Ξεπερνιέται;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63

    Ξεπερνιέται;

    Κάθε φορά που πληγωνώμαστε λένε οτι ανακαλύπτουμε και άλλες πτυχές του εαυτού μας. Ετσι κι εγώ επειδή τελευταία εχω πίασει πάτο συναισθηματικά σκεφτόμουν διάφορα. Παραδείγματος χάρη.. Εχω πίασει τον εαυτό μου ακόμη και μετά απο πολλα χρόνια καποιας απογοητευσης απο κάποιους ανθρώπους, κάθε φορά που σκέφτομαι καταστάσεις παλιές ανακαλύπτω οτι έχω ενα θυμό και μια οργή μέσα μου που δεν έχουν ξεθωρίασει όσο θα 'πρεπε. Ανακαλύπτοντας συχνα αυτο το πράμα εχω συνηδειτοποιήσει οτι μου κάνει κακό, και σε μένα αλλά και στις σχέσεις μου με τους ανθρώπους. Αυξάνει την καχυποψία μου και αυτό με κάνει να νιώθω ακόμη πιο πολύ μόνη αφου αποφέυγω να δεθώ συναισθηματικά για να μην πληγωθώ ξανά.
    Πρόσφατα πάλι, λόγω κάποιων γεγονότων ξαναένιωσα το ίδιο με τότε και αυτή τη φορά ο θυμός και η οργή μου έχουν διπλασιαστεί. Ενώ συγχωρώ τους ανθρώπους δεν έχω καταφέρει να αποβάλλω από μέσα μου αυτό το συναίσθημα. Θα καταφέρω να το ξεπεράσω και να μην το σκέφτομαι ή θα το κουβαλάω μέσα μου για πάντα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    εχω βαλει κατι σχετικο με τον θυμο κ πως αυτος οδηγει σε καγαθληψη. σετην ενωτητα καταθληψη δυσθημια. αν δεν το εχεις δει θα σου προτεινα να το δεις γιατη απο κατω ενας διαφωνησε ενω εγω το βρηκα πολυ βαθυστοχαστο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    ομως το οτι αναγνωρισες τον θυμο σου πισω αλο την επιφανειακη θληψη δυχνει οτι εχεις αποκτισει πολυ επιγνωση ασχετα με οτι κ αν ηταν αυτο λου σε πεδεψε. μπορεσες να ξεκαθαρισεις το μυαλο σου κ τα ζυναισθηματα σου. πραγματικα μπραβο

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    εχω βαλει κατι σχετικο με τον θυμο κ πως αυτος οδηγει σε καγαθληψη. σετην ενωτητα καταθληψη δυσθημια. αν δεν το εχεις δει θα σου προτεινα να το δεις γιατη απο κατω ενας διαφωνησε ενω εγω το βρηκα πολυ βαθυστοχαστο
    Το διάβασα Γιάννη ..πολύ καλό. Συμφωνώ κι εγώ, σίγουρα είναι μια αιτία που μπορεί να οδηγήσει και στην κατάθληψη.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    ομως το οτι αναγνωρισες τον θυμο σου πισω αλο την επιφανειακη θληψη δυχνει οτι εχεις αποκτισει πολυ επιγνωση ασχετα με οτι κ αν ηταν αυτο λου σε πεδεψε. μπορεσες να ξεκαθαρισεις το μυαλο σου κ τα ζυναισθηματα σου. πραγματικα μπραβο
    Πράγματι έτσι είναι..και το κάνω κάθε φορά που μου συμβαίνει κάτι που με στεναχωρεί είμαι αρκετά σκεπτικό και εσωστρεφή άτομο και ομολογώ οτι πολλές φορές με κουράζει αυτό που κάνω, να αναλύω δηλαδή τα πάντα ασταμάτητα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    ευχαριστω. τωρα δεν ξερω πως να βοηθησω. θα σου προτεινα να δεις εναν ψυχολογο κ να σου πει τι ειναι ολλο αυτο που αισθαναισαι.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    ευχαριστω. τωρα δεν ξερω πως να βοηθησω. θα σου προτεινα να δεις εναν ψυχολογο κ να σου πει τι ειναι ολλο αυτο που αισθαναισαι.
    Θα το χα κάνει εδώ και πολύ καιρό αλλα δυστυχώς ούτε δουλεύω και ούτε υπάρχει και οικονομικη δυνατότητα από τους γονείς. Κάποια στιγμή όμως θέλω σίγουρα να το κάνω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    κανονικα δεν ρωταν ττις γυναικες αυτο αλλα θελω να εχω μια εικονα. ποσο χρονον εισαι?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    κανονικα δεν ρωταν ττις γυναικες αυτο αλλα θελω να εχω μια εικονα. ποσο χρονον εισαι?
    Στα 21......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by gkoliobirtol View Post
    Στα 21......
    κοντα ειμαστε εγω 20

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    38
    Δωσε τοπο στην οργη και ζησε οπως σου αξιζει... Ασ' τους στη λησμονια ολους αυτους που σε πληγωσαν. Δε σε αξιζαν και δε θα σε αξιζουν.

    Εσυ μην υποβαθμιζεις τον εαυτο σου για χαρη των αλλων. Αυτοι αυτο θελουν μεσα τους. Να σε βλεπουν να σερνεσαι και να κακομοιριαζεις. Γραφ' τους οπως σε εγραψαν. Φιλικα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by eskimo View Post
    Δωσε τοπο στην οργη και ζησε οπως σου αξιζει... Ασ' τους στη λησμονια ολους αυτους που σε πληγωσαν. Δε σε αξιζαν και δε θα σε αξιζουν.

    Εσυ μην υποβαθμιζεις τον εαυτο σου για χαρη των αλλων. Αυτοι αυτο θελουν μεσα τους. Να σε βλεπουν να σερνεσαι και να κακομοιριαζεις. Γραφ' τους οπως σε εγραψαν. Φιλικα.
    ........συμφωνω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    οι ανθρωποι φερωνται ασχημα παντα το κανα κ θα το κανουν. κ το ξερω πολυ καλα αυτο

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    οι ανθρωποι φερωνται ασχημα παντα το κανα κ θα το κανουν. κ το ξερω πολυ καλα αυτο
    Το κακο ειναι πως δυσκολα μπορεις να διακρινεις στην αρχη αν καποιος ειναι ενταξει και κυριος, γιατι στην αρχη ολοι το παιζουν και το παιζουμε αγιοι, για να εχουμε μια εξιδανικευμενη αυτοεικονα και καλες πρωτες εντυπωσεις.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Έχω απορία απλά γιατί τόση κακία; Αν δε γουστάρεις κάποιον η δεν ταιριάζεις απλά πες του το η μην κάνεις παρέα μαζί του. Θα σε κράζουν πισώπλατα μπροστά θα το παίζουν φίλοι. Θα τους ανοίξεις την καρδιά σου και θα γελάνε με αυτα που τους λες, θα χαιρονται με την λυπη σου. Εχω φτάσει σε σημείο αηδίας δλδ. Πόση υποκρισία ποια;

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αποπραγματοποιήση .. ξεπερνιέται;;
    By joy123 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 10
    Last Post: 20-04-2017, 02:16
  2. Αγοραφοβια πως ξεπερνιεται;
    By Georgia78 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 33
    Last Post: 13-09-2016, 11:56
  3. Υπερευαισθησια - πως ξεπερνιεται;
    By Mελίνa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 31-07-2016, 20:38
  4. ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΙΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 16
    Last Post: 26-09-2015, 16:18
  5. Τελικά ξεπερνιέται?
    By Desimal in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-11-2014, 01:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •