ΕΧΘΡΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    13

    ΕΧΘΡΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ

    Καλησπέρα σας,*
    *
    * * * * * * * * * * * * * * *Ονομάζομαι Κατερίνα και είμαι 23 χρονών.Έχω διαβάσει αρκετές συζητήσεις που με έχουν βοηθήσει αρκετά και με άλλα θέματα κα πηρα το θάρρος να σας γράψω για το θέμα που με βαραίνει πιο πολύ.*
    * * * * * * * * * * * * * Αυτό το θέμα είναι η σχέση με την μάνα μου, η οποία δεν είναι καθόλου καλή. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου πάντα θυμάμαι να με φωνάζει να με βρίζει και ακόμα και να με χτυπάει. Δεν θυμάμαι καν αν με εχει πάρει ποτέ αγκαλιά ή να εκδηλώσει κάπως την αγάπη της.Φωνάζει με το πραμικρό που θα κάνω που θα πω. Ότι ειμαι χαζή, δεν αξίζω τιποτα με καταριέται συνεχώς. Αυτή η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερο στην ηλικία*των 15, ανακάλυψα πως είμαι διαφορετική και πως έχω άλλη σεξουαλική ταυτότητα. Τότε είχα μια σχέση και *αποφάσισα να το πω στους δικους μου. Τότε έγινε ο χαμός, μεχρι που με άφησαν λιπόθυμη στο μπανιο απο το ξύλο. Απο τότε μέχρι κα σήμερα, κάθε μέρα η μάνα μου δεν με έχει αφήσει σε ησυχία. Συνέχεια με βρίζει με καταριέται με λόγια που δεν μπορεί να φανταστεί καποιος ανθρωπος ( εύχομαι να πεθάνεις, να μην σε έκανα ποτέ, να αυτοκτονήσεις να σε θάψω να χαρώ, ότι ειμαι του δρόμου να παω αν κουνιέμαι να βγάζω λεφτά και πολλα πολλά άλλα). Όλα αυτά για περίοδο 10 χρόνια συμβαίνουν κάθε μέρα και τα μαζευω όλα).*Με λόγια που *βγάζουν τόσο μίσος. Δικαίωμα για οτιδήποτε δεν τους έχω δώσει ποτέ. Η σωτηρία μου για λίγο ήρθε στις πανελλήνιες που έφυγα για 5 χρόνια να σπουδάσω, οπότε τα πράγματα είχαν ηρεμήσει για λίγο. Τωρα που επέστρεψα έχουν γίνει χειρότερα. Έχω απελπιστέι και δεν ξέρω τι να κάνω. Το μόνο που κάνω καθε μερα έίναι να την αποφεύγω γιατι αν μλησουμε θα μαλλώσουμε. Απο τότε δεν ειμαι ο εαυτός μου.*νιωθω οτι δεν αντεχω αλλο*εδω μέσα, το νιωθω αυτο το σπιτι σα φυλακή. Θυμώνω ευκολα φωνάζω εκνευρίζομαι με χει κανει να μαι πιο επιθετική. Το θέμα είναι πως οικονομικά εξαρτώμαι απο εκείνη και δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Ψάχνω για δουλειά αλλά και εκεί δυστυχώς δεν μπορώ να βρω κάτι να καταφέρω να φύγω να ζήσω μόνη μου. Ο πατέρας μου τις πιο πολλές φορές λείπει απο το σπιτι και όταν θα την ακο΄θσει ή οταν θα με δει χάλια θα της πει γιατι κάνεις έτσι το παιδί και φυσικα μένει εκεί η κουβέντα. Της έχω πει να πάμε σε ψυχολόγο να μιλήσουμε αλλα και εκεί μου λέει να πάω εγώ γιατί εγώ έχω πρόβλημα. Είμαστε τρίτεκνη οικογένεια αλλά την αδελφή μου ποτέ δεν της φέρθηκε έτσι και πάντα έβλεπα την προτίμηση τους σε εκείνη. Έχω κουραστεί με όλη την κατάσταση και δεν ξέρω τι να κάνω. Θα με βοηθούσαν πολύ να διαβάσω και άλλες απόψεις.*
    Σας ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200
    οπως εισαι φυγε απο κει! επρεπε να ειχες φυγει νωριτερα! πηγενε σε αλλη πολη βρες δουλεια σερβιτορα οτι νανε να γλιτωσεις...τερας μανα αυτο μονο εχω να πω...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Δεν έχεις πολλες επιλογές καλό μου. Δυστυχώς δεν είναι όλες οι μάνες όπως τις έχουμε στο μυαλο μας... Υπάρχουν πολυ πιο τραγικές περιπτώσεις βέβαια. Σήκω και φύγε.. Δούλεψε στο οτιδήποτε για να μπορείς να συντηρηθεί αρχικά και μετά βρες μια πιο μόνιμη δουλεια...
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1
    Λυπάμαι για όλα αυτά που περνάς και καταλαβαίνω πολύ καλά πως νιώθεις γιατί έχω περάσει τα ανάλογα με τη μητέρα μου.Ήμουν κι εγώ το προβληματικό παιδί,ήμουν κι ακόμα είμαι το μαύρο πρόβατο με ότι συνεπάγεται αυτό.Φωνές,βρισιές,ξύλο,παρ άλογες απαγορεύσεις.Χρειάστηκαν πολλά χρόνια ψυχοθεραπείας για να πω ότι ναι στέκομαι στα πόδια μου και παίρνω τη ζωή στα χέρια μου.Τι να σου πω κοριτσάκι μου,-μπορώ να σε αποκαλώ έτσι,έχω κι εγώ μια κόρη λίγο μεγαλύτερή σου-κάποιες γυναίκες δεν πρέπει να αποκαλούνται μάνες,δεν το έχουν κερδίσει και δεν το αξίζουν,η δική μου σίγουρα κι απ΄ότι φαίνεται και η δική σου.Εγώ σηκώθηκα κι έφυγα στα 20 από κει ακολουθώντας κάποιον που είχα σχέση τότε και που τελικά παντρεύτηκα και είναι ο πατέρας της κόρης μου,ακατάλληλη όμως επιλογή-και πώς να μην είναι,όταν το κριτήριό σου είναι απλά να φύγεις-κι από τότε ποτέ δεν ξαναγύρισα μόνιμα.Αυτή ήταν η δική μου επιλογή,δεν ξέρω αν εσένα σου ταιριάζει.Εμένα βέβαια ήταν πάντα έτσι,από τότε που γεννήθηκα,εσένα όχι,άρχισε μετά που έμαθαν για τις σεξουαλικές σου προτιμήσεις?Σε κάθε περίπτωση αυτή δεν μπορεί να λέγεται μάνα και κάνε ότι χρειάζεται για να βάλεις τα όριά σου και να προστατεύσεις τον εαυτό σου.Και κάτι ακόμα.Μην περιμένεις να αλλάξει όπως έκανα εγώ και πέρασαν χρόνια για να το πάρω απόφαση ότι το συγκεκριμένο άτομο δεν θα αλλάξει ποτέ.Αξίζεις το καλύτερο,διεκδίκησέ το.Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή συνέχεια.

Similar Threads

  1. ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ
    By geocom in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 25-09-2017, 15:38
  2. ΕΧΘΡΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ
    By geocom in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 10-08-2017, 17:53
  3. Μανα
    By Mauroslosk in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 07-02-2017, 11:25
  4. Η μάνα μου...
    By GMary in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 19-01-2014, 23:11
  5. α ρε μανα!
    By νιφάδα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 13-02-2012, 14:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •