Ένα λίγο ευαίσθητο θέμα...πώς θα τα καταφέρω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 106
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,587

    Ένα λίγο ευαίσθητο θέμα...πώς θα τα καταφέρω;

    Η αλήθεια είναι ότι ντρέπομαι που ανοίγω τέτοιο θέμα αλλά με προβληματίζει και σκέφτηκα να ρωτήσω καμιά γνώμη μήπως και βοηθηθώ αν υπάρξει κανείς που να μην τον κάνει να νιώσει άβολα μια τέτοια συζήτηση...

    Λοιπόν, για όσους δεν ξέρουν πάνε χρόνια που δεν είμαστε πια μαζί με τον πρώην μου που ήταν η μοναδική σοβαρή σχέση της ζωής μου κι η μοναδική που κράτησε τόσο πολύ...κι από τότε μέσα σ' αυτά τα χρόνια είχα βγει ένα δυο ραντεβού, γνώρισα κάποιους αλλά δεν ήταν αυτό που θέλω οπότε και δεν προχώρησε το πράγμα...συνεπώς έχω χρόνια να έρθω κοντά με κάποιον αν καταλαβαίνετε τι εννοώ...και σκέφτομαι ότι αν γνωρίσω κάποιον και κάνω ξανά σχέση θα μου είναι πολύ δύσκολο να την ολοκληρώσω, πραγματικά δεν ξέρω πως θα τα καταφέρω μετά από τόσο καιρό κι αυτό σε συνδυασμό με το ότι λόγω τραυματικής εμπειρίας στο παρελθόν, μιας σεξουαλικής παρενόχλησης που μου έχει αφήσει ψυχικό τραύμα και φόβο για τους άντρες, μου δημιουργεί πρόβλημα...δεν ξέρω πως θα μπορέσω ξανά να έχω προσωπικές επαφές...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,856
    μην το σκεφτεσαι, κυκνε. αδικα αγχωνεσαι.
    ασε πρωτα να γινει μια ενδιαφερουσα γνωριμια και θα το δεις στην πορεια.
    αν ολα πανε καλα, δεν θα χρειαστει να το σκεφτεις. θα προκυψει μονο του.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,587
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μην το σκεφτεσαι, κυκνε. αδικα αγχωνεσαι.
    ασε πρωτα να γινει μια ενδιαφερουσα γνωριμια και θα το δεις στην πορεια.
    αν ολα πανε καλα, δεν θα χρειαστει να το σκεφτεις. θα προκυψει μονο του.
    Στο πρώτο σκέλος για το άγχος έχεις δίκιο, ίσως να είναι πρώιμο να το σκέφτομαι από τώρα...
    Αλλά στο δεύτερο δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα γιατί ούτε με τον πρώην μου που τον αγάπησα πολύ δεν ήταν τόσο εύκολο, ναι μεν προέκυπτε μόνη της η επιθυμία για έρωτα αλλά υπήρξαν φορές που μπλόκαρα και τρόμαζα κι ο καημένος το άφηνε όταν με έβλεπε έτσι...και του είχα απόλυτη εμπιστοσύνη παρόλα αυτά όμως με τρόμαζαν τόσο οι αναμνήσεις μου από το δυσάρεστο γεγονός που ενώ αρχικά ένιωθα καλά κι ότι το ήθελα κι εγώ στην πορεία πανικοβαλλόμουν...κι αυτό θα ξανασυμβεί, γι' αυτό κι άνοιξα το θέμα γιατί δεν ξέρω πως θα το αντιμετωπίσω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Κυκνε, δίκιο έχει η Remedy, αν γνωρισεις τον κατάλληλο θα ερθει απο μόνο του.

    Τωρα για το μπλοκάρισμα που λες, είναι λογικα το οτι δεν ξεπερασες την παρενοχληση. Δεν ξέρω πως θα γινει να το εκλογικευσεις και βα πεις οτι αλλο η βια αλλο να θελω να δωθω στον ανθρωπο μου. Ο ψυχολογος σου τι λέει;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,587
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Κυκνε, δίκιο έχει η Remedy, αν γνωρισεις τον κατάλληλο θα ερθει απο μόνο του.

    Τωρα για το μπλοκάρισμα που λες, είναι λογικα το οτι δεν ξεπερασες την παρενοχληση. Δεν ξέρω πως θα γινει να το εκλογικευσεις και βα πεις οτι αλλο η βια αλλο να θελω να δωθω στον ανθρωπο μου. Ο ψυχολογος σου τι λέει;
    Τι να πει κι η ψυχολόγος μου, προσπαθεί να με πείσει γι' αυτό που λες κι εσύ ότι η βία είναι άλλο πράγμα όμως εγώ δεν μπορώ να μην θυμάμαι το τότε όποτε προσπαθώ να κάνω κάτι ερωτικό, συμβαίνει αυτόματα χωρίς να το θέλω κι αυτές οι αναμνήσεις με τρομάζουν πολύ!
    Σήμερα θα προσπαθήσω να της μιλήσω για ότι γράφω σ' αυτό το θέμα γιατί συγκεκριμένα αυτόν τον προβληματισμό δεν της τον έχω αναφέρει γιατί είναι πρόσφατος, το σκέφτηκα μετά από την τελευταία μας συνεδρία...

    Να σας πω και κάτι, θα λείψω για λίγες μέρες εκτός πόλης οπότε μην νομίζετε ότι είμαι εδώ και δεν απαντάω αγνοώντας σας...συνεχίστε να γράφετε παρακαλώ και θ' απαντήσω μόλις γυρίσω...είναι σημαντικό για μένα να το συζητήσω κι είχα απογοητευτεί που πήρα μόνο μία απάντηση χωρίς φυσικά να θέλω να υποτιμήσω τη Remedy που απάντησε, μην με παρεξηγήσετε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Τι να σε πεισει κι αυτη. Λογικά κι εσυ φανταζομαι κατανοείς τη διαφορά, συναισθηματικά τι γινεται και πως ξεπερνάς αυτο το πράγμα. Το συναίσθημα που ξυπνα με την επαναλληψη της πράξης. Τι ειναι αυτό που πρέπει να καταλάβεις για να αντιμετωπισεις την παρελθούσα εμπειρια για να μην καταντά τραυματικη η επαφη;
    Φοβασαι πως ο αλλος εχει τον ελεγχο και ισως σου κάνει κακό; οταν εγινε το περιστατικό φοβηθηκες πως θα εχανες τη ζωη σου και σφιχτηκες ας πουμε κ δεν το εξεφρασες τοτσ κ το βρισκεις μπροστα σου; τι σκεφτοσουν τοτε; αν γινομαι κάπως ενοχλητικη συγγνωμη αλλα νομιζω πως μονο αν καταλαβεις τι ακριβως εγινε τοτε και το παραδεχτεις ισως βρεις τι σε κανει να μην αφηνεσαι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Δεν απανταμε γιατι δεν ξερουμε τι να σου πουμε. Πανω σου ειναι αυτο, εσυ πρεπει να προσπαθησεις να ξεπερασεις αυτο που εγινε και να δοθεις σε ενα αλλο ατομο!! Οτι και να σου πουμε εμεις πως θα σε θεραπευσουμε; Εσυ πρεπει να πεις τελος, οτι εγινε εγινε, παμε παρακατω και να το ξεχασεις!!! Αν εμμενεις εκει χανεις ολη τη ζωη σου! Κατσε να βρεις βεβαια καποιον και βλεπεις μετα. Το θεμα ειναι να ειναι καλος και ευαισθητος και μπορει να σε βοηθησει και αυτος να το ξεπερασεις, οσο για τον πρωην σου, δεν πιστευω πως ηταν ιδανικος, γιατι αν ηταν θα ηταν ακομα μαζι σου!! Γιατι χωρισατε αληθεια αν επιτρεπεται;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,587
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Τι να σε πεισει κι αυτη. Λογικά κι εσυ φανταζομαι κατανοείς τη διαφορά, συναισθηματικά τι γινεται και πως ξεπερνάς αυτο το πράγμα. Το συναίσθημα που ξυπνα με την επαναλληψη της πράξης. Τι ειναι αυτό που πρέπει να καταλάβεις για να αντιμετωπισεις την παρελθούσα εμπειρια για να μην καταντά τραυματικη η επαφη;
    Φοβασαι πως ο αλλος εχει τον ελεγχο και ισως σου κάνει κακό; οταν εγινε το περιστατικό φοβηθηκες πως θα εχανες τη ζωη σου και σφιχτηκες ας πουμε κ δεν το εξεφρασες τοτσ κ το βρισκεις μπροστα σου; τι σκεφτοσουν τοτε; αν γινομαι κάπως ενοχλητικη συγγνωμη αλλα νομιζω πως μονο αν καταλαβεις τι ακριβως εγινε τοτε και το παραδεχτεις ισως βρεις τι σε κανει να μην αφηνεσαι
    Γεια σου Kutchunie, μπήκα για λίγο... :)

    Δεν είμαι 100% σίγουρη για το ότι κατανοώ πάντα τη διαφορά γιατί σε προσωπικές στιγμές είναι φορές που πιέζομαι για να ευχαριστήσω τον άλλον ενώ μέσα μου δεν αισθάνομαι καλά...
    Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου, ναι, το φοβάμαι ότι ο άλλος έχει τον έλεγχο και μπορεί είτε να το συνεχίσει με το ζόρι ενώ εγώ θέλω να το σταματήσω γιατί δεν νιώθω καλά κι αυτό λόγω παρασυρμού του από το πάθος της στιγμής, όχι απαραίτητα επειδή το σκόπευε εξαρχής ή να με πονάει με τον τρόπο του αλλά να μην το φροντίσει αυτό γιατί έτσι το ευχαριστιέται και θα του το χαλάσω αν αλλάξει "συμπεριφορά"...

    Για τότε, για την ζωή μου δεν φοβήθηκα, όχι, αλλά ένιωσα τρομερά ανίσχυρη κι αβοήθητη γιατί ούτε στις εκκλήσεις μου για να σταματήσει να με αγγίζει ανταποκρινόταν ούτε εγώ μπορούσα να ξεφύγω από τα χέρια του για κάποια ώρα...και φυσικά φοβήθηκα πάρα πάρα πολύ μέχρι να τα καταφέρω να φύγω...κι επίσης ένιωθα απαίσια όσο με άγγιζε...και σκεφτόμουν ότι δεν θα τα καταφέρνα να φύγω εφόσον με δυσκόλευε λόγω δικής του μυικής δύναμης και φοβόμουν/σκεφτόμουν ότι θα το ολοκλήρωνε κι εγώ τότε δεν είχα ακόμα σεξουαλικές επαφές και αυτό το έκανε ακόμα πιο τρομαχτικό...

    Δεν είσαι καθόλου ενοχλητική, αντιθέτως με βοηθάει κάπως αυτό όσο κι αν με ταράζει το θέμα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,587
    Quote Originally Posted by απογοητευμένη View Post
    Δεν απανταμε γιατι δεν ξερουμε τι να σου πουμε. Πανω σου ειναι αυτο, εσυ πρεπει να προσπαθησεις να ξεπερασεις αυτο που εγινε και να δοθεις σε ενα αλλο ατομο!! Οτι και να σου πουμε εμεις πως θα σε θεραπευσουμε; Εσυ πρεπει να πεις τελος, οτι εγινε εγινε, παμε παρακατω και να το ξεχασεις!!! Αν εμμενεις εκει χανεις ολη τη ζωη σου! Κατσε να βρεις βεβαια καποιον και βλεπεις μετα. Το θεμα ειναι να ειναι καλος και ευαισθητος και μπορει να σε βοηθησει και αυτος να το ξεπερασεις, οσο για τον πρωην σου, δεν πιστευω πως ηταν ιδανικος, γιατι αν ηταν θα ηταν ακομα μαζι σου!! Γιατι χωρισατε αληθεια αν επιτρεπεται;
    Γεια σου απογοητευμένη :)
    Προσπαθώ αλλά δεν τα καταφέρνω γι' αυτό κι άνοιξα το θέμα, γι' αυτό πάω και στην ψυχολόγο...

    Ο πρώην μου ήταν πολύ καλός και πολύ με άντεξε, είχε πολύ υπομονή μαζί μου...ο λόγος που χωρίσαμε πέρα του ότι την του εξάντλησα την υπομονή ήταν ότι μας χωρίζει και μια απόσταση, όχι και τόσο αμελητέα κι αυτό κυρίως για εκείνον ήταν ένα θέμα...τα μαλλιοκέφαλα μου είχα δώσει τότε σε αεροπορικά εισητήρια...εκτός από αυτό υπήρχε κι ένας δικός του προσωπικός λόγος για τον οποίο δεν ήταν έτοιμος σε εκείνη τη φάση να δεσμευτεί μόνιμα, για πάντα ας πούμε...αν αυτό γινόταν ή αν έστω μου άφηνε μια πιθανότητα του να πετύχει ίσως να είχα μετακομίσει εγώ εκεί...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Γεια σου απογοητευμένη :)
    Προσπαθώ αλλά δεν τα καταφέρνω γι' αυτό κι άνοιξα το θέμα, γι' αυτό πάω και στην ψυχολόγο...

    Ο πρώην μου ήταν πολύ καλός και πολύ με άντεξε, είχε πολύ υπομονή μαζί μου...ο λόγος που χωρίσαμε πέρα του ότι την του εξάντλησα την υπομονή ήταν ότι μας χωρίζει και μια απόσταση, όχι και τόσο αμελητέα κι αυτό κυρίως για εκείνον ήταν ένα θέμα...τα μαλλιοκέφαλα μου είχα δώσει τότε σε αεροπορικά εισητήρια...εκτός από αυτό υπήρχε κι ένας δικός του προσωπικός λόγος για τον οποίο δεν ήταν έτοιμος σε εκείνη τη φάση να δεσμευτεί μόνιμα, για πάντα ας πούμε...αν αυτό γινόταν ή αν έστω μου άφηνε μια πιθανότητα του να πετύχει ίσως να είχα μετακομίσει εγώ εκεί...
    Τι θα πει εξαντλησες την υπομονη του; Δεν επρεπε να σε καταλαβει; Τελοσπαντων εγω δεν θελω να μπαινω στα προσωπικα σας, εσυ ξερεις καλυτερα! Η αποσταση ειναι οντως ενα θεμα! Ελπιζω να βρεις εναν ακομα καλυτερο αφου σου αρεσε αυτος και να κανεις την τυχη σου!!! Να σου φυγουν ολα οσα εχεις, απο συμβουλες δεν εχω κι εγω αλλες να σου δωσω. Τις καλυτερες ευχες μου παντως στις δινω μετα χαρας!!!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,587
    Quote Originally Posted by απογοητευμένη View Post
    Τι θα πει εξαντλησες την υπομονη του; Δεν επρεπε να σε καταλαβει; Τελοσπαντων εγω δεν θελω να μπαινω στα προσωπικα σας, εσυ ξερεις καλυτερα! Η αποσταση ειναι οντως ενα θεμα! Ελπιζω να βρεις εναν ακομα καλυτερο αφου σου αρεσε αυτος και να κανεις την τυχη σου!!! Να σου φυγουν ολα οσα εχεις, απο συμβουλες δεν εχω κι εγω αλλες να σου δωσω. Τις καλυτερες ευχες μου παντως στις δινω μετα χαρας!!!!!!
    Σ' ευχαριστώ πολύ! :) ♥
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Μην το λες αυτο βρε κύκνε. Τι θα πει με ανέχτηκε πολύ;; Αυτή είσαι. Στην τελική δεν είσαι σκεύος ηδονής, ανθρωπος είσαι και μάλιστα οχι απλώς πληγωμένος, μαρκαρισμένος. Αν είχε πρόβλημα αυτό θα ήταν να τον στεναχωρεί που ο ανθρωπος που αγαπούσε βαζανιζονταν με κάτι που θα επρεπε να απολαμβάνει και το λιγότερο που μπορούσε να κάνει ήταν να σε στηριξει, δεν λέω κάν να προσπαθήσει να σε βοηθήσει να το ξεπεράσεις. Συγγνώμη που θα εκφραστώ κάπως σκληρά, αλλά όταν κάτι που ειναι εφικτό δεν αυμβαίνει γιατί δεν θέλουμε να συμβεί, όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες. Πχ εχεις ενα πρόβλημα και εστω κι εδω το προσπαθείς, το συζητάς οσο κι αν σε ποναει. Υπάρχει πιο δυσκολο πράγμα; στο τελος τελος θα σου το πω και απο την άλλη μεριά, εσύ ετρωγες τέτοιο πακέτο,ετρωγες χρονο και χρημα σε ταξίδια και το πρόβλημά του ήταν που δεν ησουν καμια σεξουαλα τρελή ας πουμε και δε χαλάρωνες; τεσπα αυτά για τον πρωην σου ειχα να σχολιάσω.

    Απο κει και πέρα, ασχετα με το σεξουαλικό και πως θα εκφραστεις σε αυτό το κομμάτι, πρακτικά εκτός απο την εξωτερική εμφάνιση που θα σε ελκύει, ποιο είναι το προφίλ της συμπεριφοράς που σε ελκύει;τι ζητάς δηλαδή; πως θέλεις να σου φαίρεται ο άλλος;μπορείς ας πουμε να ανεχτείς συμπεριφορές και να είσαι ας πουμε το στηριγμα κ η υπο της σχεσης ή θες πιο ισοτιμα πράγματα;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Γεια σου κυκνε! Ασχετως με το σεξουαλικο κομματι, το φλερτ σου αρεσει? Ερωτευεσαι καποιον που θα σου κανει κλικ? Αν γινει κατι τετοιο δηλαδη και τον γουσταρεις πολυ τον αλλον, παλι δεν θα μπορεις να κανεις σεξ με ευχαριστηση μαζι του?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Τι θα έλεγες να μοιραστείς αυτούς τους προβληματισμούς σου με το επόμενο ραντεβού σου;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Γεια σου Κυκνε!!!

    Προσπαθησε να μην πλαθεις με τη φαντασια σου σεναρια που σε αγχωνουν και σε στενοχωρουν.
    Αν με καποιον νιωθεις ανετα και εμπιστοσυνη, περνατε ομορφα, κλικαρετε ο ενας τον αλλο, το σεξ ειναι ο κρικος που ενωνει ολα τα κομματια της αλυσιδας.

    Παντως παιδια αυτο το θεμα με τα μπλοκαρισματα στο ερωτικοσεξουαλικο κομματι, ειναι προβλημα.... εχω μια γνωστη που υπεστη αγριοτατη κακοποιηση απο τους γονεις της, ξυλο, της ειχαν καψει τα μαλλια σε γκαζι, η μανα της εβαφε τα μαλλια απο 4-5 χρονων ξανθα για να μην μοιαζει στον πατερα, την ειχαν απομονωσει κοινωνικα χωρις παρεες ενω οι γονεις επαιζαν τους κοινωνικους...οι γονεις τσακωνονταν μια ζωη γιατι δεν ταιριαζαν και μονιμως χωριζαν αλλα και δεν χωριζαν, κλπ κλπ κλπ
    ιστορια δηλαδη που και ο φωσκολος θα ζηλευε....

    ε και η κοπελα αυτη τωρα πλησιαζει τα 40 και ειναι παρθενα... και εμφανισιακα μια κουκλαα!! αλλα χωρις δουλεια γιατι εγκλωβιστηκε με τη μανα, και χωρις κοινωνικη ζωη γιατι δεν εχει δουλεια....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μπορω να τα καταφερω;;...
    By vanessaS in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 11
    Last Post: 27-09-2015, 14:07
  2. Φοβάμαι πως δε θα τα καταφέρω
    By psychangel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 108
    Last Post: 29-01-2014, 00:50
  3. Βοηθεια δεν θα τα καταφερω.
    By Αρτεμισ26 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 06-04-2012, 16:02
  4. Θα τα καταφερω?
    By kritsini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 04-01-2012, 19:44
  5. Θα τα καταφερω.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 151
    Last Post: 14-05-2010, 15:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •