κανναβης και θεραπεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    κανναβης και θεραπεια

    Πιστευεται πως αμα επινα κανναβης ποιοτητας θα μου περνουσαν καποια ψυχοσωματικα προβληματα;Ο Γριβας εχει πει πως η καλη κανναβης ειναι πολυ πιο υγειης ακομα και απο το αλκοολ και η κανναβη σε νταγλαρει και ηρεμει γενικα

  2. #2
    Φίλε μου...
    Μην ακούς τις π@@@ιες που πετάει ο καθένας στην τηλεόραση και άνοιξε κανένα σοβαρό βιβλίο να μάθεις τι σημαίνει ναρκωτικά.
    Αν θες να χαζέψεις ντε και καλά...υπάρχουν και άλλοι τρόποι απ την κάναβη...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    6
    θα συμφωνησω με τον σκιαχτρο..και οχι δεν κανω χρηση τετοιων ουσιων επειδη απλα δεν το χρειαζομαι..αλλα δεν πρεπει νομιζω να ειμαστε απολυτοι επειδη γενικα επικρατει το \"τα ναρκωτικα σκοτωνουν\".Θεοφανια σε αυτα τα θεματα παιζουν ρολο οι λεπτομερειες..δλδ η ποσοτητα κ πολλα αλλα..βεβαια δε νομιζω καποιος να κανει χρηση κανναβης επειδη κυριως τη βλεπει ως φαρμακο..αλλα λεμε τωρα..παντως αν κρινουμε την κανναβη σαν ουσια μεμονωμενα κ τιποτα παραπανω(πραγμα που σπανια συμβαινει επειδη ολοι εχουμε στο μυαλο μας και τα ψυχολογικα επακολουθα-επιτωσεις η τις επιπτωσεις απο τη συστηματικα χρηση απο τις οποιες επηρεαζομαστε)τοτε ναι.. εχει μερικες ευεργετικες ιδιοτητες..λεγανε πως αν ητανε νομιμη θα ητανε το καλυτερο γιατρικο..δε συμφωνω με αυτο βεβαια αλλα μην ειμαστε τελειως απολυτοι για μερικα πραγματα./.

  4. #4
    Δεν θέλω να το παίξω έξυπνη αλλά μεγάλωσα σε μια γειτονιά, όπου οι μισοί απ το σχολείο μου δεν πρόλαβαν να κλείσουν τα είκοσι.
    Όλοι ξεκίνησαν με τα αθώα τσαγαράκια και κατέληξαν...ξέρετε που.
    Aκόμη και να μη γίνει όμως η κάναβη προθάλαμος για πιο σκληρά ναρκωτικά, από μόνη της σε χαζεύει, απώλειες μνήμης και μετά από χρόνια χρήση φτάνει στη σχιζοφρένεια.
    Aυτά δεν είναι δικά μου, τα λένε γιατροί.
    Όσο για το αν μπορεί κάποιος να κάνει σωστή χρήση, τότε όλοι στον κόσμο θα κάπνιζαν τρία τσιγάρα την ημέρα που διεγείρουν τον εγκέφαλο, ένα ποτήρι κόκκινο κρασί που κάνει καλό στην καρδιά και θα έπαιρναν επιλεκτική χοληστερίνη.
    Eπειδή όμως είμαστε άνθρωποι και όχι ρομπότ που ρυθμίζουν τις ανάγκες τους...τότε πρέπει να προσέχουμε τα επικίνδυνα....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    6
    σωστα..αλλα αυτα που εγραψα εγω αναφερονταν στην χρηση της κανναβης ως απλη ουσια χωρις να γινεται εννοειται συστηματικη χρηση..ισως ναι..ισως να εχει καποιες ευεργετικεσ ιδιοτητες οπως ειπα κ παραπανω..αυτο μπορει κ να ισχυει..αλλα ας μην παιρνουμε καλυτερα τετοιο ρισκο γιατι πολλοι μπορει να το ερμηνευσουνε οπως θελουνε απλα επειδη τουσ βολευει και να καταστρεφουνε τον εαυτο τουσ στηριζομενοι οτι κανει κ καλο..οποτε μενουμε απλα στην ασχημη πλευρα της συγκεκριμενησ ουσιασ η οποια υπερισχυει δυστυχωσ..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Ο Γρίβας έχει διαφορετική αντίληψη και προσεγγιση των ψυχικών διαταραχών...
    Ήταν θεραπων ιατρός σου?Είδες βελτίωση με τα φαρμακα που σου έδωσε?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395
    Ο Γριβας ειναι εναντια στα χαπια και χρησιμοποιει την βαλεριανα που χρησιμοποιουσαν παλια.Εγω πηγα σε αυτον αλλα δεν βρηκα αποτελεσματα.Σε κατι υποτροπες μου με αφησε στο ελεος τους και χειροτερεψα ασχημα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    3
    Η κανναβη 8α σε κανει να σκεφτεις αλλιως..Οσο 8α εισαι υπο την επειρια της 8α δεις τα πραματα που γινονται γυρω σ λιγο διαφορετικα και θα τα κρινεις αλλιως..ισως και καλυτερα απο οτι νηφαλειος..οχι ομως και να σου περασυν τα προβληματα που λες..ετσι και αλλιως ειναι μια πραγματικοτητα που κραταει για λιγο...
    παντος αν πιεις προσεχε τη θα αγορασεις,αποφυγε το κα8ε σκανκ
    το αλκοολ ειναι μακραν χειροτερο απο την φουντα..μακραν βαρυτερο ναρκοτικο...

  9. #9
    οι απόψεις είναι ποικίλες!
    το ότι το χόρτο εχει κάποιες ιδιότητες θεραπευτικές σε κάποια δόση μπορεί και να ισχύει
    το θέμα είναι όμως ότι οι χρήστες ξεπερνούν το όριο και σίγουρα δεν το κάνουν για θεραπευτικούς σκοπούς
    ψυχίατρος σε σχιζοφρενή έχει πει ότι αν κάνει χρήση μπορεί να υποτροπιάσει
    και εκτός τέτοιας μορφής ασθένεια το σίγουρο είναι ότι σε μπερδευεί και σαφήνει σε αδράνεια
    αν έχεις πάθει εξάρτηση και δεν έχεις να κάνεις έχεις πολλά νεύρα
    και μετά από χρόνια εκτός την απώλεια μνήμης (που δεν είναι και απαραίτητα κακό!) έχεις αποκτήσει τα κατάλοιπα ψυχολογικών ανωμαλιών
    βέβαια όλα αυτά εξαρτούνται απ\'τον άνθρωπο γιατί δεν είμαστε όλοι ίδιοι
    δεν φταίνε τα χόρτα όταν ο άνθρωπος από μόνος του δεν είναι καλά

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Συνήθως αυτοί που καπνίζουν χόρτο είναι προβληματικά άτομα ανεξάρτητα απο το αν εχουν σχιζοφρένεια ή όχι.

  11. #11
    απλά το ανέφερα γιατί αν κάποιος είναι, δεν πρέπει να κάνει χρήση γιατί μεγαλώνουν οι πιθανότητες υποτροπίασης

    έτσι κι αλλιως όλοι έχουμε κάποιο πρόβλημα κανείς δεν είνα καλά
    για τους χρήστες είναι μια \'\'παραμυθιασμένη\'\' διέξοδος της πραγματτικότητας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Το σίγουρο είναι πως ωφελούνται απο τα ναρκωτικά αυτοί που τα πουλάνε και όχι όσοι τα καταναλώνουν. Συγκεκριμένα το να έχει κάποιος κάποια ψυχική πάθηση και να βρίσκει διέξοδο μέσω των ναρκωτικών είναι σαν να ζητάει περισσότερα προβλήματα..

  13. #13
    το κακό είναι ότι μπορεί να μην το ξέρει κι αυτά να την ξυπνήσουν ή το χειρότερο να την δημιουργήσουν

  14. #14
    Originally posted by vince
    Το σίγουρο είναι πως ωφελούνται απο τα ναρκωτικά αυτοί που τα πουλάνε και όχι όσοι τα καταναλώνουν. Συγκεκριμένα το να έχει κάποιος κάποια ψυχική πάθηση και να βρίσκει διέξοδο μέσω των ναρκωτικών είναι σαν να ζητάει περισσότερα προβλήματα..
    ...έχεις απόλυτο δίκιο συν του ότι ξέρω δυο άτομα πάνω από δεκα χρόνια που ξεκίνησαν να πίνουν χασίς για την πλάκα και την παρέα, τώρα κάνουν τρελλή κατανάλωση και πραγματικά δεν μπορείς να συννεονοηθείς μαζί τους.
    Ο ένας μάλιστα κολλάει στο ίδιο πράγμα χρόνια τώρα και νιώθεις σα να ακούς την ίδια κασέτα.....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •