Η τέχνη του πολέμου (έρωτα)!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961

    Η τέχνη του πολέμου (έρωτα)!

    Είναι φορές, που πιστεύω πως με το ρομαντισμό και την ειλικρίνεια δεν πετυχαίνεις αυτό που θες. Και το λέω, γιατί σαν άτομο έχω πολύ ρομαντισμό, ειλικρίνεια και συνέπεια και απαιτώ και από τις κοπέλες το ίδιο, στον ίδιο βαθμό.

    Αντίθετα, απωθείς εκείνους/εκείνες που αγαπάς απ' ότι παρατηρώ αν δείχνεις αυτό που πραγματικά είσαι. Κάποιοι θα μου πουν, πως όσοι/όσες σε αγαπούν πραγματικά, θα μείνουν κοντά σου, όπως και να είσαι, ό,τι και να πεις, ό,τι και να κάνεις. Δεκτόν.

    Είναι ρομαντικό να είσαι ο Οδυσσέας και να έχεις μια πιστή και αφοσιωμένη Πηνελόπη, να είσαι στη φυλακή και να έχεις μια γυναίκα σύμμαχο που θα σε επισκέπτεται, θα σε παρηγορεί και δε θα σε παρατήσει επειδή έτσι λέει ο κόσμος ή γιατί εγωιστικά θέλει να καλύψει κενά και να ικανοποιήσει σαρκικές ηδονές.

    Η πικρή αλήθεια είναι πως εμείς οι άνθρωποι απεχθανόμαστε την αλήθεια και μας ελκύει το ψέμα. Δείτε τις διαφημίσεις. Πόσα εφέ, πόση μουσική, πόσα στομφώδη λόγια αρκούν για να μας πείσουν ότι χρειαζόμαστε κάτι άχρηστο; Δείτε τους πολιτικούς. Πόσοι από εμάς θα ψηφίζαμε έναν πολιτικό που θα μας διάβαζε στην προεκλογική περίοδο την κρυφή του ατζέντα και πόσοι κάποιον που θα μας τάιζε με ψέματα;

    Είναι ο έρωτας στις μέρες μας στρατηγική πολέμου; Από το φλέρτ, τα πρώτα ραντεβού μέχρι το γάμο, διατηρούνται οι "σύμμαχοι" με ψέματα, δώρα και διπλωματική σιωπή; Τι γίνεται όταν ο μεγαλύτερος σύμμαχός σου γίνεται ο χειρότερος εχθρός σου;

    Μήπως τελικά πρέπει να πορευόμαστε με βάση κάποιες στρατηγικές και να μην αφήνουμε το αίσθημα και την αφέλεια να μας παρασέρνουν, εδώ και εκεί; Μήπως πρέπει να κάνουμε μια στροφή στο ρεαλισμό;
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Φιλαρακι αυτο που εχω παρατηρηση εγω ειναι οτι
    λογο του ρομαντισμου που ειχα απτα 14-19 εχασα τα εφηβικα μου χρονια τζαμπα.ο ρομαντισμος που ειχα με πηγε πολυ πισω.οταν το θυμαμε αυτο το σκυλομετανιωνο που ημουνα τοσο ρομαντικος.

    Οσο για τους πολιτικους ενα πραγμα θα πω..
    Ο καθε λαος ψηφιζει αυτο που τον αντιπρωσωπευ
    ει.η αλλιος οτι ψηφιζουμε ειμαστε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Και τελικά, γιατί να συνάπτουμε σχέσεις; Για να έχουμε ένα τρόπαιο στην τροπαιοθήκη μας, για να έχουμε δίπλα μας ένα σκεύος ηδονής;

    Εγώ προσωπικά, αλλιώς έχω αντιληφθεί τα πράγματα. Ίσως να πηγαίνω με την ταχύτητα του Internet Explorer, αλλά εγώ στο πρόσωπο μιας γυναίκας βλέπω εκείνη που θα με συντροφεύσει, που θα μου σταθεί, που θα μου χαρίσει χαρά, ηδονή και παιδιά.

    Που θα μου φτιάξει ένα νόστιμο πρωινό και ένα νόστιμο μεσημεριανό!
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Συμφωνω.το θεμα ειναι ποσο ευκολα η δυσκολα το βρισκεις οντας ρομαντικος η και γενικοτερα
    Και χωρις ρομαντισμο ποσο ευκολα η δυσκολα το βρισκεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Θα σε επαναφέρω στην πραγματικότητα μια γυναίκα μπορεί να σε συντροφεύσει στην ηλικία που είσαι ο εγκέφαλος της γυναίκας είναι ηλεκτρονικός υπολογιστής άρα δύσκολο να σε αγαπήσει να σου σταθεί μόνο ανθρώπινα να σου χαρίσει χαρά μπορεί αλλά πρέπει να την αγαπάς από χιούμορ η κατάσταση είναι δραμα τα υπόλοιπα σιγά σιγά με την ηλικία τώρα για το φαγητό εξαρτάται πως έμαθες από την οικογένεια σου κι αν εκτιμασ τα μακαρόνια με κιμά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Θα σε επαναφέρω στην πραγματικότητα μια γυναίκα μπορεί να σε συντροφεύσει στην ηλικία που είσαι ο εγκέφαλος της γυναίκας είναι ηλεκτρονικός υπολογιστής άρα δύσκολο να σε αγαπήσει να σου σταθεί μόνο ανθρώπινα να σου χαρίσει χαρά μπορεί αλλά πρέπει να την αγαπάς από χιούμορ η κατάσταση είναι δραμα τα υπόλοιπα σιγά σιγά με την ηλικία τώρα για το φαγητό εξαρτάται πως έμαθες από την οικογένεια σου κι αν εκτιμασ τα μακαρόνια με κιμά
    Mε λιγα λογια , συνοπτικα , τα ειπες ολα , elis !!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    121
    Ακόμη και στον έρωτα και στην αγάπη πρέπει να υπάρχουν στρατηγικές και σχέδια για να διατηρηθούν τα έντονα συναισθήματα και να διασφαλιστεί η ομαλή λειτουργία της σχέσης . Και υποχωρήσεις χρειάζονται και προσπάθεια και αυτοέλεγχος και όλα . Όπως σε όλα τα πράγματα έτσι και οι σχέσεις και δη οι μακροχρόνιες θέλουν δουλειά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Για να πετυχεις , ειτε στον πολεμο, ειτε στον ερωτα , πρεπει να βαλεις ολη σου την ψυχη , δεν χωρανε τσιγκουνιες σε αυτο , αφου βεβαια κρινεις οτι οι περιστασεις αξιζουν κατι τετοιο.........

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    38
    Φιλε οταν ειναι να ερωτευτεις ολα παιρνουν το δρομο τους. Μην παρακαλας και μην επιμενεις.

    Υπομονη και αν η αλλη το αξιζει, δωσ' τα ολα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Είναι φορές, που πιστεύω πως με το ρομαντισμό και την ειλικρίνεια δεν πετυχαίνεις αυτό που θες. Και το λέω, γιατί σαν άτομο έχω πολύ ρομαντισμό, ειλικρίνεια και συνέπεια και απαιτώ και από τις κοπέλες το ίδιο, στον ίδιο βαθμό.

    Αντίθετα, απωθείς εκείνους/εκείνες που αγαπάς απ' ότι παρατηρώ αν δείχνεις αυτό που πραγματικά είσαι. Κάποιοι θα μου πουν, πως όσοι/όσες σε αγαπούν πραγματικά, θα μείνουν κοντά σου, όπως και να είσαι, ό,τι και να πεις, ό,τι και να κάνεις. Δεκτόν.

    Είναι ρομαντικό να είσαι ο Οδυσσέας και να έχεις μια πιστή και αφοσιωμένη Πηνελόπη, να είσαι στη φυλακή και να έχεις μια γυναίκα σύμμαχο που θα σε επισκέπτεται, θα σε παρηγορεί και δε θα σε παρατήσει επειδή έτσι λέει ο κόσμος ή γιατί εγωιστικά θέλει να καλύψει κενά και να ικανοποιήσει σαρκικές ηδονές.

    Η πικρή αλήθεια είναι πως εμείς οι άνθρωποι απεχθανόμαστε την αλήθεια και μας ελκύει το ψέμα. Δείτε τις διαφημίσεις. Πόσα εφέ, πόση μουσική, πόσα στομφώδη λόγια αρκούν για να μας πείσουν ότι χρειαζόμαστε κάτι άχρηστο; Δείτε τους πολιτικούς. Πόσοι από εμάς θα ψηφίζαμε έναν πολιτικό που θα μας διάβαζε στην προεκλογική περίοδο την κρυφή του ατζέντα και πόσοι κάποιον που θα μας τάιζε με ψέματα;

    Είναι ο έρωτας στις μέρες μας στρατηγική πολέμου; Από το φλέρτ, τα πρώτα ραντεβού μέχρι το γάμο, διατηρούνται οι "σύμμαχοι" με ψέματα, δώρα και διπλωματική σιωπή; Τι γίνεται όταν ο μεγαλύτερος σύμμαχός σου γίνεται ο χειρότερος εχθρός σου;

    Μήπως τελικά πρέπει να πορευόμαστε με βάση κάποιες στρατηγικές και να μην αφήνουμε το αίσθημα και την αφέλεια να μας παρασέρνουν, εδώ και εκεί; Μήπως πρέπει να κάνουμε μια στροφή στο ρεαλισμό;
    εννοεις να οτι παροτι ειμαστε συνασθηματικα πλασματα πρεπει να πυθαρχουμε τα συνεσθηματα μας?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    εννοεις να οτι παροτι ειμαστε συνασθηματικα πλασματα πρεπει να πυθαρχουμε τα συβασθηματα μας?
    Εγω πιστευω οτι εννοει πως εμεις οι ανθρωποι δεν ειμαστε πια τοσο συναισθηματικα πλασματα και οτι πολλες φορες κανουμε σχεσεις μονο για να ικανοποιησουμε ηδονες και κενα. Σιγουρα οταν βρισκεις το αλλο σου μισο, συμπληρωνεις το κενο στο "παζλ" αλλα οταν εξαρτιεσαι, το χανεις το παιχνιδι.

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 15-02-2015, 23:24
  2. H ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗΣ
    By kalopisti in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 07-11-2011, 19:37
  3. Αγχος και τεχνη!
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 12-03-2010, 00:06
  4. Τεχνη...
    By carrie in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 64
    Last Post: 16-10-2008, 18:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •