Ο σύντροφός μου μιλά συνεχώς για τις παλιές του κατακτήσεις - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 60
  1. #16
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenita View Post
    Έχω προσπαθήσει στο παρελθόν,αλλά δεν το δέχεται και αυτό τα κάνει όλα πιο δύσκολα. Τώρα γιατί δεν το κάνω με περισσότερη αποφασιστικότητα, δεν ξέρω για να είμαι ειλικρινής. Είναι σαν να περιμένω να ξεχειλίσει το ποτήρι και να μην πονέσει τόσο.
    Μήπως φοβάσαι ότι δεν θα βρεις άλλον,ή μένεις μαζί του επειδή είναι πολύ όμορφος,ή έχει κάτι ενδιαφέρον?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Elenita View Post
    Δεν μου αρέσει να παίζω το θύμα, απλά προσπαθώ να τον καταλάβω και να δω αν αξίζει όλο αυτό.
    Εδω και 3μιση χρονια?
    Δοκιμασε να αλλαξεις αντιδραση. Για να το κανει τοσο εντονα, παιρνει επιβεβαιωση απο την αντιδραση σου. Αν παψεις να του δινεις αυτο που ζηταει, ισως παψει να το κανει. Δοκιμασε αντι να ζηλευεις, να δειξεις ανεση και αδιαφορια. Ειναι τοσο ανασφαλης αυτος ο ανθρωπος, που θα παθει κοκομπλοκο αν σταματησεις να ζηλευεις.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Απλά δώσε του τα παπούτσια στο χέρι.
    elenita για σου κ απο μενα. ο whyalwaysme εχει δικιο. το τι χαρακτιρας ειναι περα απο τα παδια που το καταλαβαν αμεσος κ σου το ανελυσαν πιο πανω νομιζω οτι εχεις καταλαβει εσυ περι τινους προκειτε. η γνωμη μου θα ηταν να κατσεις λιγο μονη κ να σκευτεις αν πραγματικα σου αξιζει κατι τετοιο. δεν θα ελεγα κατευθειαν κλειστου την πορτα στα μουτρα αλλα δωστου να καταλαβει, τωρα ειμαστε ειμεις οι δυο εδω μαζι δεν υπαρχουν οι αλλες κ αν πατε παλι σε εντασεις πεστου να διαλεξει εσυ η αυτες. σου ευχωμαι εσυ να εισαι καλα οτι κ να γινει.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    12
    Βίωσα μια απώλεια στην οικογένεια μου,έχασα τον πατέρα μου και νιώθω σαν να μην μπορώ να αντέξω, να διαχειριστω άλλη απώλεια αυτή τη στιγμή. Ισως είναι αυτό που με κρατά

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Συλληπητηρια ελενιτα

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    12
    Παιδιά να 'στε καλά..θα δω πώς θα το χειριστώ, αλλά τουλάχιστον είδα πως υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που θεωρούν λάθος αυτή τη συμπεριφορά και δεν είμαι εγώ ή τρελή/ζηλιαρα/παράλογη όπως θέλουν να με κάνουν κάποιοι άλλοι να νιώθω.
    Κατά βάθος ξέρουμε όλοι τι είναι καλό για μας και τι όχι. Το θέμα είναι να βρεις το κουράγιο να το κάνεις πράξη

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ελενιτα σκεφτηκες μηπως οτι μπορει να ειναι πολυ ευαισθητος; Αν οπως λες δεν εχει κανει καποιο παραστρατημα τοτε γιατι να τον χωρισεις; Επειδη στο ειπανε καποιοι; Ε και; Και καποιοι αλλοι σε λενε ζηλιαρα. Μην ακους τους αλλους, τον εαυτο σου να ακους μονο. Εσυ τι θες απο αυτον τον ανθρωπο; Ποια ειναι τα πιο πολλα σε συνολο, τα καλα η τα κακα; Εσυ θα αποφασισεις και κανενας αλλος για το αν πρεπει να τον χωρισεις. Και αν ειναι πολυ ευαισθητος και εχει πληγωθει και κανει τα παντα για να σε κρατησει; Σκεφτηκες πως επειδη τα εχει ολα, ομορφια, πλουτη κτλ ισως καποιες να τον ζηλευανε και να του φερονταν ασχημα; Ζυγισε τα ολα και πραξε, παντως εμενα δεν μου φαινεται ατομο που δεν αξιζει απο αυτα που μας λες, το αντιθετο, απλα θελει να βγαζει εναν κακο εαυτο γιατι φοβαται μην σε χασει! Ενδιαφερομαι για σενα ενδιαφερομαι λεει το τραγουδι και απο φοβο μη σε χασω παραφερομαι. Αυτα απο μενα.

  8. #23
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenita View Post
    Βίωσα μια απώλεια στην οικογένεια μου,έχασα τον πατέρα μου και νιώθω σαν να μην μπορώ να αντέξω, να διαχειριστω άλλη απώλεια αυτή τη στιγμή. Ισως είναι αυτό που με κρατά
    Συλλυπητήρια,αλλά και πάλι το να μένεις ακόμη με έναν ψωνισμένο,δεν είναι σωστή λύση.
    Μπορείς να βρείς άλλον καλύτερο,ο οποίος θα είναι και ένα στήριγμα,και αντρική φιγούρα στη ζωή σου.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Έχω παρατηρήσει και σε άλλα forum σε παρόμοιες υποθέσεις, κάποιοι να προτείνουν τον χωρισμό σαν τη καλύτερη λύση. Λες και είναι τόσο εύκολο, σαν να τραβάς το καζανάκι της τουαλέτας, αγνοώντας τα αισθήματα που έχουν αναπτυχθεί σε μια σχέση που δεν είναι καθόλου πρόσφατη.
    Αυτή η κοπελίτσα μας μίλησε για μια πτυχή του χαρακτήρα του. Δεν περιέγραψε το σύνολο της προσωπικότητάς του. Μπορεί να είναι εκτός από αυτό, γενναιόδωρος, χαρούμενος, να αγαπά τα ταξίδια, και να φροντίζει για πράγματα που είναι σημαντικά για κείνη.
    Επίσης γνωρίζουμε τη μαρτυρία του ενός από τους δύο.
    Μπορεί να θέλει να τη κάνει να ζηλέψει. Δεν είναι και μια συμπεριφορά τόσο κακή που να της αξίζει για εκτελεστικό απόσπασμα. Άλλωστε όπως έχουν γράψει κάποιοι πριν από μένα, υπάρχουν "φάρμακα" που μπορούν να δοκιμαστούν πριν το έσχατο μέτρο.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by aggelosstr View Post
    Έχω παρατηρήσει και σε άλλα forum σε παρόμοιες υποθέσεις, κάποιοι να προτείνουν τον χωρισμό σαν τη καλύτερη λύση. Λες και είναι τόσο εύκολο, σαν να τραβάς το καζανάκι της τουαλέτας, αγνοώντας τα αισθήματα που έχουν αναπτυχθεί σε μια σχέση που δεν είναι καθόλου πρόσφατη.
    Αυτή η κοπελίτσα μας μίλησε για μια πτυχή του χαρακτήρα του. Δεν περιέγραψε το σύνολο της προσωπικότητάς του. Μπορεί να είναι εκτός από αυτό, γενναιόδωρος, χαρούμενος, να αγαπά τα ταξίδια, και να φροντίζει για πράγματα που είναι σημαντικά για κείνη.
    Επίσης γνωρίζουμε τη μαρτυρία του ενός από τους δύο.
    Μπορεί να θέλει να τη κάνει να ζηλέψει. Δεν είναι και μια συμπεριφορά τόσο κακή που να της αξίζει για εκτελεστικό απόσπασμα. Άλλωστε όπως έχουν γράψει κάποιοι πριν από μένα, υπάρχουν "φάρμακα" που μπορούν να δοκιμαστούν πριν το έσχατο μέτρο.
    Συμφωνω απολυτα! Γιατι να χωρισουν δηλαδη; Ολοι εχουν ελαττωματα!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    222
    Δυστυχώς πολλές φορές χρειάζεται να κάνουμε λίγο πίσω το συναίσθημά μας και να επιστρατεύσουμε την λογική μας. Και αυτό, μήπως προφυλάξουμε το συναισθηματικό κομμάτι μέσα μας από το να νεκρωθεί εντελώς στο μέλλον από αλλεπάλληλα τραύματα, όλο και πιο βαθειά από το αντικείμενο του πόθου μας. Ελενίτα κάτσε σκέψου πώς βλέπεις τον εαυτό σου και τι σου αξίζει. Με τη συμπεριφορά του, μειώνοντας εσένα και εξυψώνοντας τις πρώην του και τον εαυτό του, έχει καταφέρει πιθανόν να ρίξει την αυτοπεποίθησή σου και να διεκδικείς λιγότερα απ' όσα σου αξίζουν. Περνάς δύσκολα λόγω της απώλειας, βλέπεις πόσο μικρή είναι η ζωή και αποφασίζεις να ζήσεις όμορφα, χωρίς επί πλέον βάσανα, και όπως σου αξίζει πραγματικά.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by NeMeCiS View Post
    Δυστυχώς πολλές φορές χρειάζεται να κάνουμε λίγο πίσω το συναίσθημά μας και να επιστρατεύσουμε την λογική μας. Και αυτό, μήπως προφυλάξουμε το συναισθηματικό κομμάτι μέσα μας από το να νεκρωθεί εντελώς στο μέλλον από αλλεπάλληλα τραύματα, όλο και πιο βαθειά από το αντικείμενο του πόθου μας. Ελενίτα κάτσε σκέψου πώς βλέπεις τον εαυτό σου και τι σου αξίζει. Με τη συμπεριφορά του, μειώνοντας εσένα και εξυψώνοντας τις πρώην του και τον εαυτό του, έχει καταφέρει πιθανόν να ρίξει την αυτοπεποίθησή σου και να διεκδικείς λιγότερα απ' όσα σου αξίζουν. Περνάς δύσκολα λόγω της απώλειας, βλέπεις πόσο μικρή είναι η ζωή και αποφασίζεις να ζήσεις όμορφα, χωρίς επί πλέον βάσανα, και όπως σου αξίζει πραγματικά.
    Οχι, διαφωνω, εγω πιστευω δεν πρεπει να χωρισουν.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    222
    Δίκαιο έχεις απογοητευμένη. Πού θα ξαναβρει άνθρωπο στα 3,5 χρόνια σχέσεις να της εκθειάζει πρώην γκόμενες, να λέει παπάτζες πως παντού την πέφτουν και γενικότερα να έχει πάθος και καψούρα με την πάρτη του; Κάθε γυναίκα αυτό ονειρεύεται στη ζωή της να ζήσει!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by NeMeCiS View Post
    Δίκαιο έχεις απογοητευμένη. Πού θα ξαναβρει άνθρωπο στα 3,5 χρόνια σχέσεις να της εκθειάζει πρώην γκόμενες, να λέει παπάτζες πως παντού την πέφτουν και γενικότερα να έχει πάθος και καψούρα με την πάρτη του; Κάθε γυναίκα αυτό ονειρεύεται στη ζωή της να ζήσει!
    Γιατι υπαρχουν πολλοι που ειναι καλυτεροι; Γυναικα εισαι η αντρας; Αν τα κανει για να ζηλεψει τοτε ειναι μια χαρα ο τυπος, θελει να της κραταει αμειωτο το ενδιαφερον, απλα! Αν δεν τα κανει για να ζηλεψει, μπορει να εχει αλλες αρετες που δεν τις ξερεις εσυ η εγω η ο καθενας, πρεπει δηλαδη να χωριζουν τα ζευγαρια με το παραμικρο; Ελαττωματα ολοι εχουν, αν ειναι δυνατον να χωριζουμε τοσο ευκολα!!!!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    222
    Quote Originally Posted by απογοητευμένη View Post
    Γιατι υπαρχουν πολλοι που ειναι καλυτεροι; Γυναικα εισαι η αντρας; Αν τα κανει για να ζηλεψει τοτε ειναι μια χαρα ο τυπος, θελει να της κραταει αμειωτο το ενδιαφερον, απλα! Αν δεν τα κανει για να ζηλεψει, μπορει να εχει αλλες αρετες που δεν τις ξερεις εσυ η εγω η ο καθενας, πρεπει δηλαδη να χωριζουν τα ζευγαρια με το παραμικρο; Ελαττωματα ολοι εχουν, αν ειναι δυνατον να χωριζουμε τοσο ευκολα!!!!
    Όταν ο μόνος τρόπος για να κρατάς αμείωτο το ενδιαφέρον, είναι το να κάνεις να αισθάνεται άσχημα η σχέση σου και να την μειώνεις τότε κάποιο θέμα υπάρχει. Η κοπέλα άνοιξε το θέμα εδώ μέσα προφανώς γιατί την ενοχλεί, την στεναχωρεί και θέλει γνώμες, να τις φιλτράρει και να δει τι θα κάνει. Για να δει κατά πόσο όλο αυτό είναι μέσα ή ξεπερνάει τα όρια του φυσιολογικού. Το να χαλιέσαι, να στεναχωριέσαι με κάτι που κάνει ο άνθρωπός σου και να μην το αλλάζει δεν είναι "παραμικρό". Έχει αρκετά προβλήματα η ζωή, δεν χρειάζεται να δυσκολευόμαστε επιπλέον και από τις σχέσεις μας. Όλοι έχουμε ελαττώματα, αλλά αν το ελάττωμά μας ενοχλεί τον άλλον και δεν συμορφωνόμαστε, δεν φταίει αν μας βγάλει από τη ζωή του.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Παλιές φωτογραφίες...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 16-09-2012, 18:17
  2. "Λίγο ακόμα και θα συνηθίσω, τις παλιές συνήθειες θα σβήσω....."
    By ΕΡΗ_1982 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 08-06-2012, 19:14
  3. Κοιμάμαι συνεχώς
    By Elenalda_Loukritia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 31-10-2011, 09:59
  4. ΑΝΑΒΑΛΛΩ ΣΥΝΕΧΩΣ!
    By αλίκη! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 20-09-2008, 22:37
  5. ΣΩΠΑ - ΜΙΛΑ
    By Kleiw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 18-11-2007, 21:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •