Βαλσαμοχορτο - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 69
  1. #46
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Δηλαδη τα βοτανα δεν μπορουν να προκαλεσουν παρενεργειες? Τα βοτανα σε χαπια απο εταιριες οχι σε τσαι

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Δεν ξερω για παρενεργειες. Εξαρταται απο την εταιρεια και την αξιοπιστια της στην αγορα. Αυτη που ανάφερες, ειναι γνωστη.

    Και επειδη βιταμινες, υπερτροφες, κολλαγονα, γιαλουρονικα, σοκολατουχα και αλλα τοσα εχουν γινει της μοδας τα τελευταια 5-6 χρονια και πολλοι αεριτζηδες που δεν εχουν ιδεα με τη φαρμακοποιια εχουν χτισει περιουσιες, προσεχουμε να εχουν ΕΓΚΡΙΣΗ και οχι απλα ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ στον ΕΟΦ.

    Οπως και να χει, το αυθεντικο βαλσαμοχορτο εχει αλλη χαρη.

    Ειναι σαν να εχεις ενα ποτηρι φρεσκοστυμμενο χυμο πορτοκαλι και απο την αλλη ενα ποτηρι νερο που εχεις διαλυσει σκονη βιταμινης C με γευση πορτοκαλι. Εχει διαφορα.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παρατηρησα το εξης , και θεωρησα υποχρεωση μου να εμημερωσω τα μελη , ως φαρμακογνωστης και πειραματοζωο , .............................το βαλσαμοχορτο , με το οποιο εχω αντικαταστησει επιτυχως τα αντικαταθλιπτικα εδω και 20 μερες , αυτο που δουλευει ειναι της health aid , ειτε tabs . ειτε σταγονες , της lamberts που δοκιμασα , εχουν κι αλλο χρωμα ( μπεζ ) οι tabs ειναι και φτηνοτερο , δεν δουλεψε σε μενα , και ξαναγυρισα επιτυχως στην health aid ( δεν εχω προμηθεια διαφημησης ! ) ..............δεν παιρνω κανενα αντικαταθλιπτικο , και δεν κανει , και δεν χρειαζεται .....

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Μακ δοκίμασε μαγνήσιο και βιταμίνη ντε γράφονται από γιατρό είναι αμπούλες και το οργανικό κομμάτι φεύγει εμένα με ενδιαφέρει το οργανικό κομμάτι
    Last edited by elis; 27-08-2017 at 19:40.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μακ δοκίμασε μαγνήσιο και βιταμίνη ντε γράφονται από γιατρό είναι αμπούλες και το οργανικό κομμάτι φεύγει εμένα με ενδιαφέρει το οργανικό κομμάτι
    Παιρνω , elis , αλλα οχι απο γιατρο , συμπληρωματα παιρνω , το ξερω οτι τα ιατρικα ειναι καλυτερα , δεν ξερω το κοστος , θα το μαθω ομως , θενκς ......

    οπως η Β12 , αλλο ενεσιμη , σε ' φτιαχνει ' , και αλλο συμπληρωμα , αλλα με τεραστια διαφορα στο κοστος ....

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by eskimo View Post
    Δεν ξερω για παρενεργειες. Εξαρταται απο την εταιρεια και την αξιοπιστια της στην αγορα. Αυτη που ανάφερες, ειναι γνωστη.

    Οπως και να χει, το αυθεντικο βαλσαμοχορτο εχει αλλη χαρη.
    .
    Ακομη και το βαλσαμοχορτο θεωρειται φαμακο , το ανεφερα στον γιατρο μου οτι παιρνω πλεον βαλσαμοχορτο , και μουπε να μην το παρακανω στις δοσεις ( πληροφοριακα αυτο , δεν ' ακυρωνω ' τα υπολοιπα γραφομενα σου ) .....και ο ΕΟΦ , δεν ειναι και πολυ σοβαρος , την δεκαετια του 90 , εφερνα απο usa κουτες συμπληρωματα για γυμναστικη , και το μονο που θελαν απο μενα ηταν μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν περιεχουν ναρκωτικες ουσιες , και ειναι για προσωπικη χρηση , μπουρδες δλδ .....εγω μπορει ναχα στην κουτα οτι ηθελα ......τωρα δεν ξερω τι ' παιζει ' στον ΕΟΦ .....

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by icecream View Post
    κι εγω εμφανισα φωτοευαισθησια... και διαρροια και συγχιση... μαλλον το παρακανα. σημερα βαλεριανα και αυριο πασιφλωρα, και σττη συνεχεια μελισσοχορτο και μετα βαλσαμο. λεω να αρχισω να τα παιρνω κυκλικα, τι λετε?
    Συγγνώμη αλλά παίρνεις πάρα πολλά και τα βότανα δεν είναι αθώα, και η φύση έχει την τοξικότητα της. Κι εγώ κάποτε έπαιρνα τέτοια μαντζούνια -για άλλους λόγους- και κόντεψα να πεθάνω. Πρόσεχε μ' αυτά.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Δεν εχετε κανεναν ολιστικο γιατρο που να ασχολειται με βοτανα, ματζουνια, συμπληρωματα κλπ να σας καθοδηγει με δοσολογιες και συνδιασμους?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Δεν εχετε κανεναν ολιστικο γιατρο που να ασχολειται με βοτανα, ματζουνια, συμπληρωματα κλπ να σας καθοδηγει με δοσολογιες και συνδιασμους?
    Γιατι καλε ? επειδη εχουμε μαθει με το παραμικρο να τρεχουμε σε γιατρους ? η επειδη το κανουν ολοι ? προτιμω να πειραματιζομαι μονος μου , εχω μεγαλυτερη εμπιστοσυνη στον εαυτο μου , παρα σεναν ΄' ολιστικο ' η ξερω γω τι γιατρο ......

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Μα εσυ εισαι 60 χρονων ανθρωπος βρε macguyver, εκανες τα λαθη σου, απο επιλογη τα συνεχιζεις, πειραματιζεσαι, παιρνεις πρωτοβουλιες κλπ, παιρνεις τα ρισκα σου.
    Νεα ατομα με ολη τη ζωη μπροστα τους γιατι να μπουν σε αυτη την παγιδα? Απαντησα με αφορμη αυτο που εγραψε η ice cream οτι επαθε. Παιρνεις εσυ την ευθυνη για τη συγχιση που επαθε απο λαθος χρηση βοτανων, ματζουνιων και δε συμμαζευεται?
    Καλως ή κακως καποια ατομα επηρεαζονται πολυ απο αυτα που διαβαζουν.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #55
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    εγω μιας και με αναφερατε ειμαι ολο και καλυτερα. με το βαλσαμοχορτο εμφανισα φωτοευαισθησια και συγχιση, οταν επαιρνα αποκλειστικα και συνεχομενα.εκλεισα ραντεβου με παθολογο για να μετρησω β12, βιταμινη δ και θυροειδη. τα βοτανα μου τα πινω εναλλαξ και δεν εμφανιζω πλεον παρενεργειες σε κανενα. αρχισα και δεντρολιβανο. εκανα λασπολουτρα και θα αεχισω γυμναστηριο και ψυχολογο αμεσα .δεν πινω, δεν καπνιζω, δεν ξενυχταω, δεν πινω καφε, δεν κανω ταξιδια, δε φορτωνω το προγραμμα μου, δεν τρωω γλυκα και πολλους υδατανθρακες η αγωγη θα ηταν η ευκολη λυση αφου δε θα χρειαζοταν να αλλαξω τον τροπο ζωης μου οπως κανω τωρα, αλλα δεν το εκανα. ευχομαι το καλυτερο για ολους μας

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Quote Originally Posted by icecream View Post
    εγω μιας και με αναφερατε ειμαι ολο και καλυτερα. με το βαλσαμοχορτο εμφανισα φωτοευαισθησια και συγχιση, οταν επαιρνα αποκλειστικα και συνεχομενα.εκλεισα ραντεβου με παθολογο για να μετρησω β12, βιταμινη δ και θυροειδη. τα βοτανα μου τα πινω εναλλαξ και δεν εμφανιζω πλεον παρενεργειες σε κανενα. αρχισα και δεντρολιβανο. εκανα λασπολουτρα και θα αεχισω γυμναστηριο και ψυχολογο αμεσα .δεν πινω, δεν καπνιζω, δεν ξενυχταω, δεν πινω καφε, δεν κανω ταξιδια, δε φορτωνω το προγραμμα μου, δεν τρωω γλυκα και πολλους υδατανθρακες η αγωγη θα ηταν η ευκολη λυση αφου δε θα χρειαζοταν να αλλαξω τον τροπο ζωης μου οπως κανω τωρα, αλλα δεν το εκανα. ευχομαι το καλυτερο για ολους μας
    Οποίοι μπορούν να αλλάξουν τρόπο ζωής καλό είναι να μην παίρνουν φάρμακα μπράβο σου που είσαι καλά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Μα εσυ εισαι 60 χρονων ανθρωπος βρε macguyver, εκανες τα λαθη σου, απο επιλογη τα συνεχιζεις, πειραματιζεσαι, παιρνεις πρωτοβουλιες κλπ, παιρνεις τα ρισκα σου.
    Νεα ατομα με ολη τη ζωη μπροστα τους γιατι να μπουν σε αυτη την παγιδα? Απαντησα με αφορμη αυτο που εγραψε η ice cream οτι επαθε. Παιρνεις εσυ την ευθυνη για τη συγχιση που επαθε απο λαθος χρηση βοτανων, ματζουνιων και δε συμμαζευεται?
    Καλως ή κακως καποια ατομα επηρεαζονται πολυ απο αυτα που διαβαζουν.

    Ειμαι γενικως εναντιον των ψυχοτετοιων , το μονο που κανουν , ειναι να σε πλακωνουν στα αντικαταθλιπτικα , πολυ κακως , γιατι σε αποχαυνωνουν και σε κανουν απαθη .................και εχω αλλαξει 4 γιατρους , ο ενας το μονο που καταφερε ειναι να με εθισει ασχημα στα ζαναξ , και αν δεν επαιρνα πρωτοβουλιες , ιδαις δυναμεις να βρω την ακρη , ακομα θαμουν με τα κωλοαντικαταθλιπτικα και τις ηλιθιες συμβουλες των γιατρων , που τις ξερω κι ο ιδιος , λυπαμαι που εμπλεξα με το εγκληματικο κυκλωμα των ψυχιατρων , μονο ζημια μουκαναν , και τα παιρνουν απο τις φαρμακευτικες , εχω παιδικο φιλο εξαιρετο γιατρο , παθολογο , και μου ταχει πει .................μονος μου επελεξα και καλως το βαλσαμοχορτο , και το ανακοινωσα στον γιατρο μου , μονο για ζαναξ πηγαινω να μου γραφει , αλιως ποία η χρησιμοτης του ? .....
    ........μακριααααααααααα απο ψυχοτετοιους ........................καλυτερα μονος ....σε οποιαδηποτε ηλικια , ..............μαριαααααααααααα απο χημικα ..........και θα κλεισω τα 56 , χαιντε , παιδι της παντρειας ειμαι , αλλα θελω πιτσιρικα , αδυνατουλα , και ψηλη , κι ας μου τα τρωει , γι αυτο ειναι τα λεφτα , να τα τρωμε ...............................
    Last edited by Macgyver; 28-08-2017 at 21:29.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ειμαι γενικως εναντιον των ψυχοτετοιων , το μονο που κανουν , ειναι να σε πλακωνουν στα αντικαταθλιπτικα , πολυ κακως , γιατι σε αποχαυνωνουν και σε κανουν απαθη .................και εχω αλλαξει 4 γιατρους , ο ενας το μονο που καταφερε ειναι να με εθισει ασχημα στα ζαναξ , και αν δεν επαιρνα πρωτοβουλιες , ιδαις δυναμεις να βρω την ακρη , ακομα θαμουν με τα κωλοαντικαταθλιπτικα και τις ηλιθιες συμβουλες των γιατρων , που τις ξερω κι ο ιδιος , λυπαμαι που εμπλεξα με το εγκληματικο κυκλωμα των ψυχιατρων , μονο ζημια μουκαναν , και τα παιρνουν απο τις φαρμακευτικες , εχω παιδικο φιλο εξαιρετο γιατρο , παθολογο , και μου ταχει πει .................μονος μου επελεξα και καλως το βαλσαμοχορτο , και το ανακοινωσα στον γιατρο μου , μονο για ζαναξ πηγαινω να μου γραφει , αλιως ποία η χρησιμοτης του ? .....
    ........μακριααααααααααα απο ψυχοτετοιους ........................καλυτερα μονος ....σε οποιαδηποτε ηλικια , ..............μαριαααααααααααα απο χημικα ..........και θα κλεισω τα 56 , χαιντε , παιδι της παντρειας ειμαι , αλλα θελω πιτσιρικα , αδυνατουλα , και ψηλη , κι ας μου τα τρωει , γι αυτο ειναι τα λεφτα , να τα τρωμε ...............................
    οκ οκ 56! :P
    Ποια αντικαταθλιπτικα σε αποχαυνωνουν και σε κανουν απαθη βρε μακ? Το ζητουμενο ειναι να σε σηκωσουν οταν η καταθλιψη σου εχει ρουφηξει μεχρι και το τελευταιο ιχνος διαυγειας και την τελευταια σταγονας ενεργειας... Οταν η κλινικη μειζωνα καταθλιψη σε εχει κανει φυτο, κοιτας το κενο, σκεφτεσαι μονο οτι δε θες να υπαρχεις και νιωθεις μια μονιμη κοπωση σα να εσκαβες ολη μερα ενω δεν ειχες κουνηθει απο το κρεβατι, το αντικαταθλιπτικο πρεπει να σε σηκωσει για να κανεις τα απαραιτητα βηματα να δουλεψεις την πραγματικη ριζα του προβληματος.
    Δε σε εκαναν αποχαυνωμενο και απαθη τα αντικαταθλιπτικα, ΟΙ ΤΟΝΟΙ ΖΑΝΑΞ που παιρνεις σε εκαναν.
    Νομιζεις οτι ο συνδιασμος 7mg ζαναξ με βαλσαμοχορτο θα σε σωσει επειδη εκοψες το αντικαταθλιπτικο?!

    Και δεν καταλαβα γιατι μου γραφεις οτι πηγαινεις σε ψυχιατρο για να σου γραφει ζαναξ?? Αφου πριν 3-4 μερες μου εγραφες οτι ο γιατρος που σου τα εγραφε με το κιλο εχει πεθανει και οτι επεισες με τον τροπο σου καποιο φαρμακοποιο να στα γραφει και εχεις πια 3ψηφιο αριθμο κουτιων ζαναξ στο σπιτι σου.
    Ή με δουλευεις ή αρχισε το αλτσχαημερ και συνεπως τα συμπτωματα ΑΝΟΙΑΣ απο την πολυετη καταχρηση που εχεις κανει.

    ΘΑ ΣΕ ΤΣΙΓΚΛΑΩ μεχρι να κανεις κατι.
    Δεν πα να αυτοπροσδιοριζεσαι ως "φαρμακογνωστης" οσο θες, επαιρνες μεχρι και 10mg xanax ημερησιως και μαλιστα μαζι με αλκοολ!! Μονο φαρμακογνωστης δεν εισαι.
    ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!

    Ξερω πολυ καλα οτι οι γιατροι τα παιρνουν και οχι απο φιλο γιατρο, αλλα απο φιλη ιατρικη επισκεπτρια που μου εχει περιγραψει με ανατριχιαστικες λεπτομερειες τι ακριβως συμβαινει πισω απο τις συνταγες...
    Αυτο δε σε δικαιολογει καθολου! Παρακαλουσες για χορηγηση ΤΟΝΩΝ ζαναξ, η ευθυνη ειναι καθαρα δικη σου. Ο ψυχιατρος και ο φαρμακοποιος σε εχουν για καμμενο χαρτι και εχουν οφελος να μην ασχολουνται με τις μαλακιες που κανεις.
    Παρε την ευθυνη σου!

    ΘΑ ΣΕ ΤΣΙΓΚΛΑΩ μεχρι να κανεις κατι. Τελος.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  14. #59
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα..δοκίμασα σκουτελάρια (που δεν τη βρήκα καθόλου εύκολα, και ειναι πανάκριβη) και νομίζω ότι είναι το καλύτερο από όλα τα βότανα που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής... πολύ καλύτερο από το βαλσαμόχορτο σίγουρα.

    ν

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Μακ φιλε όπως τα λέει η σαβατατζ είναι από αυτά που τους λεσ διαμορφώνουν μια άποψη για σένα κι ανάλογα σε χειρίζονται μην περιμένεις βοήθεια από αυτούς τα προβλήματα μας είναι κ οργανικά οπότε κανόνισε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. Υπερφορινη. βαλσαμοχορτο
    By jim7 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 44
    Last Post: 21-08-2017, 12:06
  2. Βαλσαμόχορτο
    By Eva1995 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 3
    Last Post: 30-06-2012, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •