Αδιέξοδη σχέση, αγάπη ή εμμονή; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 36 of 36
  1. #31
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    39
    χμ....η δική μου άποψη είναι ότι δεν αγαπούσε αληθινά καμία από τις δύο. Εκείνη του προσφέρει την ηρεμία της σταθερότητας και της οικογένειας κ γω πρόσφερα τα υπόλοιπα. Εγώ ποτέ δεν ζήτησα να χωρίσει. Ούτε συνειδητά ούτε ασυνείδητα. Οσο και να τον ήθελα. Δεν είχα διάθεση να παλέψω με τέτοια προβλήματα που θα προέκυπταν όταν μάλιστα εγώ είχα ένα δύσκολο διαζύγιο και είχα ηρεμήσει από τα δικά μου. Αν είχε άλλες ή όχι, υποθέτω πως είχε ειδικά με τόσα διαλείμματα. Είχα κ γω άλλωστε και του το έχω πει. Βλέπεις πουθενά να γράφω ότι νιώθω προδομένη και πληγωμένη γιατί δεν παράτησε τη γυναίκα του για να είναι μαζί μου; Δέχομαι την ευθύνη μου για την πορεία αυτής της ιστορίας, ξέρω τα συναισθήματά μου και προσπαθώ να προχωρήσω παρακάτω. Χωρίς παρωπίδες. Σ ευχαριστώ για την άποψή σου, συμφωνώ με τα περισσότερα, δεν είμαι σε θέση να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα εξάλλου...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by marilena4 View Post
    χμ....η δική μου άποψη είναι ότι δεν αγαπούσε αληθινά καμία από τις δύο. Εκείνη του προσφέρει την ηρεμία της σταθερότητας και της οικογένειας κ γω πρόσφερα τα υπόλοιπα. Εγώ ποτέ δεν ζήτησα να χωρίσει. Ούτε συνειδητά ούτε ασυνείδητα. Οσο και να τον ήθελα. Δεν είχα διάθεση να παλέψω με τέτοια προβλήματα που θα προέκυπταν όταν μάλιστα εγώ είχα ένα δύσκολο διαζύγιο και είχα ηρεμήσει από τα δικά μου. Αν είχε άλλες ή όχι, υποθέτω πως είχε ειδικά με τόσα διαλείμματα. Είχα κ γω άλλωστε και του το έχω πει. Βλέπεις πουθενά να γράφω ότι νιώθω προδομένη και πληγωμένη γιατί δεν παράτησε τη γυναίκα του για να είναι μαζί μου; Δέχομαι την ευθύνη μου για την πορεία αυτής της ιστορίας, ξέρω τα συναισθήματά μου και προσπαθώ να προχωρήσω παρακάτω. Χωρίς παρωπίδες. Σ ευχαριστώ για την άποψή σου, συμφωνώ με τα περισσότερα, δεν είμαι σε θέση να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα εξάλλου...
    πολυ πιθανο να μην αγαπουσε ουτε την γυναικα του, αλλιως δεν θα την εξαπατουσε συστηματικα και μαλιστα τοσα χρονια. εκτος πια αν τα ηξερε και σε δουλευαν μαζι, τι να πω...
    αλλα ηθελε συνειδητα μια ζωη μαζι της, οχι μαζι σου. κι αυτο θα επρεπε να ειναι αρκετο για να νοιωθεις ριγμενη και να απομακρυνθεις.

    το τι εκανε εκεινη (μπορει και να εκανε τα ιδια. το ξερουμε???) και κυριως τι του προσφερε, μην εισαι τοσο προχειρη να το απαντησεις.
    μπορει να σε καθησυχαζει η σκεψη οτι του προσεφερε την ηρεμια και την οικογενειακη ζωη κι εσυ "τα υπολοιπα" .ποια "υπολοιπα" αληθεια? αλλα η αληθεια μπορει να ειναι πολυ διαφορετικη κι ας μην σου αρεσει..
    μπορει να ηταν ερωτευμενος με την γυναικα του και να ηθελε ζωη, παιδια, σκυλια και ερωτα μαζι της, αλλα να ειναι πολυγαμικος. να του προσφερες ποικιλια δλδ, και πιθανα μαζι με διαφορες αλλες γυναικες στην ζωη του (ουτε αυτο μπορουμε να το ξερουμε). λιγο απογοητευτικο σαν σκεψη, ε?

    δεν ζητησες να χωρισει γιατι δεν σου αφησε το περιθωριο ο ιδιος. μια χαρα θα ηθελες να χωρισει για να ειστε μαζι, εφοσον τον ηθελες οσο περιγραφεις.
    και οχι, δεν το γραφεις, αλλα φαινεσαι και πολυ πληγωμενη και πολυ απογοητευμενη γιατι δεν θελεις να παραδεχτεις, οτι αυτο ειναι το παραπονο σου μαζι του, που δεν μπορεις καν να το εκφρασεις γιατι δεν εχεις το δικαιωμα, εφοσον ηταν ξεκαθαρος εξ αρχης και σε ολη την πορεια, απ οτι καταλαβαινω...

  3. #33
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    39
    Ποτέ δεν μπορείς να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα για αυτές τις περιπτώσεις εγώ εξάλλου ήξερα μόνο τη δική του πλευρά. Οπως λες μπορεί και η γυναίκα του να έκανε ανάλογα πράγματα. Ολα είναι πιθανά και απίθανα. Διαφωνώ στο κομμάτι δεν πρόσφερε πράγματα. Επειδή δεν παράτησε την οικογένεια του δεν μηδενίζονται όλα. Ηταν κοντά μου ψυχικά σε δύσκολες φάσεις, μου έδωσε στοργή και τρυφερότητα όταν το χρειάστηκα, συμπαράσταση και πολλά άλλα ανθρώπινα. Οπως και γω άλλωστε. Πως αλλιώς θα κρατούσε τόσο; Το σεξ μπορείς να το βρεις πολύ εύκολα στις μέρες μας εγώ τον ζόριζα πολύ είχα απαιτήσεις και πολλά άλλα, μια χαρά μπορούσε να έχει μια επίσης δεσμευμένη και να περνάει 1-2 ώρες καλά χωρίς πολλά πολλά.
    Οπως κ νάχει προτιμώ να επικεντρωθώ στο μέλλον από δω και πέρα...έστω κ αν είναι αργά έστω και μετά από τόσα λάθη να κάνω μια νέα αρχή..Δεκτή κάθε συμβουλή!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by marilena4 View Post
    Ποτέ δεν μπορείς να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα για αυτές τις περιπτώσεις εγώ εξάλλου ήξερα μόνο τη δική του πλευρά. Οπως λες μπορεί και η γυναίκα του να έκανε ανάλογα πράγματα. Ολα είναι πιθανά και απίθανα. Διαφωνώ στο κομμάτι δεν πρόσφερε πράγματα. Επειδή δεν παράτησε την οικογένεια του δεν μηδενίζονται όλα. Ηταν κοντά μου ψυχικά σε δύσκολες φάσεις, μου έδωσε στοργή και τρυφερότητα όταν το χρειάστηκα, συμπαράσταση και πολλά άλλα ανθρώπινα. Οπως και γω άλλωστε. Πως αλλιώς θα κρατούσε τόσο; Το σεξ μπορείς να το βρεις πολύ εύκολα στις μέρες μας εγώ τον ζόριζα πολύ είχα απαιτήσεις και πολλά άλλα, μια χαρά μπορούσε να έχει μια επίσης δεσμευμένη και να περνάει 1-2 ώρες καλά χωρίς πολλά πολλά.
    Οπως κ νάχει προτιμώ να επικεντρωθώ στο μέλλον από δω και πέρα...έστω κ αν είναι αργά έστω και μετά από τόσα λάθη να κάνω μια νέα αρχή..Δεκτή κάθε συμβουλή!
    μα ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο ειναι το θεμα.
    ΟΥΤΕ ΚΑΝ την δικη του πλευρα ηξρες. ηξερες αυτα ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ σαν δικη του πλευρα (ψεμα με το τσουβαλι, πιθανοτατα δλδ)
    τι θα ελεγε ενας παντρεμενος σε μια εξωσυζυγικη γνωριμια, για την γυναικα του? οτι τρελαινεται και ειναι ερωτευμενος?
    συνηθως δεν μιλανε καν γι αυτο το θεμα κι οι αλλες ζουν με την ψευδαισθηση οτι για να πηγαινει μαζι τους, δεν υπαρχει παθος στην σχεση του, αλλα μαζι τους. αμ δε..
    εχω δειε ρωτευμενους και τρελαμενους με την γυναικα τους να ξενοπηδανε...
    ασε που αλλοι λενε ολοκληρο παραμυθι για εναν δυστυχισμενο γαμο που ειναι στα προθυρα του διαζυγιου, που δενε χει καμια σχεση με την πραγματικοτητα.

    δεν ειναια ργα για να προχωρησεις.
    απλα οσο λιγοτερο παραμυθιαζεσαι γι αυτο που εζησες, τοσο πιο ευκολα θα προχωρησεις.
    και δεν στο ελω για τον διαβαλω, δεν τον ξερω αλλωστε.
    στατιστικα ομως , ετσι ειναι.
    ξεπερασε αυτα που εχεις φιαξει στο κεφαλι σου για να παραμεινεις σε αυτο το πραγμα.

    υ.γ. φυσικα και κατι επαιρνες για να καθεσαι.
    αλλα αυτο δεν το προσεφερε. εσυ το επαιρνες. ηταν το περισσευμα του. ΑΛΛΟΥ ΗΤΑΝ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΙ ΕΣΥ ΖΟΥΣΕΣ ΜΟΝΗ. ΞΥΠΝΑΑΑΑΑΑ

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Νομιζω οτι να εκθετουμε τη γυναικα του λεγοντας οτι μπορει και αυτη να συμμετειχε σε ολο αυτο ειναι αστειο και την βλαπτουμε διπλα. Δεν φτανει η γυναικα που την απατουσε ο αντρας της, να την κατηγορουμε κιολας οτι συμμετεχει σε τι; Στην απατη; Κριμα γι'αυτη τη γυναικα.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by απογοητευμένη View Post
    Νομιζω οτι να εκθετουμε τη γυναικα του λεγοντας οτι μπορει και αυτη να συμμετειχε σε ολο αυτο ειναι αστειο και την βλαπτουμε διπλα. Δεν φτανει η γυναικα που την απατουσε ο αντρας της, να την κατηγορουμε κιολας οτι συμμετεχει σε τι; Στην απατη; Κριμα γι'αυτη τη γυναικα.
    δεν συμμετειχε σε καμια απατη η γυναικα του αν και εκεινη ειχε εξωσυζυγικες σχεσεις, αλλα ηθελε να διατηρησει τον γαμο της.
    ουτε μας ξερει για να πληγωθει.
    εσυ την ξερεις? γιατι εμεις δεν την ξερουμε.
    υποθετικα συζηταμε.
    το αν ειχε η δεν ειχε εξωσυζυγικς επαφες η γυναικα του, δεν αλλαζει σε τπτ την απατη του ιδιου .εκτος αν το εχουν συζητησει, οποτε δεν ειναι απατη.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Πιστευετε οτι η αγαπη σε μια σχεση ερχεται σε ολους;
    By ippotis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 15-11-2015, 23:38
  2. εμμονή,αγάπη ή καταπατημένος εγωισμός?...
    By sereni in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 31-05-2014, 22:35
  3. ΑΔΙΕΞΟΔΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
    By unlucky in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 28-05-2013, 02:48
  4. Εμμονή
    By Nefel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 14-02-2011, 01:28
  5. ΟΤΑΝ Η ΣΧΕΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΜΜΟΝΗ ΙΔΕΑ..
    By Positive in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 02-05-2006, 09:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •