Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΤΟΥ ΤΖΟΓΟΥ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    12
    Δεν έχεις άδικο σε αυτό... Για αλκοολισμό δεν ξέρω αλλά για τζόγο ότι και να πω είναι λιγο

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Annakptsk View Post
    Δεν έχεις άδικο σε αυτό... Για αλκοολισμό δεν ξέρω αλλά για τζόγο ότι και να πω είναι λιγο
    Το ιδιο ειναι , πιστεψε με , δεν ξεκολλας ευκολα , και σιγουρα οχι με πιεση ..........

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Ο κάθε παιχτης που παιζει, ξερει οτι δεν προκειται ποτε να κερδισει γιατι και να κερδισει θα τα επιστεψει σε χρονο μηδεν, αρα παιζει για να παιζει, γι αυτο λεγεται και εθισμος. Εχτες κερδιζα 70 και τα επεστρεψα γιατι ειχα τυψεις χιχι το κακο ειναι που δεν με νοιαζει τωρα που χανω σε αντιθεση που αλλες φορες ειχα νευρα, τωρα περιμενω καρτερικα να πληρωθω εχοντας εξαντλησει ολους τους πορους μου. Με αρεσει αυτη η γωνια εδω. Μαλλον θα αρχισω να κρατω ημερολογιο να γραφω τις χασουρες μου.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    12
    1300 κέρδισε προχθές ο φίλος μου και τα, έχασε σε χρόνο ντε τε... Και μετά είχε και νεύρα επειδή έχασε.... Νιώθει τύψεις μετά και ενοχές που παίζει αλλά εκείνη την ώρα δεν τον νοιάζει τιποτα

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Ετσι παει η δουλεια. Ισως γι αυτο αποφασισε να ζητησει βοηθεια.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    11
    Για όποιον έχει θέματα εθισμού να αναφέρεται ότι μπορεί να συμβουλευτεί

    το σιτε του ΚΕΘΕΑ (κέντρο θεραπείας εξαρτημένων ατόμων): https://www.kethea.gr/ αλλά και σχετικά άρθρα για το πως μπορεί να το πολεμήσει και μόνος του: Bοήθεια για άτομα που έχουν πρόβλημα με τον τζόγο ή https://el.wikipedia.org/wiki/Εθισμό...ιχνίδια

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by γιανναε View Post
    Γεια σας ..Απόφασισα να σας μιλήσω για ένα θέμα που με πονάει πάρα πολύ από τότε που ήμουν 6 χρονών...Αν και ο μπαμπάς μου άρχισε το τζόγο απ'όταν ήμουν πιο μικρή εγώ καταλάβαινα τα πράγματα από τα 6 μου.Άκουγα τους γονείς μου να μαλώνουν,να σπάνε πράγματα,αλλά ποτέ δε μιλούσα για όσα ήξερα.Ήμουν ένα χαρούμενο παιδάκι πάντα στο σχολείο, αλλά η καρδούλα μου έτρεμε όταν ο μπαμπάς μου έπαιρνε δάνεια και η μητέρα μου το μάθαινε,δάνεια από τράπεζες τα οποία πήγαιναν κατευθειαν στο καζίνο και στη ρουλέτα.Έτσι έφτασε σήμερα να χρωστάει 100.000 ευρώ :( ...Η μητέρα μου έπιασε μια δουλειά όταν ήμουν πιο μικρή,κάτι που πραγματικά αν δεν υπήρχε δε θα χαμε να φάμε.Πολλές φορές πριν ενηλικιωθώ φτάσαν στο διαζύγιο αλλά έκλαιγα,τσίριζα και η μητέρα μου έκανε πίσω.Νιώθω άσχημα ,ξέρω είναι εγωιστικό αλλά παιδιά είμαι μοναχοπαίδι,ήθελα μόνο να χω τους γονείς μου μαζί :( .Μεγάλωσα απέτυχα στις πανελλήνιες και πραγματικά ήθελα μια βοήθεια για κάποιο ιεκ,ώσπου πέρσι έγινε κάτι τραγικό.Ο μπαμπάς μου πήγε και πούλησε κρυφά όλα τα χρυσαφικά μας και τα ξόδεψε στο καζίνο,έγινε χαμός στο σπίτι άρχισε η μάνα μου να πετάει πράγματα,να φωνάζει,να του λέει φύγε απ'το σπίτι και να θέλει να τον χτυπήσει άσχημα.Τότε μπήκα ανάμεσα και άρχισε να χτυπάει εμένα η μάνα μου,ήταν εκτός εαυτού.Ο μπαμπάς μου είναι πιο ογκώδης και ψηλός και φοβήθηκα πως αν δεν ήμουν εκεί,ίσως και να γινόταν κάποιο κακό.Τα θυμάμαι και κλαίω παιδιά,φεύγει τότε ο μπαμπάς μου με δική μου προτροπή.Μετά από κάποιες ώρες μου στειλε μήνυμα ''συγνωμη εγώ φταίω για όλα,αντίο''.Άρχισα να τσιρίζω,τον έπαιρνα τηλέφωνο και δεν απαντούσε κατάλαβα πως ίσως και να αυτοκτονούσε και άρχισα να τηλεφωνώ συνέχεια.Με τη μαμά μου σκεφτήκαμε, να του πουμε οτι εκείνη λυποθύμησε και πως τον χρειαζομάστε.Έτσι του στειλα μηνυμα,τον πήρα τηλ,το άνοιξε,άρχισε να κλαίει και γω να του λέω ''γύρνα η μαμά είναι χάλια''.Γύρισε τότε και μας είπε να πάρει το κουμάντο του σπιτιού η μαμά,ότι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει με τα χρήματα(πάντα τα ίδια λέει).Η ψυχή μου πονάει παιδιά... μόνο που τα λέω.Το μάτι μου από τον χαμό που γινε είχε μαυρίσει και πρηστεί το μόνο καλό στη ζωή μου είναι πως είχα δώσει πανελλήνιες τότε ξανά, είχα περάσει και σε 5 μέρες θα ρχιζα σχολή,αν δεν την είχα ίσως και να χα πεθάνει από τη δυστυχία.Το όνειρο μου είναι να κάνω μεταπτυχιακό στη συμβουλευτική εξαρτήσεων και να βοηθάω όσες οικογένειες και ανθρώπους έχουν ανάγκη.Σας τα γράφω σήμερα γιατι μόλις είδαμε με τη μαμά μου ότι έβγαλε απ'την τράπεζα 2.000 ευρώ και δεν είπε τίποτα,μετά από 1 χρόνο ηρεμίας.ΞΑΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ...ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ... :( Είναι άσχημο να σε πληγώνει η ίδια σου η οικογένεια,του μίλησα ανοιχτά πέρσι,τον συμβούλευσα αλλά τζάμπα ο κόπος.Εύχομαι η μελλοντική μου δουλειά,να με κάνει πιο σκληρή,γιατι είμαι ευαίσθητη σ'αυτό το θέμα και δεν μου αξίζει να πονάω ψυχικά :(
    Ενημερωσε μας στο παρον πως ειναι η κατασταση ....

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    21
    Καλησπέρα φίλε μου!το έκοψες?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Εφιαλτης
    By Kentavros3 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 27-04-2015, 14:41
  2. ζωη-εφιαλτης..
    By nikosss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 10-11-2011, 16:22
  3. ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΤΖΟΓΟΥ
    By marianthi in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 5
    Last Post: 09-05-2011, 04:42
  4. Φίλος με πρόβλημα τζόγου
    By gus1973 in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 5
    Last Post: 25-01-2009, 03:42
  5. Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ
    By WOLF in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 06-02-2007, 03:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •