Down μέχρι τα τάρταρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026

    Down μέχρι τα τάρταρα

    Είμαι τόσο μα τόσο μα τόσο νταουνιασμένη αυτές τις μέρες. Πυροδοτήθηκε απο μια βλακεία, μια χαζοκόντρα με το γιό μου όπου είχα άδικο,...και λες και ανοίξανε οι κρουνοι, δεν μπορώ να σταματήσω να κλαίω. Όλα τα ενοχικά μου βγήκαν στη φόρα.Που κάνω λάθη και δε μεγαλώνω σωστά τα παιδιά μου. Που δεν έσωσα το μπαμπά μου απο τον καρκίνο, είχε γεμίσει κακοήθεις μετα- εστίες και γω δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα.... τον έχασα προ διμήνου. Και πολλά άλλα. Δεν έχω ισορροπίες. Παίρνω τηλέφωνο φίλη μου να συζητήσω ή μιλάω με τον άντρα μου και δε μπορώ να κρατήσω τα δάκρυά μου. Κάνω σα χαζο δεκαπεντάχρονο...Περιμένω να μου περάσει. Ελπίζω να μου περάσει. Και τι περίεργο... Μια μέρα θα ξυπνήσω και όλα θα είναι όμορφα όπως πριν. Και γω θα είμαι γεμάτη χαρά και ενεργητικότητα . Τώρα το μόνο που θέλω είναι να πάρω το πάπλωμα της ευτυχίας απο το κεφάλι και να κοιμάμαι ολημερίς. Ευτυχώς με τις χιλιάδες υποχρεώσεις είναι ανεφικτο, ανεβαίνω όμως κάθε μέρα ε΄να μικρό γολγοθά..
    Δεν είμαι καταθλιπτική. Ούτε στο γιατρό πάω. Απλώς περιμένω, ελπίζοντας πως θα σταματήσει η κατρακύλα

    Ευχαριστώ που το διαβάσατε, κάνει καλό να μοιράζομαι σκέψεις και συναισθήματα με ανθρώπους που καταλαβαίνουν.
    Να στε καλά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Καλή μου imagine φαίνεται πως η \"χαζοκόντρα\" που λες άνοιξε το κουτί της Πανδώρας μέσα σου. Κι είναι ακριβώς όπως το λες, στον πάτο του βρίσκεται η ελπίδα, η χαρά και η ενεργητικότητα που περιγράφεις. Αλλά τώρα, αυτή τη στιγμή, ξεχύνονται μέσα σου όλα τα άλλα...τα ενοχικά σου, το κλάμα που φαίνεται να μην έχει τελειωμό...
    Μάκια...

  3. #3
    imagine

    Πως θα μπορούσες να σώσεις τον μπαμπά σου και ειδικά όταν ο άνθωπος έπασχε από καρκίνο;
    Κατά την άποψη μου, όλα αυτά που σου βγαίνουν είναι απ\' την απώλεια που όπως διάβασα ειναι και πολύ νωπή ακόμη.
    Μην αρχίσεις να ζεις με τα ΑΝ γιατί στο τέλος θα τρελαθείς.
    Δυστυχώς θα μάθεις να ζεις με αυτό και προσπάθησε να το κάνεις όσο πιο ανώδυνο γίνεται γιατί-στο λέω εκ πείρας-ότι μα ΟΤΙ και αν κάνεις, αυτή η κατάσταση δεν αλλάζει με τίποτε.
    Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να δηλητηριάζεις τον εαυτό σου και τους γύρω σου που τώρα σε έχουν μεγαλύτερη ανάγκη από ποτέ.
    Για ότι θες...εδώ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Σας ευχαριστώ κορίτσια για τη συμπαράσταση.
    Καταλογίζω πολλά στον εαυτό μου. Αν και το μυαλό μου γνωρίζει καλά πως δε φταίω, στο βάθος της ψυχής μου πάλι με κατηγορώ για τα πάντα.
    Σίγουρα δε θα μπορούσα να σώσω τον μπαμπά μου. Αλλά νοιώθω να χω φάει τρομερή ήττα, γιατί ήταν η μοναδική φορά που στηρίχθηκε πάνω μου. Αποφάσισα και οργάνωσα τη θεραπεία (ο θεός να την κάνει θεραπεία, αφού ήταν χαμένη περίπτωση, τρομερά επιθετική κακοήθεια) και του είπα απίστευτα ψέματα.. τι να πω??? Απο την πρώτη στιγμή που είδα τη μαγνητική, κατάλαβα.... ήταν χαμένος απο χέρι...
    Και όλο με ρωτούσε... \"τι θα κάνουμε??\" Επειδη είμαι γιατρός (άλλης ειδικότητας)και υποτίθεται ξέρω. Σκατά ξέρω.

    Anyway, θα συνέλθω. Είμαι κυκλοθυμικό άτομο, σε λίγες μέρες(που θα πάμε κι ένα ταξιδάκι) μπορεί να νοιώθω πανευτυχής. Το ελπίζω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Αν και δεν το νομίζω πως θα συνέλθω εύκολα τούτη τη φορά, αλλά ντοπάρω τον εαυτό μου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    αν σε βασανιζει η σκεψη οτι δεν μπορεσες να σωσεις τον πατερα σου απο μια επιθετικοτατη μορφη καρκινου, μπορεις επισης να βασανιζεσαι απο την σκεψη οτι δεν εχεις σωσει ολοκληρη την ανθρωποτητα απο τον καρκινο....
    γιατι φερεις μεγαλυτερη ευθυνη απεναντι στον πατερα σου απ οτι στο ανθρωπινο ειδος? δεν ειναι λιγο κοντοφθαλμο και εγωιστικο?
    (εδω κανονικα μου απαντας \"μα πας καλα? ποια νομιζεις οτι ειμαι, ο θεος και θα σας σωσω απ τον καρκινο?????????\")

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Remedy, έχεις δίκαιο, δεν μπορουσα να τον σώσω, όπως και κανένας δεν μπορούσε,το ξέρω καλά, αλλά πώς πάει αυτή η γνώση από το μυαλό στην ψυχή? Στο μυαλό μου είναι όλα ωραία τακτοποιημένα αλλά την γ...μένη την ενοχή τη νοιώθω. Σα να μην επικοινωνεί το μυαλό με το συναίσθημα. Σαν να αποβλακώθηκα ένα πράγμα.
    Στη θεωρία καλή είμαι, στην πράξη τα σκατώνω.
    Τελος πάντων, αυτό πιθανόν έχει να κάνει με το γεγονός ότι έίμαι κατά βάθος (και πλάτος και μήκος) ενοχικό άτομο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    δεν ειμαι ειδικη για να στο πω με σιγουρια.
    εκ μερους μου μιλαω...
    αλλα νομιζω οτι αυτο που σε βασανιζει, δεν ειναι ενοχη, αλλα ΠΟΝΟΣ μεταμφιεσμενος σε ενοχη, σε αμφιβολιες, σε θλιψη, σε οτι βρει...
    νοιωσε σιγουρη για την λογικη σου σκεψη οτι πραγματι δεν μπορουσες να κανεις κατι να τον σωσεις, οπως και για την διαβεβαιωση απο ..μενα οτι ολοι κανουμε λαθη στις σχεσεις μας με τους ανθρωπους (και σιγουρα και με τα παιδια , οσοι εχετε) κι οτι η μια λυση για να μη κανουμε λαθη, ειναι να κοψουμε καθε ειδους σχεση με ανθρωπους...η αλλη ειναι να προσπαθουμε να βλεπουμε με ματια ανοιχτα και να διορθωνουμε εστω κατι στην συμπεριφορα μας που αναγνωριζουμε σαν λαθος μας
    τιποτε αλλο δεν βλεπω να μπορουμε να κανουμε...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by imagine
    ....την γ...μένη την ενοχή τη νοιώθω. Σα να μην επικοινωνεί το μυαλό με το συναίσθημα.

    ... έίμαι κατά βάθος (και πλάτος και μήκος) ενοχικό άτομο.
    Βρες δυό ήρεμες στιγμές χαλάρωσε και σκέψου :

    Αυτή η ... \"ενοχή\" αυτή η .. άρνηση του μυαλού να επικοινωνήσει με το συναίσθημα ... Ποιά ανάγκη σου καλύπτει ;

    Από ποιές \"ενοχές\" αναζητάς τη λύτρωση μεσω του ... αυτομαστιγώματος ;

    Κοίτα βαθιά μέσα σου κι απόντησε με το χέρι στην καρδιά ...
    Και δώσε όνομα στους φόβους ,στις ανάγκες και στις ενοχές ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Remedy,
    αυτό που νοιώθω είναι πόνος, είναι φόβος, είναι η συνειδητοποίηση του πόσο ανίσχυροι είμαστε όλοι στο τέλος. Ο μπαμπάς μου δεν ήταν ένας άγνωστος ή αδιάφορος για μένα ασθενής, ούτε ένας μακρινός συγγενής...
    Όσο για τα υπόλοιπα, σωστά τα γράφεις,αυτή είναι η θετική αντιμετώπιση των λαθών, ελα όμως που εμένα τώρα μ έχει πάρει από κάτω....
    psychangel,
    το βίτσιο του αυτομαστιγώματος με ακολουθεί απο πολύ παλιά. Το χω περιορίσει, αλλά κάποιες φορές θεριεύει.
    Να κοιτάξω βαθιά μέσα μου τώρα δεν έχω το κουράγιο. Δε θέλω ν ανοίξω κι άλλες τρύπες. Θα το κάνω σε λίγο καιρό άμα συνέλθω.
    Σας ευχαριστώ, μου έκαναν πραγματικά καλό οι απαντήσεις σας..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by imagine
    Remedy, έχεις δίκαιο, δεν μπορουσα να τον σώσω, όπως και κανένας δεν μπορούσε,το ξέρω καλά, αλλά πώς πάει αυτή η γνώση από το μυαλό στην ψυχή? Στο μυαλό μου είναι όλα ωραία τακτοποιημένα αλλά την γ...μένη την ενοχή τη νοιώθω. Σα να μην επικοινωνεί το μυαλό με το συναίσθημα. Σαν να αποβλακώθηκα ένα πράγμα.
    Το ξέρω καλά αυτό που περιγράφεις imagine, αυτή τη μη επικοινωνία ανάμεσα στο μυαλό και το συναίσθημα.Ξέρεις στο μυαλό σου πολύ καλά οτι δεν φταίς. Μέσα σου όμως νιώθεις οτι φταίς. Και με την ίδια σιγουριά που ξέρεις, με την ίδια σιγουριά και νιώθεις.


    Originally posted by imagine
    αυτό που νοιώθω είναι πόνος, είναι φόβος, είναι η συνειδητοποίηση του πόσο ανίσχυροι είμαστε όλοι στο τέλος. Να κοιτάξω βαθιά μέσα μου τώρα δεν έχω το κουράγιο. Δε θέλω ν ανοίξω κι άλλες τρύπες. Θα το κάνω σε λίγο καιρό άμα συνέλθω.
    Και από την άλλη υπάρχουν και όλα αυτά τα \"δύσκολα\" συναισθήματα και η αδυναμία του τέλους. Το οτι δεν υπάρχει τίποτα που να μπορείς να κάνεις από ένα σημείο κι έπειτα, οτι δεν περνάει από το χέρι σου πια.
    Σέβομαι οτι δεν μπορείς αυτή τη στιγμή να σκύψεις μέσα σου. Δεν είναι η ώρα σου να δεις και πολύ καλά κάνεις, κατά τη γνώμη σου, που το ακούς αυτό.
    Μάκια...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Έτσι είναι Φοίβη. Νοιώθω ηττημένη, νοιώθω ένοχη, νοιώθω αποτυχημένη. Σε όλα τα επίπεδα. Χωρίς, αντικειμενικά, να είμαι και το ξέρω..
    Ελπίζω πως θα περάσει. Ήδη έχω αρχίσει να τα βλέπω λίγο πιο ήρεμα τα πράγματα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Μπορεί αντικειμενικά να μην είσαι αποτυχημένη, αλλά όμως αυτό νιώθεις. Χαίρομαι που δίνεις χώρο σ\' αυτό σου το συναίσθημα παρόλο που δεν συμβαδίζει με τη λογική σου. Και χαίρομαι που ήδη βλέπεις αλλιώς τα πράγματα.
    Μάκια...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by imagine
    ....Νοιώθω ηττημένη, νοιώθω ένοχη, νοιώθω αποτυχημένη. Σε όλα τα επίπεδα. Χωρίς, αντικειμενικά, να είμαι και το ξέρω..
    .....
    Αυτά τα συναισθήματα που νιώθεις να σου βγαίνουν χωρίς αντικειμενικά να υπάρχει λόγος γι αυτό ... τί προσπαθούν να σου πουν ;
    Ποιό κομμάτι μέσα σου , ποιά κρυμμένη, απωθημένη πλευρά σου έχει ανάγκη αυτομαστιγώματος ...
    Σκέψου λίγο ... αναλυτικά :
    \"Νοιώθω ηττημένη\" ... από ΠΟΙΟΝ / ΤΙ ??
    \"νοιώθω ένοχη\" ... σε σχέση με ΤΙ ? ποιά πράξη/σταση/σκέψη/συμπεριφορά μου, μου βγαζει αυτό το συναίσθημα όταν τη φέρνω στο μυαλό ..
    \"νοιώθω αποτυχημένη\" ... Σε σχέση με ΠΟΙΟΥΣ στόχους που έβαλα και δεν πέτυχα ??? ... Και ήταν \"στόχοι\" ΔΙΚΟΙ μου ή \"έξωθεν\" ??? Και πόσο ήταν συμβατοί με τις ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ή τα (πραγματικά) ΘΕΛΩ μου ???
    \"Σε όλα τα επίπεδα\" ... Προσωπικό, Συντροφικό, Γονεϊκό , Επαγγελματικό ... ??? (σκέψου για κάθε ένα από αυτά τα επίπεδα τα ερωτήματα του \"νοιώθω αποτυχημένη\" )











    -------------------------------------
    (Α! και πού \'σαι ...
    Όταν περάσεις από όλη αυτή τη .... διαδικασία ... και μιας και νοιώθω οτι είσαι σε καλύτερη κατάσταση από μένα ... λέγοντας :
    Originally posted by imagineΕλπίζω πως θα περάσει. Ήδη έχω αρχίσει να τα βλέπω λίγο πιο ήρεμα τα πράγματα.
    ... πές μου σε παρακαλώ αν έβγαλες άκρη μ΄αυτές τις σκέψεις μου , γιατι κι εγώ μολονότι ξέρω πως ΕΤΣΙ πρέπει να σκεφτώ ... ΔΕΝ εχω ακόμη τη δύναμη να το κάνω ... )

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by imagine
    Σας ευχαριστώ κορίτσια για τη συμπαράσταση.
    Καταλογίζω πολλά στον εαυτό μου. Αν και το μυαλό μου γνωρίζει καλά πως δε φταίω, στο βάθος της ψυχής μου πάλι με κατηγορώ για τα πάντα.



    Θα σου πάρει ίσως καιρό, αλλά εύχομαι μην είναι πολύ αργά για να καταλάβεις ότι δεν φταις σε τίποτα εσύ. Να ακούς λοιπόν το μυαλό σου που είναι η φωνή της λογικής και να υπακούς σ αυτήν. Ολα τα άλλα, θα σε πάνε πίσω. Να το θυμάσαι αυτό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •