Abilify - Αύξηση βάρους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740

    Abilify - Αύξηση βάρους

    Καλησπερα,
    Οσοι απο εδω εχετε παρει το αμπιλιφαι εχετε παρατηρησει αυξηση κιλων; Και αν ναι, ποσο και σε ποσο χρονικο διαστημα; Λεω να πω του γιατρου μου να μου το γραψει αν συμφωνει αλλα θελω να δω το βασικο, αν δηλαδη θα με βοηθησει με τα κιλα η θα με παχαινει οπως και ολα τ' αλλα.... :(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Καλησπερα,
    Οσοι απο εδω εχετε παρει το αμπιλιφαι εχετε παρατηρησει αυξηση κιλων; Και αν ναι, ποσο και σε ποσο χρονικο διαστημα; Λεω να πω του γιατρου μου να μου το γραψει αν συμφωνει αλλα θελω να δω το βασικο, αν δηλαδη θα με βοηθησει με τα κιλα η θα με παχαινει οπως και ολα τ' αλλα.... :(
    Τα χαπια δεν παχαινουν απο μονα τους ουτε αδυνατιζουν απλα ανοιγουν ή μειωνουν την ορεξη. Προσωπικα δεν το εχω παρει αλλα τα περισσοτερα εχουν την ταση να ανοιγουν την ορεξη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Τα χαπια δεν παχαινουν απο μονα τους ουτε αδυνατιζουν απλα ανοιγουν ή μειωνουν την ορεξη. Προσωπικα δεν το εχω παρει αλλα τα περισσοτερα εχουν την ταση να ανοιγουν την ορεξη.
    Εχω κουραστει να απανταω σε αυτο. Οταν λεμε οτι παχαινει ενα χαπι δεν εννοουμε οτι εχει θερμιδες το χαπι, απλα προκαλει το παχος με τη μειωση του μεταβολισμου και το ανοιγμα της ορεξης. Αυτο εννοω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    και τη δεν θα παρεις ενα φαρμακο επειδη σε παχαινει αν το χρειαζεσαι...... πρωτα ο εγκεφαλος να ειναι καλα και μετα τα κιλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    και τη δεν θα παρεις ενα φαρμακο επειδη σε παχαινει αν το χρειαζεσαι...... πρωτα ο εγκεφαλος να ειναι καλα και μετα τα κιλα
    Ναι καλα και πως να ειναι καλα ο εγκεφαλος αμα ειμαι 100 κιλα και; Μονο η ψυχωση ειναι; Η καταθλιψη;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν υπαρχει αντιψυχωτικο που να μην ανοιγει την ορεξη , απο την 2η κιολας μερα .......θα μπορουσα ναντικαταστησω τα 7 ζαναξ που παιρνω/μερα με ενα seroquel , αλλα δεν εχω καμμια διαθεση να παχυνω , διοτι παλι χαλια θαμαι , επειδη παχυνα .......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Εχω κουραστει να απανταω σε αυτο. Οταν λεμε οτι παχαινει ενα χαπι δεν εννοουμε οτι εχει θερμιδες το χαπι, απλα προκαλει το παχος με τη μειωση του μεταβολισμου και το ανοιγμα της ορεξης. Αυτο εννοω.
    Τον μεταβολισμο μπορεις να τον επιταχυνεις , το ανοιγμα της ορεξης ομως , δεν μπορεις να το μαχηθεις , ειναι σαν να παιρνεις ενα υπνωτικο ,και να προσπαθεις να μην κοιμηθεις .........

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν υπαρχει αντιψυχωτικο που να μην ανοιγει την ορεξη , απο την 2η κιολας μερα .......θα μπορουσα ναντικαταστησω τα 7 ζαναξ που παιρνω/μερα με ενα seroquel , αλλα δεν εχω καμμια διαθεση να παχυνω , διοτι παλι χαλια θαμαι , επειδη παχυνα .......
    Ειναι καποια που παχαινουν λιγοτερο και καποια περισσοτερο, πχ μια φιλη μου πηρε κιλα με το ρισπερνταλ αλλα οχι με το αμπιλιφαι, επισης το αλοπεριντιν δεν παχαινει πολυ, παχαινει και αυτο αλλα οχι πολυ, αλλα ειναι κωλοφαρμακο, το σταματησα.

  9. #9
    davidh
    Guest
    Και γω εχω παχυνει απο τα αλλα φαρμακα, αλλα νομιζω ειναι αντιδραση του σωματος προς τον κοσμο. Σαν να σου λεει, έτσι μου φέρεστε; Παρτε μια σαβουρα ενα ασχημο αποτελεσμα- εικονα για να μαθετε να στερειτε στον κοσμο την χαρα και την ζωη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    Και γω εχω παχυνει απο τα αλλα φαρμακα, αλλα νομιζω ειναι αντιδραση του σωματος προς τον κοσμο. Σαν να σου λεει, έτσι μου φέρεστε; Παρτε μια σαβουρα ενα ασχημο αποτελεσμα- εικονα για να μαθετε να στερειτε στον κοσμο την χαρα και την ζωη.
    Λες; Το 'χω σκεφτει κι εγω αυτο αλλα δεν ξερω αν ισχυει........

  11. #11
    davidh
    Guest
    Αν υπολογισουμε οτι ειμαστε ζωη, οπως και τα λουλουδια ειναι ζωη πιστευω πως ναι.. ειναι μια εκδοχη..

  12. #12
    davidh
    Guest
    Τον καθε ανθρωπο μπορεις (σχεδον ) να τον χαρακτηρισεις ως ενα λουλουδι... εγω νομιζω ειμαι μελιτζανα. Απο τριανταφυλλο μελιτζανα :P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Χαχαχαχαχα

  14. #14
    davidh
    Guest
    Μελανι τα χρωματα.. μωβ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Tα περισσότερα ανοίγουν την όρεξη. Προσπάθησα να το ελέγξω αλλά πήρα 10 κιλά, σε μερικά διαστήματα και παραπάνω. Προσπαθώ να τα χάσω γιατί έχω και αυξημένη πίεση για την οποία παίρνω φάρμακο όπως και υποθυρεοειδισμό. Με 68 κιλά είχα μια καλή εικόνα, όχι πολύ λεπτή, όχι χοντρή. Με τα 78 η κοιλιά μου είναι λες και πίνω μπύρες ή είμαι έγκυος γιατί αποθέτω εκεί το λίπος, όχι στα κάτω άκρα που είναι λεπτά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΥΞΗΣΗ ΒΑΡΟΥΣ
    By apofasismeni in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 06-07-2020, 23:22
  2. αντικαταθλιπτικα και αυξηση βαρους
    By Unbreakable in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 12
    Last Post: 07-10-2015, 20:44
  3. Σολιαν και αυξηση βαρους-ορεξης
    By Soulfly in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 21-05-2015, 01:36
  4. ψυχοτροπικα & αυξηση βαρους
    By arthur85 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 05-12-2012, 13:43
  5. αντιψυχωσικα κ αυξηση σωματικου βαρους
    By interappted in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 12-08-2008, 13:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •