τάσεις αυτοκτονίας και σχέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174

    τάσεις αυτοκτονίας και σχέση

    Δεν είμαι σίγουρη αν το δημοσιεύω στην κατάλληλη κατηγορία. Θέλω την γνώμη σας. Συμβαίνει σε γνωστό μου : Τι γίνεται όταν κάποιος άντρας είναι σε μια μακροχρόνια σχέση με μια γυναίκα, η οποία έχει τάσεις αυτοκτονίας και πηγαίνει σε ψυχίατρο (έχει κι κάτι άλλο απλά δεν ξέρω τι, το μονο που γνωρίζω είναι ότι δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια της, δηλαδή εξαρτάται από άλλους και είναι αντικοινωνική) κι αυτός ενώ πλέον δεν την βλέπει ερωτικά, κάθεται μαζί της για να μην κάνει αυτή κακό στον εαυτό της ;; Πώς αντιμετωπίζεται αυτό από μέρους του και τι συμβουλή μπορώ να δώσω εγώ που χωρίς να το θέλω μπήκα ανάμεσα γιατί αυτός κάθεται και μου τα λέει γιατι θέλει σε κάποιον να μιλήσει ; Πάντως του ειπα να πάει σε ειδικό να του πει πως να το αντιμετωπίσει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    να ξαναβγεις ηθελημενα απο αναμεσα τους να την κανεις με ελαφρα πηδηματακια και να μην σχολιασεις τιποτα σχετικο μαζι του μη του δωσεις καμμια συμβουλη.
    εαν θελει να την βοηθησει, εστω και αν βγει ζημιωμενος ας το κανει.
    μην ανακατευτεις αν γινει κατι κακο δεν θα μπορεσει να το ξεπερασει ποτε του.μην ξεχνας ειναι ενηλικας.αυτοκτονια δεν παει να πει οποσδηποτε θανατος πολλες φορες οδηγα σε σοβαρες σωματικες βλαβες.
    το τι προτεραιοτητες εχει θεσει ο καθε ενας στην ζωη του ειναι δικο του θεμα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    καντην με ελαφρα μυριζει βλακεια η υποθεση
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by troxia View Post
    Δεν είμαι σίγουρη αν το δημοσιεύω στην κατάλληλη κατηγορία. Θέλω την γνώμη σας. Συμβαίνει σε γνωστό μου : Τι γίνεται όταν κάποιος άντρας είναι σε μια μακροχρόνια σχέση με μια γυναίκα, η οποία έχει τάσεις αυτοκτονίας και πηγαίνει σε ψυχίατρο (έχει κι κάτι άλλο απλά δεν ξέρω τι, το μονο που γνωρίζω είναι ότι δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια της, δηλαδή εξαρτάται από άλλους και είναι αντικοινωνική) κι αυτός ενώ πλέον δεν την βλέπει ερωτικά, κάθεται μαζί της για να μην κάνει αυτή κακό στον εαυτό της ;; Πώς αντιμετωπίζεται αυτό από μέρους του και τι συμβουλή μπορώ να δώσω εγώ που χωρίς να το θέλω μπήκα ανάμεσα γιατί αυτός κάθεται και μου τα λέει γιατι θέλει σε κάποιον να μιλήσει ; Πάντως του ειπα να πάει σε ειδικό να του πει πως να το αντιμετωπίσει
    Καλημέρα! Αν έχω καταλάβει καλά, είναι γνωστός σου και σου ζήτησε την συμβουλή σου;
    Αν ναι, τότε το καλύτερο που μπορείς να κάνεις και το μόνο, είναι αυτό που έκανες ήδη και του πρότεινες να συμβουλευτεί ειδικό. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο και σε αυτές τις περιπτώσεις οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές, μόνο ειδικός μπορεί να τον συμβουλεύσει σωστά για το τι μπορεί να κάνει εφόσον το θέλει ο ίδιος.

    Αν δεν σου ζήτησε την γνώμη σου και απλά σου τα λέει για να ξαλαφρώσει, τότε καλύτερα να μην πάρεις θέση και να μείνεις αμέτοχη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Πολυ λυπαμαι την κοπελα τι παει να πει δεν την βλεπει ερωτικα; Ο ερωτας δεν κραταει για παντα αυτο τι παει να πει χωριζουμε; Ελεος. Κριμα για την κοπελα ελπιζω να μην καταληξει κανοντας κακο στον εαυτο της!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Συμφωνω με την Ελισαβετ. Ο ειδικος ειναι ο καταλληλος να συζητησει το προβλημα του και να οδηγηθει σε καποια αποφαση για το πώς να το χειριστει. Ειτε αποφασισει να κοιταξει τον εαυτο του και τη ζωη του ειτε να μεινει πλαι της απο φοβο μηπως εκεινη παθει κατι και το εχει τυψεις, ειναι δικη του η ευθυνη της αποφασης.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κανονικα αν τεριαζε μαζι της επρεπε να γνωριζει αλλα αν ειναι για το σεξ ολη η υποθεση.... που να το βρει...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by elis View Post
    καντην με ελαφρα μυριζει βλακεια η υποθεση
    κατσε ρε συ τι ειναι καγκουρω να την κανει με ελαφρα?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174
    δεν την βλέπει καθόλου ερωτικά, ούτε το κάνουν.. και αυτό είναι κακό ένας άνθρωπος να κάθεται σε μια σχέση που δε περνάει καλα, επειδή αυτή τον απειλεί ότι θα αυτοκτονήσει... κ δεν είναι ότι τον απειλεί κιόλας, από ότι καταλαβαίνω το έχει δοκιμάσει.. δλδ και τους 2 τους πηγαίνει πίσω και αυτή δεν την βοηθάει να κρέμεται από πάνω του πιστεύω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by troxia View Post
    δεν την βλέπει καθόλου ερωτικά, ούτε το κάνουν.. και αυτό είναι κακό ένας άνθρωπος να κάθεται σε μια σχέση που δε περνάει καλα, επειδή αυτή τον απειλεί ότι θα αυτοκτονήσει... κ δεν είναι ότι τον απειλεί κιόλας, από ότι καταλαβαίνω το έχει δοκιμάσει.. δλδ και τους 2 τους πηγαίνει πίσω και αυτή δεν την βοηθάει να κρέμεται από πάνω του πιστεύω.
    Εγω συνεχιζω να την βλεπω ως θυμα και τον συντροφο της ως θυτη και οχι το αντιστροφο! Τι θα πει δεν περναει καλα; Επειδη δηλαδη του περασε ο ερωτας δεν περναει καλα η ειναι σκυλα αυτη; Αν ειναι το δευτερο παω πασο. Αλλα αν ειναι μια νορμαλ κοπελα που τον θελει τοτε την λυπαμαι και αυτος δεν μπορει να αγαπησει.

  11. #11
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by troxia View Post
    δεν την βλέπει καθόλου ερωτικά, ούτε το κάνουν.. και αυτό είναι κακό ένας άνθρωπος να κάθεται σε μια σχέση που δε περνάει καλα, επειδή αυτή τον απειλεί ότι θα αυτοκτονήσει... κ δεν είναι ότι τον απειλεί κιόλας, από ότι καταλαβαίνω το έχει δοκιμάσει.. δλδ και τους 2 τους πηγαίνει πίσω και αυτή δεν την βοηθάει να κρέμεται από πάνω του πιστεύω.
    Και δεν ξέρει δηλαδή και ο ίδιος τι να κάνει. : (

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174
    Την νοιάζεται κ δεν θέλει να πάθει κακό.. για αυτό δεν την χωρίζει. Αλλά πόσο νορμάλ είναι για αυτόν να συμβιβάζεται

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Αν μπορούσε θα την είχε παρατήσει ψάχνει το κατάλληλο χαιβανι αν ήταν α διαλογής θα την είχε χωρίσει κ θα ήταν φίλοι όσο καθετε δεν αξίζει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by troxia View Post
    Την νοιάζεται κ δεν θέλει να πάθει κακό.. για αυτό δεν την χωρίζει. Αλλά πόσο νορμάλ είναι για αυτόν να συμβιβάζεται
    Δεν μου φαίνεται νορμάλ,γιατί εμμέσως,καταστρέφει και τη δική του ζωή.
    Αλλά και πάλι,να φύγει έτσι από κοντά της,είναι πολύ......κάπως.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Συμφωνω με τα μελη που ειπανε οτι καλο ειναι ο φιλος σου να συμβουλευτει ειδικο, και καλο ειναι να του μιλησει και συγκεκριμενα για την διαγνωση που εχει η κοπελα. Απο εκει και περα τις τασεις αυτοκτονιας τις εχει απο πριν την βαρεθει ο φιλος σου η οταν την βαρεθηκε τις απεκτησε;
    Επιφυλασσομαι, αλλα αμα το θεμα ειναι η εξαρτηση και τις απεκτησε αυτες τις τασεις οταν αρχισε να χαλαει το πραγμα με την σχεση δεν νομιζω να προβει οντως σε πραξεις η κοπελα. Απλα θα αναγκαστει να αντιμετωπισει πιο αμεσα τους φοβους που εχει και την εξαρτηση και ολα αυτα. Θα τα περασει παρα πολυ μαυρα αλλα θα ειναι οκ πιστευω, μπορει και να της κανει καλο αυτο στη τελικη. Αν ηταν σε φαση να σκεφτει καθαρα ουτε η ιδια θα γουσταρε πιστευω να καθονται μαζι της απο λυπηση.
    Αρκει να βρει τον σωστο τροπο ο φιλος σου να ξεκαθαρισει τα πραγματα...
    Επισης γνωμη μου ειναι να μην χρυσωνει το χαπι με μαλακιες τυπου "σ'αγαπω, εισαι καλη ξεχωριστη μπλα μπλα αλλα...". Θεωρω καλυτερο το να γινει ξεκαθαρο οτι του τελειωσε. Τα " μα μου μου ειναι και εμενα δυσκολο" και μαλακιες ειναι σαν να τραβας ταινια απο το δερμα αργα και βασανιστικα, οχι μια και καλη. Θεωρω γινεται και να ειναι 100% ειλικρινης και με σεβασμο να το κανει. Να μην πονεσει η κοπελα η να το παρει χαλαρα δεν παιζει...θα της κατσει παρα πολυ ασχημα πιθανον ολο αυτο και θα καταρρευσει ολος της ο κοσμος, ειδικα αμα εχει και αλλα προβληματα επιπλεον...θα της φανει σαν απανωτο χτυπημα και οτι ολα στη ζωη της καταρρεουν και τιποτα δεν λειτουργει σωστα. Το θεμα ειναι να το αντιμετωπισει με τροπο οσο πιο γινεται υγιη και ακινδυνο...αυτο δεν σημαινει απαραιτητα και ανωδυνο.
    Βεβαια και σε αυτο καλο ειναι να συμβουλευτει ειδικο ο φιλος σου...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τασεις αυτοκτονιας
    By deleted-by-request-1305 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 04-04-2016, 00:19
  2. ΑΥΞΗΣΗ ΔΟΣΗΣ EFEXOR ΚΑΙ ΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ
    By LILA28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 07-07-2012, 00:53
  3. Πολλα ψεματα και τασεις αυτοκτονιας.
    By Hrw in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 02-04-2012, 22:56
  4. τασεις αυτοκτονιας
    By crashed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 02-01-2012, 22:03
  5. εχω τασεις αυτοκτονιας
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 38
    Last Post: 20-12-2011, 13:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •