τάσεις αυτοκτονίας και σχέση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Τωρα ειδα οτι ειπες οτι τον απειλει οτι θα αυτοκτονησει και εχει κανει και υποτιθεμενες αποπειρες...
    Επιφυλασσομαι και παλι αλλα αυτο ενισχυει την παραπανω θεωρια μου. Πιστευω πως δεν θα κανει ποτε τιποτα παραπανω απο οτι χρειαζεται για να τραβηξει την προσοχη των γυρω της. Και οσο πιο ξεκαθαρος ειναι ο φιλος σου τοσο το καλυτερο, τα θολα ορια σε εναν χωρισμο τυπου "χωριζουμε αλλα σε νοιαζομαι σαν ανθρωπο, θελω να εισαι καλα" κλπ, σε τετοιες περιπτωσεις μονο δινουν τροφη σε τετοιες χειραγωγικες συμπεριφορες. Νομιζω το σωστο ειναι μια και εξω.
    Και παλι λεω ομως οτι επιφυλασσομαι και να συζητησει και με ειδικο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Βασικά αν έχει περάσει και σε απειλές ότι θα αυτοκτονήσει αν χωρίσουν ή απόπειρες, απορώ γιατί ο γνωστός σου δεν έχει πάει ακόμα σε ειδικό!
    Σε κάθε περίπτωση νομίζω οτι πρέπει να μείνεις έξω από αυτό και να μην τον συμβουλεύσεις τίποτα πέρα από τον ειδικό.
    Ο ίδιος έχει την ευθύνη της απόφασης όσο κι αν φαίνεται στους απ έξω λάθος το να μένει ή όχι. Κι απο οτι καταλαβαίνω δεν είναι καν φίλος σου για να μπορείς να πεις μια κουβέντα παραπάνω, λες οτι είναι απλά γνωστός σου. Δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς πώς είναι η σχέση τους και τι κρατάει και τον ίδιο εκεί παρόλο που δεν υπάρχει πια ερωτική επιθυμία.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eγω δεν πιστευω κανεναν που λεει οτι θαυτοκτονησει , αυτους που δεν το λενε να φοβασαι ........

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by troxia View Post
    Δεν είμαι σίγουρη αν το δημοσιεύω στην κατάλληλη κατηγορία. Θέλω την γνώμη σας. Συμβαίνει σε γνωστό μου : Τι γίνεται όταν κάποιος άντρας είναι σε μια μακροχρόνια σχέση με μια γυναίκα, η οποία έχει τάσεις αυτοκτονίας και πηγαίνει σε ψυχίατρο (έχει κι κάτι άλλο απλά δεν ξέρω τι, το μονο που γνωρίζω είναι ότι δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια της, δηλαδή εξαρτάται από άλλους και είναι αντικοινωνική) κι αυτός ενώ πλέον δεν την βλέπει ερωτικά, κάθεται μαζί της για να μην κάνει αυτή κακό στον εαυτό της ;; Πώς αντιμετωπίζεται αυτό από μέρους του και τι συμβουλή μπορώ να δώσω εγώ που χωρίς να το θέλω μπήκα ανάμεσα γιατί αυτός κάθεται και μου τα λέει γιατι θέλει σε κάποιον να μιλήσει ; Πάντως του ειπα να πάει σε ειδικό να του πει πως να το αντιμετωπίσει
    μην έχοντας άμεση αντίληψη για το τι ακριβώς συμβαίνει, μην βασίζεσαι στο τι σου μεταφέρει ο καθενας, ΕΙΔΙΚΑ αν τυχόν έχει τον οποιονδήποτε πιθανό λόγο για να σε δουλεύει.
    επίσης, δεν μας είπες αν ζήτησε την συμβουλή σου, ή αν προσφέρθηκες μόνη σου να συμβουλέψεις.

    η μόνη ασφαλής συμβουλή που μπορείς να του δώσεις, είναι να απευυνθεί σε ειδικό, αλλά να μην σε ξαναβάλει στο θέμα..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Eγω δεν πιστευω κανεναν που λεει οτι θαυτοκτονησει , αυτους που δεν το λενε να φοβασαι ........
    δεν το λεει απλά, έχει κάνει απόπειρες

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μην έχοντας άμεση αντίληψη για το τι ακριβώς συμβαίνει, μην βασίζεσαι στο τι σου μεταφέρει ο καθενας, ΕΙΔΙΚΑ αν τυχόν έχει τον οποιονδήποτε πιθανό λόγο για να σε δουλεύει.
    επίσης, δεν μας είπες αν ζήτησε την συμβουλή σου, ή αν προσφέρθηκες μόνη σου να συμβουλέψεις.

    η μόνη ασφαλής συμβουλή που μπορείς να του δώσεις, είναι να απευυνθεί σε ειδικό, αλλά να μην σε ξαναβάλει στο θέμα..
    την έχω γνωρίσει την κοπέλα και φαίνεται πολύ έντονα όταν την γνωρίζει κάποιος ότι έχει κάποιο θέμα..
    αυτός μου λέει πραγματα που δεν έχει πει σε κανέναν άλλο και είχε ανάγκη από μια συμβουλή..

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Τασεις αυτοκτονιας
    By deleted-by-request-1305 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 04-04-2016, 00:19
  2. ΑΥΞΗΣΗ ΔΟΣΗΣ EFEXOR ΚΑΙ ΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ
    By LILA28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 07-07-2012, 00:53
  3. Πολλα ψεματα και τασεις αυτοκτονιας.
    By Hrw in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 02-04-2012, 22:56
  4. τασεις αυτοκτονιας
    By crashed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 02-01-2012, 22:03
  5. εχω τασεις αυτοκτονιας
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 38
    Last Post: 20-12-2011, 13:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •