Ερωτήματα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Ερωτήματα.

    Μπορεί η κατάθλιψη να εξελιχθεί σε σχιζοφρένεια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Γιατί το ρωτάς αυτό?Εχεις παρατηρήσει κάτι ή είναι μόνο φόβος σου μήπως συμβεί κάτι τέτοιο?

  3. #3
    Όχι απλή περιέργεια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Το είχα συζητήσει κάποια στιγμή με τον γιατρό μου και μου είχε πει ότι είναι δύσκολο συμβεί κάτι τέτοιο,να περάσεις από τη νεύρωση στην ψύχωση.Είναι 2 διαφορετικά πράγματα και σπάνια περνάς από το ένα στο άλλο.Τώρα,ελπίζω ότι το είπε γιατί είναι έτσι και όχι για να με καθησυχάσει.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο. Η σχιζοφρένεια είναι διαφορετική ασθένεια του εγκεφάλου, όπου ο σχιζοφρενής μπορεί να είναι και καταθλιπτικός, αλλά σε αντίθεση ο καταθλιπτικός δεν μπορεί να είναι και σχιζοφρενής. Σε τέτοια περίπτωση η κατάθλιψη θα ήτανε σύμπτωμα της σχιζοφρένειας του και όχι το αντίθετο.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    15
    paidia na sas pw ean kapoios nomizei pws exei kata8lipsh borei na parei farmaka apo monos tou? xwris iatrikh sydagh...?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    288
    Originally posted by julie
    paidia na sas pw ean kapoios nomizei pws exei kata8lipsh borei na parei farmaka apo monos tou? xwris iatrikh sydagh...?
    Ρωτάς αν το φαρμακείο θα σου δώσει τα φάρμακα, χωρίς ιατρική συνταγή?? Δεν το γνωρίζω αυτό, αλλά θέλω να πιστεύω ότι ένας σωστός επαγγελματίας (φαρμακοποιός) δεν θα τα έδινε.

    Από την στιγμή όμως που ο κάποιος αυτός \"νομίζει\" ότι έχει κατάθλιψη, καλό θα ήταν να μην πάρει κάτι χωρίς να \"σιγουρευθεί\" - από γιατρό - ότι όντως έχει κατάθλιψη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    απο οσο ξερω ico υπαρχει ενα ειδος καταθλιψης βαριας μορφης που ο πασχων εχει καποια συμπτωματα παρομοια με ψυχωσικες διαταραχες χωρις ομως να ειναι σχιζοφρενης οπως ψευδαισθησεις..λεγεται ψυχωτικη καταθλιψη για περισοτερες λεπτομερειες αν αισθανεσαι οτι σε αφορα το θεμα η αφορα καποιον οικειο καλο θα ηταν να ζητησεις τη γνωμη καποιου ειδικου
    Dum spiro spero (?)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by julie
    paidia na sas pw ean kapoios nomizei pws exei kata8lipsh borei na parei farmaka apo monos tou? xwris iatrikh sydagh...?
    Από ότι ξέρω όχι,δεν γίνεται να πάρεις αντικαταθληπτικά από μόνη σου,χωρίς να σου τα γράψει κάποιος γιατρός.
    Αλλά πέρα από αυτό δεν είσαι σε θέση να ξέρεις ποιο αντικαταθληπτικό θα έπρεπε να πάρεις για να σε βοηθήσει.Και αν όντως χρειάζεσαι να πάρεις.Αυτό μόνο ο γιατρός μπορεί να σου το πει.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •