Παλι χαλια!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63

    Παλι χαλια!

    Γεια σας και πάλι..αφορμή για να σας ξαναγραψω ειναι αυτα που μου συμβαινουν τελευταια. Αν εχετε διαβασει και τα προηγουμενα θα εχετε καταλαβει οτι εχω ενα θεμα με τους φιλους μου.
    Νιωθω πολυ χαλια τον τελευταια καιρο και δεν εχω καταφερει να συνελθω ακομη. Η κατασταση μου παει απο το κακο στο χειροτερο. Μπορει την μια μερα να ειμαι "καλα" και τις επομενες δυο να κλαιω, να μη θελω να βγω απο το σπιτι και τετοια.
    Εχω καταλαβει οτι οι φιλοι μου με σχολιαζουν πισω απο την πλατη μου, ανεβαζουν συνεχεια υποννουμενα στο φβ και παντου και με ριχνουν συνεχεια ολα αυτα ψυχολογικα. Το ιδιο γινεται και με την παρεα μου απο την σχολη. Και θα μου πειτε μηπως ειναι στην ιδεα μου και ολα αυτα αλλα δεν ειμαι τρελη ουτε χαζη και καταλαβαινω οτι γινονται και λεγονται πραγματα εν αγνοια μου.
    Εγω προσπαθω να μην δινω σημασια αλλα δεν σταματαει και εχει παρα πολυ καιρο που γινεται αυτο. Στεναχωριεμαι πολυ γιατι δεν τους εχω κανει τιποτα. Και αναρωτιεμαι αν δεν με θελουν σαν παρεα γιατι συνεχιζουν να με ενοχλουν και απλα δν εξαφανιζονται η δεν μου λενε τι τους ενοχλει;
    Δε ξερω πως να συμπεριφερθω, γιατι νιωθω οτι δεν εχω κανενα πραγματικο φιλο και απο την αλλη φοβαμαι μηπως με παρατησουν, ειμαι και πολυ κλειστος χαρακτηρας και δεν μπορω ευκολα να κανω καινουριες παρεες.
    Υστερα μετα απο ολα αυτα που εχω περασει σε θεμα φιλιας εχω γινει πολυ καχυποπτη και προτιμω να ειμαι μονη παρα να ξαναπληγωθω προσπαθοντας να ξεκινησω κατι που θα καταληξει ετσι.
    Τι να κανω;; [emoji20]

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Επειδη θα με ρωτησετε τι εχει συμβει με αυτες τις δυο παρεες. Σας εξηγω λιγο περιληπτικα.
    Με την παρεα απο τη σχολη ειμαστε 4αδα και εκει που μιλουσα σε μια απο τις 4 της ειπα την αποψη μ για ενα γεγονος π ειχε συμβει τις αφορυσε εμμεσα τις αλλες 2 δεν απευθτνομουν σε αυτες δλδ. Ουτε κατηγορησα ουτε ειπα κατι κακο. Και αμεσως αυτη η κοπελα εστειλε στην αλλη αυτο π ειπα. Που εγω θα το ελεγα και μπροστα τους γιατι δεν ηταν κατι κακο απλα ετυχε επειδω ανοιχτηκε η συζητηση ςκεινη την ωρα να το πω σε εκεινη. Και λογικα παρεξηγηθαν. Ενω εγω δν ειχα τετοιο σκοπο. Και απο την επομενη μερα ειδα αλλαγη συμπεριφορας απο τις αλλες 2 και μηνυματα και ειρωνιες, μπιχτες κλπ.
    Μς την αλλη παρεα εκτος σχολης εβαλε λογια ενα τριτο προσωπο σε αυτους οτι τους κατηγορω και τετοια. Που παλι δεν εχω κανει κι ουτς εχω πει κατι. Δλδ μαθευτηκαν πραγματα που τα ηξεραν οι τριγυρω και νομιζουν οτι το εκανα εγω. Αν ει αι δυνατον δεν μπορω να βρω το δικιο μου ..χωρις να εχω κανει κατι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Γιατί δεν πας εσύ στην παρέα σου απτη σχολή και να τους πεις ανοιχτά τι έχει συμβεί; Μπορείς να τους πεις πχ οτι βλέπεις τα υπονοούμενα κι οτι σε αποφεύγουν κτλ και να τους εξηγήσεις τι ακριβώς ειπώθηκε με το άλλο άτομο της παρέας. Μπορείς να τους ζητήσεις να γίνει αυτή τη συζήτηση ανοιχτά μπροστά σε όλους. Να ζητήσεις δηλαδή να είναι και το άτομο που τα μετέφερε μπροστά ώστε να λυθεί το θέμα.

    Να σου πω την αλήθεια εφόσον πρόκειται για άτομα που έχουν τέτοια συμπεριφορά (δεν ήρθαν να σου πουν τι τους πείραξε, ανεβάζουν υπονοούμενα κτλ) δεν πιστεύω οτι θα βγάλεις άκρη και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να να τους ξεγράψεις και να βρεις άλλη παρέα αλλά μόνο και μόνο για να ηρεμήσεις και να νιώσεις πως έκανες ο, τι μπορούσες γιαυτό σου προτείνω να τους μιλήσεις.

    Το ίδιο θα σου πρότεινα και για την άλλη παρέα που λες οτι τους έβαλε λόγια ένα τρίτο πρόσωπο. Βρες τους, εξήγησε τους την θέση σου και αν καταλάβουν καλώς. Αν όχι φεύγεις και δεν κοιτάς πίσω.

    Τέτοια άτομα κατά την γνώμη μου δεν αξίζει να ασχολείσαι και να προσπαθείς να είσαι φίλη τους, ακόμα κι αυτό να λυθεί τώρα, παρακάτω θα βρεθεί κάτι άλλο που πάλι θα παρεξηγήσουν. Όμως επειδή όπως λες σε έχει πάρει απο κάτω και νιώθω ότι έχεις βυθιστεί εντελώς, θεωρώ σημαντικό να βρεις τώρα το τσαγανό και να υποστηρίξεις τον εαυτό σου και το δίκιο σου. Προσωπικά ακόμα και αν με πιστεύανε μετά από αυτή την συζήτηση θα έψαχνα για άλλη παρέα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Γιατί δεν πας εσύ στην παρέα σου απτη σχολή και να τους πεις ανοιχτά τι έχει συμβεί; Μπορείς να τους πεις πχ οτι βλέπεις τα υπονοούμενα κι οτι σε αποφεύγουν κτλ και να τους εξηγήσεις τι ακριβώς ειπώθηκε με το άλλο άτομο της παρέας. Μπορείς να τους ζητήσεις να γίνει αυτή τη συζήτηση ανοιχτά μπροστά σε όλους. Να ζητήσεις δηλαδή να είναι και το άτομο που τα μετέφερε μπροστά ώστε να λυθεί το θέμα.

    Να σου πω την αλήθεια εφόσον πρόκειται για άτομα που έχουν τέτοια συμπεριφορά (δεν ήρθαν να σου πουν τι τους πείραξε, ανεβάζουν υπονοούμενα κτλ) δεν πιστεύω οτι θα βγάλεις άκρη και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να να τους ξεγράψεις και να βρεις άλλη παρέα αλλά μόνο και μόνο για να ηρεμήσεις και να νιώσεις πως έκανες ο, τι μπορούσες γιαυτό σου προτείνω να τους μιλήσεις.

    Το ίδιο θα σου πρότεινα και για την άλλη παρέα που λες οτι τους έβαλε λόγια ένα τρίτο πρόσωπο. Βρες τους, εξήγησε τους την θέση σου και αν καταλάβουν καλώς. Αν όχι φεύγεις και δεν κοιτάς πίσω.

    Τέτοια άτομα κατά την γνώμη μου δεν αξίζει να ασχολείσαι και να προσπαθείς να είσαι φίλη τους, ακόμα κι αυτό να λυθεί τώρα, παρακάτω θα βρεθεί κάτι άλλο που πάλι θα παρεξηγήσουν. Όμως επειδή όπως λες σε έχει πάρει απο κάτω και νιώθω ότι έχεις βυθιστεί εντελώς, θεωρώ σημαντικό να βρεις τώρα το τσαγανό και να υποστηρίξεις τον εαυτό σου και το δίκιο σου. Προσωπικά ακόμα και αν με πιστεύανε μετά από αυτή την συζήτηση θα έψαχνα για άλλη παρέα.
    Στη παρεα απο την σχολη η αληθεια ειναι οτι δεν τους ρωτησα τι εχει συμβει. Και αυτο γιατι κανουμε παρεα 1 χρονο δεν ειμαστε και κολλητες δλδ μπορει να καναμε παρεα στη σχολη και ελαχιστες φορες ν βγαιναμε σαν παρεα. Και δεν εδωσα σημασια παρολο που με στεναχωρει. Πιστευω οτι δεν θα εβγαζα ακρη..δλδ πως να αποδειξω κατι που απλα εχω καταλαβει απο μονη μου, ασε που μετα θα διπλιασιαζοταν τ προβλημα.
    Στην αλλη παρεα εχω ρωτησει ξεχωριστα τον καθενα αν εχει συμβει τιποτα εξαιτιας της συμπεριφορας τους γιατι ηταν η κυρια παρεα μου εδω και χρονια και δεν ηθελα ν το αφησω ετσι αλλα κανανε τους κινεζους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Συμφώνω κι εγώ με την Ελισάβετ. Σε κάθε περίπτωση θα ήταν καλό να μιλήσεις με τις παρέες σου, ώστε να ξεκαθαριστούν τα πράγματα. Ωστόσο, οφείλω να σου πω, ότι μία παρέα πραγματικών φίλων δεν θα ασχολόυνταν με τέτοια πράγματα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ή ρωτα ευθεως οταν δεις κατι που θεωρεις σποντα για σενα στο fb
    Στειλτης μηνυμα: Ειναι σποντα για μενα αυτο?
    Να σου εξηγησει τελοσπαντων. Μην τρελαινεσαι απο μονη σου και φτιαχνεις σεναρια, αναγκασε τες να σου πουν τι προβλημα εχουν για να εχεις και εσυ την ευκαιρια να εκφρασεις τη δικη σου πλευρα
    Μην τις αφηνεις να σου κανουν τη ζωη δυσκολη.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Εχω σκεφτει πολλες φορες οτι μπορει να μη με νιωθουν τοσο κοντινη φιλη συγκριτικα με αλλα ατομα της παρεας. Πχ τυχαινει να σχολιασουν καποιον και να λεει ο καθενας τα δικα του κι εγω σε αυτα δεν συμμετεχω σχεδον ποτε. Ισως να ειναι αυτος περιπου ενας λογος να φερονται ετσι; οτι επειδη μπορει να μην συμμετεχω σε αυτο και να μην μιλαω να νομιζουν οτι δεν ειμαι συμφωνη μαζι τους η οτι το κατακρινω; και για αυτο το λογο να πιστευουν αυτα που πιστευουν;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    προσθεστε κ μενα σαυτους που εχουν θεμα με τους """φιλους""" τους. κ δεν ξερω αν μπορω να βοηθησω(κ γω την ιδια φαση περναω). το μονο που εχω να σου πω ειναι να εχεις εσυ τον εαυτο σου δυνατο ωστε να προχορισει γιατη μονο αυτος θα ειναι διπλα σου απο την αρχη μεχρι το τελος της ζωης σου. κ νομιζω πως σημασια δεν εχει να εχεις ντε κ καλα παρεα αλλα μια επαφη γενικα με τον κοσμο. δηλαδη να εχεις το θαρος να βγενεις μπροστα κ να κανεις κουβεντες με το που βρεις ευκερια. να εχεις ενα παρε-δωσε κ αποκει κ περα βλεπεις αν προς τα καπου προχωραει το πραγμα. αυτη ειναι η γνομη μου. ευχωμαι νασαι καλα.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    προσθεστε κ μενα σαυτους που εχουν θεμα με τους """φιλους""" τους. κ δεν ξερω αν μπορω να βοηθησω(κ γω την ιδια φαση περναω). το μονο που εχω να σου πω ειναι να εχεις εσυ τον εαυτο σου δυνατο ωστε να προχορισει γιατη μονο αυτος θα ειναι διπλα σου απο την αρχη μεχρι το τελος της ζωης σου. κ νομιζω πως σημασια δεν εχει να εχεις ντε κ καλα παρεα αλλα μια επαφη γενικα με τον κοσμο. δηλαδη να εχεις το θαρος να βγενεις μπροστα κ να κανεις κουβεντες με το που βρεις ευκερια. να εχεις ενα παρε-δωσε κ αποκει κ περα βλεπεις αν προς τα καπου προχωραει το πραγμα. αυτη ειναι η γνομη μου. ευχωμαι νασαι καλα.
    Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σου. Μέσα από τέτοιες καταστάσεις γινόμαστε πιο δυνατοί και αναγκαστικά βασιζόμαστε μόνο στον εαυτό μας στην τελική. Να 'σαι καλά κι εσύ..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    ακριβος. οι δυσκολιες της ζωης κ ο πονος της ψυχης ειναι για να συνεφερουν. να μας κανουν να αποκτουμε περισοτερη επιγνωση για μας κ τον κοσμο γενικα. να βλεπουμε με τα "ματια τοου μυαλου" κ οχι μονο με τα κανονικα. καλη δυναμη λοιπον....(οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο)
    https://www.youtube.com/watch?v=He08ghLwMS4

    οσο γιαυτους που λες οτι λενε διαφορα απο πισω πες τους οτι αν θελουν κατι ναρθουν καταμουτρα να στο πουν αυτα ειναι μλκ**ς αλιος μην ασχολησαι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    τι λεει πως τα πας?. πολυ ησυχια βλεπω εδω γιαυτο ρωταω

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    τι λεει πως τα πας?. πολυ ησυχια βλεπω εδω γιαυτο ρωταω
    Λιγο καλυτερα μπορω να πω..προσπαθω να μη δινω σημασια βεβαια αλλα μια ανησυχια την εχω μεσα μου
    Ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως!
    Βρισκεσαι σε παρομοια κατασταση;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    τωρα ναι αλλα παλαιωτερα κ σε χειροτερη. αν θελεις διαβασε κ αυτο το θεμα που ανοιξα. ισως σε βοηθησει λιγο
    https://www.e-psychology.gr/forum/th...B7%CF%88%CE%B7

    στην αρχη εχω απλα κατι που βρηκα μετα εινια το ζουμι

Similar Threads

  1. ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΠΑΛΙ ΧΑΛΙΑ
    By jim101100 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-07-2016, 14:41
  2. Και πάλι υποτροπή, αλλά και πάλι νέο ξεκίνημα...
    By dauphne in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 22-10-2015, 14:28
  3. μαυρα χαλια
    By Kortha in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-02-2012, 18:04
  4. Υποτροπιασα παλι φαρμακο παλι
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 12-06-2011, 21:23
  5. παλι χαλια
    By nikigirl18 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 05-12-2005, 16:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •