Μύθοι και αλήθειες για τα αντικαταθλιπτικά - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 133
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Οποιος παιρνει ψυχοφαρμακα σε καμια περιπτωση δεν ειναι τρελος. Ειναι απλα ενα ατομο με δυσκολιες. Μαλλον δεν θα παψουν ποτε να ειναι ταμπου...
    Και οι άνθρωποι με δυσκολίες μια χαρά άνθρωποι είναι..
    Εγώ δεν είπα πουθενά "άνθρωπος που είναι μια χαρά στην υγεία του.." ..είπα "μια χαρά άνθρωπος" που σημαίνει οτι είναι ένας κανονικός άνθρωπος..
    Τώρα αν εσύ δεν πίθεσαι οτι κάποιος μπορεί να χάσει τον εαυτό του απο ένα ψυχοφάρμακο και να κάνει πράγματα που χωρίς αυτό δεν θα έκανε ποτέ.. είναι μια άποψη που το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να την σεβαστώ και να σου ευχηθώ να μην σου τύχει ούτε σε σένα ουτε σε κάποιον αγαπημένο σου...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Και οι άνθρωποι με δυσκολίες μια χαρά άνθρωποι είναι..
    Εγώ δεν είπα πουθενά "άνθρωπος που είναι μια χαρά στην υγεία του.." ..είπα "μια χαρά άνθρωπος" που σημαίνει οτι είναι ένας κανονικός άνθρωπος..
    Τώρα αν εσύ δεν πίθεσαι οτι κάποιος μπορεί να χάσει τον εαυτό του απο ένα ψυχοφάρμακο και να κάνει πράγματα που χωρίς αυτό δεν θα έκανε ποτέ.. είναι μια άποψη που το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να την σεβαστώ και να σου ευχηθώ να μην σου τύχει ούτε σε σένα ουτε σε κάποιον αγαπημένο σου...
    Δεν ειπα οτι οι ανθρωποι με δυσκολιες δεν ειναι φυσιολογικοι, φυσικα και ειναι. Τις αποψεις μου τις ειπα πριν. Δεν ξερω αν φταιει το φαρμακο ή κατι αλλο για ολα αυτα αλλα σιγουρα ειναι μια πολυ δυσκολη κατασταση για οποιον την εχει βιωσει...

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν τους ενδιαφερει να βρουν καπια εναλακτικη οπως να εκτονονονται καπως μεχρι να τους περασει ο θυμος υπαρχουν βιντεοπαιχνιδια πχ ταινιες του τσακι τσαν :-) τρεξιμο κλπ

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αν τους ενδιαφερει να βρουν καπια εναλακτικη οπως να εκτονονονται καπως μεχρι να τους περασει ο θυμος υπαρχουν βιντεοπαιχνιδια πχ ταινιες του τσακι τσαν :-) τρεξιμο κλπ
    Αρκει ο θυμος να ειναι διαχειρισιμος και μεσα σε φυσιολογικα πλαισια...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Πολυ χρησιμο το αρθρο Κατερινα!
    Ευχαριστουμε. Ειδικα για νεα μελη που εχουν πολλες αμφοβολιες και φοβους, λυνει πολλες αποριες και δινει αισιοδοξια για την αντιμετωπιση τους προβληματος ολοκληρωμενα.
    Βαζω ενα αποσμασμα απο το αρθρο που μοιραστηκες, ενας μυθος που επικρατει και απο αυτους που φοβουνται τα αντικαταθλιπτικα ενω πασχουν απο καταθλιψη αλλα και απο αυτους που δεν πασχουν, αλλα εχουν μια αποψη για ολα :P

    ΜΥΘΟΣ: Τα αντικαταθλιπτικά είναι χάπια ευφορίας, τα λεγόμενα ναρκωτικά “happy pills”.

    ΓΕΓΟΝΟΣ: Τα αντικαταθλιπτικά, αν και απαιτούν ειδική συνταγή κι εμπίπτουν στην κατηγορία των ναρκωτικών, δεν έχουν καμία σχέση με τις αμφεταμίνες ή άλλα ψυχαγωγικά ναρκωτικά που προκαλούν ευφορία. Τα αντικαταθλιπτικά έχουν σχεδιαστεί για να διορθώνουν τις ανισορροπίες σε ορισμένες χημικές ουσίες του εγκεφάλου και βοηθάνε να πάρεις πίσω τον παλιό καλό εαυτός σου, κι όχι να σε κάνουν μια πιο ευτυχισμένη εκδοχή σου. Ένα άτομο που δεν νοσεί, στην περίπτωση που πάρει αντικαταθλιπτικά, δεν θα αισθανθεί καμία επίδραση, ενώ μπορεί ακόμη και να νιώσει κι άρρωστο.

    ΜΥΘΟΣ: Τα αντικαταθλιπτικά αλλάζουν την προσωπικότητά σου ή σε αποτρέπουν από το να νιώθεις κανονικά.

    ΓΕΓΟΝΟΣ: Πολλοί άνθρωποι αισθάνονται νευρικοί κατά τη λήψη κάθε είδους ψυχοτρόπων φαρμάκων, όπως ονομάζονται τα φάρμακα για τις ψυχικές ασθένειες, κι αυτό γιατί νομίζουν ότι κάτι που επηρεάζει τον εγκέφαλο, το κέντρο της ύπαρξης μας, μπορεί να επηρεάσει την ταυτότητα και τα συναισθήματά. Στην πραγματικότητα, όμως, γίνεται ακριβώς το αντίθετο: τα αντικαταθλιπτικά έχουν σχεδιαστεί για να σε βοηθήσουν να επιστρέψεις σε παλιές συμπεριφορές ή την προσωπικότητα σου, κι όχι να δημιουργήσουν μια νέα διαφορετική.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    εγω πιστευω οτι ενας ανθρωπος αλλαζει αλλα απο βιωματα οχι να πει θελω να αλλαξω και θα αλλαξω με χαπια υτο που δεν πισετυω με τιποτα ειναι οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι που αλλαζουν εχω δει πολυ κοσμο να αλλαζει προς το καλυτερο η το χειροτερο εχω δει χαρουμενους να γινονται δυστυχεις εχω δει δυστηχεις να γινονται χαρουμενοι εχω δει σωστους να γινονται μαλακες και μαλακες να γινονται σωστοι γιατι τους βγηκαν καλα η κακα στοιχεια τους μεσα απο βιωματα

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    12
    Η αλήθεια ειναι οτι τα seroxat μου προκαλεσαν αποπειρα αυτοκτονιας απο ολα οσα εχω παρει

  8. #38
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    34
    Εγώ πάντως συμφωνώ με αυτά που υποστηρίζει ο Jock77 και πέρνω μια αντίστοιχη θέση στο θέμα...

    Ammos

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    όταν πια με έβαλαν στα φάρμακα για τα καλά μου έκαναν θεραπείες και ως οριακή και ώς διπολική και ως καταθληπτική και ώς σχιζοφρενής και και... Κάθε παρενέργεια μου έδωσε και μια νεα διαταραχή και κάθε διαταραχή μου έδινε και άλλα φάρμακα..
    Μόλις κατάφερα μετά απο ένα αγώνα 4ων ετών και αφού κατέστρεψα όλη μου την ζωή να βγω απο τα ψυχοφάρμακα..ξαφνικά χάθηκαν και οι διαταραχές (πλήν της αγχόδης)..αφήνοντας βέβαια και κάποιες συνέπειες όπως συναισθηματικές αστάθιες και ευερεσθισίες (που δεν ειχα ποτέ αλλά απέκτησα).
    Τώρα βέβαια οτι και να σου πω για μένα πώς ήμουν πρίν να πάρω τα φάρμακα δεν θα το πιστεύεις,θα είναι λόγια δικά μου χωρίς να υπάρχει κάποιος να το υποστηρίξει μαζί μου.. και θα φανεί σαν να θέλω να σε περιαυτολογήσω.
    Εμενα δεν με πιστευει κανεις και το καλυτερο που εισπραττω είναι αδιαφορια.

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    ).
    δεν υπάρχει τρόπος να αποδειχθούν αφού οι παρενέργειες καταλήγουν στην συμπεριφορά και πώς να αποδειξεις την αιτία μιας συμπεριφοράς? το να πάθει το συκώτι σου μπορείς να το αποδείξεις.. το να πάθει το μυαλό σου απο ένα φάρμακο πώς θα το αποδείξεις?
    Εδώ κρυβεται και το επιχειρημα της αλλης πλευρας. Οι ψυχιατροι που αμφισβητουν όλα τα ψυχοφάρμακα, εδώ ακριβως στηρίζονται.

    Τα φαρμακα αυτά δεν εχει αποδειξει κανενας πως δρουν. Είναι αγνωστος ο μηχανισμος και μονο υποθεσεις κανουν. Πως να αποδειξεις την δραση ενός χημικου στον εγκεφαλο όταν αυτος δεν είναι γνωστο πως λειτουργει.

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Αυτά όλα είναι στην κρίση, λογική και συνείδηση του κάθε ενός. Το τι θα καταλάβει κάποιος απο αυτο το βίντεο, τι θα πιστέψει, τι θα υποστηρίξει και τι θα αμφισβητήσει και πόση προσοχή θα δώσει ή δεν θα δώσει.
    Δεν ξέρω όμως που είδες οτι αναφέρεται σε 3-4 φάρμακα μόνο.. το βίντεο αναφέρει κάπου 10 φάρμακα εκ των οποίον τα "δικά μας"zoloft, Ladose, effexor, cipralex, seroxat, wellbitrin,ritalin, concerta,dumyrox ... Επίσης το βίντεο μιλάει για την Αμερική γιατί είναι αμερικάνικης παραγωγής απο έρευνές στην Αμερική. Υπάρχουν και αντίστοιχες έρευνες και σε άλλες χώρες.. αλλά πολλές χώρες απαγορεύουν την μετάδωση τέτοιων ντοκιμαντέρ.
    Αυτό επίσης που λές οτι δεν φταίει το φάρμακο καθε αυτού αλλά κάτι υποβόσκει.. πώς γίνεται κούκλα μου να είσαι μια χαρά άνθρωπος και μόλις πάρεις ένα φάρμακο να πιάνεσαι να κόβεσαι και να καίγεσαι και να κάνεις τόσο κακό στον εαυτό σου και να ερεθίζεσαι με το αίμα και τον πόνο όταν 35 χρόνια της ζωής σου δεν είχες τέτοια στοιχεία στην προσωπικότητά σου αλλά αντίθετα να βλέπεις αίμα και να λυποθημάς? Τι να υποβόσκει βρε κούκλα μου? γιατί είναι τόσο δύσκολο να πιστέψει κάποιος οτι ένα ψυχοφάρμακο μπορεί να σου τρελάνει το μυαλό? Οτι αλλιώνουν την λειτουργηκότητα του εγκεφάλου?
    Επίσης αν παρατηρήσεις τα περισσότερα ψυχοφάρμακα αναφέρουν παρενέργειες όπως "αυτοκτονικοί ιδεασμοί, αυτοτραυματισμοί, σύγχυση,παραισθήσεις, μανία, κτλ κτλ". Αλλά αυτό που σου λένε οι οδηγίες επίσης είναι οτι αν σας πιάσει μανία ή ψύχωση ή θέλετε να τινάξετε τα μυαλά σας στον αέρα ή να σκοτώσετε τον γείτονα, ενημερώστε τον ιατρό σας. Πιστεύεις οτι άνθρωπος που βρίσκεται υπο την επίρρια κάποιας ουσίας που επιδρά στον εγκέφαλο καταλαβαίνει τι του συμβαίνει? καταλαβαινει οτι βιώνει μια παρενέργεια? καταλαβαίνει το σωστό απο το λάθος και το καλό απο το κακό? Οτι είναι το φάρμακο που του κάνει αυτές τις σκέψεις και όχι ο ίδιος? Οτι μπορει να ελέγξει τους παρορμιτισμούς του ή τις σκέψεις του η τις πράξεις του?? Τίποτα δεν καταλαβαίνει..είναι αλλού!! Χάνει τον έλεγχο..Πώς μπορεί λοιπόν να πεί "α να με έπιασε μανία κάτσε να πάρω τον ιατρό μου να το κουβεντιάσουμε"??... Το κακό θα χει γίνει.. Και μετά ξέρεις τι θα πούν? έπρεπε να ενημερώσει τον ιατρό του, δεν φταίει το φάρμακο φταίει εκείνος που δεν ενημέρωσε τι του συμβαίνει.
    Λές επίσης οτι εσύ έκανες κακό στον εαυτό σου αλλά μόλις άλλαξες φάρμακο ήσουν μια χαρά.Εσύ λοιπόν είσαι απο τις τυχερές που απλά..πρόλαβες να αλλάξεις φάρμακο και ακόμη πιο τυχερή που βρίκες κάτι αποτελεσματικό! Πόσος όμως κόσμος δεν πρόλαβε? Πόσος κόσμος απέτυχε σε αυτές τις "δοκιμές"?
    Όπως έχω πει σε προηγούμενο νήμα , τα ψυχοφάρμακα κάνουν καλό στους 10000 αλλά μπορεί να βλάψουν τους 100.. εσύ τα πέρνεις και πάς στην ευχή του θεού με την ελπίδα να μην είσαι στους 100.
    Συμφωνω σε όλα.

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Υπαρχουν χιλιαδες ερευνες και υπερ και κατα των αντικαταθλιπτικων. Και γω μπορω να γραψω εδω ενα σωρο ερευνες απο επιστημονικα περιοδικα. Αλλα δεν εχει νοημα..
    Ολες οι ερευνες είναι υπερ. Οσες ερευνες βγαλουν αντίθετα αποτελεσματα,δεν γινονται γνωστες. Εχει σκασει σκανδαλο με αποκρυψη και παρερμηνεια αποτελεσματων η εταιρια το παραδεχτηκε, είναι πολύ γνωστο στο εξωτερικο, εδώ ειμαστε πισω σε πληροφορηση οσο και αν νομιζουμε ότι πασχουμε από υπερπληροφορηση. Εχω υποψην μου αρθρο που λεει ότι παραπληροφορουσαν εσκεμμένα με σκοπο να προωθησουν προιοντα στην 'αγορα΄ συνεπως ΝΑΙ για το χρημα γινεται.

    Στην Γερμανια εχουν βαλει την βαλεριανα στο συστημα υγειας και χορηγείται κανονικα σαν φαρμακο πληρωνοντας μονο συμμετοχη. Αυτό το εκαναν βασιζόμενοι σε δικες τους ερευνες που λενε ότι εχει καλυτερη αποτελεσματικοτητα από τα αγχολυτικα χωρις τις παρενέργειες.
    Άλλες χωρες αρνηθηκαν τα αποτελέσματα των ερευνων αυτων και στη βαση αλλων με αποτελέσματα οριακα, δεν εβαλαν την βαλεριανα στο συστημα.
    Αυτό λεει πολλα για την αξιοπιστια των ερευνων.

    Είναι γνωστο ότι παλια χορηγουσαν ηρωινες και κοκες σαν φαρμακα σε παιδια. Βεβαια και εδώ θα βρεθει ισως καποιος να πει ότι σε μικρη δοση μπορει να είναι ωφέλημη. Γενικα όταν δεν ξερει κανεις πως λειτουργει ο εγκέφαλος και πως η χημεια αντιστιχιζει σε συναισθημα σκεψη και σωματικη η ψυχικη λειτουργεια τοτε ο καθενας μπορει να λεει ότι θελει. Εγω προτιμω τις ατομικες εμπειριες, τις εμπιστεύομαι περισσοτερο από τις ερευνες.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    @jim και εγώ προτιμώ να ακουω τις εμπειρίες και τις αποψεις χρηστών παρα των ψυχιατρων που εκ του ασφαλούς λενε ότι τους λενε οι ιατρικοί επισκέπτες...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Εδώ κρυβεται και το επιχειρημα της αλλης πλευρας. Οι ψυχιατροι που αμφισβητουν όλα τα ψυχοφάρμακα, εδώ ακριβως στηρίζονται.

    Τα φαρμακα αυτά δεν εχει αποδειξει κανενας πως δρουν. Είναι αγνωστος ο μηχανισμος και μονο υποθεσεις κανουν. Πως να αποδειξεις την δραση ενός χημικου στον εγκεφαλο όταν αυτος δεν είναι γνωστο πως λειτουργει.
    Μα ξερουμε πως λειτουργουν τα φαρμακα. Η νευροβιολογια τα εξηγει ολα...

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Εγώ έπαιρνα 30 mg άτυπο τετρακυκλικο, για 4 χρόνια. Μετα για 2χρονια μείωσε στο μισο. Τωρα το εκοψα τελείως αλλά έχω παρενέργειες και νομιζω οτι θα τρελλαθω. Κάθε μέρα κάτι νεο. Χτες ανακάλυψα οτι η σωματική καταπόνηση μου κανει έντονες ταχυαρρυθμιες.
    Δεν μπορώ να το κόψω τα αποφάσισα αλλά θα το μείωση ακόμα περισσότερο.

    Γενικά το θεωρώ λιγοτερο επικίνδυνο απο το πιο ελαφρύ παράνομο μαντζουνι, αλλά πάντως επικίνδυνο. Άλλοι ως ΔΕΝ θα το εκοβα ΠΟΤΕ, γιατί με βοηθάει να είμαι θετικος., μου κανει την καθημερινότητα υποφερτή.

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. μυθοι και αληθειες περι αντικαταθλιπτικων
    By Macgyver in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 27-09-2017, 12:48
  2. Μερικές αλήθειες για την ανθρώπινη φύση
    By vince in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 21-08-2008, 16:02
  3. Ουνούφριος: αλήθειες και ψέματα
    By Globy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 8
    Last Post: 25-01-2008, 18:27
  4. Αποκωδικοποιήστε τις αλήθειες σας…
    By lady in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 0
    Last Post: 13-01-2006, 16:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •