στον κοσμο μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    4

    στον κοσμο μου

    Γεια σας,
    Ειμαι νεα στο φορουμ, τον τελευταιο καιρο εχω παρατηρησει και εγω αλλα κυριως οι φιλοι μου πως ειμαι εντελως στον κοσμο μου. Τι εννοω με αυτο; Χανομαι, δεν ακουω οταν μου μιλανε, αλλα μου λενε αλλα καταλαβαινω αλλα λεω, δεν εχω καμια επικοινωνια με το περιβαλλον. Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο συμβαινει αυτο ουτε σε τι θα μπορουσε να οφειλεται. Με περιμενει δυσκολη χρονια καθως του χρονου δινω πανελληνιες, θελω η σχεση με τους φιλους μου και κυριως με τον εαυτο μου να ειναι στην καλυτερη κατασταση για αυτη τη χρονια, γι αυτο και προσπαθω τωρα που ειναι ακομα νωρις να βρω καποια λυση, γνωριζω πως υπαρχουν πολλα προβληματα σημαντικοτερα απο το δικο μου γι αυτο εκτιμω καθε απαντηση που θα δοθει και δεχομαι καθε ειδους κριτικη.
    Ευχαριστω για τον χρονο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Παρε βιταμινεσ αν φυγει διορθωνεται με συμπληρωματα εγω αυτα πιστευω αυτα λεω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Gina, εδώ που ηρθες μη φυγεις, θα βρεις απαντηση σε όλα τα ερωτήματα σου. Γκαραντι σε λεω.!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    καλωςηρθες. θα ηθελα να σε ρωτισω. μηπως αυτο το καλοκαρι οπως εμπεινε αισθανωσουν και μια ψυχικη κουραση η κοποσημαζι με αυτο που περιγραφεις? η οχι καμια σχεση? θελω να καταλαβω κατι για να βοηθησω αν μπορω.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    4
    Παιρνω ηδη, οχι καθε μερα βεβαια, αλλα κυριως για να εχω ενεργεια να διαβασω

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    4
    Οχι το καλοκαιρι μου ηταν μια χαρα στην αρχη, δεν ειχα καποιο προβλημα, αυτο που παθαινω τωρα μου εχει γινει ξανα απλα δεν μπορω να βρω καποια συνδεση με γεγονοτα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by gina17 View Post
    Οχι το καλοκαιρι μου ηταν μια χαρα στην αρχη, δεν ειχα καποιο προβλημα, αυτο που παθαινω τωρα μου εχει γινει ξανα απλα δεν μπορω να βρω καποια συνδεση με γεγονοτα
    οκ δε ξερω... κ γω το ειχα μια ζωη σε μεγαλο βαθμο που δεν μου επετρεπε να ζησω τα παιδικα κ εφιβικα μου χρονια αλλα εγω ειχα διαγνωσθει με ΔΕΠΥ κ μαθησιακες δυσκολιες.δεν λεω οτι εχεις σχεση μαυτο. αυτο την δικια μου εμπειρια θα σου ελεγα προσπαθησεις κ εσυ να εισαι εκει κ να οργανωθεις καλυτερα. αυτα δεν ξερω αν θα βοηθησουν κιολας αλλα...

  8. #8

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    μηπως εισαι λιγο overthinking? συμβανιε σε τετοια ατομα

  11. #11
    davidh
    Guest
    Εισαι τελειος στα χαμενα; του στυλ δεν ξερεις που βρισκεσαι η και που μενεις; ημερομηνιες, ωρα;
    Εχεις προβλημα με την συγκεντρωση στο ατομο που σου απευθεινετε; επαφη με το περιβαλλον;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Δεν εχεις προβλημα. Βγες απο το φορουμ και βγες να ζησεις τη ζωη σου. Στα 17 στην καρακοσμαρα μας ημασταν και μεις.
    Κανε ο,τι ειναι να κανεις, διασκεδασε, διαβασε, μαθε, ζησε εμπειριες, αλλα βγες απο δω μεσα.
    Κι αν εχεις ακομα αμφιβολιες οτι μπορει να εχεις καποιο προβλημα συγκεντρωσης παθολογικο ή καποιο προβλημα εντονου αγχους, ψαξτο με ειδικους. Παθολογο για εξετασεις, ψυχολογο για ζητηματα αγχους.

  13. #13
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Δεν εχεις προβλημα. Βγες απο το φορουμ και βγες να ζησεις τη ζωη σου. Στα 17 στην καρακοσμαρα μας ημασταν και μεις.
    Κανε ο,τι ειναι να κανεις, διασκεδασε, διαβασε, μαθε, ζησε εμπειριες, αλλα βγες απο δω μεσα.
    Κι αν εχεις ακομα αμφιβολιες οτι μπορει να εχεις καποιο προβλημα συγκεντρωσης παθολογικο ή καποιο προβλημα εντονου αγχους, ψαξτο με ειδικους. Παθολογο για εξετασεις, ψυχολογο για ζητηματα αγχους.
    gina17, συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.
    Ο χρόνος που χάνεσαι στην κοσμάρα σου, παρακρατεί πολύτιμο μέρος της σκέψης σου που θα μπορούσε να αξιοποιηθεί για καλύτερη/υψηλότερη απόδοση στα μαθήματα σου και για πρωτοβουλίες/ενέργειες σου για ευχαριστες, ζωντανες εμπειριες με την ωραια σου παρεα. Άρα χάνεις επεισόδια ζωης, βαθμούς στα μαθήματα και αφηνεις κενα γνωσης για τις πανελλαδικές.

    savatage, κι εμεις ήμασταν στην καρακοσμάρά μας, αλλά ωθούμασταν εκει για να ξεφύγουμε από την όχι καλή πραγματικότητα στην οποια ζουσαμε. Η κοπέλα ζει σε ένα πολύ ευχάριστο περιβάλλον και ειναι κρίμα να ζει στο κεφάλι της αντι στην πραγματιότητα. Αυτη ειναι η διαφορα της με εμας.

    Πεισμα για προσγειωση της σκεψης στο τωρα και σε αντικειμενικους στοχους.
    γιάννης

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Ίσως θα πρέπει να πάρεις και μια γνώμη από νευρολόγο, που είναι πιο ειδικός.
    Πέρα από αυτό, κάποιες συμβουλές που έχει δώσει ένας ψυχολόγος ο Γ. Πιντέρης για αποτελεσματικό διάβασμα, είναι:
    α) Διάβασμα χωρίς διακοπή μέχρι 1,5 ώρα.
    β) Διάβασμα μέσα σε μια μέρα μέχρι 6 ώρες.
    γ) Ποτέ διάβασμα τη μέρα των εξετάσεων.
    δ) Αν το μυαλό δεν πειθαρχεί, διέκοψε το διάβασμα, άσε το να πάει εκεί που θέλει, και μετά συνέχισε.

    Εγώ προσθέτω και κανένα αβγουλάκι για τη σεροτονίνη. Αν οι συνφορουμίτες έχουν κάποια συμβουλή για το ανέβασμα της ακετυλχολίνης, ακόμα καλύτερα.

Similar Threads

  1. Μονοι στον κόσμο....
    By ftatl in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 09-02-2018, 17:15
  2. ας αλλαξουμε τον κοσμο ....
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 4
    Last Post: 09-04-2017, 14:35
  3. Replies: 1
    Last Post: 24-01-2011, 01:00
  4. S.O.S !! Βλέπω τον κόσμο ώς Η/Υ...
    By sabb in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 29-01-2009, 14:06
  5. ΤΟ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
    By LOGOPSYXOS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 25-10-2005, 13:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •