Ού μπλέξεις ;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    7

    Unhappy Ού μπλέξεις ;;;

    Καλησπέρα σε όλους.
    Εδώ και ένα χρόνο είμαι με έναν άνθρωπο τον οποίο θαυμάζω και αγαπω παρά πολύ, παρά τα 19 χρόνια που έχουμε διαφορά.(μεγαλύτερος μου)
    Από την πρώτη στιγμή που ειδώθηκαμε στο χώρο εργασίας μας καταλάβαμε και οι δυο ότι υπάρχει μια χημεία. Εκείνος χωρισμένος με δυο παιδάκια και εγώ χωρισμένη με ένα παιδάκι. Και τα τρια αγοράκια.. ποτέ δεν κατάλαβα τον ακριβή λόγο που χώρισε με τη σύζυγο του.μου έχει πει ότι χώρισαν το 2012 αλλά είχαν σχέσεις μέχρι το 2013. Ουσιαστικά ήταν 2μιση χρόνια χωρισμένοι αλλά ξέρω πως μέχρι και 3 μήνες πριν να είμαστε μαζί της έλεγε ότι την αγαπάει.(μαζί ήταν από το 2000) . Για να μην τα πολυλογώ καταλαβαίνετε πως υπάρχουν θέματα τύπου γιατί παίρνει τηλέφωνο πρωί πρωί γιατί σε καλεί συνεχώς τι θέλει κάθε τρεις και λίγο με αποτέλεσμα να έχω γίνει αρκετά ανασφαλής και να σκέφτομαι ότι κάτι υπαρχει.. η αλήθεια είναι πως δεν μου έχει δώσει κάποιο δικαίωμα είναι συνέχεια μαζί μου με προσέχει με αγαπάει και μου το δείχνει αλλά δεν βγαίνει από το μυαλό μου πως ίσως με αφήσει σε περίπτωση που του ζητήσει να είναι και πάλι μαζι..δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα είμαι συνέχεια στεναχωρημένη γιατί έχω συνεχώς τέτοιες σκεψεις. Πως μπορώ να βγάλω άκρη ; αν ήξερα ότι είναι τόσο μπερδεμένα τα πράγματα ίσως και να είχα κάνει πίσω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Καλώς όρισες.

    Εσύ για να καταλάβω, τι ηλικία έχεις;

    Από τη στιγμή που έχει παιδιά, το θεωρώ λογικό να έχει επικοινωνία με τη μητέρα των παιδιών του. Χωρίζουν σαν ζευγάρι, σαν αντρόγυνο, σαν εραστές, όπως θες πες το. Αλλά στον αιώνα τον άπαντα, παραμένουν ΓΟΝΕΙΣ δυο παιδιών.

    Εσένα σε αγαπάει. Αγαπάει και τα παιδιά του όμως.

    Μη στεναχωριέσαι.

    Αν θες, πες μας τι ήταν εκείνο που σε έκανε να έχεις ανασφάλειες. Προσωπικά, αν ήμουν στη θέση του, χωρισμένος και παντρεμένος με γυναίκα 19 χρόνια μικρότερή μου, δεν θα παρατούσα τη γυναίκα μου για τη "γηραιότερη" πρώην μου. Θα την αγαπούσα όπως την πρώτη μέρα!
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Πανω απο ολα θα πρεπει να ειναι παντα τα παιδια του. Απο κει και περα μπορει να μη συμβαινει τιποτα με την πρωην γυναικα του και να μην υπαρχει σεναριο εανασυνδεσης, αλλα αν συνεχως του κανεις σκηνες και τη ζωη δυσκολη και αρχισεις να εχεις προφιλ νευρωτικης, με κακη διαθεση και ψυχολογια και ενεργεια μονο για τσακωμους, θα αρχισει και αυτος να σε βλεπει διαφορετικα και θα ξενερωσει. Οποτε προσπαθησε να χαλαρωσεις και να απολαυσεις τη σχεση σου, αφηνοντας τον να ειναι σωστος απεναντι στα παιδια του και στη μανα τους. Ετσι κι αλλιως η γυναικα αυτη ειχε ευκαιριες να τον εχει πισω και δεν το ηθελε. Οποτε και αυτος προχωρησε. Εσυ εισαι η συντροφος του τωρα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    222
    Από τη στιγμή που επέλεξες έναν άνθρωπο που στη ζωή του συμπεριλαμβάνονται παιδάκια και η μητέρα τους, παίρνεις απόφαση ότι την αποκλειστικότητα που έχει ένας άνδρας που έχει να σκεφτεί μόνο τη δική του τη ζωή, δεν μπορείς να την έχεις. Προσπάθησε να διαχωρίσεις στο μυαλό σου την αγάπη που έχει αυτός για την γυναίκα του από την σχέση που έχει μαζί σου και μην παίρνεις ως απειλή την οικογένειά του. Γιατί συνεχίζει να είναι οικογένεια μαζί τους. Να ξέρεις αν του δείξεις πως σέβεσαι αυτό το κομμάτι της ζωής του, χωρίς σκηνές και ζηλοτυπίες, θα σε λατρέψει ακόμα περισσότερο ;)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    7
    Αρχικά θέλω να σας ενημερώσω ότι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τα παιδάκια του. Ίσα ίσα είμαστε πολύ δεμένοι όλοι μεταξύ μας. Κι οι 5. Τυχαίνει κάποιες φορές που είναι σπίτι να τα κρατάω και μόνη μου. Αυτό που δεν διευκρίνησα είναι ότι η πρώην ενοχλεί συνεχώς για ανούσια θέματα τύπου να πάρω αυτά τα παπούτσια στον μικρο; και αλλά τέτοια. Έχει και εκείνη μια σχέση και από ότι έχω καταλάβει όταν δεν είναι μαζί της στέλνει στον πρώην.. έχω διαβάσει μήνυμα που του λέει:"μια επισήμανση έτσι για το γαμωτο.οταν είμασταν μαζί ποτέ δεν πήγαμε μαζί σούπερ μάρκετ ποτέ δεν κάναμε από κοινού τις δουλειές του σπιτιού και ποτέ δεν κράτησες τα παιδιά για να κοιμηθώ τώρα τα κνεις όλα αυτά. Θα με θεωρεί ηλίθια που σε άφησα. Που να ήξερε!" Και μπαίνω στην διαδικασία να σκέφτομαι ότι ανακρίνει τα παιδιά για το κάθετι που γίνεται στο σπίτι μας. Πιστεύω πως έχουν μια ιδιαίτερη σχέση μετά από τόσα χρόνια και αυτό το καταλαβαίνω από τον τρόπο που τον αναζητάει κάθε φορά που έχει το οποιοδήποτε πρόβλημα. Και εκείνος σαν αντρας νιώθει ΑΝΤΡΑΣ όσο γίνεται αυτό.. δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε ίσως να μου λείπει και η ωριμότητα , είμαι 25 ετών ! Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να μιλήσω σε κανέναν με αποτέλεσμα να τα κρατάω μέσα μου. Και να σκάω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Lini92 View Post
    Έχει και εκείνη μια σχέση και από ότι έχω καταλάβει όταν δεν είναι μαζί της στέλνει στον πρώην.. έχω διαβάσει μήνυμα που του λέει:"μια επισήμανση έτσι για το γαμωτο.οταν είμασταν μαζί ποτέ δεν πήγαμε μαζί σούπερ μάρκετ ποτέ δεν κάναμε από κοινού τις δουλειές του σπιτιού και ποτέ δεν κράτησες τα παιδιά για να κοιμηθώ τώρα τα κνεις όλα αυτά. Θα με θεωρεί ηλίθια που σε άφησα. Που να ήξερε!" Και μπαίνω στην διαδικασία να σκέφτομαι ότι ανακρίνει τα παιδιά για το κάθετι που γίνεται στο σπίτι μας. Πιστεύω πως έχουν μια ιδιαίτερη σχέση μετά από τόσα χρόνια και αυτό το καταλαβαίνω από τον τρόπο που τον αναζητάει κάθε φορά που έχει το οποιοδήποτε πρόβλημα.
    Καταρχην το μηνυμα ειναι σαρκαστικο τυπου "Τρομαρα σου τωρα εισαι ο καλος συζυγος και οικογενειαρχης ενω πριν ησουν τεμπελαρας γι'αυτο σε εστειλα!" και δε σημαινει οτι ανακρινει τα παιδια, μπορει απο μονα τους να της περιγραφουν πραγματα. Λογικο να εχουν οικειοτητα μετα απο τοσα χρονια και οσα τους συνδεουν,κυριως τα παιδια. Οπως στη ζωη του, η συντροφος του τωρα εισαι εσυ, εσυ στο κρεβατι του και στο σπιτι του και ειπες οτι σου δειχνει οτι σε αγαπαει. Λογικο να εχεις ανασφαλεια και λογω της καλης σχεσης του και λογω της ηλικιας σου. Αλλα με σκηνες ζηλιας, θα χασεις δε θα κερδισεις κατι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    25 ετών, με παιδάκι και με δυο γάμους στο ενεργητικό σου; Μπράβο σου! Ναι, σε τέτοια ηλικία, λείπει η εμπειρία αλλά πως τα κατάφερες; Κράτα την ψυχραιμία σου και μην ξεσπάσεις. Ένα ξέσπασμα μπορεί να τα διαλύσει όλα, κυριολεκτικά. Πριν πεις κάτι, πάρε βαθιά ανάσα για δέκα δευτερόλεπτα. Μην κάνεις κάτι εν θερμώ και τον τρομάξεις. Θα το μετανιώσεις και το χειρότερο είναι ότι με το ζόρι θα τον μεταπείσεις να σε συγχωρέσει αν κάνεις κάποιο ξέσπασμα ή σκηνή ζηλοτυπίας.

    Τα παιδιά του, τι ηλικία έχουν, αν επιτρέπεται;
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    7
    Σίγουρα έτσι δεν θα καταφέρω κάτι .. όμως είναι κάτι μέσα μου που με τρωει συνέχεια.. επίσης δουλεύει αρκετές ώρες, εγώ έχω σταματήσει εδώ και λίγο καιρό τη δουλειά και νιώθω έντονα την απουσία του εφόσον δουλεύαμε στον ίδιο χώρο.ειμασταν μαζί όλη την ημέρα εκτός 4ωρων .. μου λείπει πολύ.. δεν ξέρω πραγματικά πως να το αντιμετωπίσω όχι μόνο το θέμα της πρώην αλλά γενικότερα της ζήλιας. Η καθημερινότητα του είναι πολύ πιεστική και προσπαθώ να το καταλάβω και να μην γίνομαι και εγώ σαν αυτές που κορόιδευα..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    7
    Δεν είμαστε παντρεμένοι, κανένα διαζύγιο δεν έχει βγει ακόμα. Η πρόταση έχει γίνει και επειδή ελεγα πως δεν χρειάζεται γαμος.η απάντηση του ήταν τότε γιατί είμαστε μαζί να χωρίσουμε...! Έτσι είπα το ναι εντελώς τυπικά γιατί έζησα αυτή την υπερπαραγωγή που δεν οδήγησε πουθενά μια φορά.. η δεύτερη για ποιο λόγο; Τελοσπαντων διάφορα σε μια σχέση σοβαρή συζητιούνται και λύνονται καταλήξαμε να κανουμε ένα γάμο σε ένα εκκλησάκι με τα παιδιά μας και 4 φίλους όταν με το καλό βγουν τα διαζύγια. Τα μικρα είναι 7 κ 4,5.. ο μικρος μου είναι 4! Προσπαθώ γενικά να μην ξεσπάσω αλλά μαζεύω μαζεύω και φοβάμαι πως δεν θα αντέξω..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by Lini92 View Post
    Σίγουρα έτσι δεν θα καταφέρω κάτι .. όμως είναι κάτι μέσα μου που με τρωει συνέχεια.. επίσης δουλεύει αρκετές ώρες, εγώ έχω σταματήσει εδώ και λίγο καιρό τη δουλειά και νιώθω έντονα την απουσία του εφόσον δουλεύαμε στον ίδιο χώρο.ειμασταν μαζί όλη την ημέρα εκτός 4ωρων .. μου λείπει πολύ.. δεν ξέρω πραγματικά πως να το αντιμετωπίσω όχι μόνο το θέμα της πρώην αλλά γενικότερα της ζήλιας. Η καθημερινότητα του είναι πολύ πιεστική και προσπαθώ να το καταλάβω και να μην γίνομαι και εγώ σαν αυτές που κορόιδευα..
    Α δεν τον έχεις παντρευτεί ακόμα; Με το καλό!

    Τα μικρά έχουν ανάγκες τώρα. Είναι σε τρυφερή ηλικία. Άρα, και οι δυο γονείς έχουν έγνοια και ενδιαφέρον!

    Αυτό είναι βάσανο μέσα σου και σε καταλαβαίνω. Να λείπει, εσύ να μη μπορείς να προσφέρεις δουλεύοντας και να μη νιώθεις χρήσιμη, να έχεις και το φόβο ότι μπορεί να ξαναγυρίσει πίσω στην πρώην γυναίκα τοπυ... Στάσου στο ύψος σου, φρόντισέ τον και μη του δώσεις αφορμές να κάνει πισωγύρισμα.

    Στο είπα. Μια σκηνή ζηλοτυπίας μπορεί να τον κάνει τούρμπο. Αγάπα τον, νοιάσου και σκέψου ότι υπάρχουν γυναίκες που δεν βλέπουν τους άντρες τους για μήνες. Όπως οι γυναίκες των ναυτικών και των καπετάνιων. Να έχεις μέσα σου ευγνωμοσύνη και να τον αγαπάς.

    Αυτό που φοβάσαι, ίσως γίνει αν του ξεσπάσεις...!
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    η λυση ειναι πολυ απλη... μιλησε του πεστου με ενοχλει η επαφη με την πρωην γυναικα σου καθε τρεις και λιγο εγω σε καταλαβαινω απολυτα παντως σε αυτο μιλα του πες του ολα οσα ειπες εδω σε εμας κανε και συγκριση στο φιναλε πεστου βλεπεις εγω να μιλαω στον πρωην αντρα μου εσυ πως θα ενοιωθες αν το εκανα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Εχεις σκεφτει να κανεις εσυ κατι για τον εαυτο σου, κατι που δε θα εχει να κανει με εκεινον? πχ 1 ωρα γυμναστηριο? Ή 1 ωρα σε καποιο χομπυ, ζωγραφικη, τραγουδι, χορο, φωτογραφια, αγγειοπλαστικη, οτιδηποτε. Να γεμιζεις και συ τη μερα σου αντι να τρωγεσαι με το τι κανει αυτος. Και με το παιδακι σου θα μπορουσες να κανεις δραστηριοτητες, πχ μουσικοκινητικη, οπου στο τμημα θα ανοιξει και ο κυκλος σου, θα κανεις γνωριμιες και θα οφεληθει πολυ και παιδι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    και τι ειναι αυτα τα σουηδικα καθε λιγο με την γυναικα του δεν παει να εχουν δυο παιδια μαζι αν ηταν να μην χωριζαν ειμαι της αποψης πως την μονη τιγμη που πρεπει να επικοινωνουν ειναι οταν παει να παρει τα παιδια τα σου ξου μου ξου και τι παπουτσια και τι ρουχα ειναι περιττα αν ηταν ας καθοντουσαν μαζι και ας μην χωριζαν

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Α δεν τον έχεις παντρευτεί ακόμα; Με το καλό!

    Τα μικρά έχουν ανάγκες τώρα. Είναι σε τρυφερή ηλικία. Άρα, και οι δυο γονείς έχουν έγνοια και ενδιαφέρον!

    Αυτό είναι βάσανο μέσα σου και σε καταλαβαίνω. Να λείπει, εσύ να μη μπορείς να προσφέρεις δουλεύοντας και να μη νιώθεις χρήσιμη, να έχεις και το φόβο ότι μπορεί να ξαναγυρίσει πίσω στην πρώην γυναίκα τοπυ... Στάσου στο ύψος σου, φρόντισέ τον και μη του δώσεις αφορμές να κάνει πισωγύρισμα.

    Στο είπα. Μια σκηνή ζηλοτυπίας μπορεί να τον κάνει τούρμπο. Αγάπα τον, νοιάσου και σκέψου ότι υπάρχουν γυναίκες που δεν βλέπουν τους άντρες τους για μήνες. Όπως οι γυναίκες των ναυτικών και των καπετάνιων. Να έχεις μέσα σου ευγνωμοσύνη και να τον αγαπάς.

    Αυτό που φοβάσαι, ίσως γίνει αν του ξεσπάσεις...!
    ωπα τι θα πει να τον κανει τουρμπο?δηλαδη να καταπιεζει αυτα που νοιωθει?και γιατι εκεινη δεν καθεται να ασχολειται με τον πρωην αντρα της που εχουν και αυτοι ενα παιδακι?οταν κανεις νεα σχεση προχωρας δεν καθεσαι να ασχολεισαι με το παρελθον συνεχεια και τηλεφωνα και συναντησεις

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    222
    Το θέμα δεν είναι ούτε να ξεσπάσεις ούτε να τα μαζεύεις όπως ειπες, αλλά να προσπαθήσεις να το δεις αλλιώς. Αυτός ο άνθρωπος ακόμα και με πρώην γυναίκα και παιδιά θέλει να παντρευεί και να προχωρήσει μαζί σου και μάλιστα χωρίς να τον πιέζεις για κάτι τέτοιο. Δεν έχεις να φοβάσαι κάτι, με σένα θέλει να είναι και με σένα είναι. Το ότι συνεχίζει να είναι καλός με την πρώην γυναίκα του είναι προς τιμήν του και να χαίρεσαι γι' αυτό. Το ότι δεν δουλεύεις αυτό τον καιρό δεν σε βοηθάει πιστεύω. Προσπάθησε να βρεις μια δουλειά έστω part time και κάνε πράγματα γιατί "όποιος δεν εργάζεται, περιεργάζεται". Αν έχεις χημεία και νιώθεις όμορφα και περνάς καλά με αυτόν τον άνθρωπο και είναι εξηγημένος μαζί σου και σωστός, μην το χαλάσεις αυτό με ανασφάλειες και ξεσπάσματα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •