Κακές σκέψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293

    Κακές σκέψεις

    Καλησπέρα σε όλους και όλες! Λόγο ημερών, όπως ήταν λογικό, η δουλειά ανέβηκε πολύ και μαζί της και η κούραση. Έτσι λοιπόν δύο μέρες τώρα που δούλεψα αρκετά (όσο μπορεί να είναι το αρκετά μέσα σε ένα 7ωρο) άρχισαν η κακές σκέψεις. Ότι την Κυριακή που θα κάθομαι θα αρρωστήσω, ότι δεν θα μπορώ να χαρώ τίποτα, ότι θα μου βγει η κούραση και θα πονάω παντού κλπ. Το θέμα είναι πως φοβάμαι την κούραση πάρα πολύ, προφανώς γιατί όλα όσα έπαθα οφείλονται σε υπερκόπωση. Απόψε θέλω να βγω γιατί έχω κανονίσει και νιώθω ήδη χαλί μαύρο παρότι έλιωσα στον ύπνο τώρα το μεσημέρι. Πάω μόνο και μόνο γιατί το έχω αναβάλει 20 φορές και στο τέλος θα χάσω και τα δύο φιλαράκια που μου έχουν απομείνει. Ρε παιδιά, λέτε να έχω ψύχωση με την κούραση; είναι τρελό και μόνο που σκέφτομαι ότι θα κουραστω αρρωσταίνω. Μπορεί να είμαι βέβαια απλά τεμπέλης...
    Αφήστε που παθαίνω λόγο της ζέστης ορθοστατικη υποταση. Εχθές δούλευα σε αποθήκη που είχε φτάσει τους 60 βαθμούς με οκτώ πίεση... Μιλάω συνέχεια με τον καρδιολόγο μου ο οποίος μου λέει δεν είναι τίποτα...
    Τέλος πάντων. Αυτά

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    222
    George κι εγώ νιώθω κούραση. Δευτέρα με Παρασκευή πάω δουλεύω, κάποιες φορές κάτω από πολλή πίεση. Καταβάλω προσπάθεια να είμαι λειτουργική. Όμως όταν έρθει η αργία ή το ΣΚ πέφτω και σωματικά και ψυχολογικά όμως. Πονάει το κορμί μου, θέλω να κοιμάμαι, με πιάνουν πονοκέφαλοι. Ότι κανονίζω, μετά όταν έρθει η ώρα νιώθω κουρασμένη για να πάω και είτε πάω πιέζοντας τον εαυτό μου ή το αναβάλλω. Η αλήθεια είναι πως έχω αναβάλλει πολλά και νιώθω άσχημα να λέω και να ξελέω. Εμένα οι σκέψεις μου έρχονται όταν δεν δουλεύω. Έρχονται στο μυαλό μου σκέψεις, αναμνήσεις που με πονάνε και με στεναχωρούν. Να φανταστείς xanax πάντα μέσα στο Σαββατοκύριακο παίρνω γιατί αποφεύγω να το παίρνω γενικά, ο γιατρός μου είπε να το χρησιμοποιώ μόνο όταν φτάσω σε άσχημο σημείο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293
    Quote Originally Posted by NeMeCiS View Post
    George κι εγώ νιώθω κούραση. Δευτέρα με Παρασκευή πάω δουλεύω, κάποιες φορές κάτω από πολλή πίεση. Καταβάλω προσπάθεια να είμαι λειτουργική. Όμως όταν έρθει η αργία ή το ΣΚ πέφτω και σωματικά και ψυχολογικά όμως. Πονάει το κορμί μου, θέλω να κοιμάμαι, με πιάνουν πονοκέφαλοι. Ότι κανονίζω, μετά όταν έρθει η ώρα νιώθω κουρασμένη για να πάω και είτε πάω πιέζοντας τον εαυτό μου ή το αναβάλλω. Η αλήθεια είναι πως έχω αναβάλλει πολλά και νιώθω άσχημα να λέω και να ξελέω. Εμένα οι σκέψεις μου έρχονται όταν δεν δουλεύω. Έρχονται στο μυαλό μου σκέψεις, αναμνήσεις που με πονάνε και με στεναχωρούν. Να φανταστείς xanax πάντα μέσα στο Σαββατοκύριακο παίρνω γιατί αποφεύγω να το παίρνω γενικά, ο γιατρός μου είπε να το χρησιμοποιώ μόνο όταν φτάσω σε άσχημο σημείο.
    Γειά σου nemecis! Σε καταλαβαίνω. Αν και έχω πολύ καιρό να πάρω κάποιο βοηθειμα. Μόνο μία δύο μπύρες όταν δεν την παλεύω καθόλου... Πρέπει να βρούμε ποιος είναι ο πιο ισχυρός κρίκος του φαύλου κύκλου που μας κρατάει σε αυτήν την κατάσταση και να τον σπάσουμε. Αν καταφέρουμε αυτό τότε πάω στοίχημα ότι η ίαση θα απέχει μόνο μια ανάσα. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Να είσαι πάντα καλά

Similar Threads

  1. ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ
    By M87 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 232
    Last Post: 16-12-2019, 06:16
  2. κακες αναμνησεις
    By wk_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 29-09-2010, 13:50
  3. Κακές σκέψεις
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 03-06-2010, 08:59
  4. Κακες Συνηθειες
    By dean in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 29-10-2008, 21:24
  5. κακες σχεσεις με τον πατερα
    By yourgia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 14-04-2007, 01:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •