπρατσα αθλητων,φωτεινα προσωπα διασημων,λευκες στολες επιστημονων,λαμπερων κουστουμιων επιχειρηματιων(δε πιανω καν τους πολιτικους) και νομιζουμε οτι ολοι αυτοι ειναι σπουδαιοι ενω ειναι παρε τον εναν και χτυπα τον αλλον.Ακομα και για πιο παλιους αινσταιν κτλ που υπερδιαφημιστηκαν για τις ικανοτητες τους κρατατε μικρο καλαθι,ειναι ακομα προσφατοι και τυχον αποκαλυψεις μπορει να προκαλεσουν εκπληξη.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Κάποτε ήταν ένας πολύ γνωστός παίκτης του μπάσκετ, ο οποίος μετά από μία επιτυχημένη καριέρα στο ΝΒΑ αποφάσισε να προσφέρει κοινωνικό έργο, επισκέπτοντας νέους σε φυλακές, προσπαθώντας με τον τρόπο αυτόν να τους εμπνεύσει για να αλλάξουν πορεία στην ζωή τους. Συζητώντας με έναν από αυτούς του είπε: "όταν ήμουν μικρός δεν ήμουν καλός στο μπάσκετ. Όταν όμως πήγαινα σπίτι απογοητευμένος, ο πατέρας μου με ενθάρρυνε και μου έλεγε να μην το βάζω κάτω γιατί τα πάντα εξαρτώνται από την προσπάθεια.". Ο νέος αφού άκουσε την ιστορία του μπασκετμπολίστα του απάντησε: "Εγώ αντιθέτως θυμάμαι ότι ήμουν πολύ καλός. Στις αλάνες ήμουν ο καλύτερος και ο πιο περιζήτητος παίχτης. Όμως όταν πήγαινα στο σπίτι για να πω στον πατέρα μου το πόσο καλός είμαι, αυτός μου απαντούσε ότι, ότι και να κάνω μια μέρα στην φυλακή θα καταντήσω"

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. 'Όταν γίνεσαι ο ''στόχος'' της παρέας τι κάνεις...?
    By Μητσάκος in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 14-04-2013, 15:41
  2. όταν μιλάει το ποτό...ή όταν γίνεσαι ρεζίλι...
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 50
    Last Post: 30-11-2012, 17:55
  3. γεννιεσαι ή σου παρουσιαζονται?
    By kyknos25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 27-06-2012, 16:37
  4. γεννιεσαι η γινεσαι;
    By stefanos in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 54
    Last Post: 03-06-2007, 22:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •