Διακοπές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911

    Question Διακοπές

    Μολις γυρισα απο διακοπες . Σε 2 νησακια κιολας. Περασα καλα, δεν μπορω να πω το αντιθετο... και ειδα και κολυμπησα και εφαγα και περπατησα και κουτσομπολεψα με τις φιλες μου... ΑΛΛΑ... απο τοτε που επεστρεψα σπιτι, σα να μην εφυγα ουτε μια μερα... λες και διεγραφησαν οοοολα απο το σκληρο δισκο της μνημης μου, τα προσφατα καλοκαιρινα, και επανηλθαν τα προ διακοπων...

    Τι ειναι αυτο το πραγμα? ναι μεν να περναω καλα προσωρινα, αλλα μετα απο λιγες μερες να γειωνομαι παλι??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Το παθαίνω. Απότομη προσγείωση λέγεται... Χμ. Φρόντισε πάλι να γεμίσεις τις μέρες σου και να μην κάθεσαι σπίτι. Δες ξανά τις φωτογραφίες και ξανασυζητήστε τα με τις φίλες σου για να τα ξαναφρεσκάρεις και να χαλαρώσεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    περιμενα οτι η θετικη διαθεση των διακοπων θα φρεσκαρε το μυαλο μου και θα μου εδινε ωθηση στην καθημερινοτητα...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Ξέρεις κάτι; Μην αγχώνεσαι. Τις εικόνες αυτές θα τις θυμάσαι μετά από χρόνια, όπως και από κάθε ταξίδι που έχεις κάνει.

    Δεν νομίζω ότι θυμάσαι μετά από χρόνια ότι σήμερα καθόσουν στο E-Psychology και μιλούσες με τον PositiveWave... Χαχαχα!

    Προσωπικά, θέλω δυο βδομάδες για να επανέλθω στους ρυθμούς της καθημερινότητας. Κουβαλάω την αύρα και την ανεμελειά των διακοπών μου, γιατί απλά δεν έχω και πολλές υποχρεώσεις σαν άνθρωπος τη δεδομένη στιγμή.

    Απλά, όσο πιο πολλές οι υποχρεώσεις που έχεις πίσω στο σπίτι, τόσο πιο εύκολα ξεχνάς βραχυπρόθεσμα τις όμορφες εικόνες.

    Άσε τις εικόνες... Νιώθεις πιο γεμάτη, ανανεωμένη και αναζωογονημένη από το ταξίδι ή είσαι ακριβώς η ίδια Μάρα πριν το ταξίδι;
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Mπα , δεν μου κανει εντυπωση , η κτθλψη θελει δραστηριοτητα , επικοινωνια με ανθρωπους ...................εχω να παω διακοπες απο το 2004 , και δεν με πειραζει καθολου , οταν αισθανθω ετοιμος , θα παω ..........

    αλλα εχω αποθεματα πολλων καλων αναμνησεων, εχω κανει σχεδον τα παντα , δεν ειμαι στερημενος απο διακοπες ....

    ολοι νομιζουν οτι αμα πανε διακοπες , θα λυθουν τα προβληατα τους , ε , δεν παει ετσι , διοτι στις διακοες , κουβαλας κατι που δεν μπορεις ναποχωριστεις ,..................τον ιδιο σου τον εαυτο .......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ολοι νομιζουν οτι αμα πανε διακοπες , θα λυθουν τα προβληατα τους , ε , δεν παει ετσι , διοτι στις διακοες , κουβαλας κατι που δεν μπορεις ναποχωριστεις ,..................τον ιδιο σου τον εαυτο .......
    Πολύ σωστό. Από την άλλη σε χαλαρώνει και ξεφεύγεις λίγο.

    Συμβαίνουν τα δύο άκρα. Ή που θα γυρίσεις και θα' σαι χειρότερα λόγω της απότομης προσγείωσης, ή θα κρατάς αυτό το συναίσθημα για μέρες. Εμένα με βοηθάει να συζητάω συνεχώς για το ταξίδι με όποιον βρω και να κοιτάζω φωτογραφίες. Και αν νιώθω βαρεμάρα στο σπίτι να βγαίνω έξω, γενικά η δράση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    . Εμένα με βοηθάει να συζητάω συνεχώς για το ταξίδι με όποιον βρω και να κοιτάζω φωτογραφίες. Και αν νιώθω βαρεμάρα στο σπίτι να βγαίνω έξω, γενικά η δράση.
    Oπωσδηποτε , σωστο αυτο , δεν υποστηριζω να καθεσαι συνεχως μεσα , το εξω ειναι απαραιτητο , οπως και η δραση , το κυνηγι των στοχων σου ......................αλλο ομως αυτο , και αλλο να πιστευεις οτι με τις διακοπες θα λυθουν τα προβληματα σου .......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Κι εγω θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες!
    Οι διακοπές δεν είναι λύση παντα...αλλα οκ μπορει απλα να προσγειωθηκες μην σε πιανει πανικος.
    Θα εξακολουθεις ν τις φερνεις στ μυαλο σου ειδικα στν αρχη νομιζω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εγώ αυτό με την προσγείωση το παθαίνω μετά από ένα όμορφο όνειρο χωρίς όρια κ μεγάλη αίσθηση ελευθερίας...
    Όταν ξυπνάω αμέσως θυμάμαι ότι πάσχω από ψύχωση κ επιστρέφω στο άλλο "όνειρο" της πραγματικότητας.

    Αν το δεις είναι μια παρόμοια κατάσταση.
    Στις διακοπές είχες ελευθερία κ ίσως μειώθηκαν τα όρια της καθημερινής ρουτίνας.
    Όταν επέστρεψες σπίτι σου σου φάνηκε σαν ψέμα γιατί επανήλθαν οι αναμνήσεις της καθημερινότητας κ αυτου που ονομάζουμε πραγματικότητα. Μπορεί να είναι κ για σένα πνιγερη.

    Εγώ αναρωτιέμαι τα όρια της συνείδησης κ πως η μνήμη μας βάζει περιορισμούς. Πώς το παρελθόν μας ακολουθεί κ στο παρόν κ ίσως είμαστε μια ανάμνηση κ πρέπει να αναρωτιομαστε αν είμαστε ζωντανοί...

    Δεν ξέρω αν με πιάνετε...είμαι κ επηρεασμένος από αμπελοφιλοσοφιες ενός animation που βλέπω, Waking life(2001) λεγεται.Προτεινεται!!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Δυστυχώς και εγώ το παθαίνω...
    Μπορεί να βγω, να περάσω τέλεια με καλή παρέα κτλ μια γεμάτη μέρα και ΜΟΛΙΣ γυρίσω σπίτι είναι σαν να μη τα έζησα όλα αυτά...
    Σα να έχω να βγω και να περάσω καλα μήνες...

    Δεν με γεμίζει τελικά τπτ...
    καταθλιψη κλασική...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Δυστυχώς και εγώ το παθαίνω...
    Μπορεί να βγω, να περάσω τέλεια με καλή παρέα κτλ μια γεμάτη μέρα και ΜΟΛΙΣ γυρίσω σπίτι είναι σαν να μη τα έζησα όλα αυτά...
    Σα να έχω να βγω και να περάσω καλα μήνες...

    Δεν με γεμίζει τελικά τπτ...
    καταθλιψη κλασική...

    ακριβωςςς! σα να μην τα εζησα αυτα εγω.... αφου κοιταω τωρα τις φωτογραφιες και αναρωτιεμαι... οντως εγω ημουν??? κοιτα να δεις, ειχα παει και σε παραλια!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    περιμενα οτι η θετικη διαθεση των διακοπων θα φρεσκαρε το μυαλο μου και θα μου εδινε ωθηση στην καθημερινοτητα...

    Τις διακοπες τις χαλανε οι πολλες προσδοκιες .....................

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Εγώ αυτό με την προσγείωση το παθαίνω μετά από ένα όμορφο όνειρο χωρίς όρια κ μεγάλη αίσθ
    Aμα καταλαβαίνεις οτι εχεις ψύχωση τοτε δεν εχεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Aμα καταλαβαίνεις οτι εχεις ψύχωση τοτε δεν εχεις.
    Μπορεί να μη έχεις φυγή από την πραγματικότητα συνεχως αλλά παντα κουβαλάς τις συνέπειες στην ποιότητα ζωή σου κ τα εναπομείναντα συμπτώματα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    222
    Είσαι τυχερή που ξεχάστηκες και πέρασες όμορφα. Εγώ και στο καλύτερο μέρος να είμαι και με την καλύτερη παρέα, θα νιώσω μέσα μου πόνο πάλι κάποια στιγμή και θα μπω πάλι στον κόσμο μου. Ότι και να κάνω, όσο ευχάριστο και να μου είναι, υπάρχει πάντα ένα φόντο θλίψης από πίσω.

Similar Threads

  1. διακοπές
    By αννα_παπ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 34
    Last Post: 04-07-2016, 22:32
  2. ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 02-08-2014, 12:34
  3. ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 29-07-2008, 01:34
  4. Διακοπές
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-07-2008, 13:51
  5. Που θα πάτε διακοπές;
    By alexisams in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 28-04-2006, 14:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •