φιλοι κ παρεες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106

    Unhappy φιλοι κ παρεες

    καλησπερα σε ολους.
    ειμαι καινουριος στο forum και ηθελα να μοιραστω κατι που με ετρωγε απο παντα. δεν ειναι κ κατι τοσο σημαντικο οπως αλλα ποστ που διαβασα αλλα οπως προ ειπα παντα ηταν σαν ενα εμποδιο στη ζωη μου. ειμαι 20 ετων κ μεχρι τωρα ποτε δεν μπορουσα να κανω ευκολα φιλους η παρεες. κ δεν μιλαω για καμια αμαν φιλια που ολλοι ξερουμε πως κατι τετοιο στοις μερες μας ειναι δυσευρετο αλλα εστο να εχω εναν ανθρωπο η μια παρεα να παω για ενα ποτο κανα καφε καμια θαλασσα τωρα που ειναι καλοκαιρι κ γενικα να μπορω να ξεσκασω λιγο. βεβαια προσπαθω να συνεχιζω να προοδευω στη ζωη μου χωρις να κολαω σαυτο(καποτε κολουσα) αλλα οπως κ να το κανουμε οι σχεσεις ειναι ενα απο τα σημαντικοτερα κομματια στη ζωη μας. οκ κ σε ολλα τα σχολικα μου χρονια δεν θα πω οτι ημουνα τελειος μονος αλλα δυσκολευωμουν παρα πολυ να κανω φιλους. ξερω οτι δεν υπαρχει σαφες tutorial του πως να κανει κανεις φιλους. γιαυτο θα ηθελα την γνωμη σας πανω στο θεμα. επισης αν μπορω κ γω με την σειρα μου καπου να βοηθησω ευχαριστως να το κανω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    τι ενδιαφεροντα εχεις?οι φιλοι επειφανιακοι η μη ερχονται μεσα απο τα ενδιαφεροντα στο λεει ατομο που επισης δεν εκανε ευκολα παρεες δεν μπορει αδερφε με καποιους θα κουμπωσεις δοκιμασε μεσα απο ενδιαφεροντα εγω εκανα ενα σωρο γνωριμιες μεσα απο αυτα απλα καποιες συγκυριες μας απομακρυναν αλλα ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    222
    Οι διαπροσωπικές σχέσεις χρειάζονται χώρο και χρόνο. Οι φίλοι δεν φυτρώνουν στο χωράφι ούτε κρέμονται από τα δέντρα . Πρέπει να κάνεις κι εσύ το μέρος σου. Από τη μία να δώσεις την ευκαιρία να σε πλησιάσουν και από την άλλη να πλησιάσεις κι εσύ. Σε πρώτη φάση σίγουρα έχεις ξαδέρφια ή αδέρφια, συμφοιτητές, παλιούς συμμαθητές κλπ. Κάνε εσύ την πρώτη κίνηση, στην πορεία να γνωρίσεις και δικούς τους γνωστούς, φίλους, με κάποιους θα ταιριάξεις με κάποιους όχι. Μια άλλη ιδέα είναι να σκεφτείς τι σου αρέσει να κάνεις. Μπορεί να θες να εξασκίσεις κάποια τέχνη, ή να ξεκινήσεις ένα σπορ που σου αρέσει, οτιδήποτε. Γράψου και μέσα από τα κοινά ενδιαφέροντα όπως λέει και το παιδί από πάνω, θα κάνεις καινούριες γνωριμίες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    καλησπερα σε ολους.
    ειμαι καινουριος στο forum και ηθελα να μοιραστω κατι που με ετρωγε απο παντα. δεν ειναι κ κατι τοσο σημαντικο οπως αλλα ποστ που διαβασα αλλα οπως προ ειπα παντα ηταν σαν ενα εμποδιο στη ζωη μου. ειμαι 20 ετων κ μεχρι τωρα ποτε δεν μπορουσα να κανω ευκολα φιλους η παρεες. κ δεν μιλαω για καμια αμαν φιλια που ολλοι ξερουμε πως κατι τετοιο στοις μερες μας ειναι δυσευρετο αλλα εστο να εχω εναν ανθρωπο η μια παρεα να παω για ενα ποτο κανα καφε καμια θαλασσα τωρα που ειναι καλοκαιρι κ γενικα να μπορω να ξεσκασω λιγο. βεβαια προσπαθω να συνεχιζω να προοδευω στη ζωη μου χωρις να κολαω σαυτο(καποτε κολουσα) αλλα οπως κ να το κανουμε οι σχεσεις ειναι ενα απο τα σημαντικοτερα κομματια στη ζωη μας. οκ κ σε ολλα τα σχολικα μου χρονια δεν θα πω οτι ημουνα τελειος μονος αλλα δυσκολευωμουν παρα πολυ να κανω φιλους. ξερω οτι δεν υπαρχει σαφες tutorial του πως να κανει κανεις φιλους. γιαυτο θα ηθελα την γνωμη σας πανω στο θεμα. επισης αν μπορω κ γω με την σειρα μου καπου να βοηθησω ευχαριστως να το κανω.
    Καλημερα και καλως ηρθες φιλε γιαννη.πολυ μοναξια εχει πλακωσει τελευταια.φιλους γνωστους απο παλια δεν εχεις χτυπα κανα τηλ. Οπως λεει ο φιλος ο αιρον μεσα απο καποια ενδιαφεροντα θα ερθουν φιλοι δες τη σου αρεσει να κανεις και θα γνωρισεις φιλους.παρε τηλ.κανα ξαδερφο καμια ξαδερφη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Για παρεες προσπαθησε να μπεις σε ομαδες. Με κοινα ενδιαφεροντα. πχ ενα χομπυ, μια κοινη ασχολια/ενδιαφερον κλπ.
    Σπουδαζεις? αν ναι, οργανωσου στα πανεπιστημιακα δρωμενα (φωτογραφικη ομαδα, χοροι παραδοσιακοι, αθληματα κλπ. ή ακομα και καμια νορμαλ κομματικη παραταξη με νορμαλ κοσμο που θελει να κοινωνικοποιηθει και οχι να πλακωνεται στο ξυλο...). Οι παρεες εχουν να κανουν με το πως περνας το χρονο σου...

    Τωρα για τις φιλιες, εχει να κανει με το χαρακτηρα και την ιδιοσυγκρασια σου...συχναζεις σε μερη οπου υπαρχουν ατομα που να σου μοιαζουν σαν προσωπικοτητες?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    καταρχην θενξ για τις αποαντισεις σας. σπουδαζω ναι εχω τελειωσει το 1ο ετος σε ιεκ. μετα απο 2πλη αποτυχεια στις παννεληνιες (5000κατι κ τις 2 φορες) αλλα τοτε ημουν σε πραματικα ασχημη καταθληψη απο τα μεσα λυκειου. για φιλους που κρατισα απο το σχολειο εχω ενα παιδι με το οποιο ειμαστε κολιτοι απο 1η γυμνασιου. αλλα σπουδαζει αλλου κ καποιες φορες τον χρονο ερχεται. κ μια αλλη παρεα με την οποια καποιες φορες το χρονο επισης αλλα αυτοι αρχισαν να με αραιωνουν ετσι στο ακυρο. σε μια φαση απλα ενας απο αυτους φετος με ελεγε να μην πινω τοσο τοις εξωδους μας κ τα σχετικα. αλλα παρολα αυτα οποτε βγαιναμε δεν εδιχναν να προβληματιζωνται μαζι μου κ κουβεντιαζαμε ολλοι κανονικα. οκ με το ποτο δικιο ειχε γιατη εχω ενα θεματακι. παντος δεν πινω οσο επινα αλλες χρονιες. γενικα φετος μετα το λυκειο ( μιας κ για εναν αγνωστο λογο ενιωσα πιο απελευθερωμενος) προσπαθησα να κανω μια νεα αρχη για μενα κ αν κ βελτιωσα τον εαυτο μου σε εναν καλο βαθμο κ παλι με τον κοσμο εχω θεμα και δεν ξερω..... τι να πω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Για παρεες προσπαθησε να μπεις σε ομαδες. Με κοινα ενδιαφεροντα. πχ ενα χομπυ, μια κοινη ασχολια/ενδιαφερον κλπ.
    Σπουδαζεις? αν ναι, οργανωσου στα πανεπιστημιακα δρωμενα (φωτογραφικη ομαδα, χοροι παραδοσιακοι, αθληματα κλπ. ή ακομα και καμια νορμαλ κομματικη παραταξη με νορμαλ κοσμο που θελει να κοινωνικοποιηθει και οχι να πλακωνεται στο ξυλο...). Οι παρεες εχουν να κανουν με το πως περνας το χρονο σου...

    Τωρα για τις φιλιες, εχει να κανει με το χαρακτηρα και την ιδιοσυγκρασια σου...συχναζεις σε μερη οπου υπαρχουν ατομα που να σου μοιαζουν σαν προσωπικοτητες?
    Στην Ελλάδα ζούμε! Υπάρχει κάτι τέτοιο; Αυτό δεν παίζει, εκτός και αν μιλάμε για ανεξάρτητα σχήματα, που σπανίζουν. Όλες οι παρατάξεις στη σχολή μου αποτελούνται είτε από αριβίστες, κλαρινογαμπρούς και μπουζουκογκόμενες, είτε από κολλημένα άτομα που ζουν στο 1917, είτε από άτομα που όλη τη μέρα είναι σε φάση "Smoke Weed Every Day"...

    Η αλήθεια είναι ότι είναι θέμα πολλών παραγόντων το να βρεις το σωστό φίλο. Εξαρτάται από πολλά.

    Ενδιαφέροντα, καταγωγή, εισόδημα, ηλικία, φύλο, κλπ. Φαινομενικά θα μπορούσαν δυο εντελώς ετερόκλητοι χαρακτήρες να κάνουν παρέα, αλλά να μην κάνουν λόγω προκαταλήψεων. Όλα παίζουν.

    Θα έχεις πολλούς συνεπιβάτες στο βαγόνι της ζωής, γιατί κανένας δε θέλει να κάθεται όρθιος και μουγκός, αν υπάρχει κενή θέση δίπλα σου!
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    εχω κ την την διπλανη θεση αδεια κ τις περισοτερες με ςστο βαγονι. ομως ολλοι παν να ψαξουν σε βαγονια που ειναι φουλ. μονο κ μονο γιατη τους αρεσει να ακολουθαν το πληθος. βαγονια σχεδον αδεια τα προσπερναν. χαχαχαχα παντος αυτο με το smoke weed every day δεν ειναι κ τοσο ασχημο οσο ακουγεται!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    αν κ οι αποψεις της μαρας μου φανικαν κοπμλε κ λογικες. κ ας ζουμε στην ελλαδα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    παντος οσο κ να πρωσπαθω να με εμψυχωνω ξαναπεφτω αργα η γρηγορα οταν βλεπω για τους αλλους να ειναι τοσο ευκολο να εχουν ατομα εστο για να βγενουν κ με τις σχεσεις τους με τον κοσμο να τα παν καλα με μεγαλη ευκολια, δε συμφωνειτε?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    παντος οσο κ να πρωσπαθω να με εμψυχωνω ξαναπεφτω αργα η γρηγορα οταν βλεπω για τους αλλους να ειναι τοσο ευκολο να εχουν ατομα εστο για να βγενουν κ με τις σχεσεις τους με τον κοσμο να τα παν καλα με μεγαλη ευκολια, δε συμφωνειτε?
    ...πως για καποιους ειναι πανευκολο?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    τωρα ειμαι ετιμος να γραψτω κ σε δευτερο ιεκ για να ανοιχτω σε περισοτερο κοσμο. λετε καλα εκανα?

Similar Threads

  1. Παρεες
    By Mara.Z in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 105
    Last Post: 14-06-2017, 14:06
  2. θελω να αλλαξω παρεες
    By nickathens21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-01-2012, 02:20
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΠΑΡΕΕΣ
    By nPb in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 16
    Last Post: 04-05-2011, 12:31
  4. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 00:39
  5. Φίλοι φίλοι...καρδιοφίλοι...
    By Dexter in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 06-03-2009, 15:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •