Μύθοι και αλήθειες για τα αντικαταθλιπτικά - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 133 of 133
  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    ΕΓΡΑΨΑ χτες οτι:Στα ψυχοφαρμακα οι αναλογίες είναι περιπου 1/1 να βλάψει η να ωφελήσει και αυτό υποκειμενικα και μονο.

    Aυτο δεν είναι σωστο, μπορει να ισχυει για τa ssri όπως εχω αναφερει πιο πανω υπαρχει σχετικη ερευνα.
    Για τα αντιψυχωτικα να διαβασετε και μονοι σας, όχι ολο μασημενη τροφη, ετσι καθηγητες μου;
    Ο,τι να ναι... εχουμε διαβασει και για τα αντιψυχωσικα μιας και τα εχουμε παρει για το αγχος. Ποια μασημενη τροφη; Μονος σου εγραψες ενα σωρο ερευνες δεν το ζητησε κανεις (αν αυτο εννοεις).

  2. #122
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Ο,τι να ναι... εχουμε διαβασει και για τα αντιψυχωσικα μιας και τα εχουμε παρει για το αγχος. Ποια μασημενη τροφη; Μονος σου εγραψες ενα σωρο ερευνες δεν το ζητησε κανεις (αν αυτο εννοεις).
    Δεν παιρνω αντιψυχωσικα.

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Δεν παιρνω αντιψυχωσικα.
    Μα δεν ειπα οτι παιρνεις. Για τις ερευνες λεω και για τη μασημενη τροφη...

  4. #124
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Η κατάσταση δεν νομίζω οτι είναι μαύρο άσπρο. Άλλοι παίρνουν φάρμακα και τους κάνει καλό άλλοι πάλι όχι. Δεν υπάρχουν ψυχοφάρμακα που γιατρεύουν. Και δεν υπάρχει ψυχοφάρμακο που να λειτουργει με τον ιδιο τροπο με τις ιδιες παρενέργειες, τα αρνητικά ή τα θετικά σε όλους τους ανθρώπους. Αυτό το γνωρίζουν όλοι όσοι κάνουμε χρήση.
    Αν και τα έχουμε συζητήσει και σε άλλη θεματική, οι ίδιοι οι ψυχίατροι μαζί με αυτους που γράφουν τα διαγνωστικά εγχειρίδια κατά δήλωση τους δεν θεωρουν οτι υπάρχει θεραπεία ουτε γνωρίζουν τις πραγματικές αιτίες των ψυχικών διαταραχών.
    Πραγματικά τι μπορείς να πεις για την αξιοπιστία και το βάρος μιας επιστήμης όταν οι ίδιοι οι εκπρόσωποι της δηλώνουν τα παραπάνω;
    Συνεπώς στο ερώτημα «"τι θα πουμε σε καποιον που πασχει απο καταθλιψη ή ψυχωση; Οχι μην τολμησεις και παρεις φαρμακα; " θα πρέπει πρώτα από όλους να το απαντησουν οι ίδιοι οι ψυχίατροι. Οι χρηστες θα κάνουμε κριτική και για τους μύθους και για τις αλήθειες τόσο των φαρμάκων οσο και της επιστήμης που δεν γνωρίζει τα αίτια και την θεραπεία των ψυχικών διαταραχών.
    Και ναι το θέμα των ακούσιων εγκλεισμών, των θανάτων στα ψυχιατρεία, των καθήλωσεων, των ασυλων, της φαρμακοκαταστολής ταιριάζουν σε όλα τα θέματα εδώ μεσα. Κατά τη γνώμη μου από εκεί πρέπει να ξεκινάει καθε συζήτηση και κριτική όταν μιλάμε για φάρμακα και ψυχιατρική. Ή μήπως δεν πρέπει να μιλάμε ανοιχτά γι αυτά και να τα προσπερνάμε γιατι θα διατυπωθεί ένα αντιστοιχο ερώτημα από καποιους άλλους "τι θα πουμε σε καποιον που πασχει απο καταθλιψη ή ψυχωση; Οχι μην τολμησεις και πας σε ψυχιατρική κλινική; "

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    Η κατάσταση δεν νομίζω οτι είναι μαύρο άσπρο. Άλλοι παίρνουν φάρμακα και τους κάνει καλό άλλοι πάλι όχι. Δεν υπάρχουν ψυχοφάρμακα που γιατρεύουν. Και δεν υπάρχει ψυχοφάρμακο που να λειτουργει με τον ιδιο τροπο με τις ιδιες παρενέργειες, τα αρνητικά ή τα θετικά σε όλους τους ανθρώπους. Αυτό το γνωρίζουν όλοι όσοι κάνουμε χρήση.
    Αν και τα έχουμε συζητήσει και σε άλλη θεματική, οι ίδιοι οι ψυχίατροι μαζί με αυτους που γράφουν τα διαγνωστικά εγχειρίδια κατά δήλωση τους δεν θεωρουν οτι υπάρχει θεραπεία ουτε γνωρίζουν τις πραγματικές αιτίες των ψυχικών διαταραχών.
    Πραγματικά τι μπορείς να πεις για την αξιοπιστία και το βάρος μιας επιστήμης όταν οι ίδιοι οι εκπρόσωποι της δηλώνουν τα παραπάνω;
    Συνεπώς στο ερώτημα «"τι θα πουμε σε καποιον που πασχει απο καταθλιψη ή ψυχωση; Οχι μην τολμησεις και παρεις φαρμακα; " θα πρέπει πρώτα από όλους να το απαντησουν οι ίδιοι οι ψυχίατροι. Οι χρηστες θα κάνουμε κριτική και για τους μύθους και για τις αλήθειες τόσο των φαρμάκων οσο και της επιστήμης που δεν γνωρίζει τα αίτια και την θεραπεία των ψυχικών διαταραχών.
    Και ναι το θέμα των ακούσιων εγκλεισμών, των θανάτων στα ψυχιατρεία, των καθήλωσεων, των ασυλων, της φαρμακοκαταστολής ταιριάζουν σε όλα τα θέματα εδώ μεσα. Κατά τη γνώμη μου από εκεί πρέπει να ξεκινάει καθε συζήτηση και κριτική όταν μιλάμε για φάρμακα και ψυχιατρική. Ή μήπως δεν πρέπει να μιλάμε ανοιχτά γι αυτά και να τα προσπερνάμε γιατι θα διατυπωθεί ένα αντιστοιχο ερώτημα από καποιους άλλους "τι θα πουμε σε καποιον που πασχει απο καταθλιψη ή ψυχωση; Οχι μην τολμησεις και πας σε ψυχιατρική κλινική; "
    Η επιστημη γνωριζει ενα μερος των αιτιων και της θεραπειας των ψυχικων διαταραχων αλλιως δεν θα υπηρχε θεραπεια. Οι περισσοτεροι δεν πηγαινουν με τη θεληση τους στις ψυχιατρικες κλινικες λογω των συνθηκων που επικρατουν εκει. Αυτο ειναι μια πολυ μεγαλη συζητηση... αν θελεις να μιλησεις γι'αυτο κανε νεο ποστ.

  6. #126
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Η επιστημη γνωριζει ενα μερος των αιτιων και της θεραπειας των ψυχικων διαταραχων αλλιως δεν θα υπηρχε θεραπεια. Οι περισσοτεροι δεν πηγαινουν με τη θεληση τους στις ψυχιατρικες κλινικες λογω των συνθηκων που επικρατουν εκει. Αυτο ειναι μια πολυ μεγαλη συζητηση... αν θελεις να μιλησεις γι'αυτο κανε νεο ποστ.
    Δεν ανοιγω αλλο θεμα μεσα στο θεμα ειμαι. Απλά έχουμε διαφορετικη οπτικη και αφετηρία και φυσικά διαφορετικά συμπερασματα. Είμουν κάτι παραπάνω από σαφης αν γνωριζει και τι νομίζει η ψυχιατρική οτι κανει. Κατα τα άλλα η κυριαρχη ψυχιατρική είναι αυτή που διαμορφώνει τις συνθηκες στα νοσοκομεια. Οποιος θέλει να τις αλλάξει νομοτελειακά πρέπει να ερθει σε συγκρουση με αυτή. Τα υπολοιπα ειναι λογια του αέρα.

  7. #127
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    Δεν ανοιγω αλλο θεμα μεσα στο θεμα ειμαι. Απλά έχουμε διαφορετικη οπτικη και αφετηρία και φυσικά διαφορετικά συμπερασματα. Είμουν κάτι παραπάνω από σαφης αν γνωριζει και τι νομίζει η ψυχιατρική οτι κανει. Κατα τα άλλα η κυριαρχη ψυχιατρική είναι αυτή που διαμορφώνει τις συνθηκες στα νοσοκομεια. Οποιος θέλει να τις αλλάξει νομοτελειακά πρέπει να ερθει σε συγκρουση με αυτή. Τα υπολοιπα ειναι λογια του αέρα.
    Το θεμα ειναι τα αντικαταθλιπτικα και οσοι παιρνουν αντικαταθλιπτικα δεν νοσηλευονται απαραιτητα. Ο εγκλεισμος δεν εχει να κανει μονο με τα φαρμακα οποτε δε σχετιζεται και πολυ με το συγκεκριμενο θεμα.

  8. #128
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Παναγιωτη ακομα εχεις καταστολη απο cipralex; Μου φαινεται πολυ περιεργο γιατι η εσιταλοπραμη δεν προκαλει καταστολη...Μηπως να το αλλαζες; Το εχεις συζητησει με τον ψυχιατρο σου;;
    Δυστυχώς ακόμα...
    Μίλησα χθες με την γιατρό μου και μάλλον θα το παμε σε εφφεξόρ...

  9. #129
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    222
    Στις ΗΠΑ τα αντικαταθλιπτικά και τα αγχολυτικά ή υπνωτικά οι γιατροί τα γράφουν με το "καλημέρα σας". Σε όλα τα σπίτια δίπλα στα Advil και Tylenol (παυσίπονα) θα δεις xanax και valium. Εμένα ο γιατρός μου, έκανε διάγνωση, μου έδωσε zoloft και μου είπε και τον έπαιρνα τηλέφωνο να του λέω πως αισθάνομαι. Η αλήθεια είναι πως τις πρώτες 2 εβδομάδες ένιωθα απαίσια. Πολλή νευρικότητα, απελπισία, όλη η μελαγχολία μου είχε διογκωθεί. Έκανα κάπου περισσότερο από 1 μήνα για να αρχίσω να νιώθω κάπως καλύτερα. Μου το είχε πει όμως πως στην αρχή μπορεί να είναι έτσι μου έδωσε και xanax γι' αυτό το λόγο και πως παίρνει χρόνο να δω κάποια διαφορά. Ευτυχώς είμαι τυχερή γιατί το zoloft μου "κάθησε" μια χαρά, δεν έχω παρενέργειες, ίσα ίσα που νιώθω πως μου βγαίνει ο πραγματικός εαυτός μου και όχι άλλος. Εντάξει κάποια ψυχοσωματικά κάποιες μέρες που θα "πέσω" τα έχω. Πιστεύω έχει να κάνει και με το σε τι γιατρό θα πέσεις και κατά πόσο ακολουθείς τις οδηγίες του. Πιστεύω χωρίς τη συμβουλή του γιατρού δεν είναι καλό να κόβουμε φάρμακα ή να ξεκινάμε άλλα, να αλλάζουμε δόσεις και να κάνουμε πειράματα...

  10. #130
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by NeMeCiS View Post
    Στις ΗΠΑ τα αντικαταθλιπτικά και τα αγχολυτικά ή υπνωτικά οι γιατροί τα γράφουν με το "καλημέρα σας". Σε όλα τα σπίτια δίπλα στα Advil και Tylenol (παυσίπονα) θα δεις xanax και valium. Εμένα ο γιατρός μου, έκανε διάγνωση, μου έδωσε zoloft και μου είπε και τον έπαιρνα τηλέφωνο να του λέω πως αισθάνομαι. Η αλήθεια είναι πως τις πρώτες 2 εβδομάδες ένιωθα απαίσια. Πολλή νευρικότητα, απελπισία, όλη η μελαγχολία μου είχε διογκωθεί. Έκανα κάπου περισσότερο από 1 μήνα για να αρχίσω να νιώθω κάπως καλύτερα. Μου το είχε πει όμως πως στην αρχή μπορεί να είναι έτσι μου έδωσε και xanax γι' αυτό το λόγο και πως παίρνει χρόνο να δω κάποια διαφορά. Ευτυχώς είμαι τυχερή γιατί το zoloft μου "κάθησε" μια χαρά, δεν έχω παρενέργειες, ίσα ίσα που νιώθω πως μου βγαίνει ο πραγματικός εαυτός μου και όχι άλλος. Εντάξει κάποια ψυχοσωματικά κάποιες μέρες που θα "πέσω" τα έχω. Πιστεύω έχει να κάνει και με το σε τι γιατρό θα πέσεις και κατά πόσο ακολουθείς τις οδηγίες του. Πιστεύω χωρίς τη συμβουλή του γιατρού δεν είναι καλό να κόβουμε φάρμακα ή να ξεκινάμε άλλα, να αλλάζουμε δόσεις και να κάνουμε πειράματα...
    Με βρισκεις συμφωνη.

  11. #131
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Εμένα κανένα αντικαταθλιπτικό δεν με έκανε χειρότερα στην αρχή από τα:
    seroxat, remeron, effexor, anafranil, seropram, cipralex ...
    Απλά άργησα να γίνω καλύτερα... αλλα χειρότερα δεν έγινα...

    Μόνο με το λαντόζ έγινα χάλια και κάθε μερα γινομουν χειρότερα και η αυτοκτονικο΄τητα μου αυξήθηκε δραματικά οπότε μιλησα με την γιατρό μου και το αφαίρεσε άμεσα...

    Γιατί άντε να χειροτερεύεις αλλα εγώ 11-12 με΄ρες ου το πήρα μόνο χειροτερευα και ειχα αυτοκτονικότητα συνεχώς...

  12. #132
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Εμένα κανένα αντικαταθλιπτικό δεν με έκανε χειρότερα στην αρχή από τα:
    seroxat, remeron, effexor, anafranil, seropram, cipralex ...
    Απλά άργησα να γίνω καλύτερα... αλλα χειρότερα δεν έγινα...

    Μόνο με το λαντόζ έγινα χάλια και κάθε μερα γινομουν χειρότερα και η αυτοκτονικο΄τητα μου αυξήθηκε δραματικά οπότε μιλησα με την γιατρό μου και το αφαίρεσε άμεσα...

    Γιατί άντε να χειροτερεύεις αλλα εγώ 11-12 με΄ρες ου το πήρα μόνο χειροτερευα και ειχα αυτοκτονικότητα συνεχώς...
    Γιατι εχεις παρει τοσα πολλα;

  13. #133
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Γιατι εχεις παρει τοσα πολλα;
    Επειδή μόνο αν τα δοκίμαζα όλα ή σχεδόν όλα θα έβρισκα το καλύτερο...
    Το σιπραλεξ που ήταν το πρωτο δεν με βοηθούσε στο άγχος αρκετά οπότε με δοκίμασε η γιατρός μου σε ρεμερον που δεν το άντεχα λόγω τρελού ύπνου σε επιπεδο κώματος... μετά σεροξάτ που ήταν τέλειο στο άγχος αλλα εσβηνε το κεφαλι μου σαν μπλακ αουτ συνεχή... μετα αναφρανίλ το οποιο μου έκανε θεοθολή όραση σε σημείο να μη βλεπω ούτε κοντα ούτε μακριά και τρομερή ξηροστομία σε σημείο να μη μπορώ να φάω... κάποια στιγμή δοκίμασα νευροντίν που υποτίθεται κάνει για ΓΑΔ και λύρικά, και τα δύο μου έκαναν τρομερα προβλήματα στη μνήμη δεν μπορούσα καν να ολοκληρώσω μια πρόταση έψαχνα τις λέξεις... το σεροπραμ δε θυμάμαι γιατί το δοκίμασα αλλά μου έκανε παρκινσονισμό τρεμαν απιστευτα τα χερια μου... το εφφεξόρ τέλος ήταν πολύ καλό (μου το ξαναβαλε εδω και δυο μέρες η γιατρος μου γιατί με το σιπραλεξ πλην των άλων είχα και τρομερή υποταση) το είχα παρει παλια το εφφεξόρ με ΤΡΟΜΕΡΑ καλα αποτελέσματα αλλά το έκοψα τότε μονο και μόνο γιατί μου έφερνε ΤΡΟΜΕΡΗ δυσκοιλιοτητα αλλά αφού τα γύρισα όλα βλεπω ότι τελικά η δυσκοιιότητα είναι η πιο ανεκτή παρενέργεια... ε λίγο παραπανω φρούτα περισσότερο νερό δαμασκηνα κάτι θα κάνω αν μου ξανναφερει δυσκοιιότητα...

    ΤΟ καλό είναι πως δεν με κοιμίζει όπως το σιπραλεξ που με κάνει να θελω να κοιμαμαι 12 ώρες και μου κάνει και υποταση...
    3η μέρα στο εφφεξορ σήμερα η μόνη παρενέργεια ήταν λίγη θολή όραση αλλά θεωρω πως είναι παρενέργεια προσαρμογής και τρελός ιδρώτας...
    γενικά πολύ ανεκτό προφίλ παρενέργειων το εφφεξόρ σε σχεση με οτιδήποτε άλλο δοκιμασα...
    Απλά με βλέπω να τρωω δαμασκηνα καθε μερα για πρωινο με καμένο εληνικο για να παω τουαλετα...

    Φυσικά για το άγχος μου προτάθηκε και λεξοτανίλ ή στεντόν σε μικρή δόση αλλά δεν θέλω να εθιστώ σε τίποτα το οποίο δεν μοπρώ να παρω ελεύθερα.. αν εθιστώ πχ στα λεξοτανίλ θα τρεχω να παρακααω μετά για συνταγή με κοκκινη γραμμή... μακριά...

    Επίσης μου προτεινε αντιψυχωσικά σε μικρή δόση αλλά εχω τρομερή ευαισθησία σε ότι φέρνει καταστολή ή υποταση και επισής τα φοβόμουν γενικότερα...

    Αρα στην παρούσα φάση κρατάμε το εφφεξόρ 75μγ... και βλέπουμε...
    Επίσης παιρνω ω3, ginkgo biloba γιατί όλα τα αντικαταθλιπτικά μου διαλύουν την μνήμη-συγκεντρωση και προβιοτικά....
    Θα βάλω και b complex γιατί βοηθάνε υποτίθεται στη μνήμη αλλα πρωτα θα κάνω εξετασεις για φολικο οξυ, βιταμίνη Δ, β12, και σίδηρο...

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789

Similar Threads

  1. μυθοι και αληθειες περι αντικαταθλιπτικων
    By Macgyver in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 27-09-2017, 13:48
  2. Μερικές αλήθειες για την ανθρώπινη φύση
    By vince in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 21-08-2008, 17:02
  3. Ουνούφριος: αλήθειες και ψέματα
    By Globy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 8
    Last Post: 25-01-2008, 19:27
  4. Αποκωδικοποιήστε τις αλήθειες σας…
    By lady in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 0
    Last Post: 13-01-2006, 17:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •