Ενος κακου, μυρια επονται... καταθλιψη και σκεψεις αυτοκτονιας (?)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    15

    Ενος κακου, μυρια επονται... καταθλιψη και σκεψεις αυτοκτονιας (?)

    Καλησπέρα. Απόψε αποφασισα να μοιραστω τις σκεψεις μου μαζι σας γιατί νιώθω να με πνίγουν προοδευτικά...
    Θα προσπαθήσω να εξηγήσω όσο πιο αμερόληπτα μπορώ την κατασταση μου.
    Είμαι 37 ετών, παντρεμένη απο το 2011 και αυτην την περίοδο περνάω τη φάση ενός επώδυνου διαζυγίου. Επίσης, πριν απο 2 μήνες ακριβώς έκανα ένα σοβαρό γυναικολογικό χειρουργείο και τώρα βρίσκομαι στο στάδιο της ανάρρωσης αν και οχι ακριβως και θα σας εξηγήσω τι εννοώ. Το πρόβλημα υγείας που είχα, αντιμετωπίστηκε με το χειρουργείο αλλά συνδυαστικά με ενέσιμη θεραπεία (6 ενέσεις για 6 μηνες) που με έχουν βαλει σε τεχνητή εμμηνόπαυση για όσο καιρό ακολουθω αυτήν τη θεραπεία. Μετά το τέλος της θεραπειας, υπάρχει πολύ μεγάλο ποσοστό να το ξαναπάθω, λόγω τάσης του οργανισμού να δημιουργεί αυτό το πρόβλημα. Η μόνη μόνιμη θεραπεία για το πρόβλημά μου θα είναι να τεκνοποιήσω, κάτι το οποίο ποτε δεν ειχα σκεφτει σοβαρα γιατί πάντα πίστευα πως 'εχω χρονια μπροστα μου". Σε συνδυασμό με όλα τα παραπάνω, έχασα μία απο τις 2 δουλειές που έκανα, λόγω περικοπών.
    Αυτοί λοιπον ειναι οι λόγοι που βρίσκομαι σε κατάθλιψη αυτήν τη στιγμή με τον πιο βασικό το διαζύγιο. Με το σύζυγο μου (με δική μου απόφαση) περάσαμε ενα διάστημα που βρισκόμασταν σε διάσταση (2014- 2016) και το καλοκαίρι που μας πέρασε, τα ξαναβρηκαμε. Το διάστημα πο αποφάσισα να χωρίσουμε γιατί εγώ ήμουν ΤΡΟΜΕΡΑ δυστυχισμένη στο γάμο μας (για πολλους λογους που μπορώ να σας αναλύσσω στη συνέχεις), έκανα μία άλλη σχέση. Δεν ξερω αν αυτος έκανε το ίδιο γιατί δεν τον ρώτησα ποτέ. Η σχέση αυτή έληξε μετά από καποιους μήνες, τέλος του 2014. Την ημερα που ήμουν στο χειρουργείο, ο σύζυγός μου ανακάλυψε εκέινη τη σχέση και από εκέινη τη μέρα η ζωη μου είναι μαρτυρική. Δε θεωρεί πως είμασταν χωρισμένοι (απροτι δεν ειχαμε καμια σχεση, επαφη,περιπτωση επανασυνδεσης κτλ) αλλα τον απατούσα (πριν χωρισουμε κτλ) γιατί εκεινος με διεκδικουσε ακομα και γω οταν τα ξαναβρηκαμε δεν του το αναφερα. Οπως και να´χει, ενω τον παρακαλουσα να μη χωρισουμε, πηγα και υπογραψα τα χαρτια του συναινετικου διαζυγιου που μου ζητησε χωρις να το θελω αλλα γιατι το θεωρησα τιμιο. Συνεχιζει ομως να ζει στο σπιτι μας (ειναι δικο μου), να θελει να εχει καθημερινη σεξουαλικη επαφη μαζι μου (3-4 φορες την ημερα), κκαθε βραδυ να παθαινει κρισεις οπου με βριζει και με ρωταει συνεχεια για τον "αλλον" και να μου φερεται με φοβερη απεχθεια, μεταξυ αλλων. Εκανα μια αποπειρα αυτοκτονιας με ζαναξ και στεντον αλλα με προλαβαν και δεν ξερω καν αν ηθελα να τα καταφερω, απλα ηθελα να ηρεμησει το κεφαλι μου απο τις σκεψεις μου. Ο εγκεφαλος μου εχει κολλησει πως εγω φταιω για ολα, εγω τα εχω κανει ολα αυτα, πως μου αξιζει η χειροτερη συμπεριφορα, να κανουμε ερωτα και μετα να με βριζει, να μη με αφηνει να κοιμηθω κανενα βραδυ, να μη μου εχει συμπαρασταθει σε καμια παρενεργεια της θεραπειας που κανω (ναυτιες, εμετοι, ζαλαδες, κτλ). Εχει πει οτι θα φυγει απο το σπιτι και ξερω πως πρεπει να φυγει αλλα δε θελω...νιωθω πως αν φυγει θα πεθανω....
    Αυτο που ηθελα λοιπον να μοιραστω, πως καθημερινα νιωθω πως η μονη διεξοδος ειναι να φυγω. Να εξαφανιστω απο ολους και απο ολα! Να "εξαφανιστω" με καθε τροπο...δεν αντεχω αλλο τις σκεψεις μου, δεν αντεχω τις τυψεις μου που τον πληγωσα αλλα και το πως δεχομαι να μου φερονται....ειμαι χαμενη...ετσι νιωθω....
    Σας ευχαριστω πολυ που μου δωσατε το δικαιωμα να μοιραστω αυτο που περναω μαζί σας. Ελπιζω να μην "εριξα" κανεναν με την κακομοιρια μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    πηγαινε σε εναν ψυχολογο φιλη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Περιπλοκη ιστορια , οντως ..........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Οι αντρεσ ειναι παιχνιδια θα βρεισ καποιον αλλον να παιξεισ μη στεναχωριεσαι τα χαιβανια δεν τελειωνουν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Να μασ εξηγησουν τα κορασια παρακαλω τι εγινε εδω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    222
    πολύ μπέρδεμα. αλλά φιλενάδα δεν τα έκανες καλα τα πράγματα. πρώτα ξεκαθαριζουμε με τον έναν και μετά πάμε στον άλλον. και όταν τα ξαναβρισκουμε με τον έναν "δεν ξεχνάμε να αναφερουμε" πως κάναμε κάτι άλλο. δεν σε κρίνω ούτε θελω να ηθικολογησω αλλά να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη. από την άλλη αυτός θέλει διαζύγιο μετά θέλει να του κάθεσαι 3-4 φορές και μετά σε βρίζει. και μετα απ ολα αυτα εσυ δε μπορεις να τον χασεις.πιστευω πως εχετε μια σχεση εξαρτησης και είναι κάπως άρρωστη η κατάσταση. νομίζω πως η πρέπει να χωρισετε κανονικά και να μη μένετε μαζί ή να πάτε και οι 2 σε ειδικούς και ξεχωριστά και μαζί.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Μενετε στο ιδιο σπιτι, κανετε σεξ 3-4 φορες τη μερα και καθε φορα μετα το σεξ σε βριζει??
    Συμφωνω με τη νεμεσις οτι προκειται για σχεση εξαρτησης και χρειαζεστε και οι 2 ψυχοθεραπευτικη βοηθεια. Δεν υπαρχουν μαγικες λυσεις.
    Αν θελεις να μαθεις τι σε κανει ενοχικη και αυτοτιμωρητικη, χρειαζεσαι ψυχολογο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Πολύ ηττοπάθεια ρε κορίτσι. Γιατί προκαλείς καταστάσεις που θα τις βρεις μπροστά σου;;; όλα λύνονται όμως οπότε κακομοιριασε οσο θες να ξεσπάσεις κ μην εχεις ενοχές γι αυτο.

    Καταρχας, κάπου δε σε κάλυπτε ο τύπος και με το που χωρίσατε βγήκες στο κηνύγι. Μήπως είναι υπερβολικά αγαπησιάρης; δε σε διεκδικούσε όπως θα ήθελες και έφυγες;

    2ον το οτι το εκρυψες ηταν σα να ελεγες ψέμματα. Σε κανέναν δεν αρέσει να τον κοροιδεύουν. Δε λεω ότι εκανες κατι τρομερό με τον τύπο, απλώς το να το αποκρύψεις είναι που ενοχλεί. Σ λέει ο αλλος με εχει για μλκ.

    Πως είναι δυνατόν με εγχείρηση γυναικολογική και ορμονοθεραπεία να κανεις σεξ; επιτρέπεται;δεν πονάς; κ αφου εισαι σε τεχνιτη εμμηνοπαυση, εχεις ορμές ή απλώς συμβαίνει για να μην φυγει ο τύπος; να μεινεις εγγυος αποκλείεται λόγω ορμονοθεραπείας αυτη τη στιγμή.

    Για την δουλεια μην ανησυχείς,κοιτα να γίνεις καλά γιατι και με 10 δουλειές να έίσαι,αν δεν εχεις υγεια να ευχαριαστηθείς τα χρηματα που βγαζεις τι να το κανεις; γινε καλά και αν θελησεις να απασχοληθεις κατι θα κάνεις.

    Δεν ειμαι πολύ σιγουρη γι αυτο που θα πω, γιατι δεν ξςρω τι ακριβως εχεις και τι ουσιες παιρνεις,αλλά η ορμονοθεραπεία είναι πολύ υποπτη για την κατάθλιψη. Οταν οι ορμόνες κανουν τραμπάλα η καταθλιψη είναι το πρωτο συμπτωμα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Πολύ ηττοπάθεια ρε κορίτσι. Γιατί προκαλείς καταστάσεις που θα τις βρεις μπροστά σου;;; όλα λύνονται όμως οπότε κακομοιριασε οσο θες να ξεσπάσεις κ μην εχεις ενοχές γι αυτο.

    Καταρχας, κάπου δε σε κάλυπτε ο τύπος και με το που χωρίσατε βγήκες στο κηνύγι. Μήπως είναι υπερβολικά αγαπησιάρης; δε σε διεκδικούσε όπως θα ήθελες και έφυγες;

    2ον το οτι το εκρυψες ηταν σα να ελεγες ψέμματα. Σε κανέναν δεν αρέσει να τον κοροιδεύουν. Δε λεω ότι εκανες κατι τρομερό με τον τύπο, απλώς το να το αποκρύψεις είναι που ενοχλεί. Σ λέει ο αλλος με εχει για μλκ.

    Πως είναι δυνατόν με εγχείρηση γυναικολογική και ορμονοθεραπεία να κανεις σεξ; επιτρέπεται;δεν πονάς; κ αφου εισαι σε τεχνιτη εμμηνοπαυση, εχεις ορμές ή απλώς συμβαίνει για να μην φυγει ο τύπος; να μεινεις εγγυος αποκλείεται λόγω ορμονοθεραπείας αυτη τη στιγμή.

    Για την δουλεια μην ανησυχείς,κοιτα να γίνεις καλά γιατι και με 10 δουλειές να έίσαι,αν δεν εχεις υγεια να ευχαριαστηθείς τα χρηματα που βγαζεις τι να το κανεις; γινε καλά και αν θελησεις να απασχοληθεις κατι θα κάνεις.

    Δεν ειμαι πολύ σιγουρη γι αυτο που θα πω, γιατι δεν ξςρω τι ακριβως εχεις και τι ουσιες παιρνεις,αλλά η ορμονοθεραπεία είναι πολύ υποπτη για την κατάθλιψη. Οταν οι ορμόνες κανουν τραμπάλα η καταθλιψη είναι το πρωτο συμπτωμα.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ο γάμος είχε πολλά θέματα, πήρα τη δύναμη να φύγω αλλά μετά από μερικά χρόνια μακριά και με κάποιες κινήσεις που έκανε τα ξαναβρηκαμε. Όπως και να'χει κάναμε και οι 2 πολλά λαθη.
    Επίσης, η ερωτική επαφή απαγορεύεται τις πρώτες 2 εβδομάδες μετά το χειρουργείο. Ναι, λόγω της θεραπείας υπάρχει πολύ πεσμένη λιμπιντο και διπαρευνια και επίσης ναι, αυτή η θεραπεία προκαλεί κατάθλιψη σε πολλές περιπτώσεις, πόσο μάλλον τώρα που συντρεχουν και σοβαροί λόγοι.
    Σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες και με "ακουσες" .

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Μενετε στο ιδιο σπιτι, κανετε σεξ 3-4 φορες τη μερα και καθε φορα μετα το σεξ σε βριζει??
    Συμφωνω με τη νεμεσις οτι προκειται για σχεση εξαρτησης και χρειαζεστε και οι 2 ψυχοθεραπευτικη βοηθεια. Δεν υπαρχουν μαγικες λυσεις.
    Αν θελεις να μαθεις τι σε κανει ενοχικη και αυτοτιμωρητικη, χρειαζεσαι ψυχολογο.
    Κάνω ψυχοθεραπεία από το 2013. Επίσης, και γω πιστεύω πως πρόκειται για σχέση εξάρτησης. Αναγνωρίζω το πρόβλημα αλλά δε βρίσκω τη δύναμη να το λύσω. Όσον αφορά την επίθεση μετά από κάθε επαφή ξεκινάει κάπως έτσι "να σου φτιάξω κάτι να φας? Σε αυτόν τι εφτιαχνες?" Κτλ κτλ "θέλεις να πάμε Σινεμά? Με αυτόν είχες πάει και αν ναι πόσες φορές?" Και συνεχίζει με κορύφωση έντασης κάθε φορά...
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by NeMeCiS View Post
    πολύ μπέρδεμα. αλλά φιλενάδα δεν τα έκανες καλα τα πράγματα. πρώτα ξεκαθαριζουμε με τον έναν και μετά πάμε στον άλλον. και όταν τα ξαναβρισκουμε με τον έναν "δεν ξεχνάμε να αναφερουμε" πως κάναμε κάτι άλλο. δεν σε κρίνω ούτε θελω να ηθικολογησω αλλά να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη. από την άλλη αυτός θέλει διαζύγιο μετά θέλει να του κάθεσαι 3-4 φορές και μετά σε βρίζει. και μετα απ ολα αυτα εσυ δε μπορεις να τον χασεις.πιστευω πως εχετε μια σχεση εξαρτησης και είναι κάπως άρρωστη η κατάσταση. νομίζω πως η πρέπει να χωρισετε κανονικά και να μη μένετε μαζί ή να πάτε και οι 2 σε ειδικούς και ξεχωριστά και μαζί.
    Νεμεσις, δε διαφωνώ καθόλου και αντικείμενα έχεις δίκιο. Πολλές φορές όμως δεν πρατουμε βάσει τετραγωνης λογικης. Εγώ εκείνη τη περίοδο ήθελα διαζύγιο και δε μου το έδινε, οπότε έφυγα, έκοψα κάθε επαφή και προσπάθησα να προχωρήσω βρισκομενη εν διασταση. Όπως και να χει όμως, έχεις δίκιο, έχει και αυτός το δίκιο του έως ένα σημείο....
    Όσον αφορά το να του το πω αφότου τα ξαναβρηκαμε, ήταν πολύ δύσκολο γιατί ήξερα πως θα τον πληγωνε. Πήρα το ρίσκο και έχασα. Επίσης, ναι συμφωνώ πως υπάρχει σχέση εξάρτησης και με έχουν κατακλύσει απίστευτα συναισθήματα αρνητισμου και κακομοιριας. Κάνω ψυχοθεραπεία από το 2013 αλλά έχω ups and downs πολύ συχνά.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, το εκτιμώ πολύ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Nabo View Post
    Κάνω ψυχοθεραπεία από το 2013. Επίσης, και γω πιστεύω πως πρόκειται για σχέση εξάρτησης. Αναγνωρίζω το πρόβλημα αλλά δε βρίσκω τη δύναμη να το λύσω. Όσον αφορά την επίθεση μετά από κάθε επαφή ξεκινάει κάπως έτσι "να σου φτιάξω κάτι να φας? Σε αυτόν τι εφτιαχνες?" Κτλ κτλ "θέλεις να πάμε Σινεμά? Με αυτόν είχες πάει και αν ναι πόσες φορές?" Και συνεχίζει με κορύφωση έντασης κάθε φορά...
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
    Ποιο ειδος ψυχοθεραπειας ακολουθει ο θεραπευτης σου?(εννοω ψυχαναλυση? γνωσιακη?) Σχετικα με την επανασυνδεση, το διαζυγιο και την πορεια που εχετε τωρα σα συγκατοικοι, τι αποψη εχει?
    Φαινεται οτι ο πρωην συζυγος σου εχει παθει εμμονη με το οτι πηγες με αλλον, παρολο που ησασταν χωρια, αλλα και εσυ το δεχεσαι σα να αξιζεις τιμωρια. Εχεις δουλεψει στην ψυχοθεραπεια την αναγκη σου να τιμωρεισαι τοσο σκληρα?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ποιο ειδος ψυχοθεραπειας ακολουθει ο θεραπευτης σου?(εννοω ψυχαναλυση? γνωσιακη?) Σχετικα με την επανασυνδεση, το διαζυγιο και την πορεια που εχετε τωρα σα συγκατοικοι, τι αποψη εχει?
    Φαινεται οτι ο πρωην συζυγος σου εχει παθει εμμονη με το οτι πηγες με αλλον, παρολο που ησασταν χωρια, αλλα και εσυ το δεχεσαι σα να αξιζεις τιμωρια. Εχεις δουλεψει στην ψυχοθεραπεια την αναγκη σου να τιμωρεισαι τοσο σκληρα?
    Χμμμμ.....δε θυμαμαι το είδος, λυπάμαι. Η ψυχολόγος μου ήταν αρνητική (όσο μπορεί να ειναι) με το άτομο ως επιλογή μου γιατί έχει πολλά θέματα ο ίδιος (πίνει πάρα πολύ καθημερινά και μεταξύ άλλων πιστεύει πως έχει κάποια ψυχική παθηση).
    Ναι, είμαι άτομο ενοχικο, θεωρώ πως εγώ ευθύνεται για όλα, πρέπει να προστατεύσει την άποψή που έχει ο περιγυρος για τους άλλους καλυπτοντας τους, πιστεύω πως μου αξίζει η τιμωρία κτλ κτλ. Όσο πιο άσχημα μου φέρονται, τόσο περισσότερο πιστεύω πως το αξιζω αν και ο εγκέφαλος μου προσπαθεί να μου πει το αντιθετο...
    Όταν της είπα ότι έκανα λάθος και το έχω μετανιώσει και τι μπορώ να κάνω να το φτιάξω, μου είπε "τιποτα", πως Δε μπορώ να έχω τον έλεγχο στα πάντα και πως είμαι άνθρωπος και έχω δικαίωμα να κάνω λάθη...εγώ όμως δεν το δέχομαι αυτό από τον εαυτό μου...
    Ουφ...έχω πολλά θεματα προφανως [emoji17]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Πινει και πρωινες ωρες?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Απλώς μη το βάζεις κάτω ρε κοριτσι μου. Θα μου πεις μια κουβεντα ειναι. Αλλά σκέψου πως το πιο λογικο είναι πως μετα απο λιγους μηνες η διαθεση θα στρωσει κατα πολύ αφου θα διακόψεις τη θεραπεία.

    Κανε κουραγιο και όποτε νοιωθεις αυτοκτονικό ιδεασμό μπες εδω κ πες τα ή σκέψου οτι ειναι ενα εξαμηνο κ θα περάσει. Ολοι κανουν λαθη όπως πολύ σωστα είπες. Αλλα τι να κάνουμε δηλαδη; να φτασουμε κάποιον να αυτοκτονήσει; Μίλα του κ του πρώην. Πες του δε φανταστηκα οτι θα σε ενοχλουσε γιατι κ ασημαντο ηταν κ ειχαμε χωρησει. Αυτος ειναι τελειος δλδ; αν ειναι να σε στηριξει καλώς αλλιώς τι κάθεται εκει κ σε κάνει ετσι; στην παρουσα φαση χρειαζεσαι στηριξη κι οτι γινεται δεν ξεγίνετε. Θελει οταν θα κόψεις τα χάπια κ θα καθαρισει το μυαλο να θες να του φας τον καριτσαβλο δλδ;

    Μη στεναχωριεσαι και κοιτα να φροντιζεις τον εαυτο σου. Ουτε η φυγη είναι λύση γιατι οπου κι αν πας οι ενοχές θα βρισκονται μαζι αου. Ουτε η αυτοκτονια είναι λύση. Αλοιμονο αν οποιος εκανε τα "λαθη" σου αυτοκτονούσε.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
    By spr1980 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 23-11-2018, 11:30
  2. Η φύση του κακού
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3
    Last Post: 14-03-2017, 22:06
  3. Συνεχείς σκέψεις αυτοκτονίας
    By mariafil in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 26-04-2013, 21:10
  4. ΤΙ ΣΑΣ ΘΛΙΒΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ? Η ΘΕΑ ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ Η ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΖΩΟΥ?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 08-03-2012, 20:56
  5. Replies: 13
    Last Post: 09-01-2010, 02:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •