Μύθοι και αλήθειες για τα αντικαταθλιπτικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 133
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455

    Μύθοι και αλήθειες για τα αντικαταθλιπτικά


  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    https://www.youtube.com/watch?v=ulen...&index=4&t=14s

    ένα βίντεο με την σκληρή αλήθεια που μας κρύβουν .. που κάποιοι απο εμάς δυστυχώς έπρεπε να πάθουμε για να μάθουμε!
    Εύχομαι κάποτε τέτοια θέματα να βγούν και στην ελληνική τηλεόραση...
    Προσοχή το βίντεο μπορεί να είναι ιδιαίτερα σκληρό για κάποιους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    https://www.youtube.com/watch?v=ulen...&index=4&t=14s

    ένα βίντεο με την σκληρή αλήθεια που μας κρύβουν .. που κάποιοι απο εμάς δυστυχώς έπρεπε να πάθουμε για να μάθουμε!
    Εύχομαι κάποτε τέτοια θέματα να βγούν και στην ελληνική τηλεόραση...
    Προσοχή το βίντεο μπορεί να είναι ιδιαίτερα σκληρό για κάποιους.
    Ναι μονο που δεν ευθυνονται 100% τα φαρμακα για τη βια. Παντα κατι προυπαρχει πριν παρει καποιος το φαρμακο και για καποιο λογο που δε γνωριζω κατι προκαλει το φαρμακο και υπαρχει εξαρση βιας (ετσι φανταζομαι). Δε γινεται να παρει καποιος ενα φαρμακο για τις κρισεις πανικου και ξαφνικα να γινει βιαιος...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Μηπως ολα αυτα τα εκαναν λογω της ψυχικης τους ασθενειας και οχι λογω τν φαρμακων?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Μηπως ολα αυτα τα εκαναν λογω της ψυχικης τους ασθενειας και οχι λογω τν φαρμακων?
    Εδω μπαινει στη μεση ενα αλλο μεγαλο θεμα που αφορα την επικινδυνοτητα του ψυχικα ασθενους. Οι ψυχικα ασθενεις δεν ειναι παντα βιαιοι... εχουν τις ιδιες πιθανοτητες να γινουν βιαιοι με τους υπολοιπους ανθρωπους, οι οποιοι δεν ειναι βιαιοι. Αν ειναι σε ψυχιατρικη κλινικη μηπως εγιναν βιαιοι εξαιτιας των συνθηκων που επικρατουν εκει;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Σε αυτά Κατερίνα μου έχω απαντήσει προσωπικά σε άλλο νήμα οπότε θα αποφύγω να επαναλάβω τον εαυτό μου για να μην γίνομαι κουραστική. Ξέρεις, όταν κάτι δεν το έχουμε ζήσει οι ίδιοι είτε με τον εαυτό μας είτε με άλλους ανθρώπους, είναι δύσκολο να το αποδεχθούμε ή να το κατανοήσουμε. Εγώ σε αυτό το ντοκιμαντέρ είδα τον εαυτό μου.. οτι υπόθηκε το έχω βιώσει, το έχω ζήσει, το έχω υποστεί.. και ναι ξεκίνησα με κρίσεις πανικού. Πώς κατέληξα με 4 απόπειρες και το κορμι μου να ειναι γεματο ουλες σήμερα και κάποτε να κυκλοφορούσα με ένα χασαπομάχαιρο στην τσάντα μου??.. ε μάλλον με αυτό το σκεπτικό τότε δεν ήταν διαταραχή πανικού ουτε ΓΑΔ όπως μου λέγανε οι πρώτοι ιατροί και μάλλον με αυτό το σκεπτικό έχουν δίκιο οι επόμενοι ιατροί που όταν πια με έβαλαν στα φάρμακα για τα καλά μου έκαναν θεραπείες και ως οριακή και ώς διπολική και ως καταθληπτική και ώς σχιζοφρενής και και... Κάθε παρενέργεια μου έδωσε και μια νεα διαταραχή και κάθε διαταραχή μου έδινε και άλλα φάρμακα..
    Μόλις κατάφερα μετά απο ένα αγώνα 4ων ετών και αφού κατέστρεψα όλη μου την ζωή να βγω απο τα ψυχοφάρμακα..ξαφνικά χάθηκαν και οι διαταραχές (πλήν της αγχόδης)..αφήνοντας βέβαια και κάποιες συνέπειες όπως συναισθηματικές αστάθιες και ευερεσθισίες (που δεν ειχα ποτέ αλλά απέκτησα).
    Τώρα βέβαια οτι και να σου πω για μένα πώς ήμουν πρίν να πάρω τα φάρμακα δεν θα το πιστεύεις,θα είναι λόγια δικά μου χωρίς να υπάρχει κάποιος να το υποστηρίξει μαζί μου.. και θα φανεί σαν να θέλω να σε περιαυτολογήσω.
    Σε καμία πάντως περίπτωση δεν εννοώ οτι τα ψυχοφάρμακα δεν είναι θεραπεία για κάποιους.. να το ξεκαθαρίσω αυτό.
    Όμως αυτό που δείχνει και λέει το βίντεο υσχίει αναμφισβήτητα και πάρα μα πάρα μα πάρα πολύς κόσμος εχει καταστραφεί απο τις παρενέργειες αυτών των φαρμάκων που όπως λέει και το βίντεο δεν υπάρχει τρόπος να αποδειχθούν αφού οι παρενέργειες καταλήγουν στην συμπεριφορά και πώς να αποδειξεις την αιτία μιας συμπεριφοράς? το να πάθει το συκώτι σου μπορείς να το αποδείξεις.. το να πάθει το μυαλό σου απο ένα φάρμακο πώς θα το αποδείξεις?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Σε αυτά Κατερίνα μου έχω απαντήσει προσωπικά σε άλλο νήμα οπότε θα αποφύγω να επαναλάβω τον εαυτό μου για να μην γίνομαι κουραστική. Ξέρεις, όταν κάτι δεν το έχουμε ζήσει οι ίδιοι είτε με τον εαυτό μας είτε με άλλους ανθρώπους, είναι δύσκολο να το αποδεχθούμε ή να το κατανοήσουμε. Εγώ σε αυτό το ντοκιμαντέρ είδα τον εαυτό μου.. οτι υπόθηκε το έχω βιώσει, το έχω ζήσει, το έχω υποστεί.. και ναι ξεκίνησα με κρίσεις πανικού. Πώς κατέληξα με 4 απόπειρες και το κορμι μου να ειναι γεματο ουλες σήμερα και κάποτε να κυκλοφορούσα με ένα χασαπομάχαιρο στην τσάντα μου??.. ε μάλλον με αυτό το σκεπτικό τότε δεν ήταν διαταραχή πανικού ουτε ΓΑΔ όπως μου λέγανε οι πρώτοι ιατροί και μάλλον με αυτό το σκεπτικό έχουν δίκιο οι επόμενοι ιατροί που όταν πια με έβαλαν στα φάρμακα για τα καλά μου έκαναν θεραπείες και ως οριακή και ώς διπολική και ως καταθληπτική και ώς σχιζοφρενής και και... Κάθε παρενέργεια μου έδωσε και μια νεα διαταραχή και κάθε διαταραχή μου έδινε και άλλα φάρμακα..
    Μόλις κατάφερα μετά απο ένα αγώνα 4ων ετών και αφού κατέστρεψα όλη μου την ζωή να βγω απο τα ψυχοφάρμακα..ξαφνικά χάθηκαν και οι διαταραχές (πλήν της αγχόδης)..αφήνοντας βέβαια και κάποιες συνέπειες όπως συναισθηματικές αστάθιες και ευερεσθισίες (που δεν ειχα ποτέ αλλά απέκτησα).
    Τώρα βέβαια οτι και να σου πω για μένα πώς ήμουν πρίν να πάρω τα φάρμακα δεν θα το πιστεύεις,θα είναι λόγια δικά μου χωρίς να υπάρχει κάποιος να το υποστηρίξει μαζί μου.. και θα φανεί σαν να θέλω να σε περιαυτολογήσω.
    Σε καμία πάντως περίπτωση δεν εννοώ οτι τα ψυχοφάρμακα δεν είναι θεραπεία για κάποιους.. να το ξεκαθαρίσω αυτό.
    Όμως αυτό που δείχνει και λέει το βίντεο υσχίει αναμφισβήτητα και πάρα μα πάρα μα πάρα πολύς κόσμος εχει καταστραφεί απο τις παρενέργειες αυτών των φαρμάκων που όπως λέει και το βίντεο δεν υπάρχει τρόπος να αποδειχθούν αφού οι παρενέργειες καταλήγουν στην συμπεριφορά και πώς να αποδειξεις την αιτία μιας συμπεριφοράς? το να πάθει το συκώτι σου μπορείς να το αποδείξεις.. το να πάθει το μυαλό σου απο ένα φάρμακο πώς θα το αποδείξεις?
    Πραγματικα λυπαμαι για αυτο που επαθες αλλα και παλι δεν μπορει να με πεισει ενα 10λεπτο βιντεο, το οποιο μιλαει για γεγονοτα που εγιναν μονο στην Αμερικη και που δεν παρουσιαζει αναλυτικα στοιχεια για το πως δρουν αυτα τα φαρμακα ή για το πως επρεπε να δρουν. Επισης αναφερεται σε 3-4 φαρμακα μονο. Επισης και γω εκανα κακο στον εαυτο μου και μολις αλλαξα φαρμακα ημουν μια χαρα. Και να σημειωσω πως καποιες φορες φταιμε και εμεις που τα παιρνουμε. Δε γινεται να τα σταματαμε οποτε θελουμε, ή να αποφασιζουμε τελικα να μην τα παρουμε ή να παιρνουμε αλλες δοσεις ή να τα συνδυαζουμε με φυτικα προιοντα κτλ κτλ. Δεν φταινε παντα τα φαρμακα αυτα καθαυτα. Και οπως ειπα στις περισσοτερες περιπτωσεις κατι μεσα μας υποβοσκει, κατι που δεν εχει ερθει στην επιφανεια και μολις παιρνουμε τα φαρμακα για καποιο λογο παρουσιαζεται. Μπορει καποιοι να εχουν βιωσει ασχημες παρενεργειες αλλα και καποιοι αλλοι εχουν σωθει. Οποτε δεν προκειται εξ ολοκληρου για θεμα χρηματων οπως υποστηριζει το βιντεακι. Και εφοσον δεν μπορουμε να αποδειξουμε πως η ταδε συμπεριφορα εγινε εξαιτιας των φαρμακων γιατι τα κατηγορουμε;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Αυτά όλα είναι στην κρίση, λογική και συνείδηση του κάθε ενός. Το τι θα καταλάβει κάποιος απο αυτο το βίντεο, τι θα πιστέψει, τι θα υποστηρίξει και τι θα αμφισβητήσει και πόση προσοχή θα δώσει ή δεν θα δώσει.
    Δεν ξέρω όμως που είδες οτι αναφέρεται σε 3-4 φάρμακα μόνο.. το βίντεο αναφέρει κάπου 10 φάρμακα εκ των οποίον τα "δικά μας"zoloft, Ladose, effexor, cipralex, seroxat, wellbitrin,ritalin, concerta,dumyrox ... Επίσης το βίντεο μιλάει για την Αμερική γιατί είναι αμερικάνικης παραγωγής απο έρευνές στην Αμερική. Υπάρχουν και αντίστοιχες έρευνες και σε άλλες χώρες.. αλλά πολλές χώρες απαγορεύουν την μετάδωση τέτοιων ντοκιμαντέρ.
    Αυτό επίσης που λές οτι δεν φταίει το φάρμακο καθε αυτού αλλά κάτι υποβόσκει.. πώς γίνεται κούκλα μου να είσαι μια χαρά άνθρωπος και μόλις πάρεις ένα φάρμακο να πιάνεσαι να κόβεσαι και να καίγεσαι και να κάνεις τόσο κακό στον εαυτό σου και να ερεθίζεσαι με το αίμα και τον πόνο όταν 35 χρόνια της ζωής σου δεν είχες τέτοια στοιχεία στην προσωπικότητά σου αλλά αντίθετα να βλέπεις αίμα και να λυποθημάς? Τι να υποβόσκει βρε κούκλα μου? γιατί είναι τόσο δύσκολο να πιστέψει κάποιος οτι ένα ψυχοφάρμακο μπορεί να σου τρελάνει το μυαλό? Οτι αλλιώνουν την λειτουργηκότητα του εγκεφάλου?
    Επίσης αν παρατηρήσεις τα περισσότερα ψυχοφάρμακα αναφέρουν παρενέργειες όπως "αυτοκτονικοί ιδεασμοί, αυτοτραυματισμοί, σύγχυση,παραισθήσεις, μανία, κτλ κτλ". Αλλά αυτό που σου λένε οι οδηγίες επίσης είναι οτι αν σας πιάσει μανία ή ψύχωση ή θέλετε να τινάξετε τα μυαλά σας στον αέρα ή να σκοτώσετε τον γείτονα, ενημερώστε τον ιατρό σας. Πιστεύεις οτι άνθρωπος που βρίσκεται υπο την επίρρια κάποιας ουσίας που επιδρά στον εγκέφαλο καταλαβαίνει τι του συμβαίνει? καταλαβαινει οτι βιώνει μια παρενέργεια? καταλαβαίνει το σωστό απο το λάθος και το καλό απο το κακό? Οτι είναι το φάρμακο που του κάνει αυτές τις σκέψεις και όχι ο ίδιος? Οτι μπορει να ελέγξει τους παρορμιτισμούς του ή τις σκέψεις του η τις πράξεις του?? Τίποτα δεν καταλαβαίνει..είναι αλλού!! Χάνει τον έλεγχο..Πώς μπορεί λοιπόν να πεί "α να με έπιασε μανία κάτσε να πάρω τον ιατρό μου να το κουβεντιάσουμε"??... Το κακό θα χει γίνει.. Και μετά ξέρεις τι θα πούν? έπρεπε να ενημερώσει τον ιατρό του, δεν φταίει το φάρμακο φταίει εκείνος που δεν ενημέρωσε τι του συμβαίνει.
    Λές επίσης οτι εσύ έκανες κακό στον εαυτό σου αλλά μόλις άλλαξες φάρμακο ήσουν μια χαρά.Εσύ λοιπόν είσαι απο τις τυχερές που απλά..πρόλαβες να αλλάξεις φάρμακο και ακόμη πιο τυχερή που βρίκες κάτι αποτελεσματικό! Πόσος όμως κόσμος δεν πρόλαβε? Πόσος κόσμος απέτυχε σε αυτές τις "δοκιμές"?
    Όπως έχω πει σε προηγούμενο νήμα , τα ψυχοφάρμακα κάνουν καλό στους 10000 αλλά μπορεί να βλάψουν τους 100.. εσύ τα πέρνεις και πάς στην ευχή του θεού με την ελπίδα να μην είσαι στους 100.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Αυτά όλα είναι στην κρίση, λογική και συνείδηση του κάθε ενός. Το τι θα καταλάβει κάποιος απο αυτο το βίντεο, τι θα πιστέψει, τι θα υποστηρίξει και τι θα αμφισβητήσει και πόση προσοχή θα δώσει ή δεν θα δώσει.
    Δεν ξέρω όμως που είδες οτι αναφέρεται σε 3-4 φάρμακα μόνο.. το βίντεο αναφέρει κάπου 10 φάρμακα εκ των οποίον τα "δικά μας"zoloft, Ladose, effexor, cipralex, seroxat, wellbitrin,ritalin, concerta,dumyrox ... Επίσης το βίντεο μιλάει για την Αμερική γιατί είναι αμερικάνικης παραγωγής απο έρευνές στην Αμερική. Υπάρχουν και αντίστοιχες έρευνες και σε άλλες χώρες.. αλλά πολλές χώρες απαγορεύουν την μετάδωση τέτοιων ντοκιμαντέρ.
    Αυτό επίσης που λές οτι δεν φταίει το φάρμακο καθε αυτού αλλά κάτι υποβόσκει.. πώς γίνεται κούκλα μου να είσαι μια χαρά άνθρωπος και μόλις πάρεις ένα φάρμακο να πιάνεσαι να κόβεσαι και να καίγεσαι και να κάνεις τόσο κακό στον εαυτό σου και να ερεθίζεσαι με το αίμα και τον πόνο όταν 35 χρόνια της ζωής σου δεν είχες τέτοια στοιχεία στην προσωπικότητά σου αλλά αντίθετα να βλέπεις αίμα και να λυποθημάς? Τι να υποβόσκει βρε κούκλα μου? γιατί είναι τόσο δύσκολο να πιστέψει κάποιος οτι ένα ψυχοφάρμακο μπορεί να σου τρελάνει το μυαλό? Οτι αλλιώνουν την λειτουργηκότητα του εγκεφάλου?
    Επίσης αν παρατηρήσεις τα περισσότερα ψυχοφάρμακα αναφέρουν παρενέργειες όπως "αυτοκτονικοί ιδεασμοί, αυτοτραυματισμοί, σύγχυση,παραισθήσεις, μανία, κτλ κτλ". Αλλά αυτό που σου λένε οι οδηγίες επίσης είναι οτι αν σας πιάσει μανία ή ψύχωση ή θέλετε να τινάξετε τα μυαλά σας στον αέρα ή να σκοτώσετε τον γείτονα, ενημερώστε τον ιατρό σας. Πιστεύεις οτι άνθρωπος που βρίσκεται υπο την επίρρια κάποιας ουσίας που επιδρά στον εγκέφαλο καταλαβαίνει τι του συμβαίνει? καταλαβαινει οτι βιώνει μια παρενέργεια? καταλαβαίνει το σωστό απο το λάθος και το καλό απο το κακό? Οτι είναι το φάρμακο που του κάνει αυτές τις σκέψεις και όχι ο ίδιος? Οτι μπορει να ελέγξει τους παρορμιτισμούς του ή τις σκέψεις του η τις πράξεις του?? Τίποτα δεν καταλαβαίνει..είναι αλλού!! Χάνει τον έλεγχο..Πώς μπορεί λοιπόν να πεί "α να με έπιασε μανία κάτσε να πάρω τον ιατρό μου να το κουβεντιάσουμε"??... Το κακό θα χει γίνει.. Και μετά ξέρεις τι θα πούν? έπρεπε να ενημερώσει τον ιατρό του, δεν φταίει το φάρμακο φταίει εκείνος που δεν ενημέρωσε τι του συμβαίνει.
    Λές επίσης οτι εσύ έκανες κακό στον εαυτό σου αλλά μόλις άλλαξες φάρμακο ήσουν μια χαρά.Εσύ λοιπόν είσαι απο τις τυχερές που απλά..πρόλαβες να αλλάξεις φάρμακο και ακόμη πιο τυχερή που βρίκες κάτι αποτελεσματικό! Πόσος όμως κόσμος δεν πρόλαβε? Πόσος κόσμος απέτυχε σε αυτές τις "δοκιμές"?
    Όπως έχω πει σε προηγούμενο νήμα , τα ψυχοφάρμακα κάνουν καλό στους 10000 αλλά μπορεί να βλάψουν τους 100.. εσύ τα πέρνεις και πάς στην ευχή του θεού με την ελπίδα να μην είσαι στους 100.
    Αν εισαι μια μια χαρα ανθρωπος γιατι παιρνεις το φαρμακο; Εγω πιστευω πως αν γινει η σωστη διαγνωση και δοθει ο καταλληλος συνδυασμος, παρακολουθειται τακτικα το ατομο και οχι μια φορα το τριμηνο, γινονται οι απαραιτητες εξετασεις (οπου και αν χρειαζονται) και υπαρχει το καταλληλο υποστηρικτικο οικογενειακο περιβαλλον στη πλειοψηφια των περιπτωσεων κυλανε ολα καλα. Επισης στα περισσοτερα φαρμακα αναφερεται η αυτοκτονια, το αυξημενο αγχος κτλ. Αυτο ομως συμβαινει συνηθως στα αρχικα σταδια και γι' αυτο πολλες φορες χορηγουνται με ενα ηρεμιστικο για αρχη. Και οταν αναφερθηκα πως ισως φταιμε και μεις οι ασθενεις δεν αναφερομαι σε καποιον ο οποιος πασχει απο σοβαρη ψυχικη ασθενεια. Αν ειμαι εγω τυχερη που προλαβα να αλλαξω φαρμακο και να ειναι αποτελεσματικο τοτε και συ ησουν ατυχη που σου προκαλεσαν ολα αυτα. Δεν την ξερω την περιπτωση σου και δεν ειμαι ειδικος οποτε δεν μπορω να πω κατι αλλο. Οι οδηγιες των φαρμακων τι αλλο μπορουν να πουν εκτος απο το οτι να μιλησουμε με τον ψυχιατρο; Να γραφουν κατεβατα για το πως θα αντιμετωπισει ο καθε ανθρωπος τη μοναδικη του περιπτωση αν βιωσει τετοιου ειδους παρενεργειες; Τωρα αν δεν ειναι σε θεση ο αλλος να επικοινωνησει με το γιατρο ειναι αλλη ιστορια. Προσωπικα μεχρι να συναντησω καποια περιπτωση που να εχει επηρεαστει τοσο αρνητικα απο φαρμακα και να την εξετασω πληρως δεν πιστευω πως καποιος μπορει να τρελαθει απο τα ψυχοφαρμακα. Αλλες παρενεργειες φυσικα και μπορει να εχει αλλα οχι τετοιου βαθμου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    http://www.tanea.gr/news/greece/article/4403895/?iid=2 ερευνα στα ελληνικά και στα αγγλικά για το seroxat
    https://www.theguardian.com/society/...icineandhealth
    Και όμως ακομη αυτό το αντικαταθληπτικό είναι στην αγορά

    http://www.medicalnewstoday.com/articles/304087.php
    http://www.telegraph.co.uk/science/2...st-ever-revie/

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    http://www.tanea.gr/news/greece/article/4403895/?iid=2 ερευνα στα ελληνικά και στα αγγλικά για το seroxat
    https://www.theguardian.com/society/...icineandhealth
    Και όμως ακομη αυτό το αντικαταθληπτικό είναι στην αγορά

    http://www.medicalnewstoday.com/articles/304087.php
    http://www.telegraph.co.uk/science/2...st-ever-revie/
    Το παιρνω και γω το seroxat και δεν μου εμφανιστηκαν ουτε οι πιο απλες παρενεργειες. Θα ημουν τυχερη. Υπαρχουν χιλιαδες ερευνες και υπερ και κατα των αντικαταθλιπτικων. Και γω μπορω να γραψω εδω ενα σωρο ερευνες απο επιστημονικα περιοδικα. Αλλα δεν εχει νοημα. Ο καθενας πιστευει ο,τι θελει με βαση αυτα που εχει βιωσει και ειναι δυσκολο να αλλαξει γνωμη ακομα κι αν μιλησει με το Freud.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Σίγουρα τα ψυχοφάρμακα μπορεί να κάνουν κάποιον πιο επιθετικό αλλά αυτόν που είχε καταπιεσμένη επιθετικότητα και μίσος μέσα του...
    Αλλά θα μου πεις όλοι έχουμε..
    Εμένα το λαντόζ με είχε κάνει σαν ατομική βόμβα έτοιμη να σκάσει...
    Και με το παραμικρό φυτίλιαζα...

    Το βίντεο το χω δει...
    Πολλές φορές όπως και όλα τα παρόμοια που τάσσονται κατά των ψυχοφαρμάκων...
    Παρόλα αυτά πίσω απο κάθε έγκλημα υπάρχει ένας άνθρωπος που έχει δεχθεί πολύ καταπίεση ή δεν εχει παρει αγαπη η γενικά δεν είναι ισορροπημένος και έρχονται κάποια ψυχοφαρμακα που οντως μειώνουν τις αναστολες και αυξάνουν την "αυτοπεποιθηση"...

    Η αλήθεια είναι ότι μερικά έχουν παρενέργεια το "thinking abnormal" το οποίο για εμένα είναι η πιο τρομακτική παρενέργεια...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Σίγουρα τα ψυχοφάρμακα μπορεί να κάνουν κάποιον πιο επιθετικό αλλά αυτόν που είχε καταπιεσμένη επιθετικότητα και μίσος μέσα του...
    Αλλά θα μου πεις όλοι έχουμε..
    Εμένα το λαντόζ με είχε κάνει σαν ατομική βόμβα έτοιμη να σκάσει...
    Και με το παραμικρό φυτίλιαζα...

    Το βίντεο το χω δει...
    Πολλές φορές όπως και όλα τα παρόμοια που τάσσονται κατά των ψυχοφαρμάκων...
    Παρόλα αυτά πίσω απο κάθε έγκλημα υπάρχει ένας άνθρωπος που έχει δεχθεί πολύ καταπίεση ή δεν εχει παρει αγαπη η γενικά δεν είναι ισορροπημένος και έρχονται κάποια ψυχοφαρμακα που οντως μειώνουν τις αναστολες και αυξάνουν την "αυτοπεποιθηση"...

    Η αλήθεια είναι ότι μερικά έχουν παρενέργεια το "thinking abnormal" το οποίο για εμένα είναι η πιο τρομακτική παρενέργεια...
    Αυτο εννοουσα και γω οταν ελεγα οτι κατι υπαρχει απο πισω εστω και κρυμμενο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Δυστυχώς σε κάποια αντικαταθλιπτικά είναι πιο έντονο αυτό...
    Πχ το λαντόζ σε πιθανότητα 1-10% (μεγάλη πιθανότητα δλδ) σου χει το να σκέφτεσαι μη φυσιολογικά...
    Με πόσους τρόπους μπορεί να ερμηνευτεί αυτο...

    Βέβαια ενας καταθλιπτικός με ocd, ΓΑΔ κτλ δεν σκεφτεται ετσι κ αλλιώς "φυσιολογικά"

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Δυστυχώς σε κάποια αντικαταθλιπτικά είναι πιο έντονο αυτό...
    Πχ το λαντόζ σε πιθανότητα 1-10% (μεγάλη πιθανότητα δλδ) σου χει το να σκέφτεσαι μη φυσιολογικά...
    Με πόσους τρόπους μπορεί να ερμηνευτεί αυτο...

    Βέβαια ενας καταθλιπτικός με ocd, ΓΑΔ κτλ δεν σκεφτεται ετσι κ αλλιώς "φυσιολογικά"
    Αυτο το γραφουν οι οδηγιες του λαντοζ; Γιατι εχω ενα συνταγολογιο και δεν γραφει πουθενα αυτο που λες και απλα αναρωτιεμαι...

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. μυθοι και αληθειες περι αντικαταθλιπτικων
    By Macgyver in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 27-09-2017, 12:48
  2. Μερικές αλήθειες για την ανθρώπινη φύση
    By vince in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 21-08-2008, 16:02
  3. Ουνούφριος: αλήθειες και ψέματα
    By Globy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 8
    Last Post: 25-01-2008, 18:27
  4. Αποκωδικοποιήστε τις αλήθειες σας…
    By lady in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 0
    Last Post: 13-01-2006, 16:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •