Πόνος λόγο ΓΑΔ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    49

    Πόνος λόγο ΓΑΔ;

    Καλησπέρα. Πριν από κάποιο χρονικό διάστημα είχα επισκεφτεί ψυχίατρο λόγω του ότι δεν ένιωθα πολύ καλά και άρχισα να έχω κάποια ενοχλητικά συμπτώματα. Μου είπε πως κατά πάσα πιθανότητα έχω ΓΑΔ ( με κρίσεις πανικού, αγοραφοβία κτλ). Μου είχε πει τότε να τσεκαρω απλά τον θυρεοειδή μου για κάθε ενδεχόμενο. Αυτή ήταν και η πρώτη εξέταση που έκανα και ήταν όλα καλά. Από τότε τα συμπτώματα άρχισαν να πληθαίνουν, είχα όλο και περισσότερες ενοχλήσεις. Πλέον έχω κάνει πολλές αιματολογικές, έχω επισκεφθεί παθολογο, καρδιολόγο, γυναικολόγο και έχω κάνει υπερήχους άνω και κάτω κοιλίας, υπέρηχο καρδιάς και καρδιογράφημα, μαγνητική κοιλίας και αξονικη θώρακα λαιμού και εγκεφάλου. Τίποτα το σημαντικό κανένα πρόβλημα πουθενά πέρα από έναν λεμφαδένα στο λαιμό που είναι 1,4 cm αλλά όπως είπε και ο γιατρός είναι οκ το μέγεθος και δεν δείχνει κάποιο πρόβλημα. Τις 3-4 τελευταίες μέρες όμως με πιάνει πόνος σαν τσιμπήματα από το στήθος αριστερά και μέχρι το δεξιά μέρος του λαιμού (όπου είναι και ο πρησμένος λεμφαδένας). Μετα από τόσες εξετάσεις μου φαίνεται πολύ απίθανο να συμβαίνει κάτι σοβαρό όμως αυτό το πράγμα με δυσκολεύει στην καθημερινότητα μου και με αναγκάζει να μένω σπίτι για ακόμα μια φορά. Να τονίσω πως κυρίως το παθαίνω όταν περπατάω αλλά μιλάμε για 10 βήματα και τίποτα παραπάνω. Ίσως φταίει η ζέστη; Ίσως το ότι τόσο καιρό δεν έβγαινα πολύ από το σπίτι; Είναι η πρώτη φορά που νιώθω τόσο έντονα τσιμπήματα και με απογοητεύει αυτό διότι ένιωσα καλύτερα μετά από τις εξετάσεις που είχαν καλά αποτελέσματα. Όποιος μπορεί να δώσει μια γνώμη ή έχει παρόμοια προβλήματα και μπορεί με κάποιον τρόπο να βοηθήσει. Περιμένω τις απόψεις σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Maria A. View Post
    Καλησπέρα. Πριν από κάποιο χρονικό διάστημα είχα επισκεφτεί ψυχίατρο λόγω του ότι δεν ένιωθα πολύ καλά και άρχισα να έχω κάποια ενοχλητικά συμπτώματα. Μου είπε πως κατά πάσα πιθανότητα έχω ΓΑΔ ( με κρίσεις πανικού, αγοραφοβία κτλ).
    ...
    Ίσως φταίει η ζέστη; Ίσως το ότι τόσο καιρό δεν έβγαινα πολύ από το σπίτι; Είναι η πρώτη φορά που νιώθω τόσο έντονα τσιμπήματα και με απογοητεύει αυτό διότι ένιωσα καλύτερα μετά από τις εξετάσεις που είχαν καλά αποτελέσματα. Όποιος μπορεί να δώσει μια γνώμη ή έχει παρόμοια προβλήματα και μπορεί με κάποιον τρόπο να βοηθήσει. Περιμένω τις απόψεις σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Μα απαντησες στην αρχη τη διαγνωση απο ψυχιατρο. Αφου δεν εχεις προβλημα παθολογικο, εχεις προβλημα με το αγχος σου.
    Οι ειδικοι για θεματα τετοιας φυσης ειναι οι ψυχολογοι και οι ψυχιατροι.
    Δε θα σε βοηθησει να κλεινεσαι μεσα και να τυραννιεσαι ακομα περισσοτερο.
    Βρες ασχολιες που να σε εκτονωνουν και να σε χαλαρωνουν. Πραγματα που να απολαμβανεις μονο για τον εαυτο σου.
    Αν οι κρισεις πανικου ειναι παρα πολυ συχνες και σου αλλοιωνουν τη ζωη, ισως πρεπει να το κοιταξεις σε βαθος με τη βοηθεια ειδικων.

Similar Threads

  1. Σκεψεις θανατου χωρις λογο
    By ftnxtzdk in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 24
    Last Post: 28-12-2017, 18:12
  2. για ποιο λόγο ζείτε?
    By favvel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 57
    Last Post: 30-10-2014, 09:42
  3. Ανχος λογο Στρατου
    By giannis250 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 21-08-2014, 01:08
  4. Δως μου λογο να σωθω
    By howtodream8 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 21-11-2013, 01:00
  5. ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΣΤΑ
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 50
    Last Post: 10-05-2011, 14:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •