Δεν μπορείς να το κάνεις. Μην το προσπαθήσεις καν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 73
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713

    Δεν μπορείς να το κάνεις. Μην το προσπαθήσεις καν

    Εσωτερικός Κριτής και Αυτοεκτίμηση

    Αν έχετε χαμηλή αυτοεκτίμηση, τότε σας λείπει η εμπιστοσύνη στον εαυτό σας. Αν και έχετε ταλέντα σε κάποιους τομείς, διστάζετε να τα αξιοποιήσετε και να διεκδικήσετε αυτό που σας αξίζει πραγματικά είτε σε προσωπικό είτε σε εργασιακό επίπεδο.

    Ενδεχομένως να έχετε συμβιβαστεί με μια εργασία κατώτερη των δυνατοτήτων σας ή με σχέσεις που δεν ανταποκρίνονται στα θέλω σας. Ίσως υποθέτετε ότι δεν έχετε αρκετή αξία, δεν είστε αρκετά σημαντικός ή ότι δεν θα έχετε επιτυχία σε τίποτα. Όταν έχετε μια τάση να επιδιώξετε κάτι, να δοκιμάσετε κάτι, νιώθετε μια αίσθηση κατάπτωσης στο στήθος, έναν κόμπο και εγκαταλείπετε την ιδέα. Μπορεί να πιστεύετε ότι δεν αξίζετε τίποτα ή δεν θα καταφέρετε τίποτα.

    Αυτές οι υποθέσεις/σκέψεις ανήκουν σε μια εσωτερική επικριτική φωνή που σας κάνει τη ζωή δύσκολη. Ζει μέσα σας και σας λέει πράγματα όπως, «Δεν είσαι καθόλου καλός. Δεν μπορείς να το κάνεις. Μην το προσπαθήσεις καν.» Πιθανότατα υποθέτατε πάντα ότι αυτή είναι η αλήθεια για σας και δεν έχετε καταλάβει ότι αποτελεί ένα ξεχωριστό μέρος του εαυτού σας που σας δίνει αυτά τα βλαβερά μηνύματα. Αυτή η φωνή είναι τόσο κατηγορηματική που δεν μπαίνετε καν στη διαδικασία να επιδιώξετε κάτι που επιθυμείτε.

    Αυτό το μέρος τους εαυτού σας αποκαλείται «εσωτερικός κριτής». Αν δεν τον γνωρίζετε, τότε δεν έχετε κανένα τρόπο να επικοινωνήσετε μαζί του. Οπότε δεν μπορείτε να αντιμετωπίσετε την πηγή των αρνητικών πεποιθήσεων για τον εαυτό σας.
    ...(λειπει μερος του αρθρου)
    Όταν διερευνήσετε περαιτέρω την εσωτερική σας ζωή με τη χρήση του IFS, θα ανακαλύψετε ότι υπάρχει ένα διαφορετικό μέρος του εαυτού σας που παίρνει αυτά τα μηνύματα από τον «κριτή». Πρόκειται για το «επικριμένο παιδί» που πιστεύει αυτές τις επικρίσεις και νιώθει ασήμαντο, ανάξιο,, αποθαρρυμένο και απελπισμένο. Είναι σκόπιμο να γίνετε φίλοι με αυτό το μέρος σας και να συνδεθείτε μαζί του μέσα από αγάπη και συμπόνια. Στη συνέχεια, μπορείτε να αποκτήσετε πρόσβαση σε αναμνήσεις από την παιδική σας ηλικία όπου εισπράξατε επίκριση και απόρριψη και νιώσατε άχρηστοι. Το «επικριμένο παιδί» είναι το μέρος που είχε πληγωθεί από αυτές τις επικρίσεις. Σε επόμενη φάση, θα μπορέσετε να θεραπεύσετε αυτό το παιδί μέσα από την αγάπη σας και βοηθώντας το να απελευθερώσει τα συναισθήματα της ντροπής και αναξιότητας. Ως αποτέλεσμα, ο «κριτής» θα υποχωρήσει στο παρασκήνιο και θα σας προκαλεί λιγότερα προβλήματα.

    Μέσω αυτής της δουλειάς, θα ανακαλύψετε μια χρήσιμη πτυχή του Αυθεντικού Εαυτού σας, έναν «εσωτερικό υποστηρικτή» που έχει την ικανότητα να σας υποστηρίξει και να σας ενθαρρύνει έναντι των επιθέσεων του «κριτή». Θα μπορέσετε να αναπτύξετε και να ενισχύσετε αυτό το μέρος που νοιάζεται και θέλει το καλύτερο για σας. Ο «εσωτερικός υποστηρικτής» θα σας τονώσει λέγοντάς σας ότι έχετε πολλά ταλέντα και μπορείτε να πετύχετε σπουδαία πράγματα στον κόσμο. Θα μάθετε να τον επικαλείσθε όταν είναι απαραίτητο και να παίρνετε την υποστήριξη του.

    Παναγιώτα Δ. Κυπραίου, Σωματική & Gestalt Ψυχοθεραπεύτρια (ECP), Συντονίστρια Σχολών Γονέων, Επόπτρια Σωματικής Ψυχοθεραπείας,

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    λαικ πρεπει να βγαλει τον σκασμο ο εσωτερικος κριτης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713

    γονεις, δασκαλοι κλπ

    Η φωνή του εσωτερικού κριτή είναι η φωνή των γονιών και των δασκάλων μας που πολύ καλά εκπαιδευμένοι από την τελειομανή κοινωνία που ζούμε, μας ζητούσαν συνέχεια να είμαστε πρώτοι, να είμαστε οι καλύτεροι και μας συγκρίνανε συνεχώς με όλους τους άλλους γύρω μας.
    Ο εσωτερικός κριτής είναι συνήθως απέναντι μας ανικανοποίητος και η φωνή του είναι πολύ αυστηρή, θυμωμένη, δυνατή και ακατάπαυστη. Έχει τόση μεγάλη δύναμη και εξουσία πάνω μας που μπορεί εύκολα να μας ρίξει μέσα σε μια ψυχολογική κόλαση και να μας βασανίζει είκοσι τέσσερεις ώρες το 24ωρο εμποδίζοντας τη δημιουργική ανάπτυξη μας.

    Τρόποι αντιμετώπισης του εσωτερικού κριτή
    Χρειάζεται να κάνουμε μερικά απλά πράγματα για να τον αντιμετωπίσουμε και να απομακρύνουμε τη φωνή του από το κεφάλι μας όπως:
    · Να αναγνωρίσουμε την παρουσία του
    Μπορούμε να φανταστούμε ότι έχει ανθρώπινη μορφή και να εστιάσουμε στο πως μοιάζει. Μας θυμίζει κάποιον; Πως είναι η φωνή του και τι συναίσθημα δημιουργείται μέσα μας όταν την ακούμε;
    · Να τον παρατηρήσουμε καλύτερα και τότε ίσως μπορούμε να καταλάβουμε τι είναι αυτό που φοβάται...
    · Να συνειδητοποιήσουμε αν η ¨φωνή¨ του, τα λόγια του, δηλαδή οι σκέψεις που κάνουμε, μας βοηθούν ή εμποδίζουν την ανάπτυξη μας.
    · Να τον προσεγγίσουμε με κατανόηση. Να του μιλήσουμε όπως θα μιλούσαμε σε κάποιον που θα χρειαζόταν τη βοήθεια μας.
    · Να τοποθετήσουμε τον εαυτό μας σε θέση κυριαρχίας. Να του δείξουμε χωρίς θυμό ότι δεν εξαρτάται από εκείνον αλλά από εμάς το τι θα κάνουμε στη ζωή μας

    Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν ότι ο εσωτερικός κριτής είναι αυτός που τους κινητοποιεί για να γίνουν καλύτεροι όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το αυτομαστίγωμα δεν είναι αυτοαγάπη.
    Ο αυτοσεβασμός, η αυτοπεποίθηση, η θετική σκέψη και η αγάπη είναι οι πιο ισχυρές δυνάμεις και αυτές μπορούν να μας χαρίσουν όχι μόνο την επιτυχία αλλά και την ευτυχία

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by ironman View Post
    λαικ πρεπει να βγαλει τον σκασμο ο εσωτερικος κριτης
    χαχαχαχαχ ΙΣΧΥΕΙ

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εμενα αυτος ο τιτλος μου φαινετε λιγο σαν κολπο "δε μπορεις-θα μπορεσω"
    κατα κανονα οι ανθρωποι που αξιζουν δυσκολευονται να καταλαβουν γιατι τραβουν ολη τη προσοχη πανω τους και τι ενδιαφερον βρισκουν οι αλλοι σ αυτο

    δεν ειναι πχ οτι πιστευω οτι δεν εχω αρκετη αξια αλλα βαριεμαι ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ τις αλαγες..

    πχ μπορει καπιος πραγματι να εχει ορεξη να ανακαλυψει κομματια του εαυτου του ειναι δελεασμος αυτο αλλα οταν ειδη απασχολεις πολα ατομα μετα εχεις μια ταση να μη σε ενδιαφερει τιποτα και αλλοι αυτο δυσκολα το κατανοουν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    αλεξανδρε βιαζεις ονειρα και λες αληθειες που πονανε πραγματικα για να νοιωσεις την απολυτη ελευθερια πρεπει να παρεις ευθυνες και τις ευθυνες πολλοι τις φοβουνται γιαυτο οι μεγαλυτερες αλλαγες γινονται οταν δεν εχεις πολλες επιλογες οταν κατι σου ξεριζωνουν βιαια απο μεσα σου τοτε ισως ανασκουμπωθεις και αλλαξεις πολλα πραγματα που ομως θα σε κανουν μακροπροθεσμα καλυτερο εστω κι αν δεν το επιδιωξες εκει που λες βαριεμαι ομως βαλε καλυτερα ενα φοβαμαι

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οχι αληθεια σου λεω εχω καλομαθει να ειμαι το κεντρο της προσοχης και ετσι μου φαινεται εντελως ανουσια καθε αλαγη εσενα πχ μπορει να σε ενδιαφερει επειδη δε σου τυχε ποτε αυτο εγω ομως χορτασα μια ζωη να ΤΡΕΛΑΙΝΩ τα μηχανακια της agb μετα απο αυτο ουτε και συ θα θελες να αλαξεις κατι αν αυτο πχ απογοητευει καποιους ειναι επειδη δε μπηκαν σε αυτη τη ψυχολογια

    εμενα αυτο που μου λειπει ειναι η ουσια τα κολπα μου προκαλουν τασεις υπνιλιας αν καποιος πχ μου λεγε ελα να γνωριστουμε να μοιραστουμε οτι σκεφτομαστε αν ηταν του τυπου μου θα λεγα ναι μου φαινονται πολα χλιαρα και ανουσια

    δε με ελκουν οι λεξεις αν αυτο νομιζεις με ελκει η ουσια

    τωρα αμα καπιος αρχιζει να με εκνευριζει συνεχως πραγμα πολυ δυσκολο κανω και κανω υπομονη ως ποτε ομως? καποια στιγμη θα με πιασει το ραπεριστικο αν φορτωνω συνεχεια

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τωρα η πρωτη φραση μου φαινετε καπως ακαταλαβιστικη αλλα εμενα τα ονειρα δηλαδη οι ελπιδες για κατι καλυτερο δε μ αρεσουν σε κανουν να περιμενεις τον ηρωα του παραμυθιου σου ειπα οτι τα κολπα τα βαριεμαι και καταλαβαινω ποτε ενοεις κατι και ποτε ειναι φτιαχτο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Εσωτερικός Κριτής και Αυτοεκτίμηση

    Αν έχετε χαμηλή αυτοεκτίμηση, τότε σας λείπει η εμπιστοσύνη στον εαυτό σας. Αν και έχετε ταλέντα σε κάποιους τομείς, διστάζετε να τα αξιοποιήσετε και να διεκδικήσετε αυτό που σας αξίζει πραγματικά είτε σε προσωπικό είτε σε εργασιακό επίπεδο.

    Ενδεχομένως να έχετε συμβιβαστεί με μια εργασία κατώτερη των δυνατοτήτων σας ή με σχέσεις που δεν ανταποκρίνονται στα θέλω σας. Ίσως υποθέτετε ότι δεν έχετε αρκετή αξία, δεν είστε αρκετά σημαντικός ή ότι δεν θα έχετε επιτυχία σε τίποτα. Όταν έχετε μια τάση να επιδιώξετε κάτι, να δοκιμάσετε κάτι, νιώθετε μια αίσθηση κατάπτωσης στο στήθος, έναν κόμπο και εγκαταλείπετε την ιδέα. Μπορεί να πιστεύετε ότι δεν αξίζετε τίποτα ή δεν θα καταφέρετε τίποτα.

    Αυτές οι υποθέσεις/σκέψεις ανήκουν σε μια εσωτερική επικριτική φωνή που σας κάνει τη ζωή δύσκολη. Ζει μέσα σας και σας λέει πράγματα όπως, «Δεν είσαι καθόλου καλός. Δεν μπορείς να το κάνεις. Μην το προσπαθήσεις καν.» Πιθανότατα υποθέτατε πάντα ότι αυτή είναι η αλήθεια για σας και δεν έχετε καταλάβει ότι αποτελεί ένα ξεχωριστό μέρος του εαυτού σας που σας δίνει αυτά τα βλαβερά μηνύματα. Αυτή η φωνή είναι τόσο κατηγορηματική που δεν μπαίνετε καν στη διαδικασία να επιδιώξετε κάτι που επιθυμείτε.

    Αυτό το μέρος τους εαυτού σας αποκαλείται «εσωτερικός κριτής». Αν δεν τον γνωρίζετε, τότε δεν έχετε κανένα τρόπο να επικοινωνήσετε μαζί του. Οπότε δεν μπορείτε να αντιμετωπίσετε την πηγή των αρνητικών πεποιθήσεων για τον εαυτό σας.
    ...(λειπει μερος του αρθρου)
    Όταν διερευνήσετε περαιτέρω την εσωτερική σας ζωή με τη χρήση του IFS, θα ανακαλύψετε ότι υπάρχει ένα διαφορετικό μέρος του εαυτού σας που παίρνει αυτά τα μηνύματα από τον «κριτή». Πρόκειται για το «επικριμένο παιδί» που πιστεύει αυτές τις επικρίσεις και νιώθει ασήμαντο, ανάξιο,, αποθαρρυμένο και απελπισμένο. Είναι σκόπιμο να γίνετε φίλοι με αυτό το μέρος σας και να συνδεθείτε μαζί του μέσα από αγάπη και συμπόνια. Στη συνέχεια, μπορείτε να αποκτήσετε πρόσβαση σε αναμνήσεις από την παιδική σας ηλικία όπου εισπράξατε επίκριση και απόρριψη και νιώσατε άχρηστοι. Το «επικριμένο παιδί» είναι το μέρος που είχε πληγωθεί από αυτές τις επικρίσεις. Σε επόμενη φάση, θα μπορέσετε να θεραπεύσετε αυτό το παιδί μέσα από την αγάπη σας και βοηθώντας το να απελευθερώσει τα συναισθήματα της ντροπής και αναξιότητας. Ως αποτέλεσμα, ο «κριτής» θα υποχωρήσει στο παρασκήνιο και θα σας προκαλεί λιγότερα προβλήματα.

    Μέσω αυτής της δουλειάς, θα ανακαλύψετε μια χρήσιμη πτυχή του Αυθεντικού Εαυτού σας, έναν «εσωτερικό υποστηρικτή» που έχει την ικανότητα να σας υποστηρίξει και να σας ενθαρρύνει έναντι των επιθέσεων του «κριτή». Θα μπορέσετε να αναπτύξετε και να ενισχύσετε αυτό το μέρος που νοιάζεται και θέλει το καλύτερο για σας. Ο «εσωτερικός υποστηρικτής» θα σας τονώσει λέγοντάς σας ότι έχετε πολλά ταλέντα και μπορείτε να πετύχετε σπουδαία πράγματα στον κόσμο. Θα μάθετε να τον επικαλείσθε όταν είναι απαραίτητο και να παίρνετε την υποστήριξη του.

    Παναγιώτα Δ. Κυπραίου, Σωματική & Gestalt Ψυχοθεραπεύτρια (ECP), Συντονίστρια Σχολών Γονέων, Επόπτρια Σωματικής Ψυχοθεραπείας,
    Πολύ ενδιαφέρον το κείμενο σου savatage!
    Τι γίνεται όμως όταν δεν μπορεί κανείς να ανακαλέσει στην μνήμη του τις στιγμές εκείνες που ως παιδί επικρίθηκε; Γίνεται αυτός ο εσωτερικός κριτής να προέρχεται μόνο από τον εαυτό του; Φαντάζομαι πως όχι, ίσως ήταν πιο μικρά ερεθίσματα, όπως η σύγκριση από τους γονείς με άλλα παιδιά, πιθανόν αδέρφια, δεν ξέρω γονιό που να μην το κάνει αυτό έστω σε μικρό βαθμό. Ή ίσως οι μεγάλες προσδοκίες τους από το παιδί.

    Υγ. Τι είναι το IFS?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Πολύ ενδιαφέρον το κείμενο σου savatage!
    Τι γίνεται όμως όταν δεν μπορεί κανείς να ανακαλέσει στην μνήμη του τις στιγμές εκείνες που ως παιδί επικρίθηκε; Γίνεται αυτός ο εσωτερικός κριτής να προέρχεται μόνο από τον εαυτό του; Φαντάζομαι πως όχι, ίσως ήταν πιο μικρά ερεθίσματα, όπως η σύγκριση από τους γονείς με άλλα παιδιά, πιθανόν αδέρφια, δεν ξέρω γονιό που να μην το κάνει αυτό έστω σε μικρό βαθμό. Ή ίσως οι μεγάλες προσδοκίες τους από το παιδί.

    Υγ. Τι είναι το IFS?
    Καλησπερα Ελισαβετ!
    Δε νομιζω οτι ειναι αναγκαιο να μπορεις να ανακαλεσεις πολυ συγκεκριμενες μνημες της παιδικης ηλικιας. Παρολαυτα υπαρχουν διαφορες τεχνικες και ασκησεις με τις οποιες μπορεις να φτασεις σε συναισθηματα του παρελθοντος και να επιχειρησεις να τα διορθωσεις. Οπως πχ οι βιωματικες ασκησεις, που μοιαζουν λιγο με ασκηση χαλαρωσης(υπνωσης λεγεται, αλλα δεν κοιμασαι, χαλαρωση ειναι)
    Δε νομιζω οτι γινεται ο εσωτερικος κριτης να προερχεται μονο απο τον εαυτο. Αφου ουσιαστηκα δημιουργειται επειδη μεσα σε μια κατασταση (οχι μεμονωμενο γεγονος) της παιδικης ηλικιας, το παιδι θεωρει οτι δεν ειναι αρκετα καλο και οτι πρεπει να σχηματιζει συγκεκριμενες συμπεριφορες για να γινει αποδεκτο, να μην επικρινεται, να μην ταπεινωνεται, να μη θυμωνει τους γονεις, απο φοβο εγκαταλειψης και απορριψης.

    IFS
    Το θεραπευτικό μοντέλο Internal Family Systems (Εσωτερικά Οικογενειακά Συστήματα) αναπτύχθηκε από τον Richard Schwartz τη δεκαετία του 1990 και βασίζεται στη θεώρηση ότι η ψυχή μας αποτελείται από διαφορετικά μέρη ή επιμέρους προσωπικότητες. Μπορούμε να σκεφτούμε αυτές τις υπο-προσωπικότητες ως μικρούς ανθρώπους μέσα μας που ο καθένας έχει τη δική του οπτική, δικά του συναισθήματα, μνήμες, στόχους και κίνητρα.

    Για παράδειγμα, ένα μέρος μας μπορεί να προσπαθεί να χάσει βάρος και ένα άλλο μέρος να θέλει να τρώει ό,τι λαχταράει. Όλοι έχουμε μέρη όπως ο εσωτερικός κριτής, το εγκαταλειμμένο παιδί, εκείνο που θέλει να ευχαριστεί τους άλλους, το θυμωμένο μέρος και τον τρυφερό φροντιστή.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Καλησπερα Ελισαβετ!
    Δε νομιζω οτι ειναι αναγκαιο να μπορεις να ανακαλεσεις πολυ συγκεκριμενες μνημες της παιδικης ηλικιας. Παρολαυτα υπαρχουν διαφορες τεχνικες και ασκησεις με τις οποιες μπορεις να φτασεις σε συναισθηματα του παρελθοντος και να επιχειρησεις να τα διορθωσεις. Οπως πχ οι βιωματικες ασκησεις, που μοιαζουν λιγο με ασκηση χαλαρωσης(υπνωσης λεγεται, αλλα δεν κοιμασαι, χαλαρωση ειναι)
    Δε νομιζω οτι γινεται ο εσωτερικος κριτης να προερχεται μονο απο τον εαυτο. Αφου ουσιαστηκα δημιουργειται επειδη μεσα σε μια κατασταση (οχι μεμονωμενο γεγονος) της παιδικης ηλικιας, το παιδι θεωρει οτι δεν ειναι αρκετα καλο και οτι πρεπει να σχηματιζει συγκεκριμενες συμπεριφορες για να γινει αποδεκτο, να μην επικρινεται, να μην ταπεινωνεται, να μη θυμωνει τους γονεις, απο φοβο εγκαταλειψης και απορριψης.

    IFS
    Το θεραπευτικό μοντέλο Internal Family Systems (Εσωτερικά Οικογενειακά Συστήματα) αναπτύχθηκε από τον Richard Schwartz τη δεκαετία του 1990 και βασίζεται στη θεώρηση ότι η ψυχή μας αποτελείται από διαφορετικά μέρη ή επιμέρους προσωπικότητες. Μπορούμε να σκεφτούμε αυτές τις υπο-προσωπικότητες ως μικρούς ανθρώπους μέσα μας που ο καθένας έχει τη δική του οπτική, δικά του συναισθήματα, μνήμες, στόχους και κίνητρα.

    Για παράδειγμα, ένα μέρος μας μπορεί να προσπαθεί να χάσει βάρος και ένα άλλο μέρος να θέλει να τρώει ό,τι λαχταράει. Όλοι έχουμε μέρη όπως ο εσωτερικός κριτής, το εγκαταλειμμένο παιδί, εκείνο που θέλει να ευχαριστεί τους άλλους, το θυμωμένο μέρος και τον τρυφερό φροντιστή.
    Πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά :)

    Μπορείς να πεις λίγο περισσότερα για αυτές τις βιωματικές ασκήσεις και πως λειτουργούν; Φαντάζομαι εννοείς οτι γίνονται στα πλαίσια της ψυχοθεραπείας με κάποιον ειδικό κι όχι κάτι που μπορεί να κάνει κάποιος μόνος του. Αλλά είδα που ανέφερες ξανά ασκήσεις και μου φάνηκε παράξενο. Αν μπορούσες να μου πεις ένα παράδειγμα θα με βοηθούσε να καταλάβω.

    Συγγνώμη αν σε βάζω σε κόπο, αλλά μου κίνησες την περιέργεια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Οι κουκλεσ ξαναχτυπουν για να δουμε τι θα γινει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κ το ναταλακι να πει κατι θελω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά :)

    Μπορείς να πεις λίγο περισσότερα για αυτές τις βιωματικές ασκήσεις και πως λειτουργούν; Φαντάζομαι εννοείς οτι γίνονται στα πλαίσια της ψυχοθεραπείας με κάποιον ειδικό κι όχι κάτι που μπορεί να κάνει κάποιος μόνος του. Αλλά είδα που ανέφερες ξανά ασκήσεις και μου φάνηκε παράξενο. Αν μπορούσες να μου πεις ένα παράδειγμα θα με βοηθούσε να καταλάβω.

    Συγγνώμη αν σε βάζω σε κόπο, αλλά μου κίνησες την περιέργεια.
    Καλημερα! Οχι βεβαια δε με βαζεις σε κοπο.
    Εχω κανει 1 βιωματικη ασκηση ως τωρα και θα κανουμε και αλλες οπως μου εχει πει η ψυχολογος μου.
    Σε αυτη που καναμε, με εβαλε σε κατασταση χαλαρωσης και ανακαλεσα ενα προσφατο πολυ αρνητικο, καταπιεστικο συναισθημα θυμου, σε στιγμες του παρελθοντος. Εφτασα μεχρι την εφηβεια. Στο τελος, το ζητουμενο ηταν εκεινο το γεγονος του παρελθοντος να το χειριστω στο μυαλο μου διαφορετικα, οπως θα μπορουσα σαν ενηλικας. Αντι να κανω πισω και να φροντισω για το καλο των αλλων, να διεκδικισω τη δικη μου θεση και να απελευθερωθω.
    Μια αλλη ασκηση που επισης εχω κανει ηταν να συζητησω με τον εαυτο μου σε κατασταση του παρελθοντος, πολλα χρονια πριν και να μπω στη διαδικασια να μην απορριπτω στοιχεια που μπορει να βγαινουν και τωρα επειδη τον εαυτο μου του μακρινου παρελθοντος θελω να τον καταπνιξω. Η συνεχεια της ασκησης ειναι να "ξαναγνωριστουμε". Εγω του παροντος με το εγω του παρελθοντος.

    Δεν ξερω αν μπορουν να γινουν αυτα με ηχητικα βιντεο χωρις παρουσια ειδικου, η δικη μου ψυχολογος παρεμβαινει και μιλαει πολυ και καθοδηγει τη διαδικασια σε καθε βημα, οποτε δεν ξερω αν θα γινοταν χωρις παρουσια.
    Παντως ηχητικα βιντεο υπνωσης, διαλογισμου και οραματισμου υπαρχουν στο youtube και γινονται και χωρις παρουσια. Οι βιωματικες ασκησεις ισως οχι.

    Κι εγω θα ηθελα να μας μιλησει η Ναταλια!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ε αφου το απαιτει ο λαός ας πω κατι χαχα
    Το ειχα δει το θεμα και η αληθεια ειναι πως θα ρωτουσα τα ιδια ακριβως πραγματα που ρωτησε η ελισαβετ.
    Κατα τα αλλα αυτο που περιεγραψες μετα ως βιωματικη ασκηση savatage καταλαβαινω την λογικη του μεν αλλα μου δημιουργειται η απορια του πως διαφερει απο αυτο που κανουμε ουτως η αλλως μεσα μας οταν συμβαινει κατι, που σκεφτομαστε πχ επρεπε να ειχα πει αυτο, επρεπε να ειχα κανει το αλλο, πως δεν το σκεφτηκα, γιατι δεν αντεδρασα ετσι αλλα σαν το εσωτερικο παραμελημενο παιδι πχ κλπ.
    Το να βλεπω πως θα μπορουσα να αντιδρασω καλυτερα σε κατι και να το διαχειριστω καλυτερα ειναι κατι που κανω ηδη, αλλα δεν θα ελεγα οτι με βοηθαει ιδιαιτερα στην πραξη. Με κανει απλα να νιωθω ενοχικα, οτι καλα ρε ντουβλουκι γιατι δεν μπορεις να διαχειριστεις σωστα κατι ενω κολλαει στη βραση το σιδερο, αφου ξερεις μετα τι ειναι το καλυτερο, γιατι το συνειδητοποιεις μονο εκ των υστερων; Και ως αποτελεσμα μου δημιουργουν συναισθηματα πρακτικης ανεπαρκειας τετοιες αναλυσεις. Τι σημασια εχει αμα ξερω κατι αμα δεν μπορω να το κανω στην πραξη; Για αυτο προτιμω τελευταια να αποφευγω να τα σκεφτομαι, ειδικα τελευταια που εχω προβλημα στη δουλεια. Νιωθω πως με αντιμετωπιζουν αφεντικο και συναδελφοι σαν παιδι. Ναι οκ εχουν τα διπλα μου χρονια ολοι πρακτικα αλλα αυτο δεν συμβαινει σε ολους ακομα και μικροτερους μου σε τετοιες περιπτωσεις. Νιωθω σαν να μου λειπει assertiveness και σεβασμος. Αυτο το ******** παραμελημενο παιδι σκαει μυτη και το παιρνουν πρεφα ολοι σε οσες δουλειες και αν αλλαξα οτι και να κανω. Το παθαινω σε δουλειες, διαπροσωπικες σχεσεις, παντου. Και προσπαθω να αναλαμβανω παραπανω ευθυνες, να ειμαι υπευθυνη, συνεργασιμη κλπ αλλα το ναι ναι ναι με καταστρεφει. Και αμα προσπαθησω να ειμαι λιγο πιο επιβλητικη φαινεται αφυσικο η σαν κακια. Πφ.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πως μπορεις να διαχειριστεις την ζηλεια;
    By annietak in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 27-05-2017, 11:09
  2. Όσο μπορείς... Κ.Π. Καβάφης
    By Delmem080319a in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 17-10-2014, 10:53
  3. Replies: 68
    Last Post: 24-04-2010, 23:47
  4. πως μπορεις να κανεις μπαχαλο τη ζωη σου μεσα σε λιγες μερες?
    By chrisaoik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 02-02-2009, 14:46
  5. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΣΡΕΨΕΙΣ?
    By dimitriskai in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 08-12-2006, 04:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •