Μια <φίλη> που την λένε κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Μια <φίλη> που την λένε κατάθλιψη

    Γεια σας παιδιά είμαι νέος στο site.Με λένε στράτο είμαι 25 χρονών και εδώ και 7 χρόνια πάσχω από κατάθλιψη κρίσεις πανικού και αγοραφοβία.Η ιστορία μου έχει ως εξής.Το 2001το καλοκαίρι εντελώς ξαφνικά εκεί που έπινα καφέ νοιώθω η καρδιά μου να πάει να σπάσει ζάλη και κρύος ιδρώτας.Με το ζόρι κατάφερα να φτάσω στο σπίτι όπου είχα τόσο αγχος που πέφτω στο κρεβάτι ανήμπορος.Φωνάζουν οι δικοί μου γιατρό και δεν μου βρίσκει τίποτα παθολογικό.Εγώ όμως κάθε μέρα ήμουνα και χειρότερα.Εξετάσεις αξονικές αιματολογικές σε όλα ντούρασελ ο στράτος.Έλα όμως που εγώ ένοιωθα τόσο αδύναμος όσο ένα μυρμήγκι και μόλις έκανα ένα βήμα από το σπίτι πάθαινα κρίσεις πανικού.Τέλος πάντων έκανα εννιά μήνες να βγώ από το σπίτι.Ο παθολόγος μου μου είπε να δοκιμάσω ένα αντικαταθλιπτικό.Το ladose.Να σημειώσω ότι δεν ήθελα να ακούσω για ψυχίατρο γιατί δεν παραδεχόμουνα ότι έχω κάτι ψυχολογικό.Αποφάσισα να πάρω ladose ένα χάπι κάθε πρωί.Σε ένα μήνα ήμουνα έξω.Με δυσκολία βέβαια αλλά έξω.Πριν ένα μήνα περίπου αποφάσισα να κόψω τα χάπια μόνος μου.Αποτέλεσμα?Υποτροπίασα αφού εμφάνισα και κατάθλιψη.Κλάμα αβάσταχτο βάρος και άγχος αυπνία και φοβία.Αυτό ήταν.Πήρα την απόφαση και επισκέφτηκα ψυχίατρο.Αφού του είπα το ιστορικό μου άλλαξε τα χάπια και μου έδωσε seroxat.Όμως είχα παρενέργειες και άσμημες σκέψεις όπως σκέψεις αυτοκτονίας ιδεοληψίες κ.τ.λ.Έτσι από σήμερα ξαναγύρισα στα ladose 2 χάπια κάθε πρωί.

    Υ.Γ.Τι θα γίνει έχω φοβηθεί πάρα πολύ αφού νιώθω ότι έχω κάνει βήματα πίσω.

    Υ.Γ.2Υπάρχει λύση?Θεραπεύεται αυτός ο διάολος?Δεν αντέχω άλλο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Καλησπέρα Στράτο, καλώς όρισες. Να σε ρωτήσω κάτι, τελικά κατέληξες οτι είναι κάτι ψυχολογικό αυτό που έχεις? Γι\' αυτό πήγες στον ψυχίατρο?
    Μάκια...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Καλώς ήρθες Στράτο.

    Καταρχήν να σου πω ότι έχουμε την ίδια \"φίλη\" και ούτε εγώ μπορώ να την αποχωριστώ.

    Θα προτιμούσες να ήταν κάτι παθολογικό?Εμένα πάντως με τρομάζει πολύ όταν μου μπει στο μυαλό ότι αυτά που νιώθω μπορεί να μην είναι ψυχολογικά αλλά να είναι κάτι παθολογικό.

    Θεωρώ ότι δεν είναι σωστό να παίρνεις μόνος σου τα φάρμακα,να τα σταματάς,να τα αλλάζεις χωρίς να συμβουλεύεσαι γιατρό.Και καλύτερα ψυχίατρο,όχι παθολόγο.Μην παίζεις μ\'αυτά.Βρες κάποιον γιατρό που να τον εμπιστεύεσαι και να συζητάς μαζί του για οτιδήποτε προκύπτει,παρενέργειες κλπ.

  4. #4
    Ναι.Γιατί όλες οι εξετάσεις ήταν άψογες.Αλλά τώρα τελευταία έχω γίνει πολύ χάλια.Και έτσι πήγα σε ψυχίατρο.Ακόμα δεν έχω δει βελτίωση αλλά πιστεύω ότι θα δω.

    Υ.Γ.Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

  5. #5
    Πιστεύω και εγώ ότι έκανα καλά που πήγα σε ψυχίατρο.Αλλά μερικές φορές ρε παιδιά νιώθω τόσο έντονα τα συμπτώματα της κατάθλιψης που σε εμένα είναι και σωματικά συν της άλλης που νιώθω ότι λυγίζω ότι χάνω τα λογικά μου.

  6. #6
    dalia εσύ σε τι φάση είσαι?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Κι εγώ πιστεύω οτι έκανες καλά που ζήτησες βοήθεια από ειδικό, αφού πρώτα σιγουρεύτηκες οτι δεν είναι κάτι οργανικό.
    Παρόλα αυτά πρέπει να είναι πολύ δύσκολο για σένα...Είναι κάτι που δεν στέκει με βάση τη λογική, έτσι δεν είναι?
    Μάκια...

  8. #8
    Ναι.Είναι ένα θεότρελο πράμα αυτή η ασθένεια.Είναι η ασθένεια που δεν με άφησε να χαρώ τη ζωή τον έρωτα και γενικά την φυσιολογική ζωή κάθε ανθρώπου.Αλλά που θα πάει θα τα καταφέρω.Ετσι ελπίζω τουλάχιστον.

    Υ.Γ.Εσύ τι λέει τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις?φιλάκια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Ακούγεσαι αποφασισμένος να νικήσεις αυτή την αρρώστια. Μ\'αρέσει που δεν το χεις βάλει κάτω.
    Αντιμετωπίζω κι εγώ τα δικά μου. Προσπαθώ να μην τους βάζω ταμπελάκια, πχ κατάθλιψη, και να δω τι έχουν να με διδάξουν.
    Μάκια...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    ico καταλαβαίνω.Και σε μένα μου βγαίνουν και σε σωματικά συμπτώματα,ψυχοσωματικά δηλαδή.Και πολύ έντονη στεναχώρια και άγχος συνέχεια.

    Στον ψυχίατρο κάνεις και ψυχοθεραπεία ή μόνο σου γράφει τα φάρμακα?

  11. #11
    Όχι κάνω και θεραπεία.Έχω κάνει τρεις φορές μέχρι τώρα.Ακόμα είμαι στην αρχή

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Ωραία.Εύχομαι να βοηθηθείς.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •