ποσα καταθλιπτικα επεισοδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566

    ποσα καταθλιπτικα επεισοδια

    ειναι φυσιολογικά να "περασεις" ; υπάρχει κάποιο όριο;
    αν υφισταται κτ τετοιο δηλαδη...
    Επισης, πιστεύετε απο ενα σημειο και μετα έχουμε τo τροπο να προλάβουμε μελλοντικη υποτροπή νέου επεισοδιου;
    Last edited by Νεραιδα; 27-07-2017 at 01:36.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Η άποψή μου, και ενδέχεται να μην είναι σωστή, είναι πως όσο πιο πολύ απεχθάνεσαι τη κατάθλιψη, και όσο πιο πολύ προσπαθείς να την αποφύγεις, τόσο αυτή έχει την ιδιότητα να επανέρχεται.
    Ένας φίλος μου αλκοολικός που έχει σταματήσει εδώ και χρόνια να πίνει, του είχαν πει στους Αλκοολικούς Ανώνυμους πως θα μείνετε για πάντα αλκοολικοί, απλά μπορείτε να επιλέξετε να μη πίνετε. Κάτι ανάλογο πιστεύω πως ισχύει σε αρκετά είδη διαταραχών.
    Στη περίπτωσή σου το ξέρεις ότι θα σε ξαναεπισκεφτεί, απλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένη στο πως θα τη διαχειριστείς.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Με αυτη τη λογικη να ειμαστε παντα με ανοιχτες αγκαλες και να νιωθουμε χαρα καθε φορα που πιστευουμε πέφτουμε ή γενικα σκεφτομαστε τη περιοδο που τη βιώσαμε κ μπορει να το ξαναπαθουμε;; Δε νομιζω.

    Επίσης , δε ξερω τι συμβαινει με τους αλκοουλικους..κ νμζ κ εδω ειναι ατυχες παραδειγμα γιατι συγκρινεις 2 ανομοιες καταστασεις.
    Καταθλιψη δεν εχεις μια ζωη στο φιναλε, εκτος αν εισαι απο τις εξαιρεσεις(Ενδογενής ή χρονια)<- τωρα για αυτα τ τελευταια δεν ειμαι κι εγω σιγουρη τι ισχυει.
    Ωστοσο, ευχαριστω για την απαντηση σου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    οτι σκεφτομαστε διαρκως ολη μερα κι ολη νυχτα μεσα στο κεφαλι μας, αυτο και γινομαστε...
    [I]Love...[/I]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Quote Originally Posted by willowfairy View Post
    οτι σκεφτομαστε διαρκως ολη μερα κι ολη νυχτα μεσα στο κεφαλι μας, αυτο και γινομαστε...
    μ αρεσε πολυ αυτο :P

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Όχι δεν υπάρχει όριο, απλά αυτό που σου λένε είναι πως όσα περισσότερα περνάς αυξάνονται και οι πιθανότητες να το ξαναπάθεις. 50% αν έπαθες μια φορά, 70 μέχρι 90 αν έπαθες 2-3 κ.ο.κ. Κι' αυτό μόνο αν δεν την έχεις αντιμετωπίσει κατάλληλα την πρώτη και τη δεύτερη φορά. Επιβάλλεται ΚΑΙ η ψυχοθεραπεία. Βασικά αυτή κάνει την περισσότερη δουλειά, δηλαδή ΕΣΥ και γι' αυτό αν το έχεις περάσει αναγνωρίζεις όλη τη συμπτωματολογία και την αποφεύγεις με τη δράση, δηλαδή με ό,τι έκανες για να βγεις ούτως ή άλλως, απλά τη δεύτερη φορά είναι πιο εύκολα γιατί όλα είναι γνώριμα. Κάποιος βέβαια μπορεί να πει πως έχει κουραστεί και να αφεθεί, είναι ανάλογα και με το χαρακτήρα που έχει κάποιος αλλά και πόσο αναλύει τα πράγματα γιατί αν βυθιστεί στην αυτολύπηση και στο αυτομαστίγωμα μάλλον το χάνει το παιχνίδι. Η αποδοχή που λέει ο Άγγελος είναι σημαντική, με την έννοια ότι θα ξέρει κανείς ότι πάντα θα έχει την τάση προς κατάθλιψη και ότι πάντα θα περνάει πιο βαριά τις καταστάσεις απ' ότι ένας πιο υγιής άνθρωπος αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Απλά το δέχεσαι σαν ένα χαρακτηριστικό σου και παλεύεις να μην ξανανοσήσεις γιατί άλλο να περάσεις μια φάση και να βιώνεις τα πάντα έντονα (όπως γενικά οι ευαίσθητοι άνθρωποι) και άλλο να αφεθείς τελείως στο σημείο να υποτροπιάσεις ξανά. Από εμάς εξαρτάται.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Μου ειχε πει η ψυχιατρος οτι μετα απο πολλα επεισοδια καταθλιψης που πυροδοτουνται απο συγκεκριμενα γεγονοτα και καταστασεις, μπορει να αρχισουν να προκυπτουν επεισοδια χωρις καν να τα πυροδοτησει κατι και τοτε ειναι ακομα πιο δυσκολο να αντιμετωπιστουν. Μπορει επισης να μπεις σε κατασταση μονιμης δυσθυμιας, ακομα χειροτερα...
    Οριο δε νομιζω οτι υπαρχει.
    Κι εγω την υποτροπη θελω να μαθω να προλαβαινω εγκαιρως, με τα πρωτα πρωτα σημαδια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Χρόνια κατάθλιψη είναι η δυσθυμία σωστά; Από το μείζων πάντως καλύτερη είναι.... Εντάξει όλα σκατά είναι αλλά λέμε τώρα :Ρ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Χρόνια κατάθλιψη είναι η δυσθυμία σωστά; Από το μείζων πάντως καλύτερη είναι.... Εντάξει όλα σκατά είναι αλλά λέμε τώρα :Ρ
    Ναι η κατασταση δυσθυμιας δεν εχει πανω-κατω. Εισαι μονιμως σκατα συνεχομενα για χρονια.
    Δεν ξερω αν ειναι καλυτερη απο τα επεισοδια που στην τελικη περνανε. Πιο τρομακτικη μου ακουγεται η δυσθυμια. Ωραια η απαντηση σου η προηγουμενη, ετσι ακριβως ειναι, αν το 1ο ή εστω 2ο επεισοδιο αντιμετωπιστει ολοκληρωμενα ειναι το καλυτερο σεναριο. Εγω δεν το εκανα και here i am ... :P

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Αν είναι έτσι τότε εγώ έχω δυσθυμία με κάποια μείζων καταθλιπτικά επεισόδια έτσι για να μου βρίσκονται χαχαχα
    Αλλα ισχύει ότι πλέον έχω μάθει να τα αποφεύγω. Μετά το 2ο επεισόδιο που το αντιμετώπισα μόνη μου κατάλληλα. Τρομακτικότατο ήταν και γι' αυτό πιστεύω πως είναι χειρότερο (και σοβαρότερο). Με την δυσθυμία ζεις μια ζωή, μαθαίνεις, την αποδέχεσαι κτλ. Είναι σαν χαρακτηριστικό σου πλέον. Απλά ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ. Αν καταφέρει κανείς να παλέψει ολοκληρωμένα ένα μείζων επεισόδιο πιστεύω πως θα βγει ανανεωμένος και δεν θα γουστάρει/βολεύεται ούτε με την δυσθυμία. Πλέον την απωθώ κι' εκείνη αν και ήτανε κολλητή μου. Οτιδήποτε σου θυμίζει στενάχωρα πράγματα από ένα σημείο και μετά δεν τα γουστάρεις και θες να τα αντικαταστήσεις με οτιδήποτε όμορφο. Στον αγώνα είμαστε όλοι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Blackbird κι εγω την ιδια αποψη εχω ακριβως με το πρωτο σου ποστ...κ πηρα γερο μαθημα πλεον...μην ασχολεισαι πολυ με το μυαλο και δραση...μονο ετσι ΘΑ σωθεις μια για παντα απο το θηριο!! Και μην ξεχναμε, μια φορα ζουμε παιδια....
    ευχομαι σε ολους τα καλυτερα!!
    Οσο για τη δυσθυμια που συζητατε δεν εχω ιδεα...κ ουτε θελω βεβαια χαχα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Για μένα προσωπικά η κατάθλιψη δεν χωρίζεται σε επεισόδια αλλά σε εξάρσεις και υφέσεις όπου ο΄ταν είμαστε σε ύφεση νομίζουμε ότι δεν έχουμε κατάθλιψη και όταν είμαστε σε έξαρση νομίζουμε ότι περνάμε νεο επεισοδιο καταθλιπτικό...

    Δυστυχώς αν υπάρχει ροπή για κατάθλιψη μετά την πρώτη έξαρση σίγουρα θα υπάρξουν κιάλλες...

Similar Threads

  1. Μανιακα επεισοδια
    By Skyrock in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 12-02-2015, 18:19
  2. διαφορα καταθλιπτικα
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 25-01-2013, 01:52
  3. διαφορα καταθλιπτικα
    By stefanos14587 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-01-2013, 18:57
  4. υπερφαγικα επεισοδια
    By klairy in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 08-10-2010, 19:53
  5. πόσο διαρκούν τα μανιακά επεισόδια?
    By theoducati in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-06-2009, 13:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •