Δεν μπορείς να το κάνεις. Μην το προσπαθήσεις καν - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 73 of 73
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Numenor View Post
    Nαταλία καλημέρα, μια γρήγορη ερώτηση από όλες τις συναδέλφους σου ποια έχει τα περισσότερα προσόντα, όσον αφορά το κομμάτι της δουλειάς;
    Numenor δυσκολα μου βαζεις...ολοι οι υπαλληλοι ειναι πολυ ικανοι. Αν μιλαμε για συγκριση με εμενα εξαρταται για ποιο κομματι της δουλειας μου μιλαμε. Δεν εχω συγκεκριμενη θεση αναλαμβανω λιγο απο ολα τα καθηκοντα στην επιχειρηση που δουλευω.
    Στο μεγαλυτερο κομματι (τις 5 ωρες απο τις 6 η 8) που δουλευω μαζι με αλλο ενα ατομο θα ελεγα πως ειμαι εξισου ικανη με την αλλη γυναικα...46 ετων εκεινη. Απλα εκεινη εχει πολυ περισσοτερο νευρο και τσαμπουκα στον τροπο που κινειται και φυσικα περισσοτερο αερα καθοτι παλιοτερη. Αλλα δεν ειναι καμια επιστημη η δουλεια θεωρω την κανω εξισου καλα...και θα ελεγα ειναι και υπερ μου αυτο επειδη εχω και επιπλεον καθηκοντα στο μυαλο μου περα απο εκεινη να σκεφτομαι. Απλα εγω δεν κινουμαι με τοσο "νευρο" ασχετα που θεωρω κανω εξισου πολλη και εξισου καλη δουλεια.
    Οσον αφορα ενα αλλο κομματι της δουλειας μου (μια-μιαμιση ωρα τη μερα) μπορω να πω πως οκ, η συναφελφος ειναι σαφως ικανοτερη. Σκεψου οτι δουλευω με υπολογιστη σε προγραμμα με γλωσσα που δεν ξερω να μιλησω λολ, ειμαι σε επιπεδο "το κοπη τη πιτα". Το τριτο κομματι ειναι καθαρισμα, κλαιν. Ολοι ικανοι ειναι σε αυτο. Γιατι ρωτας;

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    215
    Απλά για να καταλάβω αν η προϊσταμένη σου έχει θέμα μαζί σου η νιώθει απλά ότι απειλείται από εσένα. Προσπαθώ να βρω και εγώ από τα λεγόμενα σου γιαυτό ρωτάω
    Countless as the sands of the sea are human passions

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Numenor View Post
    Απλά για να καταλάβω αν η προϊσταμένη σου έχει θέμα μαζί σου η νιώθει απλά ότι απειλείται από εσένα. Προσπαθώ να βρω και εγώ από τα λεγόμενα σου γιαυτό ρωτάω
    Θα το σκεφτομουν κι εγω αυτο επειδη μου έχει τυχει οντως στην ελλαδα, αλλα εδω δεν εχει λογο να απειλειται κανεις ειναι η αληθεια, γενικα το εργασιακο περιβαλλον δεν ειναι τοσο πολυ ανθρωποφαγο οσο ειμαστε συνηθισμενοι...η ιεραρχια στη δουλεια μου ειναι ξεκαθαρη και θα ελεγα αρκετα ακαμπτη. Και εκτος αυτου δουλειες υπαρχουν για οποιον θελει, δεν θα σκάσει κανεις και δεν θα πεθανει μες στην ανεργια ακομη κανεις εδω...
    Επισης η μανατζερ/διευθυντρια της επιχειρησης ειναι το αφεντικο οπως και να εχει. Πιο πανω ειναι μονο ο ιδιοκτητης ο οποιος ουτε καν παταει ουτε καν ξερει τι εχει και ουτε τον πολυνοιαζει τι κανει η μανατζερ. Αυτη στανταρ θα βγει στη συνταξη εκει μεσα, τι να απειληθει. Οπως και φανταζομαι ολοι οι αλλοι ανετα βγαζουν συνταξη εκει μεσα αν δεν επιλεξουν για καποιον λογο να φυγουν.
    Η συναδελφος τωρα με το "νευρο"...ποτε μου φερεται σαν...μαμα να το πω; Καλα και προστατευτικα, και ποτε φυσαει και ξεφυσαει επειδη νομιζει οτι στριφογυριζει και τα κανει ολα μονη της. Που πιστευω δεν ισχυει καθολου. Το οτι αυτη στρεσσαρεται πολυ και κινειται σαν να τη τσιμπησε μελισσα δεν σημαινει οτι εγω που κινουμαι πιο ηρεμα κανω λιγοτερη δουλεια, θα ελεγα ισα ισα σκιζομαι για να μη γκρινιαζει. Το οτι τη κοφτει μη τυχον και κουραστει πιο πολυ απο εμενα πιστευω ειναι αυτο που την στρεσσαρει και την κουραζει πιο πολυ απο ολα τελικα...καιει τζαμπα εγκεφαλικα κυτταρα και ενεργεια σε αυτο το πραγμα.
    Σημερα υπηρξε και εξελιξη...αυτη φευγει μιαμιση ωρα νωριτερα απο εμενα απο αυτο το ποστο...και καποια στιγμη που ξεφουσουσε παλι μου λεει Ναταλια μπορεις να κανεις λιγο πιο γρηγορα; Και λεω ηρεμησε, εχω χρονο, μην αγχωνεσαι. Και πηγε και παραπονεθηκε οταν τελειωσε στην αφεντικινα μας.
    Με φωναξε εκεινη μετα να μιλησουμε. Ωραια ειπα ηθελα και εγω να σας μιλησω...πες μου πρωτη μου λεει. Και της εξηγησα με μερικα συγκεκριμενα παραδειγματα που συζητησαμε αυτον τον φαυλο κυκλο που λεγαμε, οτι με διορθωνει μου λεει, μπλα μπλα, στρεσσαρομαι, δεν αποδιδω εξισου καλα, ως αποτελεσμα νιωθει την αναγκη να με πρηζει κι αλλο...και συμφωνησε οτι οντως ειναι φαυλος κυκλος αυτο. Προτεινα να δοκιμασει ενα μικρο αλμα πιστης και να μην επεμβαινει πανω στη δραση/βραση αμα δεν της αρεσει κατι και να δει μεχρι τελους πως θα το διαχειριστω μονη μου και να μου λεει μετα οτι οκ την επομενη φορα ομως μπλα μπλα...οτι ισως ετσι σπασει λιγο αυτος ο κυκλος. Και συμφωνησε οτι οντως εχει την ταση να επεμβαινει και οτι ισχυει αυτο με τον φαυλο κυκλο. Δεν ξερω κατα ποσο το εννοουσε και τι θα γινει στη πραξη παλι αλλα ενιγουει...
    Και μετα πηγε να μου πει κατι για τον χρονο...οτι οι αλλοι υπαλληλοι παραπονιουνται και καλα (μου το εθεσε γενικα, αμεσως καταλαβα οτι επροκειτο για εκεινη που κανουμε 5 ωρες μαζι)... επειδη η αλλη υπαλληλος λεει δεν μιλαει καλα αγγλικα δεν μπορει παντα να επικοινωνησει πανω στη πολλη δουλεια και το στρες αποτελεσματικα και προτιμα απο το να μου πει κατι να τα κανει ολα μονη της και οτι θέλει η μανατζερ να ειμαι πιο ανεξαρτητη και να δουλευω κι εγω πιο πολυ στο ιδιο κομματι με την αλλη χωρις να μου ζητησει κατι...και εγω αυτη τη φορα μιλησα...ειπα οτι στο κομματι στο οποιο δουλευω εγω δεν εχω χρονο να παω και στο αλλο επειδη η αλλη δεν κανει κατι που επρεπε να κανει στο δικο μου κομματι...εχουμε δλδ και οι δυο καποια πρωταρχικα καθηκοντα/καποιον διαχωρισμο αλλα μπορουμε κανουμε και τα ιδια πραγματα. Ε τι μονο εγω θα κανω και τα δυο; Η αλλη δεν με βοηθαει οπως θα επρεπε στο δικο μου κομματι σχεδον ποτε. Και ουτε με πειραζε ουτε μιλουσα. Αλλα να με πρηζουν και η αλλη και η μανατζερ να ειμαι πιο πολυ και στο αλλο ενω δεν εχω την βοηθεια που πρεπει στο πρωτο το δικο μου ειναι αδικο...ηδη κανω το 100% των δυνατοτητων μου και η αλλη το κομματι της στο πρωταρχικο μου ποστο το παραλειπει εντελως. Δεν το ειπα ετσι στην μανατζερ οτι ειναι αδικο μπλα μπλα, εξηγησα απλα γιατι δεν γινεται/δυσκολευομαι στην πραξη σε αυτο που ζηταει (το οτι η αλλη δεν κανει το κομματι της και το αναλαμβανω εγω). Και μου ειπε μα μου μου εξηγησε οτι το αλλο κόμματι ειναι πρωτεραιοτητα και ειναι δυσκολο να αλλαξει αυτο αλλα θα της μιλησω για το να κανει το κομματι της στο ποστο σου και θα δουμε αμα πιάσει οντως στην πραξη...καλα λεω...(κολοκυθια με τη ριγανη το κοβω).
    Και μετα πανω σε αυτα με τον χρονο και τους και καλα συναδελφους που παραπονιουνται οτι δεν τα κανω ολα στο 100% αλλα στο 95% και νιωθουν οτι πρεπει να με επιβλεπουν της ανεφερα αυτο με την αλλη οτι μου ειπε πιο γρηγορα και της ειπα μην αγχωνεσαι εχω χρονο και μου λεει αμεσως η μανατζερ α ναι... Κοιταξε πανω στο στρες και οταν δεν ξερεις καλα μια γλωσσα και δεν καταλαβες ακριβως τι σου ειπαν υποθετεις το χειροτερο...η αλλη καταλαβε οτι της ειπες "κλαιν εχω χρονο εγω, εσυ σκοτωσου αμα θες"...
    Εγω της εξηγησα πως ισα ισα το ειπα με την εννοια "κανε οσα μπορεις μεχρι να σχολασεις και τα αλλα αστα σε εμενα, βασισου πανω μου". Ισα ισα προσπαθω λεω να παιρνω απο πανω της μερος της πιεσης...ναι μου λεει αυτο πρεπει να κανεις...
    Και μετα της ειπα και οτι οκ κανω λαθη αλλα επειδη απο δικο μου λαθος δεν μιλαω πανω στη στιγμη και δεν λεω
    "δεν ημουν εγω" αμα μου κανει παρατηρηση εχετε την εντυπωση οτι ειμαι πιο απροσεχτη απο οτι ειμαι στη πραγματικοτητα. Και της διηγηθηκα εκεινο το περιστατικο στο οποιο μου ειχε πει τρεις φορες για κατι που δεν ειχα κανει εγω και την τριτη λεω μου το εξηγησατε σε βαθος οτι μπλα μπλα αυτο ετσι γιατι το αλλο αλλιως και ολα τα τι και πως και μετα ενιωθα οτι ηταν χαζο να πω δεν ημουν εγω και σκεφτηκα οκ θα φροντισω απλα να βλεπω να μη γινεται οποιος και αν το κανει. Και της ειπα και οτι προσπαθησα δυο φορες να πω στις συναδελφους μου "αυτο η ταδε το θελει ετσι" αλλα μου ειπανε ελα μωρε δεν ειναι εδω η ταδε. Και τι να κανω εγω μετα λεω νιωθω αβολα να τις το λεω τι να πω...Τελικα ρουφιανεψα αλλα δεν αντεχω αλλο και να με φωναζει και στο γραφειο για κουβεντα για αυτες τις μαλακιες. Και η αλλη καλη μου το παιζει και σημερα πηγε παραπονεθηκε οτι τα κανει ολα μονη της η οτι ειμαι αργη ξερω γω.
    Που επιμενω οτι δεν ισχυει. Απλα εχει τον τσαμπουκα να με καπελωνει και ειναι ανθρωπος που απλα προτιμαει να τα κανει ολα μονη της και γουσταρει να "υποφερει" και να ειναι σε φαση οτι πωπω ποσο πνιγεται στη δουλεια. Πιστευω κατα εναν διαστραμμενο τροπο την κανει να νιωθει καλα αυτο...οχι οτι ειναι κακος ανθρωπος. Καλη ειναι. Απλα υπαρχει αυτη η παρεξηγηση
    λογω χαρακτηρα...Η αφεντικινα μου μου ειπε το καταλαβαινω οτι εισαι σε δυσκολη θεση πιστεψε με, παντως δεν ειναι δικη σου δουλεια να τους τα λες ειναι δικη μου δουλεια, απο εδω και περα μπορεις απλα να μου λες δεν ημουν εγω αν οντως δεν ησουν εσυ. Οκ λεω...αυτα...δεν θυμαμαι τι αλλο ειπαμε.
    Παντως το οτι με φωναξε για κουβεντα δευτερη φορα ενισχυει την αποψη μου...οτι και να κανω πια ειμαι το αχρηστο παιδακι. Η σταμπα εχει μπει. Ανθρωπος ειναι η διευθυντρια/μανατζερ τι σκατα ειναι, δεν μπορει να αλλαξει αυτο μεσα της.
    Πφ. Ηταν και αλλα που επρεπε να της πω αλλα τεσπα, δεν πιστευω οτι εχει διαφορα. Δεν βοηθαει και το οτι την τελευταια φορα οντως εκανα μαλακια λολ. Καινουρια μεν, πρωτη φορα, αλλα μαλακια. Το παραδεχτηκα. Ενιγουει....
    Ποιο ειναι το πορισμα γιατροι μου; :P

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Savatage με συγχωρεις ρε συ που έχει ξεφυγει το τοσο ωραιο θεμα σου με τα δικα μου και σε ευχαριστω πολυ που απαντας και στα ασχετα μου μεσα στο θεμα σου. Εισαι πολυ ενταξει :)

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ενα εχω να πω σε σχεση με την τελευταια εξελιξη..........
    BADASS !!!

    Για την τελευταια παραγραφο φουλ απαισιοδοξιας και πεσιμισμου, θα πω οτι αυτη η γυναικα εχει αποδειξει οτι ειναι πολυ ντομπρα, δωστης μια ευκαιρια να το ξανακανει!

    Δεν εχει ξεφυγει το θεμα, ειμαστε εντελως μεσα στο θεμα σε πρακτικο επιπεδο. Ελπιζω οποιος μπαινει στη συζητηση να κανει τον κοπο να διαβαζει απο την αρχη το νημα, οχι μονο το τελευταιο ποστ.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,668
    Ναι το Ναταλάκι μας είναι σκληρό πλέον
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Μπράβο Ναταλία!!! Πολύ χαίρομαι που της μίλησες τελικά και συγγνώμη αλλά δεν έγινες καρφί, η συνάδελφος τα θελε λιγακι! Πολύ καλά έκανες και τα εξήγησες όλα.
    Και συμφωνώ με savatage η αφεντικίνα σου φαίνεται μια χαρά άτομο, νομίζω τώρα που της μίλησες ξεκάθαρα θα αρχίσει να σε βλέπει αλλιώς και να μη σου τα χρεώνει όλα με τέτοια ευκολία.
    Ένιωσες πως ξέφυγες τελικά και μίλησες με θυμό ή ένταση; Γιατί εγώ έτσι όπως τα έγραψες μια χαρά μου φάνηκες δεν ξέρω αν είχες βλέμμα δολοφόνου βέβαια :Ρ

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,668
    Ναταλάκι μου όμορφο μπηκεσ στη δουλειά με τον αέρα της καινούριας έχεις τις ίδιες ικανότητες με την προϊσταμένη έχεις πολύ όρεξη για δουλειά σε παρακαλώ για χάρη μου αν με αγαπάς λίγο γτ εγώ σε αγαπώ προσπάθησε να μην φας την προϊσταμένη είσαι πιο νέα κι έχεις πλεονέκτημα πλιζ σκέψου το
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Ένιωσες πως ξέφυγες τελικά και μίλησες με θυμό ή ένταση; Γιατί εγώ έτσι όπως τα έγραψες μια χαρά μου φάνηκες δεν ξέρω αν είχες βλέμμα δολοφόνου βέβαια :Ρ
    αχαχαχαχααχαχαχαχ

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Μπράβο Ναταλία!!! Πολύ χαίρομαι που της μίλησες τελικά και συγγνώμη αλλά δεν έγινες καρφί, η συνάδελφος τα θελε λιγακι! Πολύ καλά έκανες και τα εξήγησες όλα.
    Και συμφωνώ με savatage η αφεντικίνα σου φαίνεται μια χαρά άτομο, νομίζω τώρα που της μίλησες ξεκάθαρα θα αρχίσει να σε βλέπει αλλιώς και να μη σου τα χρεώνει όλα με τέτοια ευκολία.
    Ένιωσες πως ξέφυγες τελικά και μίλησες με θυμό ή ένταση; Γιατί εγώ έτσι όπως τα έγραψες μια χαρά μου φάνηκες δεν ξέρω αν είχες βλέμμα δολοφόνου βέβαια :Ρ
    Οχι τελικα καταφερα να μιλησω ηρεμα και ομορφα, δεν ενιωσα θυμο η ενταση. Θεωρω το χειριστηκα οκ απο αποψη διαχειρησης συναισθηματων. Δεν ξερω ποσο θα ωφελησει στην πραξη η συζητηση αλλα δεν μπορουσα να μην μιλησω μιας και με φωναξε στο γραφειο λες και κατι γινεται η ειμαι τοσο ανεπιδεκτη πια. Θα δειξει, τι να πω...

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Νομίζω περνάς την τάξη , μια χαρά τα πήγες :Ρ

    Κι επειδή κι εκείνη φαίνεται οκ ατομο νομίζω οτι θα εκτιμήσει το θάρρος και την ειλικρίνεια σου.
    Τώρα θα λεει από μέσα της "βρε το κοριτσακι τσαγανο!!" χαχα

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Με ολες και ολους τους υπαλληλους ετσι κανει οταν θελει να συζητησει κατι. Ειναι θεμα ιδιωτικοτητας στη συζητηση. Το ιδιο θα κανει και με την αλλη, θα την καλεσει στο γραφειο να συζητησουν το κομματι το δικο της.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Νομίζω περνάς την τάξη , μια χαρά τα πήγες :Ρ

    Κι επειδή κι εκείνη φαίνεται οκ ατομο νομίζω οτι θα εκτιμήσει το θάρρος και την ειλικρίνεια σου.
    Τώρα θα λεει από μέσα της "βρε το κοριτσακι τσαγανο!!" χαχα
    Εγω γιατι νομιζω οτι θα σκεφτεται πιο πολυ κατι του τυπου "ωραιες δικαιολογιες βρηκε"; Λολ...

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Πως μπορεις να διαχειριστεις την ζηλεια;
    By annietak in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 27-05-2017, 10:09
  2. Όσο μπορείς... Κ.Π. Καβάφης
    By Delmem080319a in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 17-10-2014, 09:53
  3. Replies: 68
    Last Post: 24-04-2010, 22:47
  4. πως μπορεις να κανεις μπαχαλο τη ζωη σου μεσα σε λιγες μερες?
    By chrisaoik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 02-02-2009, 13:46
  5. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΣΡΕΨΕΙΣ?
    By dimitriskai in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 08-12-2006, 03:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •