Γεννιέσαι ή γίνεσαι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138

    Γεννιέσαι ή γίνεσαι?

    Γεια σε όλους. Διαβάζοντας τυχαία διάφορα άρθρα σχετικά με ανθρώπους που είτε πέτυχαν πολλά , παρά τις δυσκολίες που υπήρξαν στη ζωή τους, είτε κατάφεραν να διακριθούν και να ξεχωρίσουν με το ταλέντο και την προσωπικότητα τους, με προβλημάτισε το εξής.
    Πολλοί από αυτούς τους ανθρώπους δεν προέρχονταν ούτε από ευκατάστατες ούτε από αριστοκρατικές οικογένειες όπου θα τους επηρέαζε και θα τους διαμόρφωνε το οικογενειακό περιβάλλον.
    Οπότε τι είναι αυτό που κάνεις αυτούς τους ανθρώπους να διακρίνονται, να ξεχωρίζουν? Που όταν τους βλέπεις και πόσο μάλλον όταν τους συναντάς να έχουν αυτή τη λάμψη? Και δεν εννοώ τόσο σε εξωτερική εμφάνιση, όσο αυτό που εισπράττεις η αύρα τους, η ενέργειά τους.
    Τελικά γεννιέσαι ή γίνεσαι "αστέρι"?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Γεννιεσαι δε γίνεσαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Και τα δύο. Σίγουρα αν προυπαρχουν καποιες συνθηκες βοηθάνε τους ανθρώπους αλλά αν δεν βάλουμε κ εμείς το χεράκι μας, οι συνθήκες από μόνες τους δεν οδηγούν πουθενά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Κι εγω συμφωνω με τον ελις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Εξαρτάται... Είναι ανάλογα τι πιστεύεις εσύ μέσα σου και ποια είναι η οπτική σου...

    Και τα δυο παίζουν στη ζωή!
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138
    Εγώ θεωρώ πως σε τέτοιες περιπτώσεις οι άνθρωποι αυτοί γεννιούνται ας μου επιτραπεί η εκφραση "αστέρια". Το περιβάλλον μπορεί να αναδείξει, προωθήσει με την κατάλληλη μόρφωση αυτούς τους ανθρώπους. Αν κάποιος "δεν το έχει" όσο και να προσπαθήσουν γονείς καθηγητές δεν πρόκειται να γίνει τίποτα, δεν θα προχωρήσει. Βέβαια μπορεί να υπάρξουν και περιπτώσεις που το οικείο περιβάλλον συμβάλλει αρνητικά στη διαμόρφωση του χαρακτήρα του, όμως πιστεύω πώς ένας άνθρωπος "αστέρι" αργά ή γρήγορα θα βρει μόνος του τον δρόμο με δυσκολίες και πολύ προσπάθεια όμως θα τα καταφέρει.
    Άλλωστε η αξία του ανθρώπου δεν χάνεται.
    Θέλω να σας ρωτήσω. Έχει τύχει ποτέ να συναντήσετε, να συνομιλήσετε με τέτοιους ανθρώπους και όχι απαραίτητα γνωστούς αλλά εκείνους που εσείς θεωρήσατε ότι έχουν κάτι διαφορετικό όπως η παιδεία, η ευγένεια, η καλοσύνη τους?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Tania96 View Post
    Εγώ θεωρώ πως σε τέτοιες περιπτώσεις οι άνθρωποι αυτοί γεννιούνται ας μου επιτραπεί η εκφραση "αστέρια". Το περιβάλλον μπορεί να αναδείξει, προωθήσει με την κατάλληλη μόρφωση αυτούς τους ανθρώπους. Αν κάποιος "δεν το έχει" όσο και να προσπαθήσουν γονείς καθηγητές δεν πρόκειται να γίνει τίποτα, δεν θα προχωρήσει. Βέβαια μπορεί να υπάρξουν και περιπτώσεις που το οικείο περιβάλλον συμβάλλει αρνητικά στη διαμόρφωση του χαρακτήρα του, όμως πιστεύω πώς ένας άνθρωπος "αστέρι" αργά ή γρήγορα θα βρει μόνος του τον δρόμο με δυσκολίες και πολύ προσπάθεια όμως θα τα καταφέρει.
    Άλλωστε η αξία του ανθρώπου δεν χάνεται.
    Θέλω να σας ρωτήσω. Έχει τύχει ποτέ να συναντήσετε, να συνομιλήσετε με τέτοιους ανθρώπους και όχι απαραίτητα γνωστούς αλλά εκείνους που εσείς θεωρήσατε ότι έχουν κάτι διαφορετικό όπως η παιδεία, η ευγένεια, η καλοσύνη τους?
    Εμενα οι συγγενεις μου μου λενε συνεχως οτι εχω παιδεια, οχι μορφωση, παιδεια και ευγενεια!! Καλοσυνη εχω πολλη αλλα οχι παντα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    4
    Κατα την αποψη μου γεννιεσαι με καποια χαρακτηριστικα γνωρισματα που σιγουρα σε ξεχωριζουν απο τους αλλους. Παρολα αυτα ενα γνωρισμα ή ενα ταλεντο κατα πασα πιθανοτητα θα βρισκεται διαρκως σε υφεση αν δεν βρεθει το καταλληλο ερεθισμα/ κινητρο, το οποιο θα το ενεργοποιησει.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το μονο κινητρο που εχεις για να πετυχαινεις κατι ειναι για να πηγαινεις κοντρα αν δεν ειναι αρκετα κοντρα η δυναμη σου εξαντλειται :-/ αρα μαλον οι περισσοτεροι δεν εχουν καπιο κινητρο για να πετυχουν πραγματα αφου (κανουν) οτι συμφωνουν με τους περισσοτερους αφου φοβουνται μηπως μεινουν μονοι και για να μη τους κακοχαρακτηρισουν ετσι πανε οπου παει το ρεμα χανοντας συνεχεια δυναμη.αρα αν θες να καταλαβεις τη ψυχολογια καπιοι που πετυχαινει πραγματα σκεψου καπιον που εμαθε α πηγαινει κοντρα και οταν αυτο δε συμβαινει απο συνηθεια σκεφτεται οτι κατι του λειπει :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    το μονο κινητρο που εχεις για να πετυχαινεις κατι ειναι για να πηγαινεις κοντρα αν δεν ειναι αρκετα κοντρα η δυναμη σου εξαντλειται :-/ αρα μαλον οι περισσοτεροι δεν εχουν καπιο κινητρο για να πετυχουν πραγματα αφου (κανουν) οτι συμφωνουν με τους περισσοτερους αφου φοβουνται μηπως μεινουν μονοι και για να μη τους κακοχαρακτηρισουν ετσι πανε οπου παει το ρεμα χανοντας συνεχεια δυναμη.αρα αν θες να καταλαβεις τη ψυχολογια καπιοι που πετυχαινει πραγματα σκεψου καπιον που εμαθε α πηγαινει κοντρα και οταν αυτο δε συμβαινει απο συνηθεια σκεφτεται οτι κατι του λειπει :)
    Εχεις δικιο Αλεξανδρε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    γεννιεσαι συμφωνο με ελισ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138
    Θεωρώ πως αυτοί οι άνθρωποι έχουν διαφορετική φιλοσοφία και στάση ζωής.
    Για παράδειγμα προσωπικά θαυμάζω ανθρώπους που ενώ έχουν καταφέρει πάρα πολύ και είναι στην κορυφή παραμένουν προσγειωμένοι, μετρημένοι, χωρίς να αποζητούν επιβεβαίωση, είναι καλοί άνθρωποι, ήρεμοι που πολλές φορές καθρεφτίζεται στο πρόσωπο τους και γι αυτούς η προσφορά δεν είναι το μέσο για να ακουστεί το όνομα τους αλλά η ανάγκη που έχουν για να βοηθήσουν.
    Πιστεύω λοιπόν πως τέτοιου είδους άνθρωποι θα ακολουθούν τον δικό τους δρόμο, την δική τους πορεία χωρίς να τους ενδιαφέρει τι λένε οι άλλοι, τι πιστεύουν.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    η συντριπτικη πλειοψηφια τετοιων ανθρωπων γεννιουνται ετσι.
    πχ καποιος που δεν εχει ταλεντο οσο και αν εργαζεται δεν θα μπορεσει να κανει κατι αξιολογο ο αλλος ομως θα μπορεσει να δει τις ευκαιριες που θα του παρουσιαστουν και θα βγαλει πολλα λεφτα.
    οι νοτες, ειναι 7 αλλα πολυ λιγοι μπορουν να τις βαλουν σε μια σειρα για να γραψουν μουσικη.
    βεβαια οι περισσοτεροι ανθρωποι ειναι εγωιστες και θελουν να πιστευουν οτι τα πιο πολλα τα πετυχαν με την εργασια τους αλλοι απλα δεν μπαινουν στον κοπο να πουνε την αληθεια για να μην προκαλουν.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε συμφωνω ο σκοπος του ταλεντου δεν ειναι να βγαλεις λεφτα αλλα απλως να ξεσπασεις καπου σκεφτομενος αυτα που δεν ειπες με λογια

    αρα πρεπει κατι να σε κουρδισει για να το κανεις αυτο αλλιως δε βρισκεις νοημα ουτε και συ στο να το κανεις

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω το μονο που εχω να προσθεσω , ειναι μια ανθολογια των τελευταιων λογων ετοιμοθανατων ανθρωπων , οι περισσοτεροι ειπαν , ' μακαρι ναχα δουλεψει λιγοτερο , και ναχα διασκεδασει περισσοτερο ........' ..............αν αυτο δεν απαντα στο θεμα τοιυ νηματοθετη , ολοι οσοι καταφεραν να διακριθουν στην ζωη τους , παντα ξεκινησαν απο το τιποτα , απο το 0 , καποιος που εχει χρηματα αποτην οικογενεια του , γιατι να σκιστει να βγαλει χρηματα ? ταχει ηδη μπουχτισει .........δεν εχει την ισχυ της φιλοδοξιας ενος ex αφραγκου ........ανμ ειναι καλο αυτο , η κακο , δεν γνωριζω , ανηκω στην Β κατηγορια , αν και δημιουργησα στην ζωη μου , δενειχα ποτε μεγαλες φιλοδοξιες , σε συγκριση με τον πατερα μου ......και αυτο ηταν το παραπονο του ..........

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. 'Όταν γίνεσαι ο ''στόχος'' της παρέας τι κάνεις...?
    By Μητσάκος in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 14-04-2013, 16:41
  2. όταν μιλάει το ποτό...ή όταν γίνεσαι ρεζίλι...
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 50
    Last Post: 30-11-2012, 18:55
  3. γεννιεσαι ή σου παρουσιαζονται?
    By kyknos25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 27-06-2012, 17:37
  4. γεννιεσαι η γινεσαι;
    By stefanos in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 54
    Last Post: 03-06-2007, 23:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •