αγχος και ανορεξια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    6

    αγχος και ανορεξια

    καλησπερα και απο μενα.
    μετα απο μια τετραετια δυσκολη που περασα (χωρισμος, απωλεια εργασιας) αναμενομενη ηταν η ΓΑΔ με ηπια καταθληψη. ο γιατρος μου εδωσε και παιρνω εδω και 10 μερες τσιπλραλεξη( cipralex) των 10mg και xanax 1mg. κλασικη αγωγη οπως και αλλοι εδω μεσα. εχω χασει 5 κιλα εδω και 6 μηνες που ειχα χειροτερεψει γιατι το αφηνα μπας και το πολεμαγα μονος χωρις φαρμακα. τελικα δεν τα καταφερα.
    αν μπορειτε να μου πειτε τα κιλα θα επανελθουν; ειναι μερες που θελω να φαω και αλλες που εχω φουσκωματα και τρωω λιγο. τελικα με χτυπησε στο στομαχι- εντερο το αγχος, ενω σε αλλους απο εσας σε αλλα ζωτικα οργανα.
    αν υπαρχει καποιος σαν εμενα θα χαρω να το συζητησουμε.
    ευχαριστω για την ακροαση. Ανδρεας 40 ετων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    καλα εμεινα με την ονομασια του φαρμακου τσιπραλεξ χαχαχ φιλε να σου πω περναω κατι παρομοιο χωρισμο και εργασιακα πολυ αβεβαια εχω χασει κιλα και εμενα το στρες με χτυπα στο στομαχι βεβαια εμενα ειναι πολυ νωπο μολις ενα μισης μηνας και ο χωρισμος ειναι αυτος που με τσακισε παρα τα εργασιακα γιατι μπαινουν διαφορες ασχημες σκεψεις στο μυαλο φαρμακα δεν εχω παρει

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    6
    αν μπορεις να το διαχειριστεις χωρις φαρμακα, μπραβο σου. εγω δυστηχως δεν το καταφερα. που θα παει,πρεπει να το ξεπερασουμε, ολα στο μυαλο μας ειναι τελικα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    εχεις δουλεια πλεον?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    6
    ναι αλλα με λιγοτερες απολαβες και περισσοτερο αγχος διοτι με στρεσαρει το να βγαζω περα την διατροφη που δινω για τα παιδια και συγχρονος το δικο μου βιωτικο επιπεδο κτλ αστα ειναι πολλα τα θεματα και θελει πολυ αναλυση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Καλησπερα brilos. Σε ξεκινησε κατευθειαν με 1mg xanax??
    Το σιπραλεξ θελει καιρο για να πιασει? Ειναι απο αυτα που θελουν 5 εβδομαδες?
    Για τα κιλα που λες, με λιγη προσπαθεια απο μερους σου θα επανελθεις. Ισως αν πιεστεις να κανεις πραγματα, πχ περπατημα και να μην παραλειπεις γευματα. Ψυχοθεραπεια εχεις σκεφτει να κανεις? Για να δουλεψεις τη ριζα του προβληματος, μιας και τα φαρμακα ειναι μια αρχικη, προσωρινη εφαρμογη, δε λυνουν τιποτα μονιμα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    6
    καλησπερα
    μισο ζαναξ πρωι και μισο βραδυ.
    με το αγχος το ξεπερασα καπως το φαι ειναι το θεμα μου. εκει εχω κολησσει. οτι τρωω φουσκωνω. τρωω επειδη πρεπει να φαω οχι επειδη εχω ορεξη. μου ειπε ο γιατρος θα επανελθει απλα θελει υπομονη.
    ειμαι κατα της ψυχοθεραπειας διοτι με τα λογια δεν πειθομε και το θεωρω κατι φανταστικο να γινω καλα αφου απο μονος μου δεν μπορω, μπορει και να εχω λαθος σε αυτο, το αφηνω για πιο μετα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Αν νομιζεις οτι ο ψυχοθεραπευτεη προσπαθει να σε ΠΕΙΣΕΙ με τα λογια, καλυτερα να μην πας, θα πεταξεις τα χρηματα σου και δε θα καταφερεις τιποτα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    6
    ειναι και θεμα χαρακτηρα ειμαι και καχυποπτος σαν ανθρωπος και πολυ προσγειωμενος και δεν νομιζω πως ο αλλος θα με κανει καλα με τα λογια και την υποστήριξη του. μπορει να ακουγεται εγωιστικο σε αλλους μπορει να πετυχαίνει μπορει και σε μενα αλλα ειμαι διστακτικός προς το παρον. σε ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον σου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Αυτο εννοουσα κι εγω οτι επειδη εισαι καχυποπτος, δε θα καταφερεις κατι. Οποιος παει για ψυχοθεραπεια προκατειλημμενος καταληγει χειροτερα απο πριν. Δεν εχει νοημα, ειναι καταδικασμενη η προσπαθεια εξαρχης.

    Για το φαγητο που λες οτι τρως λιγο, προσπαθησε τουλαχιστον αυτο που τρως να εχει αρκετα λιπαρα και θερμιδες ωστε να μη χασεις αλλο βαρος

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    6
    σε ευχαριστω.

Similar Threads

  1. Νευρική ανορεξία
    By Dimitra_22 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 8
    Last Post: 08-09-2014, 19:42
  2. Ανορεξία???
    By Mordred in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 2
    Last Post: 18-08-2012, 04:48
  3. Τελικά έχω ανορεξία;;
    By ptzav in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 14
    Last Post: 03-11-2009, 14:43
  4. ανορεξια
    By lalalalala in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 20
    Last Post: 15-05-2007, 22:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •