Αγχώδης διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    4

    Αγχώδης διαταραχή

    Καλησπέρα, Νίκος λέγομαι καταρχάς και είμαι 24 χρονών. Ακολουθεί ενα μικρό κατεβατό ελπίζω να μην σας κουράσω. Κάνω αυτό το ποστ κυρίως γιατί θα ήθελα να ακούσω και απο κάποιον άλλον με παρόμοια προβλήματα πως το διαχειρίστηκε. Θα σας εξηγήσω πρώτα όμως πως ξεκίνησε όλο αυτο και πως εξελίχθηκε με τα χρόνια.

    Γενικά απο πολύ μικρός ήμουνα αρκέτα αγχώδης άνθρωπος. Αν θυμαμαι καλά ηταν περίπου στην έκτη δημοτικού που άρχισε να εμφανίζεται. Εκείνη τη περίοδο όμως σαν μικρό παιδί δεν μπορούσα να διαχειριστώ αυτο το στρες οπότε άρχισα να τραβάω τα μαλλιά μου με αποτέλεσμα πολλές φορές να έχω κενά ... Μετα απο καιρό μου είπαν οτι αυτό λέγεται τριχοτιλομανία. Ευτυχώς όμως με τον καιρό κατάφερα και το σταμάτησα απο μόνος μου διότι αυτο κράτησε για αρκετά χρόνια και ειμαι πάρα πολύ τυχερός που δεν έπαθα μόνιμη ζημιά...

    Τα επόμενα χρονια της σχολικής μου ζωής φαινομενικά κύλισαν "αρκετά" ομαλά μόνο που θυμάμαι τον εαυτό μου απο πάντα οτι είχα πρόβλημα στο να συγκεντρώνομαι που ντάξει με αποτέλεσμα οταν τελικά έφτασα στη τρίτη λυκείου να δώσω πανελλήνιες δεν τα κατάφερα... αλλα ντάξει ο καθένας βρίσκει το δρόμο του δεν ειναι κατι σοβαρό.

    Τώρα φτάνουμε στο μέρος που θυμάμαι πιο καθαρά. Ειδικά αφότου τελείωσα το σχολείο θυμάμαι απο πάντα τον εαυτό μου να νίωθω ενα σφήξιμο στο στήθος μου ή στο λαιμό μου λες και μου είχε κάτσει κατι. Να είμαι συνέχεια μες στη τσίτα να μη μπορώ να κάτσω λιγο ήσυχος. Το πρόβλημα με όλο αυτό είναι οτι μετά απο ένα σημείο δεν ξέρεις πια τι είναι φυσιολογικό και τι όχι. Δεν λέω πως δεν ήμουν ποτε χαρούμενος η κάτι τέτοιο αλλα το στρες είχε γίνει ενα μέρος της ζωής μου οπότε δεν καταλάβαινα ιδιαίτερα τη διαφορά του είμαι καλα ή οχι..

    Γενικά με όλα αυτά που σας ανέφερα δεν είχα πρόβλημα να ζώ τη καθημερινότητα μου φυσιολογικά. Σπουδές εκανα ( και ακόμα κάνω ) , δουλεύα ασταμάτητα απο τότε που τελέιωσα το σχολειο.

    Το πραγματικό πρόβλημα ξεκίναει με αυτό που θα σας πώ τωρα. Πέρσυ όταν εργαζόμουν είχα αναλάβει κάποιες δουλειές που αν και δε το καταλάβαινα με στρεσάραν παρα πολυ..ας πούμε ότι ήταν η σταγόνα στο ποτήρι. Μία μέρα που πήγα στο μετρό για να πάω σε μια δουλεία όπως ήμουν ήρεμος στη θέση μου ξαφνικα έπαθα πρώτη φορά στη ζωή μου κρίση πανικού. Χωρίς να καταλαβαίνω αρχικά τι έιχα πάθει νόμιζα οτι πέθαινα..Δεν καταλάβαινα που ήμουν , δυσκολευόμουν να αναπνεύσω και ένιωθα ενα ρίγος στο σώμα μου σαν αυτό το αίσθημα όταν έχεις τρομάξει ΠΑΡΑ πολυ. Με τα πολλά λοιπόν όταν ηρέμησα γύρισα στο σπίτι μου.

    Δυστηχώς όμως γιαμένα απο εκείνη την ημέρα ξεκίνησαν τα προβλήματα...Το πρώτο και κυριότερο είναι οτι πλέον δυσκολεύομαι να χρησιμοποιώ τα μέσα μεταφοράς...η να είμαι σε γύρω απο πολύ κόσμο..όπως και επίσης δυσκολεύομαι λιγο να κοιμηθώ ή να νίωθω ώρες ώρες σαν να "πνίγομαι". Αλλα αυτο που με προβληματίζει είναι οτι νιώθω άβολα αν βγώ έξω με τους φίλους μου και έχει γύρω πολύ κόσμο... Θα σας εξηγήσω τι έχω καταλάβει γιαυτό στην επόμενη παράγραφο.

    Γενικά πέρασα αρκετά δύσκολή χρονιά μέχρι που πήρα απόφαση να παω σε έναν ψυχίατρο. Όπως τα είπα σε εσάς ακριβώς τα ίδια είπα και στον γιατρό. Στην μία συνεδρία που κάναμε μου είπε οτι έχω Αγχώδη διαταραχή. Απο αυτά που είπαμε όμως κατάλαβα ένα πράγμα, οτι π.χ αυτο που σας είπα πιο πριν οτι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα μέσα η ότι νιώθω άβολα οταν είμαι γύρω απο πολύ κόσμο είναι οτι φοβάμαι ασυνείδητα οτι θα ξαναπάθω κρίση πανικού.. Δηλαδή πρίν πάω κάπου το έχω σαν έμμονη ιδέα. Κάποιες φορές μπορώ να το διαχειριστώ αλλα γενικά όλο αυτό με ταλαιπωρεί αφάνταστα...

    Συγνώμη αν σας κούρασα με όλο αυτό το κατεβατό απλα ήθελα κιόλας να τα βγάλω απο μέσα μου. Ο Γιατρός μου πρότεινε να ξεκινήσω αγωγή με αντικαταθλιπτικά,αγχολυτιk a, σε συνδιασμό με ψυχοθεραπεία. Μου είπε οτι τα αντικαταθλιπτικά δεν τα παίρνεις για πολύ καιρό, ισχύει αυτό ; Κάποιος άλλος με παρόμοιο πρόβλημα πως το διαχειριστήκατε ; Σας βοήθησε η αγωγή ; για να είμαι λίγο ειλικρινής με τρομάζει κάπως...

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by nick2003 View Post
    Συγνώμη αν σας κούρασα με όλο αυτό το κατεβατό απλα ήθελα κιόλας να τα βγάλω απο μέσα μου. Ο Γιατρός μου πρότεινε να ξεκινήσω αγωγή με αντικαταθλιπτικά,αγχολυτιk a, σε συνδιασμό με ψυχοθεραπεία. Μου είπε οτι τα αντικαταθλιπτικά δεν τα παίρνεις για πολύ καιρό, ισχύει αυτό ; Κάποιος άλλος με παρόμοιο πρόβλημα πως το διαχειριστήκατε ; Σας βοήθησε η αγωγή ; για να είμαι λίγο ειλικρινής με τρομάζει κάπως...

    Ευχαριστώ
    Ναι αυτος ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος αντιμετωπισης με βασικο βημα την ψυχοθεραπεια, αφου οντως τα φαρμακα πρεπει να χρησιμοποιουνται για σχετικα μικρο χρονικο διαστημα, ενω η ψυχοθεραπεια μπορει να παρει και χρονια.
    Με βοηθησε πολυ και η αγωγη και κυριως η ψυχοθεραπεια.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    4
    Νομίζω θα πάρω την μεγάλη απόφαση να ξεκίνησω την αγωγή...Απλα θέλω να πάρω και μια δεύτερη γνώμη. Απλα τα τελευταία χρόνια το μυαλό μου ήταν ένα χαος... Τουλάχιστον τώρα που δεν εργάζομαι και είχα αρκετό χρονο για τον εαυτό μου συνιδητοποίησα πολλά πράγματα για τον εαυτό μου... Ενα απτα πρώτα πράγματα που έφτιαξα ηταν οτι δεν πρόσεχα καθόλου τον εαυτό μου... ουτε απο θέμα εμφάνισης , ουτε κιλών. Εχασα μερικά κιλά και μπορω να πω οτι αυτο με βοήθησε αρκετα στη ψυχολογία μου..! Γραφτηκα και γυμναστήριο, μου είπαν πολλοι οτι θα με βοηθήσει αρκετά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Πραγματι η προσεγμενη διατροφη και η γυμναστικη θα σε βοηθησουν πολυ.
    Αν θελεις δευτερη γνωμη να πας και σε αλλο γιατρο. Μην αφησεις στην ακρη ομως το θεμα της ψυχοθεραπειας. Με σκετη φαρμακευτικη αγωγη δεν προκειται να βγαλεις ακρη και μπορει να γινεις και χειροτερα. Επισης, αν και θα στο εχει ηδη πει ο ψυχιατρος, δεν κοβουμε τα φαρμακα οποτε μας ερθει, γιατι μετα ερχεται η υποτροπη.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Πραγματι η προσεγμενη διατροφη και η γυμναστικη θα σε βοηθησουν πολυ.
    Αν θελεις δευτερη γνωμη να πας και σε αλλο γιατρο. Μην αφησεις στην ακρη ομως το θεμα της ψυχοθεραπειας. Με σκετη φαρμακευτικη αγωγη δεν προκειται να βγαλεις ακρη και μπορει να γινεις και χειροτερα. Επισης, αν και θα στο εχει ηδη πει ο ψυχιατρος, δεν κοβουμε τα φαρμακα οποτε μας ερθει, γιατι μετα ερχεται η υποτροπη.
    Ναι ναι μολις ξεκινησω την αγωγη θα ξεκινησω άμεσα και ψυχοθεραπεια. Και οσον αφορα τα φαρμακα ναι το γνωριζω, τα κοβεις μονο υπο τις οδηγιες του γιατρου. Πάντως ο Γιατρός όπως με είδε μου είπε οτι κατα τη γνώμη του αν ακολουθήσω την αγωγή που μου πρότεινε + την ψυχοθεραπεια δεν θα μου παρει πολυ καιρο... Καιγω το πιστευω βεβαια αυτο δεν ειμαι σε ΤΟΣΟ ασχημη κατασταση. Απλα το μονο σιγουρο ειναι οτι αν το αφησω θα γίνει πολυ χειρότερα. Δεν κανω δηλαδη ασχημες σκεψεις κτλπ η να με πιανει καταθληψη...ΑΠλα πρεπει να μαθω καπως να διαχειριζομαι το αγχος μου... Και κυριως να μπορω να κυκλοφορω εξω χωρις προβληματα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ωραια, οποτε το μονο που λειπει ειναι να βρεις εναν ψυχολογο που να χρησιμοποιει την καταλληλη για σενα μεθοδο και να μπορεσει να σε καθοδηγησει καταλληλα για μακροπροθεσμο αποτελεσμα. Μια χαρα σε βρισκω, συνειδητοποιημενο και ετοιμο να το αντιμετωπισεις!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    4
    Το πιο δυσκολο νομιζω ειναι το να βρεις ενα ψυχολογο που "ταιριαζετε" αλλα νταξει κατι θα γινει. Μου πηρε 12 χρονια να το συνιδητοποιησω πλήρως αλλα καλιο αργα παρα ποτε χαχα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ετσι! Δεν ειναι καθολου αργα! Ψηλα το κεφαλι

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    11
    γεια σου νικο! τα ιδια εχω και εγω. Εμενα προοδευτικα εφερε και μια μικρη αγοραφοβια-κλειστοφοβια, πχ το μετρο δεν ειναι κ ο αγαπημενος μου χωρος σε καμια περιπτωση :P Τα συμπτωματα μου πρωτοεμφανιστηκαν υστερα απο δικια μου περιπετεια υγειας πριν περιπου 4 χρονια. Και ειμαι 25 :P Ξεκινησα ψυχοθεραπεια σχεδον αμεσα χωρις να πολυξερω κιολας τι μου συμβαινει και εκανα για περιπου 2 χρονια. Σε ολο το μεσοδιαστημα ειχα τα πανω και τα κατω μου αλλα πραγματικα καμια σχεση με το να αφηνεσαι στη μοιρα σου. Τωρα νιωθω την αναγκη να ξεκινησω ξανα, δινοντας μεγαλυτερη σημασια και χρονο. Δεν θελησα να παρω ποτε χαπια αλλα ισως και να ηταν λαθος μου αυτο δεν ξερω. Δεν πηγα βεβαια σε ψυχιατρο αλλα σε ψυχολογο.Να ξερεις οτι ολα αυτα ειναι πραγματα που αντιμετωπιζονται, δεν εισαι ο μονος που του συμβαινουν και η ψυχοθεραπεια ειναι μια καταπληκτικη διαδικασια. Μετα απο χρονια θα τα θυμασαι και θα αισθανεσαι περηφανος με τη προοδο που χεις κανει. Μην ντρεπεσαι για αυτο που περνας, να το συζητας και να μην σε παιρνει απο κατω. Για τις κρισεις πανικου υπαρχουν διαφορα τρικσ εκεινη την ωρα, ισως να στα πει κ ο γιατρος σου. Εμενα ποτε δεν με βοηθησαν οι ανασες μιας και δεν μπορω σχεδον να αναπνευσω οποτε με αγχωνει περισσοτερο :P Με βοηθησε ομως πολυ εκεινη την ωρα που παει να ξεσπασει αυτο το πραγμα, να το καλοδεχομαι! Σε φαση ελα-ενθουσιασμος-γλεντια. Ειναι λες κ μπερδευεται το μυαλο σου. Και μη ξεχνας! Θα σε βοηθησει εννοειται η ψυχαναλυση σε ολα αυτα, αλλα και σε αλλα τοσα. Να το δεις ολο αυτο με ορεξη για δουλεια με τον εαυτο σου

Similar Threads

  1. Αγχώδης διαταραχή
    By mant in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-2017, 16:27
  2. Αγχώδης διαταραχή
    By Venidos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-09-2016, 17:34
  3. αγχώδης διαταραχή
    By 29121989 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 24-06-2012, 02:13
  4. Αγχώδης διαταραχή
    By Calin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-01-2010, 02:59
  5. Αγχώδης διαταραχή
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 04-06-2009, 13:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •