κατάθλιψη και ψυχολόγος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    40

    κατάθλιψη και ψυχολόγος...

    καλημερα..εδω και 2 περίπου χρόνια βλεπω ενα συγκεκριμενο ψυχολόγο...εχω καταθλιψη, αλλά λογω και ιδιαιτεροτητων του χαρακτηρα μου, ειδα μεν βελτιωση, οχι, ομως κατι θεαματικό...τον τελευταίο καιρό νιωθω στασιμη απεναντι στην σχεση μου με τον ψυχολόγο, οτι δηλ. κατα βαση δεν μπορει να μου προσφερει κατι άλλο...δεν ξερω όμως αν φταίει ο συγκεκριμενος ή αν απλά..μεχρι εκει πάει...και πρεπει να κανω αυτοθεραπεία απο δω και περα..δεν ξερω όμως, εχει αποτελεσματα κατι τετοιο; και πως να μιλησω στον ψυχολόγο μου γι΄ αυτο; δεν μπορω να απορρίπτω ανθρωπους...

  2. #2
    Είμαι λίγο άσχετη με το θέμα, αλλά αν ήμουν στη θέση σου θα έβρισκα μια δικαιολογία, (από τηλεφώνου στη γραμματέα του), του στυλ: \"θα λείψω για ένα διάστημα, θα σας καλέσω όταν πρόκειται να ανανεώσω το ραντεβού μας\".
    Έτσι, μένεις μακριά του για λίγο καιρό και κρίνεις τις επιλογές σου:
    Ή θα \"αυτοθεραπευτείς\", όπως λές.
    Ή θα πας σε άλλον.....και αν σε απογοητεύσει, θα γυρίσεις στον παλιό.

    Αυτό με την απόρριψη το εχω και γω. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να δακόψω συνεργασία στην οποιαδήποτε μορφή της.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by phychangel
    ..... τον τελευταίο καιρό νιωθω στασιμη απεναντι στην σχεση μου με τον ψυχολόγο,
    ..... πρεπει να κανω αυτοθεραπεία απο δω και περα;
    ..... πως να μιλησω στον ψυχολόγο μου γι΄ αυτο;
    ..... δεν μπορω να απορρίπτω ανθρωπους...
    Αυτά ακριβώς να του πεις !

  4. #4
    Σίγουρα αυτό θα ηταν το ιδανικότερο. Αν δεν μπορεί όμως?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    αν δεν μπορεί να το κάνει , μάλλον έχει ακόμα μπροστά της δουλειά και καλό θα ήταν να συνεχίσει τη θεραπεία της μεχρι να βρεί το θάρρος να κάνει κουβέντα ...

    Αν φύγει χωρίς να πει τίποτα ... ίσως να πάνε χαμένα και τα 2 χρόνια θεραπείας που έχει ήδη κάνει ..

    (... γνώμη μου ε !)

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    40
    το ξερω ότι πρεπει να πω την αλήθεια..κι ότι αυτό θα ναι ακόμα ενα βλημα βελτίωσης..αλλά πραγματικά δεν νομίζω πως αν δεν το κανω, ακυρωνεται όλη η προσπάθειά μου.πχ αυτες τις μερες έκανα ένα άλμα που ο ίδιος δεν πίστευε ποτε ότι θα έκανα, δεν το ξερει ακόμα, αλλά το καταφερα και μάλιστα μονη μου...και μερικες φορες εχω την εντύπωση ότι επειδή δεν ε΄χω την κατάθλιψη του στυλ μενω μεσα κτλ. αλλά εργάζομαι και επιφανειακά ζω περίπου νορμάλ ζωή νομίζει ότι συζητάμε και όλα είναι οκ, ενω ξερει το μεσα μου...δεν σκαλίζουμε δηλ. σε βάθος. μπορεί να φταίει ο χαρακτήρας μου, ας πούμε σε κάποια φαση μου πε πως είμαι εγωίστρια και αυτό εμποδίζει στο να ακούω τί μου λεει..μπορεί να ναι κι έτσι..αλλά κι ετσι να ναι..νιώθω ότι δεν μπορέι να με βοηθήσει άλλο..αλλα να το πω ετσι στην ψυχρα...δεν ξερω, μου ναι πολύ δύσκολο.εχω θεμα με το να ακυρωνω ανθρωπους, εστω κι αν ξερω ότι είναι δουλειά εδω κι όχι φιλία ή σχεση..πχ. και στην προηγούμενη δουλειά μου, ενω οι συνθήκες ήταν απαράδεκτες..χρειάστηκα πολύ χρόνο να υψωσω το ανάστημα μου και να φυγω...δεν θέλω να απορρίπτω μαλλον, αυτό..
    αλλά εδω με το θεμα τοπυ ψυχολόγου εχω κάπως εγκλωβιστεί..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Δεν τον ακυρώνεις σαν ψυχολόγο με το να του πεις ότι θέλεις να διακόψετε τις συνεδρίες.Εκανες 2 χρόνια μαζί του ψυχοθεραπεία,πήρες ότι ήταν να πάρεις από αυτόν και προφανώς τώρα δεν έχει να σου προσφέρει κάτι παραπάνω.Δεν σημαίνει όμως και ότι αυτά τα 2 χρόνια πήγαν χαμένα.

    Εσύ να κοιτάξεις το δικό σου καλό μόνο.Οχι πώς θα το πάρει αυτός.Αυτός είναι μια χαρά και κάνει τη δουλειά του.Δεν θα το πάρει έτσι όπως φοβάσαι,σαν απόρριψη.Εσύ έχεις τις δυσκολίες και πρέπει να βρεις τον καλύτερο δυνατό τρόπο να τις αντιμετωπίσεις.Είτε πηγαίνοντας σε κάποιον άλλο,είτε μόνη σου αν θεωρείς ότι μπορείς.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by psychangel
    Originally posted by phychangel
    ..... τον τελευταίο καιρό νιωθω στασιμη απεναντι στην σχεση μου με τον ψυχολόγο,
    ..... πρεπει να κανω αυτοθεραπεία απο δω και περα;
    ..... πως να μιλησω στον ψυχολόγο μου γι΄ αυτο;
    ..... δεν μπορω να απορρίπτω ανθρωπους...
    Αυτά ακριβώς να του πεις !

    συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ! Η σχεση με τον ψυχοθεραπευτη πιστεύω πώς εχει πολλα απο τα χαρακτηριστικα της καθε σχεσης που αναπτύσσουμε, αφου ειμαστε εμεις ο ενας απο τους 2.δεν μπορει να μην εχει κοινα γνωρισματα λοιπον. Δειξε τους φοβους σου, τις απογοητεύσεις σου. Ειναι αλλο να φύγεις χωρις να πεις τίποτα, κ αλλο να τα εκφρασεις κ να φυγεις.Ξέρω πως δεν ειναι εύκολο, ομως μπορεις να το κανεις κ να κερδισεις πολλα απ αυτο....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •