Και φέτος το καλοκαίρι νιώθω το ίδιο κενό μέσα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218

    Και φέτος το καλοκαίρι νιώθω το ίδιο κενό μέσα μου

    Καλησπέρα σε όλους.Καθομαι έξω στο μπαλκόνι τώρα το βραδάκι και σκέφτομαι ότι στη ζωή μου χάνω πολλά πράγματα καθημερινά λόγο των "κομπλεξ" μου. Τι θέλω να πω. Όλο τον χειμώνα λόγο σχολής είχα σχετικά φορτωμένο πρόγραμμα, πήγαινα καθημερινά σχολή, εβγαινα μετά βόλτα με τους φίλους μου και γενικά είχα πολλά πράγματα να κάνω. Τώρα όμως το καλοκαίρι νιώθω μόνος, νιώθω ότι χαραμιζω τσάμπα τις διακοπές μου χωρίς να κάνω τπτ όλη μέρα. Βγαίνω κάποιες φορές με κάτι παιδιά από τι σχολή μου για καφέ αλλά δεν τους θεωρώ και κολλητους μου,απλά ίσως λίγο παραπάνω από γνωστοί και μιλάω με αυτούς για θέματα που ούτε καν με ενδιαφέρουν ίσα ίσα να για να μην χάσω την ευκαιρία να βγω. Στην καθημερινότητα μου πεταγομαι περνω έναν καφέ στο χέρι για να βγω λίγο από το σπίτι, κάνω λίγο γυμναστική το απόγευμα, μετά λιώνω στην τηλεόραση και στο ίντερνετ. Είχα ξαναγράψει παλιά για μια κοπέλα που μου αρέσει και σκεφτόμουν τι ωραία που θα ήταν να ειμασταν μαζί φέτος το καλοκαίρι και να πηγαίναμε διακοπές, να πηγαίναμε για καφέ, για μπάνιο, να χαζευαμε τα αστέρια, αλλά αυτήν την κοπέλα δεν έχω κάποιο τρόπο για να την πλησιασω και όταν μάλιστα βλέπω ανεβασμενες φωτο από αυτήν στο φβ από τις διακοπές της νιώθω ακόμα πιο άσχημα που εγώ σαπιζω σπίτι ενώ θα μπορούσα ίσως να ειμουν μαζί της. Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν νιώθω ότι έχω αληθινους φίλους, απλά μόνο γνωστούς που κανονίζουμε για καφέ επίσης έχω έναν ανεκπληρωτο έρωτα με την κοπέλα που μόλις ανέφερα. Θα ήταν πιο ωραίο να διεκδικω αυτά που θέλω στη ζωή μου και όχι να αφήνω την μοίρα να τα φέρει όπως αυτή θέλει. Αυτό. Απλά ήθελα να γράψω πως νιώθω για να τα βγάλω από μέσα μου. Καλό βράδυ σε όλους. Αν κάποιος έχει καμιά καλή συμβουλή δεκτή φυσικά ;)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    μην σκασ μαν. κ γ μια απο τα ιδια αραζω τα βραδια στο μπαλκονι με μια μπυρα κ σκευτωμαι κ τα σχετικα ξες. κ για μενα το καλοκαιρι ειναι νεκρο. αλλα προσπαθω εγω να μην αφησω τον εαυτο μου. παραδειγμα αυτο το καλοκαιρι ειχα τον χρονο να παω για διπλωμα κ ετσι κ εκανα. προσπαθα κ συ να μη αφησεις τον εαυτο σου επειδη σαφησαν οι αλλοι.

    https://www.youtube.com/watch?v=V5ZrJcp5bcs

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Stavrosbmw View Post
    Θα ήταν πιο ωραίο να διεκδικω αυτά που θέλω στη ζωή μου και όχι να αφήνω την μοίρα να τα φέρει όπως αυτή θέλει.

    γιατι δεν τα διεκδικεις? τι ειναι αυτο που σε εμποδιζει??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Βασικα πανω κατω πολλοι πιστευω σκεφτομαστε οπως εσυ....η τηλεοραση γενικα κ τα ΜΜΕ νμζ μας εχουν επηρεασει πολυ...οτι και καλα οι νεοι περνανε 24ωρες το 24ωρο σουπερ....ειναι γεματοι διασκεδαζουν....μπουρδες...

    Ολοι καπως ετσι ειμαστε το καλοκαιρι..δεν κανουμε τπτ.....μη σκεφτεσαι απολαυσε τις οποιες παρεες σου εστω κ επιφανειακες γτ σε κανουν να ξεσκας ...απολαυσε τη γυμναστικη σ....αραξε μη κανεις τπτ...απο σεμπτεμβρη εκει ειναι η ρουτινα σ σε περιμενει....οσο γ τη σχεση π λες ...το να διεκδικησεις τη κοπελια δεν σημαινει οτι θα την ειχες και στα σιγουρα...μπορει κ να μη σε ηθελε (μπορει και ναι) απλα σ εξηγω οτι δεν ειναι ολα στα χερι μας ουτε εχεις εσυ καποιο μεριδια ευθυνης....

    Κ γω πολλες φορες εχω σκεφτει οτι αντι να αραζω απλως θ ηθελα να περναω ομορφα τ χρονο μ σε μια σχεση....αλλα δεν ειναι το τυχερο μας προς τ παρον απο οτι φαινεται....
    Ας εκτιμησουμε τουλαχιστον αυτα π εχουμε....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Και εγω ψαχνω για σχολη οδηγων για διπλωμα,τουλαχιστον αν εχεις αμαξι μπορεις να το περνεις και να πηγαινεις οπου θελεις οποτε το θελεις, εσενα γτ τα καλοκαιρια σου λες οτι ειναι νεκρα?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    4
    Επιγκεντρωσου στο να βρεις αληθινους φιλους, κανε διαφορετικα πραγματα, ψαξε στο σωστο μερος, μπορει αυτοι οι φιλοι-γνωστοι σου που λες η ακομα και η κοπελα να μην ειναι τα σωστα ατομα για σενα, σκεψου, τι σαρεσει να κανεις, που σαρεσει να πηγαινεις, εχεις καποιο χομπι; Χρησιμοποιησε τα γνωρισματα της προσωπικοτητας σου για να αναπτυξεις κοινωνικες σχεσεις ωστε να μην νιωθεις ετσι. Ωστε για την κοπελα, ψαξε αλλου, δωσε χρονο σε ατομα που ισως με μια πρωτη ματια να μην σου γεμιζουν το ματι, ποτε δεν ξερεις τι κρυβει ο αλλος μεσα του, ισως ειναι αυτο που ψαχνεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    του πατερα μου ειναι αλλα μολις το παρω θα δικαουμε κανα πειραγματακι. τωρα εγω ειπα γιαυτο το καλοκαιρι. κ γιατη ενω μες την χρονια σαν καινουριος στη σχολη (ιεκ) βρικα παρεες το καλοκαρι ξεμεινα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    συμγωνω κ μετ την gina δραστιριοποιησου κ συ. ωραια ηταν οσο πιγεναμε σχολειο κ τοβ θεμα των φιλων ηταν κ λιγο δεδομενο λογο του οτι ημασταν σχολλειο αλλα απο δω και περα μενεις εσυ με τον εαυτο σου κ οτι θες απο το μικροτερο μεχρι το μεγαλυτερο θελει προσπαθεια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Δεν ξερω ακριβως τι ειναι αυτο το κατι,λιγο οτι στο μυαλο μου υπερσκεφτομαι διαφορα σεναρια για το τι μπορει να παει στραβα,λιγο η αναβλητικοτητα,λιγο οτι δεν ειναι ανθρωπος που ειμαι παντα μεσα στο να κανω πραγματα που κανουν αλλοι στην ηλικια μου, πχ πολλοι γνωστοι μου τους αρεσει να ειναι ολη μερα εξω,να πηγαινουν για μπανιο,σε κλαμπ, σε παρτι κτλ. Εγω μπορει την μια να εχω πολ ορεξη να παω , την επομενη φορα ομως να μην εχω(να θελω πχ κατσω σπιτι να χαλαρωσω) και πω οτι δεν εχω ορεξη θα νομιζουν οτι τους αποφευγω.Γι αυτο λοιπον για μενα εχω σαν πιο ευκολη η λυση το να κανονισω με καποιον για καφε ισα ισα να βγω απο το σπιτι χωρις να δεσμευτω να πρεπει να πηγαινω οποτε κανονιζει μια παρεα.Ελπιζω να μην σε μπερδεψα ετσι οπως τα εγραψα :P

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Εννοειται οτι μπορει και να μην με ηθελε,εγω απλα ειπα οτι θα ηθελα να την διεκδικησω οποιο και αν ειναι το αποτελεσμα.Εγω παλιοτερα ειχα πολυ περισσοτερη ενεργεια-ορεξη για να κανω διαφορα τα καλοκαιρια οποτε δεν ειμαι τοσο σιγουρος αν ολοι ετσι ειμαστε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    οχι κ γω τα ιδια.η 1η παρεα μαλιστα που γνορισα φετος απο την σχολη με ξεκοψε γιατη ημουν οπως εσυ, δεν ειχα παντα ορεξη κ τα σχετικα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    αυτο που καταλαβα στα τοσα χρονια ειναι πως ολλες οι σχεσεις ειτε φιλικες ειτε ερωτικες. ειναι παροδικες. ολλα ερχωνται κ πανε απο την στηγμη που κυλαει ο χρονος. κ μονο εσυ μενεις

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Αν καποιος απο το σχολειο ειχα κανει αληθεινους φιλους θα τους ειχε και στη συνεχεια, εγω μπορει να ειχα αρκετα ατομα για παρεα αλλα οχι για κολλητους, και το χειρωτερο ειναι οχι να σε εχουν παρατησει οι αλλοι αλλα να εσυ ο ιδιος να μην θες να κανεις παρεα μαζι τους, θελω να πω οτι απο τις δεκα προτασεις μου κανον πχ για κανα καφε, για διακοπες, για οπουδηποτε τελος παντος εγω θα αποφυγω τις 8 πχ γτ νιωθω αβολα με την συγκεκτριμενη παρεα.Δεν φταινε παντα οι αλλοι,πολλες φορες φταιμε και εμεις, απλα νιωθω οτι με πολλους δεν ταιριαζω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Αυτο ειναι το θεμα, δεν θελω παροδικες παρεες αλλα μονιμες και αληθεινες

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    ναι καταλαβα. κοιτα δεν υπαρχει tutorial του πως να κανεις φιλους. το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να πεις στον εαυτο σου οτι απο την νεα σεζον θα προσπαθησεις να κανεις το καλυτερο για σενα. σκεψου οτι του οφειλεις. κ θα εκμεταλευεσαι καθε ευκαιρια να εξελιξεις τον εαυτο σου κ να τον κανεις αυτο που θα ηθελες να ειναι κ να προσπαθησεις οχι ντε κ καλα να κανεις φιλους αλλα να εχεις επαφη με τον κοσμο. να εχεις ενα παρε-δωσε. κ μετα βλεπεις αν στην πορεια τεριαξεις με καποιους. ελπιζω να βοηθησα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. 21 χρονών και ανάπηρος μέσα στον ίδιο μου τον εαυτό
    By Aps_mustang in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 04-06-2014, 06:13
  2. Νιωθω να εσπασε κατι μεσα μου-με τον καλυτερο μου "φιλο"...
    By groundzero2. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 20-04-2013, 00:54
  3. δεν εχω διαθεση για τιποτα νιωθω ενα κενο
    By klio87 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 27-08-2012, 18:22
  4. νιώθω πως το τρένο της ζωής μου περνάει από μπροστά μου χωρίς εγώ να είμαι μέσα....
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 19-07-2012, 03:46
  5. Δύο άνθρωποι μέσα στο ίδιο σώμα...
    By sasa... in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 09-06-2011, 15:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •