Με τα ματια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Miliva21
    Guest

    Με τα ματια

    Σας εχει τυχει ποτε να νιωσετε οτι επικοιωνειτε με καποιο αλλο ατομο μονο με τα ματια..... ?

    εχετε ποτε αισθανθει εστω μια φορα οτι μεσα απο ενα βαθυ βλεμμα ηταν σαν να εκφραζετε ακομα και τις πιο βαθειες και κρυφες σκεψεις κ συναισθηματα στο αλλο ατομο..?

    Οτι για λιγα δευτερολεπτα που κοιταζεστε ερχεστε τοσο κοντα με αυτο το ατομο...οσο δν εχετε αισθανθει πιο κοντα με κανεναν...νιωθοντας με το βλεμμα του οτι κ ο ιδιος συμμετεχει....οτι επικοινωνει με τα ματια...κ οτι σας καταλαβαινει απολυτα εκεινη τη τοσο μικρη στιγμη που συναντιουνται τα βλεμματα σας..

    Σαν ενας βουβος διαλογος σε κλασματα δευτερολεπτων...οπου ο αλλος μπορει να δει γυμνη τη ψυχη σας ....να σας "μιλησει" κ να νιωθετε συνδεδεμενοι....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ. κ πιστευω ειναι ενας απο του λογους που αξιζει να ζουμε

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    εχει τυχει λιγες φορες στη ζωη μου προσοπικα αλλα το οτι μπορει να ξανα τυχει κατι τετοιο ειναι ενας απο τους λογος που θελω να ειμαι εκει εξω κ να κυνηγαω την ζωη. κ πιστεψεμε οσο πιο πολυ ο εαυτο σου εισαι τοσο πιο συνχα θα σου τυχαινει. τοχω τεσταρει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    εχω νιωσει οτι επικοινωνισα αλλα αυτο δεν παει να πει οτι συνεβει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Συνηθως εαν προχωρησει σε σχεση αυτο το eye contact, θα καταληξει σε δραμα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Συνηθως εαν προχωρησει σε σχεση αυτο το eye contact, θα καταληξει σε δραμα.
    αν καθεσαι κ κοιτας παραβιαστικα σαν γροθος κ δεν κανεις κ καμια αλλη κινηση τοτε ναι θεωρειτε κ παρενοχληση. εγω μηλουσα για κατι αλλο που οσοι το εχουν βιωσει καταλαβαινουν. τωρα αυτο ειναι απλα ενα σημειο το πως θα προιχωρισει νοιζω εξαρταται κ απο αλλα
    Last edited by giannis000; 14-08-2017 at 13:13.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    αν καθεσαι κ κοιτας παραβιαστικα σαν γροθος κ δεν κανεις κ καμια αλλη κινηση τοτε ναι θεωρειτε κ παρενοχληση. εγω μηλουσα για κατι αλλο που οσοι το εχουν βιωσει καταλαβαινουν. τωρα αυτο ειναι απλα ενα σημειο το πως θα προιχωρισει νοιζω εξαρταται κ απο αλλα
    Εννοω οτι με το ατομο που νοιωθεις αυτη την μυστηριωδη επικοινωνια με τα ματια, εαν γνωριστείτε και πολυ πιθανό ερωτευθειτε, θα εχει κακη κατάληξη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Εννοω οτι με το ατομο που νοιωθεις αυτη την μυστηριωδη επικοινωνια με τα ματια, εαν γνωριστείτε και πολυ πιθανό ερωτευθειτε, θα εχει κακη κατάληξη.
    θελεις να πεις οτι δεν μπορεις μονο απο αυτο να καταλαβεις αν τεριαζεται? κ γιαυτο να εχει κακη καταληξη? νομιζω δεν μπορεις να το ξερεις κ καμια φορα αν νιωσεται το ιδιο κ οι δυο κατι μπορει να σημενει.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    38
    Μεχρι τρια δευτερολεπτα κανει να κοιτας τον αλλον στα ματια. Μετα καταντα ενοχλητικο και προσβλητικο...

    Εμενα μου εχει συμβει, αλλα θα ηθελα να μου ξανασυμβει. Ειναι ομορφο το συναισθημα αυτο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Γιαννη πιστευω πως εκεινη την στιγμη βλεπετε ο ενας στα ματια του αλλου, υποσυνειδητα, οτι ειναι αυτος που θα σας καλυψει μια εσωτερικη αναγκη σας, ενα κενο μεσα σας που το εχετε θαψει. Νοιωθετε ο ενας για τον αλλον οτι θα σας καλυψει αυτο το κενο, τον εξιδανικευεις αυτοματα.
    Συνηθως ομως καταληγει σε εξαρτητικη σχεση με ζηλια, αγχος κτλ.
    Το εχω ζησει φιλε γι αυτο τα λεω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Γιαννη πιστευω πως εκεινη την στιγμη βλεπετε ο ενας στα ματια του αλλου, υποσυνειδητα, οτι ειναι αυτος που θα σας καλυψει μια εσωτερικη αναγκη σας, ενα κενο μεσα σας που το εχετε θαψει. Νοιωθετε ο ενας για τον αλλον οτι θα σας καλυψει αυτο το κενο, τον εξιδανικευεις αυτοματα.
    Συνηθως ομως καταληγει σε εξαρτητικη σχεση με ζηλια, αγχος κτλ.
    Το εχω ζησει φιλε γι αυτο τα λεω.
    οκ δεν διαφνω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ουτε εγω διαφωνω οτι ειναι ωραιο στιγμιαιο συναισθημα.
    Σκεψου οτι κατι παρομοιο μπορει να συμβει και μεταξυ ιδιου φυλου. Χωρις το ερωτικο βεβαια, απλα βλεπει ο ενας στον αλλο κατι αναγνωρισιμο στο βλέμμα. Κατι που θυμιζει τον εαυτο του, κατι που του λειπει, κατι τετοιο.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Ουτε εγω διαφωνω οτι ειναι ωραιο στιγμιαιο συναισθημα.
    Σκεψου οτι κατι παρομοιο μπορει να συμβει και μεταξυ ιδιου φυλου. Χωρις το ερωτικο βεβαια, απλα βλεπει ο ενας στον αλλο κατι αναγνωρισιμο στο βλέμμα. Κατι που θυμιζει τον εαυτο του, κατι που του λειπει, κατι τετοιο.
    Ενα πραγμα που παντα αναρωτιομουν: Πως διαβαζεις το βλεμμα καποιου; Πολλές φορες παρατηρω καποιον που να χαμογελαει και προσπαθω να δω μέσα στα ματια του τη χαρα. Αλλά σκεφτομαι αν κρυβει θλιψη, οργη, φοβο και αλλα αρνητικα συναισθηματα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Ουτε εγω διαφωνω οτι ειναι ωραιο στιγμιαιο συναισθημα.
    Σκεψου οτι κατι παρομοιο μπορει να συμβει και μεταξυ ιδιου φυλου. Χωρις το ερωτικο βεβαια, απλα βλεπει ο ενας στον αλλο κατι αναγνωρισιμο στο βλέμμα. Κατι που θυμιζει τον εαυτο του, κατι που του λειπει, κατι τετοιο.
    με το ιδιο φυλλο δεν το εχω νιωσει τοσο εντονα κ τοσο συχνα οσο με το αντιθετο. οποτε δεν ξερω......

    Ενα πραγμα που παντα αναρωτιομουν: Πως διαβαζεις το βλεμμα καποιου; Πολλές φορες παρατηρω καποιον που να χαμογελαει και προσπαθω να δω μέσα στα ματια του τη χαρα. Αλλά σκεφτομαι αν κρυβει θλιψη, οργη, φοβο και αλλα αρνητικα συναισθηματα...
    οχι δεν σκευτεσαι. η σκεψη θα παρεμβαλει ολλη την ομορφια. δεν ξερω να σου πω με σηγουρια. δεν ειναι κατι που περοιγραφεται ειναι κατι που βιωνεται. τωρα τι να σου πω πως ενιωσα..... σαν να μου εδωσε πολυ καλη σντυποση αλλ συνχρονος να ξερω πως κ εγω εδωσα πολυ καλη εντυποση. κ αυτο εγινα απο μονο του. καθε υπερβολη θα το κατεστρεφε. δεν εκανα κατι για να γινει το μονο που εκανα ειναι να ειμαι ο εαυτος μου κ να ειμαι χαλαρος κ ευγενικος. κ απο κει κ περα αρχηζεις για λιγα δευτερολεπτα να αισθανεσαι κατι ωραιο γυρο σου αρχηζεις να εχεις το αισθημα την αγαπης οχι ομως να προσκολασαι αλλα να βγενει απο σας κ να ρεει τρυγυρο. νιωθεις ο χωρος αναμεσα σας να γενιζει με κατι ζωτικης σημασιας. τωρα δεν μπορω να σου αλλα

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    38
    Ειναι ωραιο το συναισθημα, μα καμια φορα ξεγελιεσαι...

    Ολο το ανθρωπινο σωμα γερνα, τα ματια μενουν ομως εκει! Μπορει να θολωσουν, να μη βλεπουν τοσο καλα, να γεμιζουν με αιμα, αλλά τα ματια μας χαρακτηριζουν σαν ανθρωπους.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ερωτας με την πρωτη ματια
    By Mara.Z in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 34
    Last Post: 02-09-2016, 00:04
  2. Ρίξτε μια ματία
    By Gatsby in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 12-10-2014, 15:11
  3. δακρισμενα ματια
    By ioulios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 14-09-2014, 03:19
  4. Για ρίξτε μια ματιά....
    By evanioan in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 20-10-2012, 00:25
  5. Δεν εχω ματια να την αντικρυσω...
    By Petros_28 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 15-08-2009, 12:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •